Midi Klavye ve Nota yazımı İle İlgili Başlangıç Sorunları:

Arkadaşlar Forumda uzun süreli arama yaptım araştırdım.Yalnız dikkatimi çeken;

Neredeyse profesyonellerin anlayacağı dilden yazılarla karşılaştım.Sözlük topiği yetersizdi.

Ne yapacağımı şaşırmış ve umutsuzluğa düşmüş durumdayım,samimiyetimle belirtiyorum.

Ben Konservetuardan yeni mezunum,yani kısacası bu işin okulunu okudum.Bilgisayar kullanmakta da üstüme yok.

Ama;

Müzik teknolojilerinden gerçekten çok az anlıyorum.Örneğin midi bir klavye aldım(M-audio 49e)Ama boş boş bakıyorum.Forumu o kadar gezdiğim halde.

Bazı sorular sormak İstiyorum alaka Gösterirseniz sevinirim;

1-Midi klavyeyi aldım usb bağlantısı var ve şu an çalışıyor,ayrıca bir adaptöre ihtiyacı var mı?Çünkü Üzerinde Böyle bir adaptör eklentisiyle gelmedi.Kutudan sadece Usb Kablosu çıktı.

2-Midi klavyenin şu an içi boşmu,herhangi bir ses çıkaramaz mı.Nedir ne değildir?

3-Bir Nota yazım programı (Finale Diyelim) midi klavye takılı ama,portede
hiç bir işlem yapamıyorum.Programa midiyi tanıtmak mı lazım.Eğer Öyleyse Bu nasıl mümkün olacak.

4-bu soruları soruyorum çünkü Midi Klavyemin Kitapçığı Türkçe dil desteği içermiyor.Midi Klavyeyi xp otomatik gördü ama başka hiç birşey yapamadım.Yanında verilen(Live Lite 4 for M-Audio ) CD sini yükledim içinden her zamanki rutin şeyler çıktı(oyalanmak maksatıyla uğraşılacak bir takım oyuncak programlar vs.)

5-Daha bundan sonra kayıt programlarıyla haşır neşir olacağım.Ama daha midi klavyemle nota dahi yazabilmiş değilim.

Neden Elimle nota yazmıyorum çünkü bin kere değişiklik yapıyorum ve En iyi olana dek uğraşıyorum ama zamanımı alıyor. :(

Şimdiden Yazacağınız mesaj ve yol göstericiliğiniz için Teşekkür Ederim...

Saygılar...

Forum yöneticisi tarafından düzeltilmiştir. Tamamı kalın yazı yazmayın.

Forumu araştırmışsın ama forum kuralları na denk gelmemişsin anlaşılan. Tamamı kalın yazı yazmak bu forumda yasak, bu yüzden herkes gibi ince ince yazarsan seviniriz.

Midi klavyenin içinde herhangi bir ses yoktur, bilgisayara nota vesaire bilgisi yollamakla yükümlü bir alettir. Ses çıkarmakla yükümlü olan şey bilgisayarında müzik üretmek amacı ile kullanacağın programlardır.

Bir programda midi klavyeni kullanmak istiyorsan, bu işi destekleyen hemen her programın bir setup bölümü vardır, orada midi ayarlarını yapmalı, yani midi bilgisiini bilgisayarın hangi girişinden alacağını belirtmelisin. Orada input olarak klavyenin sürücüsü gözükmeli ve onu seçmelisin. Bu her programda farklı olacaktır, bunun için kullanıcı klavuzuna bakabilirsin, ancak ingilizce olacaktır. Ancak belirtmeliyim ki İngilizce ile sorun varsa, bu işi çözsen bile programları kullanabilmen elinde türkçe kaynak yoksa çok zor ve çetrefilli olacaktır.

Sonuç olarak midi klavyenle nota yazabilmek için, nota yazacağın programda midi input olarak elindeki midi klavyeyi seçmelisin. Program klavyeni görmeli yani.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki;

Sample nereden indirebilirim?

sample denilen sesler :

Bir tane piano için indireyim dedim adı mesela "piano 001.mp3"

winampta nedir bu diye baktım tek bir notanın sesi geldi.O tek sesi midi klavyeye yuklediğimde,bütün diğer notalara transpoze olmak kaydıyla mı işliyor.Yani tek bir nota ile diğerlerini de elde etmiş mi oluyorum.

