Gitar Çalışmaya Imkan Olmayan Zamanlarda Gitar Çalışabilmek

'Müzik - Genel' forumunda dylan tarafından 10 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Gitar çalışmak için zaman bulamamak herkesin sorunu. Herkesin gitar çalışmaktan başka birçok işi oluyor ve gitar çalışmaya zaman kalmayabiliyor.

  Bu başlıkta bugüne kadar müzisyen arkadaşların sokakta, otobüste müzik çalışabilmek için yaptığı şeylerden bahsetmesini istiyorum.

  Gripmasterla parmak geliştirmek, 4 lüler çemberini hatırlamaya çalışarak hangi tonda hangi arızalar var bunların egzerzisini yapmak, the art of fingers control kitabındaki parmak geliştirici hareketleri yapmak gibi öneriler olabilir. Ya da cep telefonundan uygulamalar ile fretboard nota çalışmak.

  Ben birkaç örnek verdim. Sizlerden bugüne kadar yaptığınız çalışma tricklerini istiyorum. Başka neler olabilir?
   
 2. yoo benim sorunum değil:D

  gitara vakit ayıramayan adam gitar çalmasın. her iş gibi zaman ve emek isteyen birşey. eline bi tenis topu alıp sıkma egzersizleri yapabilir yada parmaklarını süratli bir şekilde açıp kapayabilirsin. yada bahsettiğin bilimum uygulamaları yapabilirsin. ama yanlış yaparsın. gitar çalma yeteneğine katkıda bulunmak istiyorsan otobüste vs oturup teorik müzik çalış.

  gitar çalmak fiziksel bi aktivite. her an her saniye yüklenmek yersiz. limitin 20 iken 70 kg bench press yapmaya gerek yok, aynı bu hesap. günde yarım saat etkili bir gitar çalışması fiziksel gelişim için yeterli. kaldı ki kas hafızasının ve kas gelişiminin oturması için dinlenme sürecine ihtiyacın var. Hızlı ve ritmik hareketlerde Tip 2 kas lifi kullanılır ve modern yaşam tarzında bu kas tipi pek başvurulan bi tip değildir. O yüzden kullandıkça gelişir fakat dinlenme aşamasında yüklenirsen gelişimi durur. Bu arada aynı egzersiz rutini ille çalıştırdığın kas grubunun tamamen gelişmesi 6 ay alır. yani x metronomda xlik nota çalmak için vücüdun adapte olduğunda 6 ay önce yenilenen ve yenilenme ömrü gelen kas hücrelerini güçlendiriyorsun.

  --

  kaptırdım gidiyorm:D neyse anatomi dersini bırakayım. gitar çalmayı en iyi gitar çalarak geliştrebilir insan. çok istiyorsan parmaklarını gerip aralardaki perdeli derileri açabilirsin, baya işe yarar, komikde durmaz insan içinde:D
   
  SteelString bunu beğendi.
 3. tenis topu sıkılacak gibi değil, sanıldığından çok daha serttir. stres topları powerball'lar ve gripmaster'lar sadece eldeki ve bilekteki çabuk yorulmalara çare olabilir. onun dışında gitar gitarsız çalışılmaz :D
   
 4. Doğru şeylere günde bi saat çalışsanız tekniğiniz yeterince hızlı ilerler zaten, diğer bahsedilen egzersizler konunun müzikal teori ve fiziksel yeterlilik kısmıyla alakalı ki gitarın sesini duymayınca bence pek bi çekiciliği yok bunların. Kulaklıktan sevdiğiniz gitaristlerin sololarını dinleyin yoldayken daha faydalı olacaktır.
   
  dylan bunu beğendi.
 5. Direk gitar çalmaya değil de müzik bilgisini geliştirecek şeyler yapılabilir. Mesela android için perfect ear diye bir program var, kulaktan aralıkları tanımak konusunda vs baya işe yarıyor. Ama bir kullanırım, iki kullanırım, sonra sıkılırım :D

  Yine android için caustic diye bir program var. Bildiğin midi tabanlı stüdyo programı. Prodüksiyona merak salmayı düşünüyorsan, iyi bir başlangıç olabilir. Gerçi ben uzun yolculuklarda, ya da çok sıkıldığım zamanlarda açıyorum bir şeyler yazıyorum. Her daim eğlendirebiliyor :D
   
  dylan bunu beğendi.
 6. teorik çalışma yapılabilir. bunun haricinde sağlam bir müzik hafızanız varsa, mesela dinlediğiniz şarkıdaki sesleri kulağınızda ayırıp yerli yerine oturtabiliyor ve sonra bunu hatırlıyorsanız (bir gam dizilimi de olabilir) bir elinizde klavye bir elinizde pena varmış gibi, hayal ederek, air gitar formatında da çalışabilirsiniz. Ama gitar çalmayı ihmal etmeyin.
   
  dylan bunu beğendi.
 7. ben işsiz olduğum için zaman problemim yok. bütün zamanımı müziğe verebiliyorum.
   
  dylan ve SemihAkarsu bunu beğendi.
 8. Acaba parayı nerden kazanıyorsunuz? Yani geçiminizi ?
   
 9. gitar çalmaya 5 yaşında başladım.babam zengin çok şükür ilk gitarım les pauldu.direkt van halen in kendisinden ders aldım.zaman hiç problem olmadı, parası neyse verip onu da aldı.şaka bir yana 60 liraya manuel raymond gitar almıştım sabah yataktan kalkar kalmaz elime alır çalışmaya başlardım.şimdi biraz daha az ilgileniyorum ama bugün iyi gitarist dediğimiz insanlar günde en az 4 5 saat gitar çalıyordur.bu yüzden bir karar vermek lazım, ben gitarcı mı olacağım yoksa iyi bir gitarist mi olacağım diye.çalışma planınızı vereceğiniz cevaba göre ayarlarsınız artık kolay gelsin.
   
  benimadim26 bunu beğendi.
 10. Ben "GİTARİST" yani "MÜZİSYEN" olmak istiyorum açıkcası ama maddi manevi durum şuanda bana çalışmamı ve gitara yani müziğe daha az zaman harcamamı ve kafa yormamı istiyor :( Ve benden daha iyi çalanları gördükçe deliriyorum diyebilirim.Her türlü imkansızlığa rağmen çalışmaktan vazgeçmiyorum ama.
   

Bu Sayfayı Paylaş