Anolog Pedal! Tecrübe Konuşsun

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda olcygktp tarafından 15 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. mevzu bahis pedal ocd klonu bu overdrive pedalıının volume podunu çok düşük tuttuğumda tam verim alamıyorum açtığımda full performans çalışıyor
  sıkınıtı şurda başlıyor pedal açıkken ses aşırı yüksek limiter gibi bi icat varmı ne yapabilirim şimdiden teşekkürler
   
 2. nasıl lambalı amfide lambalar kırılmadan veya ses tam açılmadan %100 performans alınamıyorsa bu drive pedalları için de geçerli. kısık volüm'de clean tona yakın, biraz açınca crunch, kökleyince de full drive alırsın (distortion pedalı ise > kökleyince jınjın :woot: )
  umarım sorununu doğru anlamışımdır bu saatte..
   
  olcygktp bunu beğendi.
 3. çok düşük tutma, az düşük tut?
  ben maxon od 808'i genelde %50 volume'de kullanıyorum
  ton'a göre drive'ı ve ton'u değiştiriyorum
   
  olcygktp bunu beğendi.
 4. amfiniz ile ilgili bir şey dememişsiniz ancak bir attenuator işinizi görecektir.
   
  olcygktp bunu beğendi.
 5. aslında demek istediğim clen ve drive arasında bi balans sorunu var ve pedaldan kaynaklanıyo ve volume poduyla çözmeye çalıştığımda pedalın performansı düşüyo
   
 6. Volüm potu gelen sinyali post signal değil presignal olarak aldığından oluyor. Yani gelen sinyali devrelere geçirirken gitarın orjinal sinyalinden kısıyor ve asıl sinyal volümü düşünce volümde çok düşüyor. Post sinyal pot olsaydı gitarın sinyalini tam alır, sonra drive katına gelen sinyali kısarak gönderirdi. Böylece düşük volümde bile çok gain alırdın. Bu pedalın imalatındaki konsept dolayısıyla yapacağın tek şey amfiden volümü kısmak olacak.
   
  hackeiommi ve olcygktp bunu beğendi.
 7. Böyle birşey yok maalesef, hele lambalı amfilerle kıyaslanacak bir hadise hiç yok. Bu tamamen ilgili pedalın devresi ile alakalı neye dayanarak bu yorumu yapıyorsun.
   
  olcygktp bunu beğendi.
 8. Izzy, drive pedalları ile lambalı pedalların devreleri aynı falan dememişim, "neye dayanarak bu yorumu yapıyorsun"?
  drive pedalında "kısık volüm'de clean tona yakın, biraz açınca crunch, kökleyince de full drive" alırsın.
  drive tonunda drive potu asıl etken olsa da volüm potu da "drive tonu" kombinasyonunun bi parçasıdır. yıllardır kullandığım drive pedallarına dayanarak yazıyorum.

  kaldı ki adam yazmış "sorun başka bişey" diye.. bu boyutu uzatmanın alemi yok.
   
  olcygktp bunu beğendi.
 9. Burada sorunun çözümü dediğim gibi, pedalın sesini tam performans alacağınız düzeyde açtığınızda ses çok yüksek geliyorsa amfinin gücünü attenuator ile düşürürsünüz, sonuçta aynı performansı daha düşük seste almış olursunuz, bu kadar basit. Aradaki dengesizliği de volume pedalıyla sesi açıp kısarak çözebilirsiniz, volume pedalı en sonda olacak.

  Not: Bunu yazdım ama hayatımda hiç volume pedalı kullanmadım, ne kadar efektif olur bilmiyorum.
   
  olcygktp bunu beğendi.
 10. volume pedalı kullanıyorum ama anlık bi geçişte balans gerçekten sıkıntı oluyo neyse hemen hemen yazılanların çoğunu bende denedim ama bu konudan çıkan ders şu oldu klon pedal alırsam Allah belamı versin :D tartışmayada gerek yok gençler :D her keze teşekkürler
   
 11. Bu pedalın devresine göre değişir, böyle bir genelleme yapamassın söylediğim bu, yanlış bilgilendirme olmasın diye düzelttim sakin ol uzatacak büyütecek birşey yok zaten.
   
 12. drive pedalından ne beklediğine de bağlı biraz
  benim beklentim biraz farklı
  ben amfiden elde ettiğim tonu cilalamak amacıyla kullanıyorum, işi amfi yapyıor
  kullanım şeklim şöyle:
  - pedalı kapat
  - amfiden tonu ayarla: master volume, drive, bas, mid, tiz vs...
  - tondan memnun kal
  - pedalı aç (daha tide altlar ve daha fazla harmonic, daha kalabalık distortion)

  yani clean ton üstüne drive ya da distortion açma olayına pek girmiyorum,
  sonuçta benim uygulamamda iş büyük ölçüde amfide ve tabi ki gitarda (her zaman) bitiyor :)
  umarım faydalı olur bu bilgiler...
   
 13. klon klon... vol pot lineerdir de ondan. :cry:
   
  olcygktp bunu beğendi.
 14. Senin yaptığın iş amfi girişine yüksek sinyal yollayıp kırpılmayı arttırmak yani boostlamak, zaten en makbulu budur. Bu işide en iyi yapan TS tabanlı pedallar fakat distortion pedalları ile pek olmuyor volume kontrolü olmayanlarla hiç olmuyor zaten.
   
 15. Bahsedilen pedalı duymadan pek birşey denemez ama şunu söyleyeyim; ocd'nin en önemli özelliği ve kendini diğer drive pedallarından ayıran olay tonu olabildiğince güçlü vermesidir.En düşük drive halinde bile tuşeye duyarlı olarak sesi arttırır bir nevi booster pedalı gibi çalışır.Ayrıca genelde volume'ün en az yarıda olması önerilir..Sanıyorum sizin klon pedalda bu özellikler biraz daha ön plana çıkarılmış..
   
  olcygktp bunu beğendi.
 16. Aslında bunun, klon olması ile pek alakası yok, en kötü ihtimal klon pedalda volume potu lineer olur buda volume potunun dengesiz çalışmasına sebep olur . Pedalı açıyorsun ve kazanç artıyor tabiki ses artacak. Amplilerin kanalları arasında bile bu dengesizlik var bu yüzden her kanala ayrı volume kontrolü koyuyorlar zaten.
   
 17. aslında klon olmasıyla alakası var orjinalini buldum denedim böyle bi sıkıntı yok volume potu tabikide volume için ama bu klonda gain gibi işliyor kısıkken tonda değişiyor :) teşekkürler ilgili arkadaşlar
   
 18. Aynı ampliyle denemen lazım, volume' ü açtınmı amfiyi kırarsın, ampliden ampliye bu kırılma tepkisi değişir. Aynı ampliyle denediysen ve bu fark varsa klondaki volume potunun değeri farklı olabilir.
   
  olcygktp bunu beğendi.
 19. orjinalinde logken klonda niye lineer takıyolar ki ben bunu anlamıyorum :whistle: çok mu pahalı ya?

  reklam olmasın bana oldu. adına gerek yok. güzel pedaldı ama linner vol. kullanmak zor çok zor.
   
  olcygktp bunu beğendi.
 20. Türkiye'de log pot bulunmuyor pek :D
   
  Boğaç bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş