Boss Gt-8 Ve Amfi Bağlantısı Nasıl Olmalıdır??

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda tepki_bursa tarafından 29 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. boss gt-8 prosesörü dün aldım fakat daha önce böyle bir alet kullanmadığım için doğru bağlantıyı nasıl yapacağımı netleştiremedim. (Amfim: Marshall Vs65r Combo Amp)ilk olarak:
    1- Bağlantı nasıl olmalıdır? Ben ilk önce gitarı boss gt-8 input'a giriyorum. sonra gt-8 output L (Mono) kısmındanda bir kablo ile amfinin input kısmına giriyorum yani en basitinden gitar->boss gt-8 input ordanda boss gt-8 output->amfi input yapıyorum. Bu doğrumudur. (Amfinin drive kanalını hiç kullanmıyorum, clean kanalı seçip distortion vs.. efektleri boss'tan veriyorum) Yoksa send return vs.. gibi yerlerdenmi girmeliyim??

2- Anladığım kadarıyla Prosesördeki Output select bölümünden Combo Amp'ı seçmem gerekiyor. (amfim combo olduğundan). Daha sonra eğer kayıt yapıcağım zaman gt-8 den direk mixere yada ses kartına bağladığımda ise output select bölümünü = line/phones yapmam gerekiyor. Böylece amfiden aldığım tonu kayıttada alabilicem sanırım. Bu bilgiler doğrumudur?? (yani çalarken combo amp, kayıt yapıcağım zamanda line mı seçmem gerekiyor output select'te?)

2. İkisi de doğru, ayrıca FX Return üzerinden de bir denemeni tavsiye ederim, bazı amfilerde/prosesörlerde/tonlarda inputa kıyasla daha iyi sonuç veriyor. Nasıl olsa bozmazsın, korkmadan dene :)

Ayrıca amfiye inputtan da, returnden de girerken bir yandan Output Select ile oyna, bazen daha başarılı sonuçlar alabiliyorsun bile bile yanlış eşleme yaptığın halde.

Bu arada teoride o ayar sayesinde kombodan mixere geçtiğinde tonda değişme olmaması lazım da, gayet olacak şimdiden söyleyeyim :) Kayıt için komple ayrı bir ton seti daha yazmanı tavsiye ederim.

3. evet hocam bende doğru anlamışım demekki ama evet şimdi combo amfi yi seçip amfiden dinleyerek ton yazıyorum mantıklısı dediğiniz gibi kayıt yapıcağım zaman output select i line seçip direk mixere girsem aynı tonu kaydetmesi gerekiyo ama amfide dinlerken çıkış seçeneklerini değiştirdiğimde ton baya bi farklılaşıo kayıt esnasındada amfiden dinlediğim tonun aynısını kaydedeceğini pek sanmıyorum bende :) neyse en azından mantığı doğru anladıysam ne ala en iyisi birde amfinin return kısmından girip bakayım tonlara

Bu Sayfayı Paylaş