Custom Shop Fender almak

Üstadlar ben tartışma konunuzu anlamadım kusura bakmayın...
Tartışma fender custom shop üzerine mi? Yoksa genel olarak custom shoptan mı bahsediyoruz?

Ben Fender Custom Shop üzerine görüş belirttim ama seri üretimin üzerine bir de custom shop üretenlerin hepsi için alabilirsin bu söylediklerimi. Yalnız bir de boutique gitarlar var. Bunları tanınmış ve marka olmuşlarla karıştırmayalım (işte burada konu olan Fender gibi). King Bee, Rebel Relic, Steffsen ve benzerleri. Hatta Nick-Huber'i de sayalım. Adı şu anda aklıma gelmeyen daha niceleri var. Custom Shop ise, ben de kullanıyorum o halde. 4 ay bekledim Rebel Relic'im için. Ancak bunların olayı tamamen farklı Fender Custom Shop'dan. Daha sonra bu konuda başka paylaşımlar da yaparım. O zaman daha netleşir ne demek istediğim.

Bir de not düşeyim: Ben durduk yere revire işemek için tartışma çıkaracak kafayı geçeli oldu baya. Benim için bir tartışma yok. Görüş belirttim. Ben olsam başka alternatiflere kayarım. Kaydım. Ancak Fender Custom Shop, tabii ki kaliteli gitar çıkarıyor. İhtiyaç duyup, parasını da denkleştirdikten sonra alanlar güle güle kullansın. Tebrik ederim. Fotoğrafları buraya koysunlar, beraber layklayalım. OK?

Ben Fender Custom Shop üzerine görüş belirttim ama seri üretimin üzerine bir de custom shop üretenlerin hepsi için alabilirsin bu söylediklerimi. Yalnız bir de boutique gitarlar var. Bunları tanınmış ve marka olmuşlarla karıştırmayalım (işte burada konu olan Fender gibi). King Bee, Rebel Relic, Steffsen ve benzerleri. Hatta Nick-Huber'i de sayalım. Adı şu anda aklıma gelmeyen daha niceleri var. Custom Shop ise, ben de kullanıyorum o halde. 4 ay bekledim Rebel Relic'im için. Ancak bunların olayı tamamen farklı Fender Custom Shop'dan. Daha sonra bu konuda başka paylaşımlar da yaparım. O zaman daha netleşir ne demek istediğim.

Bir de not düşeyim: Ben durduk yere revire işemek için tartışma çıkaracak kafayı geçeli oldu baya. Benim için bir tartışma yok. Görüş belirttim. Ben olsam başka alternatiflere kayarım. Kaydım. Ancak Fender Custom Shop, tabii ki kaliteli gitar çıkarıyor. İhtiyaç duyup, parasını da denkleştirdikten sonra alanlar güle güle kullansın. Tebrik ederim. Fotoğrafları buraya koysunlar, beraber layklayalım. OK?

Benim açımdan bir sıkıntı yok layklayalım ok de herhangi birşeye artı yada eksi yorum yapmak için cidden kullanmak gerektiğini düşünüyorum.Ki ben konu içerisinde Fender custom shop yerine genel olarak custom shopun güzelliğinden bahsettim.Fender custom shopa gitar yaptırsam onuda konuşurum.Siz yaptırdınızmı? Benim forum olayında genelde takıldığım bu.Benimde yaşım geçti merak etmeyin onu bunu konuşmayı...

Sizde kullanıyorsanız o halde neyi tartışıyorsunuz? Mevzu Fender custom shop pahalı x custom shop aynı kaliteyi ucuza veriyor mevzusumu şunu biri anlatsada ben anlasam...

s-co,
1) Custom Shop, güzeldir. Katılıyorum. Sonuçta kendi spesifikasyonlarına göre gitar yaptırıyorsun.

