Ebay Alışverişleriniz Hakkında

Biraz teknik bilgi gerekiyor, hani lanet olsun deyip vergiyi vermeyi tercih edersiniz. Ya da ben pek beceremiyorum bu işleri o yüzden zorlanmış olabilirim :)

Peki ben bir sey soracagim yukaridaki gumruk sitesinden kopyalanan maddeler dogrultusunda.

boyle denmis. Bu uygulamada siz internetten satin alirken 100 dolarlik bir mal icin 100 dolarlik odeme yapiyorsunuz. Paypal veya kredi karti veya varsa eger baska bir yontem. Ama adama diyorsunuz ki uzerine 50 dolar yaz veya faturasina.
Mal geliyor, icindeki kagitta 50 dolar yaziyor. Sizin ibraz ettiginiz fiste de 100 dolar yaziyor. Gumruk memuru demiyor mu size "arkadas bunlar niye farkli?"

Genelde EBAY satıcıları işi çözmüş. Çoğu zaman satıcıyla konuşmana bile gerek yok adamlar direk ne alırsan al 10$ ile 50$ bir fiyat yazıyorlar Paketin üzerine ha satıçıya söylersen paketin içinede aldığın ürünün gereçk fiyatını yazan fatura gibi bir kağıt parçası koyarlar senin paypal ödemenle aynı miktarda olan .,,daha önce benim paketlerin içinden böyle birşey çıkmıştı.

Peki ben bir sey soracagim yukaridaki gumruk sitesinden kopyalanan maddeler dogrultusunda.

boyle denmis. Bu uygulamada siz internetten satin alirken 100 dolarlik bir mal icin 100 dolarlik odeme yapiyorsunuz. Paypal veya kredi karti veya varsa eger baska bir yontem. Ama adama diyorsunuz ki uzerine 50 dolar yaz veya faturasina.
Mal geliyor, icindeki kagitta 50 dolar yaziyor. Sizin ibraz ettiginiz fiste de 100 dolar yaziyor. Gumruk memuru demiyor mu size "arkadas bunlar niye farkli?"

"Ben söylemeden satıcı fiyatı az göstermiş" diyip 100 dolar üzerinden vergini verirsin. Sıkıntı çıkacağını da sanmıyorum...

Bu arada, bazı arkadaşlar paypal çıktısını, ekstreyi vs. değiştirmekten bahsetmiş. Bu tür şeyler direk sahte evrak ibraz etmektir. Yakalanıp yakalanmama bir yana, insan "değer mi" diye düşünmeli... 1000 dolarlık bir şey bile alsanız vereceğiniz vergi 200 dolar. 200 dolar için de bence değmez...

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 06/07/2011 tarihli ve 2011/39 sayılı Genelge
Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.
Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
- AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
olarak uygulanmaktadır.

http://eski.gumruk.gov.tr/tr-TR/yolcuislemleri/Sayfalar/Posta.aspx den alıntıdır.

Yani kargo parası dahil değil. Zaten kutuların üzerinde Kargo bedeli hariç fiyatı yazılır. Aldığım tüm pedalların içinden çıkan gerçek faturasında bile kargo fiyatı hariç fiyatı yazıyordu.

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 06/07/2011 tarihli ve 2011/39 sayılı Genelge
Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.
Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
- AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
olarak uygulanmaktadır.

http://eski.gumruk.gov.tr/tr-TR/yolcuislemleri/Sayfalar/Posta.aspx den alıntıdır.

Yani kargo parası dahil değil. Zaten kutuların üzerinde Kargo bedeli hariç fiyatı yazılır. Aldığım tüm pedalların içinden çıkan gerçek faturasında bile kargo fiyatı hariç fiyatı yazıyordu.

Halilozz, bir önceki sayfadaki mesajımı okudun mu?

Alıntı yaptığın sitede "gümrük kıymeti"nin nasıl hesaplanacağı da var. Bir önceki sayfadaki mesajımda onu da yazmıştım...

işte seninde verdiğin linkte

aynen şu ibare var

Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?
Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

KARGO ÜCRETİ DİKKATE ALINMAYACAK

işte seninde verdiğin linkte

aynen şu ibare var

Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?
Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

KARGO ÜCRETİ DİKKATE ALINMAYACAK

Halilozz, bir muafiyetten bahsediyorsun, bir vergilendirmeden bahsediyorsun... Vergilendirmede kargo ücreti dikkate alınmayacak, muafiyet hesaplanırken kargo ücreti de dahil edilecek...

Umarım şimdi anlatabilmişimdir...

Ben diyorum ki 75 euro sınır. 75 euro'nun altında olan ürünler (Kargo parası hariç) vergiye tabii değil.
Yani ürün 75 euro olsun shipping'i 500 euro olsun gümrüğe girmez. Kargo parası hiç bir şekilde dikkate alınmaz.
Dediğim budur.

Kanun açık. Benim yorumum. Vergiye tabii olacak bir fiyatta bile kargo parası hariç fiyat vergileniyor.
Yani 75 euro üzeri olursa vergi kargo parası hariç alınırken. 75 euro altı olunca kargo parasını ekleyip yapılması usul olarak saçma olacaktır.
İkincisi bugüne kadar aldığım ebay üzerinden aldığım her ürünün faturası Kargo parası hariç olarak kutunun üzerinde yazıyordu.
üçüncüsü daha bugün Topkapı'daydım Gümrüğe takılan ürünlerimi aldım Gümrük paketlerini inceleyen beye sordum ve Muafiyet 75 euro ve kargo parası buna dahil değil cevabını aldım. Ha başına bu iş gelen arkadaş için şöyle olmuş olabilir. Fatura kargo parası ile kesilmiş olabilir ve 75 euroyu aşmış olabilir. O durumda şu kadar kargo tuttu diyip onu ispatlamak zor. Gerçi her halükarda faturada kargo bedeli ayrıca gösterilmesi gerekir Price ve Total Price olarak ayrı ayrı belirtilmiş olması gerekir. Velhasıl kelam kargo bedeli dahil edilmiyor.
Bir de takipli kargolar için küçük bir not düşeyim birilerinin işine yarar eskiden yoktu bu. Kargo eğer ki gümrüğe takılırsa PTT'nin sitesinde yurtiçi takip bölümünde Tebligat gönderildi gümrükte tutuluyor yazıyor. Fakat aynı sitenin yurtdışı takip bölümünde alıcı bulunamadı teslim edilemedi gibi bir ibare oluyor ki bu kargonun geriye döneceğini ifade ediyor panik yapmamak lazım sistem gümrüğe düşen ürünler için otomatik olarak bunu yazıyormuş.

Benim bir sorum var, 24 Eylül'de bir multimetre bir de devre kabloları seti aldım. Henüz gelmedi ama bekliyorum 2 hafta sonra da gelebilir diye.

Şimdi bir de arkadaşımla Ipad ve Iphone kapları alacağız. Ben 3 parça ürün, arkadaşım da 3 parça ürün alacak. Hepsi de ayrı kullanıcılardan.
Şimdi bu 6 kalem ürünü 3+3 şeklinde iki farklı üyelik üzerinden alsak; gümrüğe takılma riski azalır mı? Yani arkadaşım bir hesap açacak, ben bir hesap açacağım.

Bir de bu kargolar evimize hangi kargoyla geliyor? PTT kargo ile mi teslim ediliyor? Biz evde yoksak not bırakıyorlar mı ya da arıyorlar mı? Kargo sonrasında şubeden alınabiliyor mu?

Not: Bu arada kargoların takip numarası yok, International Free Shipping ile gelecekler.

Benim bir sorum var, 24 Eylül'de bir multimetre bir de devre kabloları seti aldım. Henüz gelmedi ama bekliyorum 2 hafta sonra da gelebilir diye.