Birde sample midiye nasıl yüklenir...

expoint demiş ki:
Peki;

sample denilen sesler :

winampta nedir bu diye baktım tek bir notanın sesi geldi.O tek sesi midi klavyeye yuklediğimde,bütün diğer notalara transpoze olmak kaydıyla mı işliyor.Yani tek bir nota ile diğerlerini de elde etmiş mi oluyorum.

Galiba şu yukarıda yöneltmiş olduğum soruların cevabını bu sitede ki hiç kimse bilmiyor ya da burası benim bildiğim "Bilgi Paylaşım" Forumlarından değil!

expoint demiş ki:
expoint demiş ki:
Peki;

sample denilen sesler :

Galiba şu yukarıda yöneltmiş olduğum soruların cevabını bu sitede ki hiç kimse bilmiyor ya da burası benim bildiğim "Bilgi Paylaşım" Forumlarından değil!
yok yok öyle bir forum aslında :)

sample sesleri çeşitli müzik paylaşım programlarından (emule vb) zipli olarak indirebilirsin ama tabi bu sample seslerini kullanabilmen için bir de sampler programı edinmen gerekir.

Şimdi ilk sorun da için de olmak üzere tüm dertlerine müzik teknolojileri eğitiminden mahrum bırakılan ve aynı dertleri zamanında çekmiş, aslında otografı seven ama bildiğin nedenlerle bilgisayarda nota yazmak zorunda kalan ve yavaştan müzik teknolojileri içinde kaybolmaya başlamış bir konservatuar öğrencisi olarak sana şöyle bir şey öneriyorum:
en bilinen programlardan biri olan cubase sx 3.0 veya nuendo 3.0 (kullanımı aynıdır) edin + halion edin (yandaki programlar içinde çalışan kaliteli bir sampler) + le grand veya hypersonic gibi bir vst instrument (bu da o programlarla çalışır) edin ve yavaş yavaş kurcalaya kurcalaya hem notalarını yaz, hem yazdığın midileri piyano da çaldır (ki başka vst instrument ler ile başka enstrumanlara da çaldırabilirsin örn: komple bir orkestra müziği için edirol ün bir paketi var) ve mutlu ol :)
senle bir nevi aynı kaderi paylaştığımızdan bana msn den fln ulaşabilirsin, elimden geldiği kadar yardımcı olurum :D
ayrıca gene de forumdan memnun değilsen, www.muziktek.com a bir göz at derim.

ha bi de midi klavyene usb çıkışından yeterli güç sağlanır ayrıca evet maalesef midi klavye boş bi alettir sadece tuşlarını kullanabilirsin...

kolay gele...

Ellerin Dert görmesin sağol:Yazdıkların gerçekten aydınlatıcıydı.Çok Teşekkür Ederim.

Yalnız beni yine anlamadınız.Diyorum ki m-audio 49e klavyem var ve bununla nota yazmak istiyorum.Ne Çalıyorsam 16lığıyla 8liğiyle herhangi bir nüansıyla porte üzerinde görmek istiyorum.Sonra bunları print yapıp tastiklemek istiyorum.benim işim cubase ile filan değil onlarla daha sonra ilgileneceğim.

Porte üzerinde hangi tuşa basarsam basıyım hangi uzunlukta olursa olsun melodiyi tam anlamıyla porte üzerinde görmek istiyorum .

Arkadaşlar allah rızası için ağlamak üzereyim mi diyeyim çıldırmak üzereyim mi diyeyim.ne olur biriniz yardımcı olun bir sürü kişi bakmış bakmış geçmiş tamam siz usta olabilirsiniz ama bu yardımcı olmamanız için bir sebep değil.Yalnızım ve sorduklarımı bilen hiç kimse yok etrafımda...........

expoint demiş ki:
Ellerin Dert görmesin sağol:Yazdıkların gerçekten aydınlatıcıydı.Çok Teşekkür Ederim.

Yalnız beni yine anlamadınız.Diyorum ki m-audio 49e klavyem var ve bununla nota yazmak istiyorum.Ne Çalıyorsam 16lığıyla 8liğiyle herhangi bir nüansıyla porte üzerinde görmek istiyorum.Sonra bunları print yapıp tastiklemek istiyorum.benim işim cubase ile filan değil onlarla daha sonra ilgileneceğim.

Porte üzerinde hangi tuşa basarsam basıyım hangi uzunlukta olursa olsun melodiyi tam anlamıyla porte üzerinde görmek istiyorum .

