Charvel / Jackson Başlığı

selam arkadaşlar 2016 jackson serilerine baktım da sanki usa dışındaki seriler biraz kaliteyi düşürmüş gibi geldi bilen birileri aydınlatabilir mi. 2002 -2005 zamanındaki japon yapımı pro serisinden eser kalmadı gibi duruyor.

kv'ler indonezyada cort tarafından üretiliyor diye biliyorum. diğer modeller nerede tam bilmiyorum ama indonezya olması lazım yine de yanlış bir şey demeyeyim.

yeni pro serisi meksika üretimiymiş deneyen varmı meksika jacksonları ?

Jackson alacaksaniz 2016dan ziyade 2014-15e yonelmeniz daha saglikli olur bence. Bu yillardaki pro-mod dninkyleri ben acikcasi cok begeniyorum. O eski japon havasini korumuslar. Kaldi ki 2016 larda thumb wheel truss rod koymamislar, cok buyuk sorun oluyor sap ayari yapmak. 2014 Charvelim var onlarda yok 2016lara koydular o truss rod ayarini Charvelde. Jacksonda ise tam tersine kaldirdilar.

So Cal HS modelini denedim, oldukça güzel gitarlardı. Ben Berlin'de denemiştim ve 750€ fiyatı vardı. 3000TL, nakit alımda indirimi düşününce güzel bir fiyata denk geliyor.

Ben de 2007 SL1 kullanıyorum sizin gibi, gerçi sizde SL2 var da farketmez, o gitarlardan sonra bile ele alınca kaliteli geliyor bu So Cal modelleri.

Bu arada şu milletin neden hasta olduğunu anlamadığım japon DK2'lerden falan daha güzel gitarlar bu So Cal modelleri. Mutlaka deneyin.

So Cal HS modelini denedim, oldukça güzel gitarlardı. Ben Berlin'de denemiştim ve 750€ fiyatı vardı. 3000TL, nakit alımda indirimi düşününce güzel bir fiyata denk geliyor.

Ben de 2007 SL1 kullanıyorum sizin gibi, gerçi sizde SL2 var da farketmez, o gitarlardan sonra bile ele alınca kaliteli geliyor bu So Cal modelleri.

Bu arada şu milletin neden hasta olduğunu anlamadığım japon DK2'lerden falan daha güzel gitarlar bu So Cal modelleri. Mutlaka deneyin.
DK2'ler ergonomi olarak iyi, donanım olarak ortalama veya biraz üzerinde... Fakat odun kısmı iyidir...
Ancak, Charvel-Jackson J90 ve J100 upgrade'inden sonra muhteşem oldu...

DK2'ler ergonomi olarak iyi, donanım olarak ortalama veya biraz üzerinde... Fakat odun kısmı iyidir...
Ancak, Charvel-Jackson J90 ve J100 upgrade'inden sonra muhteşem oldu...

Ben DK2'leri Ibanez Prestige gibi görüyorum, ne eksik ne fazla. Sap kalınlığı dışında orta halli modeller, eski RG2550 falan gibi. Gerek işçilik, gerek hissiyat.
Odun kısmının iyi olması ile ilgili de, o fiyattaki gitarların neredeyse tamamı için bu durum böyle. Ben DK2 yerine açıkçası uzakdoğu LTD de öneriyorum. Ağaç kısmı ise büyük gitar fabrikalarının en ucuza kapattığı konulardan biri. DK2'lerde ben istediğim rezonansı pek bulamadım açıkçası.
Manyetik, köprü sistemi, sustain artırıcılar ise tonun makyaj kısmı. Güzel manyetikler her zaman farkettiriyor.

Ben DK2'leri Ibanez Prestige gibi görüyorum, ne eksik ne fazla. Sap kalınlığı dışında orta halli modeller, eski RG2550 falan gibi. Gerek işçilik, gerek hissiyat.
Odun kısmının iyi olması ile ilgili de, o fiyattaki gitarların neredeyse tamamı için bu durum böyle. Ben DK2 yerine açıkçası uzakdoğu LTD de öneriyorum. Ağaç kısmı ise büyük gitar fabrikalarının en ucuza kapattığı konulardan biri. DK2'lerde ben istediğim rezonansı pek bulamadım açıkçası.
Manyetik, köprü sistemi, sustain artırıcılar ise tonun makyaj kısmı. Güzel manyetikler her zaman farkettiriyor.
Katılıyorum...
Şartlara ve çağa göre değerlendirilince, bir zamanların Teisco, Eko, Hoffner, Aria gibi tarihin nostalji sayfalarında iyi gitarlar arasında yer alıyorlardı...
Gitar yapım teknolojileri sürekli değişiyor, gelişiyor...
Aslında, Jackson soloist'lerin (USA) olanlarının bile çoğunda bir parmak boya var...
Bunlar arasında Epiphone bile değerini yıllar içinde yitirmeye yüz tutarken ; Fender ve Gibson gerek mühendislik ve donanım kalitesi ve de daha çok pazarlama stratejileri sayesinde küresel ölçekte büyük satış grafiklerini yakalamaya başladılar... Kaldı ki son yıllarda, onlar bile inişli çıkışlı kalite değerleri sergiliyorlar...
Şu anda trend : Fabrikasyon amplilerde genellikle Mesa'da ; Gitarda ise ESP ve onujn Kore LTD üretimlerinde...
Bakalım yarın kimin borusu ötecek?:)

Anladığım kadarıyla şimdiki bu So Cal ve San Dimas modellerinin hepsi Meksika üretimi. Bunların japon üretimi de var mı(ydı)?

Bir de yukarıda uzakdoğu üretimi Ltd'lerin de lafı geçmiş. Sizce karşılaştıracak olursak hatta japon dk serilerini de katacak olursak tercihiniz hangisi olurdu? :)

Anladığım kadarıyla şimdiki bu So Cal ve San Dimas modellerinin hepsi Meksika üretimi. Bunların japon üretimi de var mı(ydı)?

Bir de yukarıda uzakdoğu üretimi Ltd'lerin de lafı geçmiş. Sizce karşılaştıracak olursak hatta japon dk serilerini de katacak olursak tercihiniz hangisi olurdu? :)

2000lerde tekrar başladıklarında

Usa -> japon -> mex

Diye gitti, şu an mex

Merhaba ahali Japon Jackson gitarları araştırıyorum ve 1 hafta içerisinde de deneyip alacağım İstanbul'da fakat aklımda bir soru var.
Bu eski Jackson'larda bulunan Jackson'ın kendi üretimi olan ve üzerinde de Jackson yazan manyetikler ne kadar başarılıdır ?
Mesela buradaki ilanda var: https://www.sahibinden.com/ilan/ali...lik-made-in-japan-jackson-drx-227673544/detay
Bu tarz bir gitar deneyen var mı ? EMG'ler yada pasif SD'ler ile karşılaştırıldığında nasıldır bu manyetikler ?

Jackson necklerin en sevdigim tarafi compound radius olmasi. Diger markalar en ust seviye gitarlarinda kullaniyor compoun ama jacksonlarin cogu modeli boyle.

Geri