Şimdi bir de arkadaşımla Ipad ve Iphone kapları alacağız. Ben 3 parça ürün, arkadaşım da 3 parça ürün alacak. Hepsi de ayrı kullanıcılardan.
Şimdi bu 6 kalem ürünü 3+3 şeklinde iki farklı üyelik üzerinden alsak; gümrüğe takılma riski azalır mı? Yani arkadaşım bir hesap açacak, ben bir hesap açacağım.

Bir de bu kargolar evimize hangi kargoyla geliyor? PTT kargo ile mi teslim ediliyor? Biz evde yoksak not bırakıyorlar mı ya da arıyorlar mı? Kargo sonrasında şubeden alınabiliyor mu?

Not: Bu arada kargoların takip numarası yok, International Free Shipping ile gelecekler.

Eğer kargon devlet postalrı ile geliyorsa sanada Türkiye de ptt teslim edecek(zaten özel kargolarla yolmak isteyen satıcılardan uzakdurmanız tavsiye edilir).Eğer kargon gümrüğe takılırsa ptt ile adresine teblikat gelecektir. Şu an bahsettiğin ürünler ilgilide bedelleri ço düşük olacağından hiç problem yaşayacağını sanmıyorum.

Eğer kargon devlet postalrı ile geliyorsa sanada Türkiye de ptt teslim edecek(zaten özel kargolarla yolmak isteyen satıcılardan uzakdurmanız tavsiye edilir).Eğer kargon gümrüğe takılırsa ptt ile adresine teblikat gelecektir. Şu an bahsettiğin ürünler ilgilide bedelleri ço düşük olacağından hiç problem yaşayacağını sanmıyorum.

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. International Free Shipping olayı olduğunda direk PTT üzerinden geliyor herhalde değil mi?
O zaman kargo geldiğinde ve beni adresimde bulamadıklarında da telefonla ararlar diye düşünüyorum.

Aramazlar, kagit bırakırlar. Ya da birakmazlar. Takip noya sahip olmak bu durumda çok önemli. Getirmezler, şubeye gidip sorucan, sürekli arican kesin alırsın.

O zaman eBay'de şube adresi vermek daha mı akıl kârı oluyor?
Bunun dışında da takip no'ya sahip olmak için sanırım International Free Shipping dışında bir kargo mu kullanmak lazım?

1. Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST ULUSLARARASI KİM) 30/10/2012 16:40:15
2. Gümrükten Çıktı - İSTANBUL(AVR)(İST ULUSLARARASI KİM) 31/10/2012 16:18:37
3. Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İST ULUSLARARASI KİM) 01/11/2012 11:24:51
4. Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL KARGO İŞ. M.) 02/11/2012 11:23:42
5. Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL KARGO İŞ. M.) 02/11/2012 12:35:42
6. Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AND)(ANADOLU YAKASI PTT KİM) 02/11/2012 16:21:45
7. Sevk Edildi - İSTANBUL(AND)(ANADOLU YAKASI PTT KİM) 02/11/2012 16:40:26
8. Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AND)(KADIKÖY POSTA DAĞITIM) 03/11/2012 08:07:46
9. Dağıtıcıya Verildi - İSTANBUL(AND)(KADIKÖY POSTA DAĞITIM) 05/11/2012 17:34:06
10. Teslim Edilemedi - İSTANBUL(AND)(KADIKÖY POSTA DAĞITIM) 06/11/2012 17:00:16

ebaydan aldığım ürün 4 gün içinde türkiyeye girdi ama 10 gündür avrupa yakasından anadolu yakasındaki adresime gelmedi ve anladığım kadarıyla kargom kadıköy posta dağıtıma geri dönmüş.neyapmak lazım saat geç olduğu için telefonlar cevap vermiyor bakalım yarı postahaneye bir uğrayacağım.
daha önce böyle birşey yaşayan oldu mu acep?

Geri