Gitarı Bilgisayar Ile Ilerletmek...

P

Pentaxian

Başlık abes gelmiş olabilir ne yazayım bilemedim. Kısa ve öz. Şuan 80 watt peavey amfim var.

Fakat daha yolun başındayım.Pc de kullanılan gitar yazılımları ile ilerlemeyi düşünüyorum.

Hem ton duyumu hem kulağımı daha iyi geliştireceği için.

Zaten metal müzik ile ilgiliyim.. Bu tarz yazılımlar en iyi metal müzikte işliyormuş..

Kısaca amfimi satıp sadece sadece gitarlarımı tutacağım elimde.

Bana neler lazım olacak bu yolda?

Sanıyorum önce sağlam bir bilgisayar.. Başka neler lazım?

İyi akşamlar.

line 6 nın tone port ux2 veua ux1 ses kartları işine yarar ve yeter. yazilimida var. yok para vermem diyorsan guitar rig i indir derim. ama gitarindan bilgisayar baglantı yapman için jak ucunu mp3 ucu boyutundaki küçültülerle kullanmalısın. vs vs. ama ses kartı alirsan yeterli gitarında varsa.

Elimde Jeff loomis signature ve rg2550 var.

Rg2550 ve amfimi satacağım. Jeff loomis ile yola devam (metal çalacağım için)

Öncelikle sağlam bir pc almalıyım sanırım.Çünkü laptop pek bir yavaş..

Aktif monitör mü ne vardı birde yamaha hs80m gibi onlardan lazım mı?

bende bir tane toshiba A200 leptop var. tone port ux2 ses kartı. ve esp deluxe gitar.
aldığım kayıtta şu;

aktif monitör hiç kullanmadım, araştırmadım nedir ne değildir diye :)

Bilgisayar yazılımlarını kullanacaksan sustaine'den vazgeçmen gerek. Çünkü dipses olayı çok fazla.
Ben uzunca bir süre pc ortamında takıldım, hala da vazgeçemem çünkü herşey elinin altında.
Efektleri tanımak, preset yazmak anlamında gerçekten epey yol aldırır sana diye düşünüyorum.
Laptop'ta kullanıcaksan epey sağlam bi makina gerekir. Yani rahat çalışman için. Ama masaüstü pc varsa ve winxp ise tadından yenmez.
Öncelikle alman gereken ses kartı. Monitör sonra ki iş.
Bence monitör yerine şöyle kaliteli bir kulaklık alabilirsin. Karar senin tabi.
Arkadaş line marka önermiş, kullanmadım hiç bilmiyorum ama bende m audio önerebilirim. Hem satmak istediğin zaman kolayca elden çıkarabilirsin.

Noise falan kullanıp önlüyosun tabi ama yine tam anlamıyla olmuyor.
Tabi burda birçok etken var. Kaliteli bir ses kartı, kaliteli bir gitar ve kaliteli kablolar ile işi halledersin.
Daha önce uyduruk creative xfi ses kartı kullanmıştım onda epeyce kayıp oluyodu noise falan derken sustainden.
Şimdi m audio kullanıyorum herhangi bir problem yok.

Ses kartı ikinci el düşünüyorum 400 tl civarı orta ayar bir şey alırım sanırım.

Gitarda kaliteyi neye göre ölçüyoruz bilmiyorum ama jeff loomis yeterlidir umarım.

Ses kartı için o fiyata iyi birşeyler alınır, usb alınacak sonuçta. Bende m audio mobile pre var, gayet memnunum. 200-250 civarı fiyatı.
Gitarda kalite derken şunu kastediyorum aslında, manyetiklerin kalitesi. Gitar normalde de dipses yapıyosa, pc'de daha fazlalaşır bu durum.
Mesela bende 3 single strat var, dipsesi kesmem için biraz sustainden fedakarlık etmem gerek. Anlatabildim mi?

Ha gitar prosesoru kullanmissin ha plug-in ikisi de ayni sey. Pod X3 Live, Boss GT prosesor almak ile Guitar Rig veya Amplitube vs. kullanmak arasinda hic bir fark yok. Pod cok iyiydi onu listeye koymayayim da diger tum prosesorler ve hatta cogu amfinin kiytirik analog soundunun yaninda digital cok ezici ustun kalir. Tabii abuk sabuk gecikme vs. sorunlari yasamamak ve kayit problemleri stabilite sorunlari yasamamak icin iyi bir donanim ve ses kartina ihtiyac var. Sonra iyi bir duyum icin monitore :) Guitar Rig'in FX'lerini degisik sound design etme amacli kullaniyorum cok da iyiler acikcasi.

Sana tavsiyem elindeki para ile Behringer V-Amp2 ve bir adet orta yollu ses kartı alman. Emin ol muazzam bir ton alabiliyorsun v-amp ile. Bu tonu da güzelce işlersen Cubase, logic gibi uygulamalarda, inanılmaz bir kayıt alabilirsin. Monitör konusunda ise daha yolun başındaysan pek girişme derim. 2+1 creative'in güzel ve ucuz ürünleri var. Harika bir çözüm.

Geri