Arkadaşlar allah rızası için ağlamak üzereyim mi diyeyim çıldırmak üzereyim mi diyeyim.ne olur biriniz yardımcı olun bir sürü kişi bakmış bakmış geçmiş tamam siz usta olabilirsiniz ama bu yardımcı olmamanız için bir sebep değil.Yalnızım ve sorduklarımı bilen hiç kimse yok etrafımda...........

Cevap verecek kimse yok mu?

arkadaş cubase in score editor u var, onda da bi sibelius ta veya finale de yaptıklarını yapabilirsin.
olmadı yapıp o programlara geçirebilirsin bu bir.

ikincisi gerçekten bilgisayarın midi klavyeyi tanıması ve programlarda söylediklerini uygulayabilmen gerekir, daha fazla kurcalaman lazım :)

üçüncüsü de biraz sabırlı ol lütfen, her istediğinin cevabını o anda alamayabilirsn. benim 1aydan fazladır cevap beklien ve 0 cevap almış sorularım var mesela, sakin ol biraz, be cool, take it easy :)

Cubase score editorde metin girişi yapabiliyor muyuz notaların yanı sıra?

edit: yapabiliyormuşuz, hem lyric olarak hem de text olarak , symbol palettes içinden, ''other''ı seçince çıkıyor karşımıza, başka bilmeyenler olabilir diye yazayım dedim...

Bealtaine demiş ki:
üçüncüsü de biraz sabırlı ol lütfen, her istediğinin cevabını o anda alamayabilirsn. benim 1aydan fazladır cevap beklien ve 0 cevap almış sorularım var mesela, sakin ol biraz, be cool, take it easy :)

Kesinlikle..Sırf bu sabırsızlıgın yüzünden hiç bir soruna cevap vermedim. Buradaki insanalar sana zaman ayırmak zorunda değiller. Böyle zorlamalara gitmemelisin. Mıdı teknolojisi ile ilgili bilgi edinmeye çalış bence. Çalışma prensibi konusunda.

Mıdı klavye ton-hız-ölçü üçleminde( belki dahası vardır) bir takın sinyalleri bilgisayarına gönderir. Dikkat bak ses sinyali değildir bunlar. Bu sinyal bilgiyarına girdikten sonra yönlendirilen yere göre dönüşüme uğrar. O yönlendirmeyi kafasına göre yapmıyacagı için sen programların gerekli bölümlerinden ın(giriş) olarak mıdı klavyeni göstermen gerekecek. Nota yazmak istiyorsun, o zaman finaleye sinyali yönlendirmen gerekecek. Bu programı kullananlar sana ayarları nereden yapacagını söylerler. Ayrıca mıdı teknolojisi günümüz kayıt teknolojilerinde büyük faydalar saglamıştır. Elinizde hiç bir enstrüman olmasa bile mıdı klavye vsti( sanal enstrüman programcıkları) ve bilgisayar ile bir albüm çıkarabilirsin. Örneğin cubase adlı programla gerekli ayarlarınızı yaptıktan sonra bir mıdı kanalı açıp girişi mıdı klavyeyi gösterip çıkış olarakta bir vsti enstrüman seçerek kayıtlarınızı alabilirsiniz. Ben mesela şu an davul yazıyorum. Sonra tüm yaptıklarınızın nota çıktısınıda score editörden alabilirsiniz.

mesela ben bir kayıt yaptım metronomu belirledim ama davul alt yapısını yazmadım .. davul sample ları ile direk o kayıdın üstüne midi klavyeyle davul yazabilirmiyim? yada herhangi bir pad ile..

Bunu yapabileceğimiz progrmlar hangileridir.. aydınlanırsam artık mouse ile alt yapı yazmaktan bıktım

Fare ile altyapı yazdığın her programda midi controllerlar ile de altyapı yazabilirsin zorlanmadan. Sadece ayarlardan midi in olarak kullanacağın aleti göstermen gerek. O kadar.

Selam, ben m-audio keystation 49e kullanıyorum, bilgisayara da reason yüklü durumda, ama sanırım program klavyeyi görmüyor, esasen nasıl başlanması gerektiğini dahi bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. -umarım vista kullandığım için değildir bu durum-

Selam... Ben casio wk-210 alarak düşük bütçe ile piyanoya adım atmak istiyorum ancak bir yandan da içinde bulunduğum grubuma altyapı olarak bazı efektler ile kayıt aşamasında yardımcı olmak istiyorum. Sorum şu ki midi klavye almak yerine casio wk-210 alıp midi özelliğini kullansam bir endirol midi klavye ile aynı kalite de iş görür mü?

Geri