2) Fender Custom Shop yaptırdım mı?
Hayır, yaptırmadım. Ama arkadaşımda denedim. O yüzden de Fender'e yaptırmayı hiç düşünmedim. Denediğim gitar kötü müydü? Hayır! Süperdi... O paranın daha azına, daha fazla customization yaptırabileceğim çok ama çok iyi bir gitar yapımcısı vardı. Ortaya çıkacak sonucun en az Fender Cutom Shop kadar iyi olacağına ilişkin sağlam donelerim vardı elimde. Sonuçta gitar yaptırıyoruz, uzaya roket göndermiyoruz. Fender de ademin oğluna yaptırıyor gitarını. Üstelik benim gitarımı yapan kişi ile birebir iletişim kurma, onu tanıma fırsatı da bulacaktım. Müziğe ve enstrümana bakış açısını zaten beğeniyordum. Dolayısıyla bir bayi vasıtasıyla spesifikasyonlarımı verip, sonra aylarca beklemekten çok daha farklı bir süreç oldu benimki.

İsabetli bir seçim yaptığımı biliyorum. Ben solak olduğum için her yerde çok gitar deneme fırsatım olmuyor. O yüzden 60 tane Fender Custom Shop denemiş değilim. Ancak kolleksiyonunda 2-3 Fender Custom Shop bulunduran bazı gitaristlerin, bu adamın yaptığı gitarları (özellikle saplarından ötürü) daha çok tuttuklarını, kendi Custom Shop gitarlarını uzun süre ellerine almadıklarını biliyorum.

Ha bu alternatifim olmasaydı Fender Custom Shop yaptırır mıydım? Yine yaptırmazdım. Çünkü vintage gitar seviyorum. Çünkü vintage gitarların bir ruhu olduklarını hissediyorum. Çünkü reissue olsun, Custom Shop olsun, hepsinin vintage'in o ruhunu ya sesiyle ya da görüntüsüyle, ya da her ikisiyle yakalamaya çalıştığını düşünüyorum. O halde vintage tercih ederim. Her 10 senede katlayacağı maddi değeri de cabası.

İşte eğer bu alternatifim de olmasaydı, o zaman Fender Custom Shop'un yolunu tutardım güle oynaya. Buraya yazdığım hiçbir şeyde Fender Custom Shop hakkında negatif görüş belirtmedim. Alternatiflerini tercih ediyorum yalnızca. Nedenlerini de gayet detaylı açıkladım sanırım.

Fender Custom Shop gitarlari bana hep overpriced gelmiştir.

...

O fiyatlara o gitarlar az gibi geliyor bana yalnızca.

...

Aynı kaliteyi yarı fiyatına almak mümkün.

...

Yani "tonal olarak belli spesifikasyonlara göre yapiliyorlar" kismi beni acikcasi tatmin etmiyor.

Tona madem bu kadar etki ediyor; o halde seri uretimde gövdede y agacini kullanan Fender, custom shop'da z agacini kullaniyor. Seri uretimde a manyetigi, custom shop'da b manyetigi oluyor. Tabii aksamlar var bir de. Seri uretim gitarlarinda akord ehhh iste tutuyorken custom shop'larda istedigin kadar hirpala, akord hic bozulmuyor... Oturup da spesifikasyonlarini okumus degilim ama su saydiklarim benim kendi kulagima mantikli gelmiyor.

...

Diyecegim o ki; iyi bir amfide 1500 $ bir seri uretim Fender ile 6000 $ custom shop arasinda ne ton, ne calis zevki acisindan 4 kati fark bulamazsiniz. Marjinal farklar olabilir.

...

Fender Custom Shop başlığında bu gibi görüşler belirtebilmek için ciddi bir miktar Fender Custom Shop gitar ve karşılaştırma yapabilmek için de diğer markalardan da özel yapım gitarlar çalmış olmanız gerekir. Aksi takdirde tamamen boşa yazıyorsunuz. Kimseyi bilgilendirebildiğiniz yok desteksiz kişisel yorumlarla.

Kaç tane Fender Custom Shop gitar çaldınız ? Bir önceki mesajda da sordum. AtavratStrat da söyledi aynı şeyi... Bana rahatça marka fanatiği diyebiliyorsunuz, "senden 10 yaş büyüğüm daha iyi biliyorum"a getiriyorsunuz ama bu soruya yine cevap veremiyorsunuz.

Ben o resimde seri üretim gitarlardaki ağaçların düzeyi ve ulaşılabilirliği ile özel yapım gitarlarda kullanılan ağaçların düzeyi ve ulaşılabilirliğini göstermek istedim. Suhr'den örnek vermiş olsam da bu durum Fender Custom Shop için de geçerlidir. Bunu anlayamadınız ve saçma sapan bir videoyla olayı tamamen kişiselleştirip tartışma yarattınız.

s-co,
1) Custom Shop, güzeldir. Katılıyorum. Sonuçta kendi spesifikasyonlarına göre gitar yaptırıyorsun.

2) Fender Custom Shop yaptırdım mı?
Hayır, yaptırmadım. Ama arkadaşımda denedim. O yüzden de Fender'e yaptırmayı hiç düşünmedim. Denediğim gitar kötü müydü? Hayır! Süperdi... O paranın daha azına, daha fazla customization yaptırabileceğim çok ama çok iyi bir gitar yapımcısı vardı. Ortaya çıkacak sonucun en az Fender Cutom Shop kadar iyi olacağına ilişkin sağlam donelerim vardı elimde. Sonuçta gitar yaptırıyoruz, uzaya roket göndermiyoruz. Fender de ademin oğluna yaptırıyor gitarını. Üstelik benim gitarımı yapan kişi ile birebir iletişim kurma, onu tanıma fırsatı da bulacaktım. Müziğe ve enstrümana bakış açısını zaten beğeniyordum. Dolayısıyla bir bayi vasıtasıyla spesifikasyonlarımı verip, sonra aylarca beklemekten çok daha farklı bir süreç oldu benimki.

İsabetli bir seçim yaptığımı biliyorum. Ben solak olduğum için her yerde çok gitar deneme fırsatım olmuyor. O yüzden 60 tane Fender Custom Shop denemiş değilim. Ancak kolleksiyonunda 2-3 Fender Custom Shop bulunduran bazı gitaristlerin, bu adamın yaptığı gitarları (özellikle saplarından ötürü) daha çok tuttuklarını, kendi Custom Shop gitarlarını uzun süre ellerine almadıklarını biliyorum.

Ha bu alternatifim olmasaydı Fender Custom Shop yaptırır mıydım? Yine yaptırmazdım. Çünkü vintage gitar seviyorum. Çünkü vintage gitarların bir ruhu olduklarını hissediyorum. Çünkü reissue olsun, Custom Shop olsun, hepsinin vintage'in o ruhunu ya sesiyle ya da görüntüsüyle, ya da her ikisiyle yakalamaya çalıştığını düşünüyorum. O halde vintage tercih ederim. Her 10 senede katlayacağı maddi değeri de cabası.

İşte eğer bu alternatifim de olmasaydı, o zaman Fender Custom Shop'un yolunu tutardım güle oynaya. Buraya yazdığım hiçbir şeyde Fender Custom Shop hakkında negatif görüş belirtmedim. Alternatiflerini tercih ediyorum yalnızca. Nedenlerini de gayet detaylı açıkladım sanırım.

Valla şu yazdığın mesajdan bana kalırsa tartışma çıkacak bir durum yok.Yine sorarsan overpriced bir durum gene yok.Burda overpriced olan şey arkadaşlarınızın gitar koleksiyonu gibime geliyor.(hani elimi sürmeyeceğim gitarında fender custom shop olacağı bir sıralama ne aklıma geldi ne de gördüm).Ben sizlerin savunduğu şeylere karşı değilim aslında ama baktığımda kesiştiğiniz kısmıda çözemiyorum.X bir abi çok çok iyi gitarlar yapabilir mümkündür tabiki

Fikir söylemek gerekirse bende relic gitar yaptırmam.Almamda.Bu kadar net! Gitar eskiyecekse aşınacaksa bende benimle beraber aşınsın başımın tacı.Hali hazırda aşınmış gelmesi vs bana birşey ifade etmiyor.İşte bunu anlamıyorum bu yazdığımın üzerine kim bana neyi nasıl anlatabilirki?

