Floyd Rose Zero Point

"Videoyu 13:15 den devam ettirin lütfen"
Arkadaşlar videoyu izlerken aklıma birşey takıldı .Eleman gitarın floyd rose unda zero pointi açıklıyor.Ve de diyor ki eğerki diyor yüksekliği ayarlamadan önce hem telleri hem yayları gevşetmezseniz zero pointi öldürürsünüz demiş ve floyd kolu ile dırrrn dırrnn diye kontrol edebilirsiniz zero pointtemi değilmi diyor.Şimdi dırrn dırrn etmezse ne olmuş oluyor böyle bir şey varmıdır bilenler açıklarsa sevinirim.Umarım anlatabilmişimdir

Söylediği drrrrrn drrrrrn efekti "flutter" efekti. Steve Vai'nin çokça yaptığını görmüşsündür. Floyd Rose sisteminde yayları nasıl gevşettiğimizi ben de anlamadım. Ya yay çıkartılır/eklenir yada sabit bi kuvvet uygular yaylar. Ayrıca teller gevşek iken yüksekliği niye ayarlarız ki? Bildiğim kadarıyla teller takılır, istediğin akor düzenine yavaşça getirilir. Eğer köprü fazla havaya kalkmışsa, yayları tutan metali gövdeye sabitleyen vidaları biraz daha gövdeye sokarsın. Tam tersi ise vidaları gevşetirsin. Bu şekilde denge konumuna kadar ayarlarsın, ta ki gövdeye yatay olarak baktığında floyd rose dümdüz olana kadar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Grugum Bende aynı şekilde yapıyorum gövdeye paralel şekilde oluncaya kadar.Burda floyd rose bloğunun iki tarafındaki yüksekliği allen wrench ile ayarladığımız vidaları çevirmeden önce telleri yayları gevşetin diyor onu anlamadım ben

Söylediği drrrrrn drrrrrn efekti "flutter" efekti. Steve Vai'nin çokça yaptığını görmüşsündür. Floyd Rose sisteminde yayları nasıl gevşettiğimizi ben de anlamadım. Ya yay çıkartılır/eklenir yada sabit bi kuvvet uygular yaylar. Ayrıca teller gevşek iken yüksekliği niye ayarlarız ki? Bildiğim kadarıyla teller takılır, istediğin akor düzenine yavaşça getirilir. Eğer köprü fazla havaya kalkmışsa, yayları tutan metali gövdeye sabitleyen vidaları biraz daha gövdeye sokarsın. Tam tersi ise vidaları gevşetirsin. Bu şekilde denge konumuna kadar ayarlarsın, ta ki gövdeye yatay olarak baktığında floyd rose dümdüz olana kadar.
anlattığı şey o değil.

floyd rose'da teller veya yaylarda gerginlik var iken, yani base plate diye tabir ettiğimiz kısım mounting screws diye tabir ettiğimiz kısma herhangi bir baskı yapıyorken mounting screwları sıkıp gererek floydu yükseltip alçaltırsan, floyd parçaları aşınır. Böylece floyd zarar görür, kullanım sonrası eski yerine gelememeye başlar. floyd rose'da köprü ayarı yapılırken önce sap ayarı yapılır, sonra teller ve yaylar gevşetilip öyle köprü yükseklik ayarı yapılır. adamın bahsetmek istediği bu.

nathrizarri Peki sıfır noktasına getirmek için floyd rose u gitarın akordunun tam olarak yapılmış olması yeterlimidir?yani düzgün akort da tel çekme kuvveti=yay çekme kuvveti demek değilmidir?

O hareketi ben de çok kullanırım ancak konunun yayları ve telleri gevşetmemekle kaybolmasını diye birşey yok. Çünkü 9, 10, veya 11 herneyse takım tellerin belli bir kilo çekim gücü vardır ve yayların vidalarını gövdeye doğru vidalayarak tremoloyu yatay olarak gövdeye sabitlersiniz ve bu sabitleme için gerekli gergi o takım tel için sabittir. Vidalar ve yaylar belli oranda belli miktarda vidalanır ve yaylar belli miktarda telleri çeker. Bu tel-tremolo yayı gergisinin dengesi, tremolonun gövdeye yatay olarak ayarlanması sonunda hep aynı oranda olmak zorundadır. Ortada bozulacak kaçacak kırılacak bir parça ya da durum yoktur.

