Seçim (güçlü ile güçsüz arasındaki bir yanılsama?)

Valla şu an için dünyanın efendisi olsa olsa "hiv" virüsü olur :D Yok etmeyi başaramadığımız virüslerin en yaygın olanı. O bizi öldürüyor, biz ona hiç bir şey yapamıyoruz.

kesinlikle dünyadaki dinlerin büyük bir sınır oluşturduğuna inanıyorum ve anarchist_hippye katılıyorum önemli olan inanmak değilmi? Nasıl bir müslüman islamın şartlarını yerine getirmeden ibadet edebiliyorsa insanlarında bence tanrıyla arasında bir sınır olmaması gerektiğine inanıyorum kur an değiştirilmedi deniyor ben açıkcası bunada inanmıyorum ama konuyu dağıtmıyım seçimler bence hayatın kendisidir hayatta her ne kadar bizim elimizde olmayan olaylar olsada büyük bir kısmı bizim elimizdedir olaylar bağımlı ama bunlar sadece seçimleri değiştiriyorlar bizim onu yapıp yapmamamızı değil istek ve arzu hayatın gerçek yol göstericileridir bence

''Nasıl bir müslüman islamın şartlarını yerine getirmeden ibadet edebiliyorsa...''
Bu nası cümle ya,islamın şartını yerine getirmeden ibadet etmek...çok ilginç... :roll:

mat-rock_musty demiş ki:
''Nasıl bir müslüman islamın şartlarını yerine getirmeden ibadet edebiliyorsa...''
Bu nası cümle ya,islamın şartını yerine getirmeden ibadet etmek...çok ilginç... :roll:

Hiçte değil... Günümüzde pek çok inanan (ki bu sadece Türkiye'de değil...) "din kurumunun" hiçbir şartını yerine getirmez, ama Yaratıcı'ya inanır. Ona iman eder.

Bak cümlemi birdaha oku yanlış anlamışsın tekar yazıyorum;
Yaratıcıya inanıp şartlarını yerine getirmemek farklı benim yukarıda anlatmak istediğim farklı.Benim anlatmak istediğim;İslamın şartlarından biri zaten ibadet etmektir,ibadet etmek zaten islammın şartıdır yani ikiside aynı birini yapmadan diğerini yapmak nasıl oluyor ben onu anlamadım.

namaz kılmak ibadet etmektir islamın şartlarından biri budur ama din derslerinde ne denir allaha başka şeyler yaparakda ibadet edebilirsiniz denir ibadet etmek inanmaktır islamın şartı değil islamın kendisidir inanmadan ibadet edemezsin ama namaz kılmadan ibadet edebilirsin

Ya arkadaşlar seçim denen kavramdan ne zaman dine falan döndü konu? Peki, o zaman şunu sunayım; bir insanı inanmayı seçtiği şeyler için cezalandırmaya kimsenin hakkı yoktur. O kişinin kendisi ile ilgilidir. Onun dışında, kişi yaptığı seçime zorlandıysa iki seçenek oluşuyor; 1- Diğer seçeneği ölüm ise, onu da seçebilirdi, 2- Hangi insan ölmeyi seçer? (intihar gibi eylemler sayılmaz, bi dakka!!!). Evet buyrun. Teker teker olmak kaydıyla, saldırabilirsiniz.

ibadet etmek islama özel bir şey değildir namaz gibi bunu anlamamakta ısrar ediyorsun namaz sadece bir ibadet şeklidir tanrıyla alakalıdır zaten inanan biri ibadet eder şartları yerine getirsin yada getirmesin

Ölmeyi seçmek o kadarda abartılacak bir şey olduğunu sanmıyorum ölüm intihar olmayabilir hayatın güzel olduğunu ama vazgeçilmez olduğunu düşünen biri ölümü seçebilir. ama Kount a katılıyorum maden seçebiliyoruz neden cezalandırma olsunki?

"Bir insani inanmayi sectigi seyler icin cezalandirmaya kimsenin hakki yoktur,o kisinin kendisi ile ilgilidir"

1)ilk olarak;insanlarin kelebek etkisinden bahsettigi ve issiz adalarda yasamadigimiz bi zamandayiz...kararlarimizin sadece bizi ilgilendirdigi durumlar parmakla sayilir kadar az zaten

2)Ben burdaki "sey"leri din olarak algiladim:haklisin kimse kimseyi isa'ya musa'ya inaniyo diye cezalandiramaz,zaten bu tür durumlar hukukla güvence altinda artik....ama sorun insanlarin inançlarinin digerlerine zarar verip vermemesiyle ilgili...
!! ben sectiim dine göre yilda bi kez bakire bi kiz1n sol elinin serçe parmagini keserek ibadet etmem emredildi desem buyur kes mi desinler yani!!...

"madem secebiliyoruz neden cezalandirma olsun ki?"

yanlis anladiysam düzelt Nalfein ama cezalandirma diye bi durum var çünkü herkesin iradesiyle bisileri seçtigi ,haliyle sorumlulugunu üstlenmesi gerektii kabul ediliyo,sen bunu mu mantiksiz buldun???

her yerde konu aynı bence insanların tartışması için başlığın bi önemi yok gibi görünüyo.. hepsini tek başlık idare eder!!..

konuda seçim,bence insanlar seçimini sadece kendi iradesiyle yapmaz,dış etkenlerde insanı etkiler,ama bu cezalandırılmamasını gerektirmez

Ben Derya gibi düsünmüyorum, öne sürdügü sey mantIksIz geldi..Eger kisilerin secimlerini dIs etkenlerin belirledigini kabul edersek kimseyi cezalandIramayIz ;çünkü o zaman hiçbir hareketi için kisinin bir sorumlulugu olmadIgInI kabul etmis oluruz..
Böyle isleyen bir sistem düsünsene..
Adam gidecek karIrIsInI çocugunu bogazlIcak sonra "tuttugum takIm yarI finalde elenince cok etkilendim" deyince "sucsuzmus be,dIs etkenler yüzünden cinayet islemis" denip salINacak!!!

Geri