Ben yine tekrar edeyim custom shop candır parası olana(fender olmuş olmamış beni bağlamaz aracı kurum değilim) X yerine Y custom shop daha iyidir,kötüdür o konuyada birşey söylemek bana çok farazi geliyor.Yukarıya birkaç tane custom shop yazmışsınız.Harika olabilirler über olabilirler.Ne diyeyimki bilmiyorum,görmedim,çalmadım!

Sözün özüne gelelim.Bana sorarsan parası olan heryerden herşeyi yaptırabilir.Fiyatının çokta üzerine yaptırabilir.Keyif alması bana göre kafi.

Siz bilmem kaç tane fender custom shop denedim ama daha ucuza x custom shop yaptırdım diyorsunuz.Tartışılacak birşey yok Fender düşünsün...

Çok göreceli mevzuat bu gitar işi...Herhalde ondan oluyor bu tartışmalar. Fenderim bile yok ama customization dolu grand master stratım var.Şimdi gitar yaptırcak olsam grand mastera giderim.Ama gel gelelim fenderden ucuzmu?

Fender Custom Shop başlığında bu gibi görüşler belirtebilmek için ciddi bir miktar Fender Custom Shop gitar ve karşılaştırma yapabilmek için de diğer markalardan da özel yapım gitarlar çalmış olmanız gerekir. Aksi takdirde tamamen boşa yazıyorsunuz.
Zannedersem bu başlığa görüş yazanlar arasında ''ciddi miktar Custom Shop gitar ve diğer markalardan özel yapılmış gitar'' deneyen çok azdır, hatta yoktur. (Aslında buraya smiley koyardım ama hiç sevmiyorum kullanmasını) Olsa bile bu kişinin sen olmadığı çok açık. Şunu bil ki ''bu yemeğin tuzu az'' demek için aşcı olmaya gerek yok.

Kimseyi bilgilendirebildiğiniz yok desteksiz kişisel yorumlarla.
Dediklerimin hepsi yanlış olsa, hiç değilse 2-3 vintage gitar fiyatı yazdım. 4 tane custom gitar yapan yere link verdim. Bunlar (desteksiz) kişisel yorumlar değil, fakta. Belki biz hacivatla karagözü oynarken sessiz sessiz okuyan üç beş kişiye bir şeyler vermiştir bu bilgiler. Senin kafan almadı diye hemen niye genelledin?

Kaç tane Fender Custom Shop gitar çaldınız ? Bir önceki mesajda da sordum. AtavratStrat da söyledi aynı şeyi...
Okusana sayın Ashdarkwood! Bir tane denedim (rakamla 1) dedim ya! AtavratStrat'a da söyle. O kaçırmamıştır ama.

Bana rahatça marka fanatiği diyebiliyorsunuz

Marka fanatiği demedim. Fanatiksin dedim. Hiçbir fakta veya fikir ile gelmedin. Sabahtan beri söylediklerin ise başka bir forumda ''en büyük fener'' ya da ''aslan cimbom'' diye de ifade edilebilirdi. Hala bir şey demiyorsun. O kadar fanatiksin ki, kendini kaybederek bana ''bunları diyebilmen için onlarca gitar denemiş olman gerek''
derken kendinin bu kritere ne kadar uyduğunun ayrımında bile değilsin.

"senden 10 yaş büyüğüm daha iyi biliyorum"a getiriyorsunuz ama bu soruya yine cevap veremiyorsunuz.
Yaş konusunu sen açtın. Ben o konuda hiçbir şey demedim. Şimdi yine sen devam ettiriyorsun. Yine bir şey demeyeceğim. Soruya da cevap vedim yukarda.

Ben o resimde seri üretim gitarlardaki ağaçların düzeyi ve ulaşılabilirliği ile özel yapım gitarlarda kullanılan ağaçların düzeyi ve ulaşılabilirliğini göstermek istedim. Bunu anlayamadınız ve saçma sapan bir videoyla olayı tamamen kişiselleştirip tartışma yarattınız.

Karşındaki insan her şeyden önce bu konuda kimseyi alaya almadan, gayet usturuplu bir dille kendi düşüncelerini dile getirmiş. İnternette birbirimizin yüzünü görmesek de karşımızdakinin zeka seviyesini, netikete dikkat edip etmediğinden de nasıl karşılık verebileceğimizi çıkarabilmeliyiz. Oysa sen sap ve ağaç gibi konu ile kel alaka bir örnekle gelerek benim koyduğum seviyenin altında bana hitab etmeyi seçtin. Sonra da bunu anlamamı bekledin. O yüzden de hasan mezarcı videosunu hak ettin. Kendini çok akıllı ve espritüel olarak addetmeyip de en başta bu verdiğin örneği açıkça dile getirseydin, ben de nazikçe ''konumuzla ilgisi yok'' derdim.

İyi uykular herkese!

Custom Shop konuşulurken kullanılan ağaçların kalitesi nasıl oluyor da konuyla alakasız olabiliyor ? Çok komik. :)

Ben bu başlığa çok net ve doğruluğu tartışılamaz bir söylemle geldim. Anlayamamış olmanız benim hatam/sorunum değil. Anlayan anlamış ve iyi gülmüştür evet. Bunu kendinize hakaret olarak algılayıp hemen karşı saldırıya geçmeniz de elimde olan birşey değil.

Geçmiş olsun.

Bu arada seviyeli tartışmaktan bahsediyorsunuz ve size sürekli olarak "siz" diyen birine ısrarla "sen" diye hitap ediyorsunuz. Yürümeden koşulmaz.

"Senin kafan almadı" ne demek bu arada ? "Benim koyduğum seviyenin altı" ne demek ? "Fanatiksin", "Hasan Mezarcı videosunu hak ettin" ne demek ? Bu mu seviyeli konuşmak ? Kim burda kontrolü kaybeden ?

asım cangündüz mü yapıyor o gitarları yoksa biri ile ortak mı yapıyor.O adam gerçi tek başına custom shop açsa şaşmam elinden her iş gelir gibi...

Konuyu açan arkadaşın sorununa yanıtım şu olur ; paran varsa , istediğin modelin konfügrasyonundan, ( klavyesinden,tonundan,ağırlığından,manyetiğinden) eminsen, biraz da elin müzik yapıyorsa, güzel de anfin varsa Custom Shop Fender almanı öneririm.

Bende bu güne kadar pek çok fender aldım. Konu ile ilgili olduğu için şu örneği vereyim; Jeff beck in yeşil renkli Artist serisinden almıştım. Kötü bir gitar değildi elbette ama oyuncak gibi hafifti. Klavye çok ince bir C idi. En önemlisi de sesi inanılmaz Tiz idi. Ki o tizliği bir türlü dengeleyemedim.

Şu an custom shop fender bir Jeff Beck gitarım var. Gitar olağanüstü. Yukarıda saydığım sıkıntılardan hiç biri yok. Bu arada adı geçtiği için söyleyeyim Asım Can gündüzün Grandmaster gitarları da inanılmaz gitarlar. Bir ara bir yakınıma almıştık. Harikaydı. (bildiğim kadarıyla malzemelerin büyük kısmını amerikadan getirtip rusyada çalıştığı Luthier lere yaptırıyor)

Ağaç, işçilik kalitesinin bir realite olduğu gerçek... Fiyat konusunu tartışmıyorum.. Ucuz değil. Almakta kolay değil. Şartta değil. Ama dilerim, almak isteyen müzisyenlere nasip olur. Zaten custom shop almaya karar veren bir gitarcının durumu, bir konum dur. O'na özendiği için değil. İhtiyaç duyduğu için alır.