Flutter efektini yapabilen şey tremolo metal bloğudur. Tremolonun metal bloğu uygun ağırlıkta olmalıdır: Bazı ucuz model tremoloların tremolo metal bloğunun ağırlığı yeterli değildir ve bu "mırrlama efekti" için tremolo kolunu gerip bir anda bıraktığınızda bu efekti alamazsınız. Bütün hikaye bu. Tremolonuz bu kol ile hareketi yapıtığınızda "pırr" yapmıyorsa metal bloğa 50-80 gram ağırlık kaynak yapabilirseniz sorun çözülür. Benim tecrübelerime göre durum budur. Bir lütiyere de sorabilirsiniz.

nathrizarri Peki sıfır noktasına getirmek için floyd rose u gitarın akordunun tam olarak yapılmış olması yeterlimidir?yani düzgün akort da tel çekme kuvveti=yay çekme kuvveti demek değilmidir?
evet. bneim tavsiyem bunu kolayca ayarlayabilmen için, floyd bloğu ile gitar gövdesi arasında, köprüyü paralel oturtacak bir alyan yerleştirmen ve akordu öyle yapman. eğer alyan akorda gelmeden düşüyorsa yayları ger, alyanı çıkarırken akor köprü düşüyorsa yayları boşalt. tellerden tutup gitarı sallandırır ve akordunu yapıp locking nut'ları kitlersen akord etmen baya hızlanır.

bu arada atalay önemli bi noktaya dokunmuş, flutter için ağır blok gerek. kore ve lisasnlı floydlarda ucuz metal blok var. alman orj floydda ise çelik kaplamalı pirinç blok var. dolayısı ile mükemmel kondisyonda bir kore-lisanslı floydla bile flutter alamayabilirsiniz.

Bu arada gitar bakımı yapılır:D:D

Ek bir konu açmamak için buradan sorayım.Floyd rose umda akort kaçırma problemi normalde yok fakat dive yaptığımda yada gerdiğimde telleri sadece akort kaçarsa G telinde kaçıyor ve de üst nut kilitlerini açınca düzeliyor neredeyse tam akordunda gibi.Sizlerde bu durum nedir ne değildir

Sadece eski Ibanezlerimin tremololarında olurdu o kaçmalar. O da metal bloğunun hafif kalmasından. Onun dışında eğer sadece tek telde bu sorun oluyorsa bence sap kilidini değiştir derim. Metal yorgunluğu olmuştur.

Tek telde oluyor.Gitarım yeni ama bi yerini değiştirip o kilidin deneyeyim madem.Zaten o da nadiren kaçıyor ama merak ettim

Edit: Atalay Metal blok ağırlığı ile akordun kaçmasının alakası nedir?

Metalblok hafif olunca tel gergisi ile yay gergisi birbirine eşit bile olsa, tremolonun studları ( ağaca bağlı direklerle tremolonun buluştuğu hareketli yer) tremoloyu sürtünmeden dolayı durdurmaya çalışır ve çok çok az bir miktar hangi yönde tremolo kolunu (öne ya da arkaya) hareket ettirdiysen o yönde sıfıra gelmeden durdurur. İşte bu yüzden tremolo tastamam olarak sıfır noktasına gelmez. Tremolo bloğu yeterince ağır olsa bu etkiyi ortadan kaldırır ve bu milimetrik dengeyi hallederek sıfır noktasına getirir.

Pek garanti olmamakla birlikte metal direklerin tremolonun birleştiği oyuk arasına grease yağı damlatarak belki kayganlaştırmayı sağlayıp dengeyi artırabilirsin.
edge_diagram.jpg

Atalay ve diğer arkadaşlar. Tremolo bloğumu değiştirmeyi düşünüyorum fakat piyasada çok fazla çeşit var. En çok brass kullanılıyor bir de titanyum ve tungsten mevcut ama fiyatları uçuk. Ebayde satılan herhangi bir bloğu (uyumlu olan) almamız yeterlimidir yoksa illa orjinal floyd rose parçası mı olmalı?

örneğin şu ürün kargo dahil 63 tl ye geliyor

http://www.ebay.com/itm/SCHALLER-OR...392?pt=Guitar_Accessories&hash=item2c69a28058

adamlar kendileri üretiyorlarmış.Türkiyede falan bunu üreten yokmudur ya?

Geri