Maple Klavye

P

Pentaxian

Arkadaşlar Jeff loomis signature 7 telli gitarım var. Daha önce Rg2550 kullanırken limon yağı ile besleyip temizliyordum.

Fakat şimdi ne yapacağım bilmiyorum maple klavye üzerine her madde sürülmüyor.

Klavye pis değil fakat ben tel değiştirirken yinede temizleyeyim diyorum. Ne yapmalı? Bebe yağı falan diyorlar..

Birde maple klavyelerde 5-6 farklı cila varmış ona göre öneri veriliyormuş??

spammage004.jpg

Sadece temiz nemli bir bez öneririm ben.Limon yağı veya kullanacağın her hangi bir çözücü(sonuçta kullanacağın şey sıvı) ,cila yı çözebilecek nitelikte olabilir.

Maple cok emici bir ağac olduğu icin oyle her sıvıyı suremezsin. Bebe yagı isini de hic duymadım acıkcası :D Su cilaya gore oneri verilme meselesi dogru. Bunun icin Luthier'e cok gerek yok aslında. İsini bilen bir muzik magazasına goturup yardım istemen yeterli :) Ha ama icim rahatlasın diyorsan Luthier'e de gosterebilirsin klavyeyi tabi ki o daha iyi anlayacaktır :)

Fatih abiye 2 kez gittim.Çok bilgili birine benziyor bu konularda.Ama ilgilenme tarzı biraz garip geldi bana.Sanırım yaş olarak ondan epey küçük olduğum için biraz. (yaş 18)

Kadıköydeki İsmail Dalgın'ı araştıracağım. Feridun bey nasıldır?

Anladım teşekkür ederim. Aslında ustaları karşılaştırmakta büyük ayıp olur.O yüzden özür dilerim.Ben kendim halledeyim geri kalan kısmı :)

Kesinlikle Feridun beyi öneririm. Adı geçen diğer luthierlerde de saygın baba insanlardır. Ama Feridun beye gidince anlarsın diyim çok nazik ve müşteri memnuniyetini daima 1. sırada tutan bir insandır kendisi..

Limon yağı karartır, süreceğin her şey karartır, hatta loomislerin klavyesinde sarı boya da var, üzerinde mat üretan vernik olması lazım, kağıt havlu+bebek kolonyası kullan.

Teşekkürler Alshain dediğin gibi yaparım. Bu arada Feridun abiye gitmiştim ben daha önce. Adresine bakınca hatırladım ben gitmiştim buraya diye :) Dediğiniz gibi sakin ve nazik biri bir şey sormaktan çekinmiyorsunuz.İlgili.

Başka bir başlıkta daha bahsetmiştim, Ernie Ball wonder wipes fretboard conditioner. Kendi gitarımda da kullanıyorum, limon yağı gibi yoğun değil, daha hafif, hoş bir kokusu var, fretlerdeki karartıyı da azaltıyor, ayrıca tellere de zarar vermediği yazıyor. Ernie ball'ın sitesinde müşteri temsilcisi de maple klavyede kullanılabileceğini söylemiş:
http://forums.ernieball.com/music-man-guitars/46955-maple-neck-fretboard-cleaner.html
Ya da arkadaşların dediği gibi hafif nemli pamuklu bezle silip kurulayabilirsiniz.
96133110-260x260-0-0_Ernie+Ball+Ernie+Ball+Wonder+Wipes+Fretboard+Condi.jpg

Ben de maple klavyeli bi gitar kullanıyorum. Yapabileceğin tek şey çok az nemli bi bez le ve ya kuru bi bezle , gitarı çaldıktan sonra , klavyeyi silmek. Diğer şeyler sadece cilanın daha çabuk eskimesini sağlar. Bu şekilde kullanımdan sonra da eskiyince isteğine göre yeniden klavyeye cila attırırsın.

Benim Godin Session'ı ilk başta nasıl temizleyeceğimi bilemeyip Godin'e maıl atmıştım. "Poliüretan cilalı sapı kuru bezle temizlemek uygundur" demişlerdi. Eğer poliüretansa kuru bez yeterli. Cilayı bilmiyorum diyorsan bir mail at, nasıl temizleyebileceğini anlatırlar.

Benim Godin Session'ı ilk başta nasıl temizleyeceğimi bilemeyip Godin'e maıl atmıştım. "Poliüretan cilalı sapı kuru bezle temizlemek uygundur" demişlerdi. Eğer poliüretansa kuru bez yeterli. Cilayı bilmiyorum diyorsan bir mail at, nasıl temizleyebileceğini anlatırlar.

Islak mendiller varya sabunlu gibi, onlarla da silebilirsin. Hatta Dunlop Guitar Polisher Cleaner urunu var, govdedeki parmak izini falan da temizleyen, ben beze biraz sikip onunla da temizliyorum. Poliuretana kolay kolay bir sey olmaz, asitli urunler kullanmadikca. Bende de var ayni gitardan biliyorsun, o sekilde siliyorum.

Islak mendiller varya sabunlu gibi, onlarla da silebilirsin. Hatta Dunlop Guitar Polisher Cleaner urunu var, govdedeki parmak izini falan da temizleyen, ben beze biraz sikip onunla da temizliyorum. Poliuretana kolay kolay bir sey olmaz, asitli urunler kullanmadikca. Bende de var ayni gitardan biliyorsun, o sekilde siliyorum.

Pamuklu ıslak mendillerle silmeyi sevmiyorum, fretlerin uçlarında tüy kalıyor biraz takıntılıyım bu konuda :D çok kirliyse telefon bilgisayar televizyon için kullanılan solüsyonlardan sıkıp mikrofiber beziyle temizliyorum. Çok kirli değilse onu da yapmıyorum. Bu ara kirleri hemen kazımak için eski diş fırçası da kullanmaya başladım.

Geri