Jeff Beck'in eline Highway one strat'ı versen her halükarda benim custom shop fenderimle çaldığımdan milyon kat daha güzel çalar. Yalnız konu bu değil... Sol majörü vurduğunda , kulağında, bedeninde hissedeceğin vibrasyondan bahsediyorum ben. Sesin fetişi bir nevi.. Müzik güzel şey.

ek: konusu geçmiş chic freak out :) Slash ne yardırmış ama soloyu burada:
:

Bu konuya yazdiktan sonra bir adet daha custom shop Fender deneme imkanim oldu.Cok hos tonlara sahip bir gitardi zaten sesi duyup meraklandim gitari gormeden ve denedim.Hani cidden farkettirdigini anlatabilmek icin yaziyorum.Ama bir ensturmani custom shop da sanabiliyor insan calan kisi cok guzel caldigi zaman.Bu da basima geldi.Son basima gelen olayda calan arkadas bu anlattigim kadar iyi calmiyordu ama bu sefer de ensturman belli ediyor kendisini.Onemli olan gitari calabilmek aslinda bir yerde.Buraya bakmak lazim.Ama bir noktadan sonra da hic degilse Amerikan kalitesinde bir ensturman almasi gerekiyor bence bir muzisyenin caldigi seylerin daha kaliteli duyulabilmesi ve daha spesifik olarak kendi calimina uygun tonlar elde edebilmesi acisindan.

Bu başlığa bir daha yazacağımı düşünmüyordum ama bugün seyrettiğim bir (daha doğrusu iki) video yüzünden tekrar ekleme yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Her şeyden önce Fender Stratocaster'dan daha fazla Telecaster'a ilgim ve beğenim olduğunu söyleyeyim. Fakat YouTube'da ProGuitarShop'dan Andy'nin 62 vintage stratocaster tanıtımlarını seyrettikten sonra içime bir ateş düştü.

Şimdi iki videoyu da vereceğim burada. Bilindiği üzere, ton olayı en az gitardan olduğu kadar amfiden ve çalan kişiden de kaynaklanıyor. O yüzden iki tanıtımı da Andy'nin yapmış olması ortaya koymaya çalıştığım teoriyi destekliyor. Hiç sıkılmazsınız. Çünkü iki harika gitar, iki harika tanıtım. Ve tabii ki harika bir gitarcı. Pena yerine kullandığı parmak tekniği konusunu ise başka zaman ele alırız. İlk olarak Fender Custom Shop Materbuilt 62 geliyor.

Gayet güzel bir gitar, gayet güzel bir ton. Fiyatı? Biraz tuzlu gibi. 6500 dolar civarında. Param yetse alır mıydım? Bir de şunu duyalım, ondan sonra hangi gitarı alacağımı seçmeme yardımcı olun. Geliyor. Fender FSR Vintage 62

Aslında videoların başında gitarların hangisinin custom shop yazdığı görünmese ve ikisini de dinlesem, bu gitarı diğerine az farkla tercih ederim. Tabii zevkler tartışılmaz. Ama şunu tartışabiliriz herhalde: İkinci dinlemiş olduğunuz bu gitarın fiyatı 1700 dolar. (buraya smiley gelecek)

hocam gitar videoları ile olacak iş değil.Yalın çıplak şekilde hissetmeniz lazım o sesi.Youtube videoları .flv formatında.Tıpkı .mp3 formatındaki şarkılar gibi sıkıştırılmış format... bu kayıtları bildiğin plaka kaydedip dinleyeceksizin ya da canlı dinleceksiniz.Ben de videodan gitar seçilebilir diyordum ama iş 3000 dolar üstü gitarlar içinse olmaz.Aradaki farklar bu ses formatları ile kayıt alınmış sizin 10 watlık laptop speaker i ile olmaz.İster hd ister hd ready full hd ultra mega olsun.

hocam gitar videoları ile olacak iş değil.Yalın çıplak şekilde hissetmeniz lazım o sesi.Youtube videoları .flv formatında.Tıpkı .mp3 formatındaki şarkılar gibi sıkıştırılmış format... bu kayıtları bildiğin plaka kaydedip dinleyeceksizin ya da canlı dinleceksiniz.Ben de videodan gitar seçilebilir diyordum ama iş 3000 dolar üstü gitarlar içinse olmaz.Aradaki farklar bu ses formatları ile kayıt alınmış sizin 10 watlık laptop speaker i ile olmaz.İster hd ister hd ready full hd ultra mega olsun.
Peki, dediğin doğru! (bir smiley de buraya) Fakat 1700 x 3 = 5100 dolar eder. 6500 e tamamlamak için araya bir de 1400 dolarlık lambalı bir amfi atarsak, dükkandan 3 gitar ve 1 amfi ile eve dönmüş oluruz. Umarım (senin dediğin gibi) başka bir yerde, başka birinin aldığı 6500 dolarlık gitarı denerken yaptığımız bu alışverişten pişman olmayız.

Bir de not: Senin tavsiyene uyup 3000 dolar üzeri gitarları dinleyeceğiz almadan önce (hoş, ben 200 dolara gitar alsam da dinlemeden almam) ancak TR'den bu custom shop'ları ısmarlayanlar rüyalarında deneyerek mi alıyorlar bu gitarları? Spesifikasyonlarını veriyorlar, gitar da kutusunda geliyor 3-4 ay sonra. Gelen gitarın sesi de standart değil zaten. Videoda Andy'nin dediği gibi, her bir gitar, bir diğerinden ayrı. Ki bu iyi bir şey.

Bence iki gitarda farklı amfilere bağlı :D
Seçecek olsam ilk videodaki gitarın tonunu seçerim(gerçi bu amfi hususu olayı değiştirebilir tam bilemiyorum)

Yalnız herifteki parmak olayı cidden iyiymiş...

Bu gitarlardan hangisini seveceginizin degismesi gayet dogal.Insanlar neden bir Gibson Firebird veya bir Suhr kullaniyor?Cunku herkesin hosuna giden bir ton var.Daha ucuz bir gitari begenebilirsiniz bu dogrultuda.Bu iki gitari kiyaslarsak da 62 reissue olarak bence ilk gitar daha yakinda.Bir de manyetik olarak gitarlar arasinda ciddi bir fark var.Belki manyetiklerini birbirleri arasinda degistirsek ben de 2. vidyodaki gitari daha cok begenebilirim orasi belli olmaz.

Bir de siparis vererek custom shop yaptirmak bence de mantiksiz.Demo izlenerek veya dinlenerek gitar almak olabilir tamam.Fakat tam olarak istediginiz gitara kavusmadaksa isteginiz cok fazla gitar denemekte fayda var.Yine cok fazla manyetik arastirmasi da yapmak gerekiyor.Custom shop siparisi vererek sadece ensturmanin kalitesini garantilemis oluyorsunuz.Gelen ensturman da genel bir sekilde kafanizdaki tona yatkin oluyor.Hani bir Amerikan standart siparis vermekten cok daha iyi her sekilde.Cunku Amerikan standartlar deluxeler de kendi aralarinda cok fark edebilen gitarlar.Biri digeriyle alakasiz olabiliyor.Bir yerde de bunu olabildigince onluyor custom shop siparis vermek.

İlk videonun 360p olduğu dikkatinizden kaçmasın arkadaşlar. Yanlış yönlendilirilmeyin yine. İlk videonun 22,6 MB ikinci videonun ise 85,5 MB olduğu da aklınızda bulunsun. Sağlıklı bir değerlendirme yapmanız mümkün değil. Youtube'un ne kadar acayip sıkıştırdığını video yüklerseniz anlarsınız. Yüklediğiniz videoyu en yüksek kalitede geri indirdiğinizde aslından 4-5 kat küçük bir dosya gelir.

...ancak TR'den bu custom shop'ları ısmarlayanlar rüyalarında deneyerek mi alıyorlar bu gitarları? Spesifikasyonlarını veriyorlar, gitar da kutusunda geliyor 3-4 ay sonra...

Merhaba, bir Tune-L çalışanı olarak...

... 2 farklı Custom Shop üretimi vardır; Team Build ve Master Build.team build'de bir liste üzerinden gitarınızın gövde seçimi ile başlayıp tüm özelliklerini bu liste üzerinden seçebiliyorsunuz. Ortalama teslimat süresi team buildler için 6 ile 8 ay arası. Master Build'de ise dünyanın en iyi luthierlerinden dilediğinizi seçip Yuri, John Cruz... hayal gücünüzü zorlayıp dilediğiniz her şeyi yaptırabiliyorsunuz. Dilerseniz usta ile direkt olarak iletişime geçip detaylı bilgileri kendisine direkt olarak verebiliyosunuz. Burada saat başına bir ücret söz konusu. Teslimat süresi 6 ay ile 2 yıl arasında değişiyor. Bugün bir Yuri ya da John Cruz master build gitarı için en az 2 yıl beklemeniz gerekiyor.

...

Önce okuyun, bilgi sahibi olun.

Buraya kocaman bir smiley gelecek.

Seri üretim bir gitarla Custom Shop gitarlarda kullanılan ağaçların kalitesinin ayrımına varamayarak, bu gitarların yapım süreci hakkında daha bu başlıkta yazılmış olanları dahi okumadan Fender gibi bir firmanın yaptığı şeyin aslında zengin kesimden "para toplamak" olduğunu söylüyorsunuz. Fender Custom Shop müşterisinin aklından şüphe ediyor, Fender'i savunmaya çalışanıysa fanatik ilan ediyorsunuz. Bilgi sahibi olmadığınız gösterildiğindeyse "konumuz bu değildi" diyip çıkıyorsunuz. Hayatınızda yalnızca bir tanesini denediğiniz enstrümanlar hakkında 360p kalitesindeki videolar üzerinden konuşuyorsunuz. Bunları okuyanlar değerlendirsin artık. Ben yoruldum.

Siz terbiye sınırlarını aşalı uzun zaman oluyor.

Bu tartışmanın aslında ilk mesajımı anlayamamış olmanız üzerine bana saçma sapan bir video ile saldırmanız ve hakaret etmeye başlamanız sonucu ortaya çıktığı gerçeği değişmiyor. Bir önceki sayfada duruyor.

Kendi bilgisizliğinizin üstünü örtmek için yaptıklarınızla, ettiğiniz hakaretlerle, konuyu futbola kadar çekmenizle neyin ne olduğunu gösteriyorsunuz zaten.

Bundan sonrasıyla forum yönetiminin ilgilenmesini umuyorum.

Şimdi tabii burada en başından beri alaycı tavırlarla lak lakdan başka bir şey yapmayan Ashdarkwood'a hak ettiği cevabı yazmıştım ama forumun yöneticileri bunu hakaret olarak niteledikleri için uyarı gelmiş. Burada smiley gelecek. Uyarı dert değil de, o güzelim yorumumu da silmişler. Neyse ki muhatabı okumuştu da amacına ulaştı. Karşındaki insanın anlama sıkıntısı olduğunu biraz daha farklı kelimelerle ifade etmek hakaret sayılmasa gerek.

Lütfen egolarımız bir kenara koyalım. Gururunun kırılmamasını isteyenler, buna göre davranışlarda bulunmalı. Aksi halde gerçek hayatta her zora düştüklerinde içine düştükleri bu rahatsız durumu düze çıkaracak bir moderatör bulamayabilirler.

Geri