Canlı Müzik Sorunu

Arkadaşlar sırf bu sorunun cevabını öğrenmek için üye oldum. Şimdi ben bilgisayardan backing track açıp üzerine gitarımla amfiden solo falan çaldığımda 2+1 den çalan backing track ile amfiden gelen ses birleşmiyorlar, hatta ses sistemini amfinin üzerine yanına falan koyuyorum yine de ikisi de ayrı ayrı geliyor kulağıma bir müzik hissi oluşmuyor. Sanırım 2+1 den stereo ses , amfiden de tek hoparlörlü olduğundan mono ses verdiği için böyle oluyor? Şimdi elimdeki ekipmanları değiştirmeden, bir ekleme yapmadan bu sorun düzeltilebilir mi?

Amfideki reverb miktarı yüzünden doğal gelmiyor olabilir ses. Ayrıca üzerine çalmaya çalıştığın şarkıdaki soloyu vibratolar olsun bendler olsun birebir tutturamıyorsan da ses doğal gelmiyor olabilir. Ya da amfide çok yüksek volume de çalıyorsan onun da etkisi vardır.

Stiga herşeyi açıklamış aslında.
Mühim olan burda, amfide ki reverb seviyesi ve volume. İkiside yüksek olduğu zaman backing track ile uyuşmaz.
Sana tavsiyem şu olur, amfinin hoparlör çıkışından kablo çekip pc'nin mikrofon girişine tak. Bu sayede tüm sesi 2+1'den duyarsın.

Altyapıyla senin gitar tabi birleşmez. O yüzden "mikslemek" diye bir terim var. Miks yapman gerekiyor.
Backing track senin yaptığın bir iş işe daha kolay mikslenir. Uyun panlama, EQlama ve miksin içine gitarını "gömmek" gerekir.
Backing track bir albüm parçasıysa, zaten mikslenip masterlanmıştır. Bitmiş işe yeni gitar eklemek ayrı iştir. Sonuçta miks yapmayı öğrenmek gerekir ki düşündüğün gibi bir "birleşme" olsun.

Altyapıyla senin gitar tabi birleşmez. O yüzden "mikslemek" diye bir terim var. Miks yapman gerekiyor.
Backing track senin yaptığın bir iş işe daha kolay mikslenir. Uyun panlama, EQlama ve miksin içine gitarını "gömmek" gerekir.
Backing track bir albüm parçasıysa, zaten mikslenip masterlanmıştır. Bitmiş işe yeni gitar eklemek ayrı iştir. Sonuçta miks yapmayı öğrenmek gerekir ki düşündüğün gibi bir "birleşme" olsun.

Atalay hocam, arkadaşın demek istediği canlı canlı çalarken ki uyum değil mi. Sizin söylediğiniz kayıt aşaması olmuyor mu? :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet bahsettiğim olay canlı canlı çalarken oluşan uyuşmazlık. Kayıt yaptığım zaman zaten mikrofonlayıp güzel güzel oturtabiliyorum back üzerine. "Alshain" ben zaten mesela john petruccinin bir parçasının backini açıp üzerine o parçayı çaldığımda da aynı problem oluyor yani mesele notaların değil ses tonlarının uyumsuzluğu, birleşmiyorlar çoğu zaman. Ama dediğiniz gibi bas tiz reverb ses seviyesi gibi etkenlerin doğru ayarlanmasıyla sorun hallolacak sanırım, çünkü çok nadirde olsa bazen yakalayabiliyorum istediğim şeyi değişik parçalar çalarken. Demek ki her parça için ayrı ayrı ayar gerekecek amfi üzerinde her seferinde.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"Aegnor Luinwe" Amfim tech21 tm60. arkada "speaker 8 ohm", "kulaklık çıkışı", "direct out" çıkışları mevcut. Sizin pc nin mikrofon girişine bağla dediğiniz çıkış kulaklık çıkışı mıdır? Direct out u kullandığım zaman amfi sesi kısmıyor mesela, o yüzden onu zaten bu amaçla kullanamam.

Canlı çalarken de mikslemek gerekir. Ancak yukarıda dendiği gibi konu reverb ve EQ değerlerinin çokluğu ve bazı frekansların üst üste binmesinden kaynaklı rahatsız duyum: Gitarda basları biraz alıp, reverb yerine delay kullanmak çözüm olabilir. Yine dediğim gibi eğer müzik albüm kayıdı ise gerekli miktar bas ve tiz ve reverbler yerindedir. Bu soundun içine gitarınızı sokmak için biraz daha bas frekansları traşlayıp reverb yerine delayi tercih edin, bakın sonuç nasıl oluyor. Bence daha iyi olacaktır. İşi biraz daha ileri götürmek isterseniz gitara "ensemble", "doubler", "limiter-kompresör" ve belki biraz "chorus varyasyonları" ekleyin. Chorus çok çeşitli oluyor: line6 nın tri chorus ve 3boyutlu chorusları var... bu efektler biraz gitarın sesini cilalar ve stereo altyapılı bitmiş bir albüm parçasının üzerine sizin gitarınızı daha iyi "gömer".

"Aegnor Luinwe" Amfim tech21 tm60. arkada "speaker 8 ohm", "kulaklık çıkışı", "direct out" çıkışları mevcut. Sizin pc nin mikrofon girişine bağla dediğiniz çıkış kulaklık çıkışı mıdır? Direct out u kullandığım zaman amfi sesi kısmıyor mesela, o yüzden onu zaten bu amaçla kullanamam.

Kulaklık çıkışına taktığın zaman sesi keser zaten hocam, dediğim yer orası. Orda ki çıkıştan, pc'nin mic girişine giriyosun. Pc'den mic sesini açıyosun denetim masasından, sonrasında ses duyulur zaten.

Atalay hocam siz tam açıklamışsınız her şeyi zaten benim de yapmak istediğim şey gitarın sesini parçanın içine canlı canlı "gömmek". Delay zaten eksikliğini çok hissettiğim bir aletti. Ton kuru oluyor sadece reverb ile. Delay pedalı alacaktım bu aralar, işin içine onu da katıp değişik eq ayarları kullanarak sorunu halletmeye çalışacağım ilk etapta.

Geri