Nirvana

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Sawyer77 tarafından 15 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Konuyu umarım doğru yere açmışımdır :) yeniyim bu forumda en sevdiğim gruplardan biri Nirvana hakkındaki görüşleriniz nelerdir? diyerekten ilk konumuda açmış oldum :)
   
 2. eşi benzeri olmayan grup ... :D kurt cobainde gerçek bi idol :D
   
 3. gerçek müziği öldüren, mtv kültürü ile bu günlere gelinmesinin önünü açmış, keşke hiç olmasaydı dediğim gruptur. berbattır.
   
 4. alshain dediklerine birebir katılıyorum
   
 5. +1 :)
   
 6. Albüm çıktığı yıl 16 yaşında idim. Hoşuma gittiğini anımsıyorum. Bir zaman sonra ilk albümleri olan bleach'i de satın almıştım. O zaman ki etkisi listelerde oldukça büyüktü. Hatta müzik sektöründe 1987 deki GNR albümü a.f.d gibi bir etkisi olmuştu sanırım. Glam rock 'a zarar verdiğini söyler bazı rockçılar. O zaman ki bazı rock gruplarının nirvana popüleritesi karşısında soundlarını değiştirdikleri söylenir. İn utero albümünde de beğendim şarkıları vardır. Bazı işleri bana bir sebepten syd barrett 'ı anımsatır. Kişisel kanıma göre Syd 'in 2 solo albümünden ciddi etkilenmiştir. İşini bitirenin başta eroin, sonra da karısı olduğunu düşünmüşümdür... Sayesinde sonic youth gibi grupları dinlemişimdir. Geçmişe baktığımda o dönemdeki en sevdiğim grunge albümünün Pearl Jam' in ten albümü olduğunu şimdi görüyorum.
   
  beatles bunu beğendi.
 7. Nirvana "Smells Like" ile Sanctuary "Future Tense" adını hatırlamadığım bir kanalda ardarda yayınlanırlardı. Ben Sanctuary'e adeta tapmıştım ama Nirvana'yı hiç beğenmemiştim. Sanctuary yerine Nirvana'yı beğenenleri de garipserdim hep. Düşüncem hala değişmedi. Nirvana, "basit" müziğin popüler olmasını sağlarken, bugün birbirinin aynısı, gitar ve vokal teknikleri zayıfın da altında yüzlerce alternatif grubunun da önünü açıp düzgün müziğin önünün tıkanmasında araç oldu.
  Benim gönlümde Black Sabbath'tan Exodus'e, Pink Floyd'dan Stevie Ray'e, Venom'dan Death'e hiç bir efsaneye denk olamaz. Ha, sevenine karışmam, dinleyen dinlesin, hayranı olan olsun.
   
  sereftalasci, AykanKK ve Septicore bunu beğendi.


 8. Saldırın! Grunge ve türevlerine ölüm! Yaşasın müzik faşizmi!
   
  Septicore ve hackeiommi bunu beğendi.
 9. Amerikan boş gençliğini en iyi temsil eden kapitalist düzende özgürlükçülük adı altında bağırıp çağırarak, bolca uyuşturucu ve zararları eylemleri gerçekleştirerek halen toplum içinde müzik yapmasına maddi amaçlar içinde izin verilmiş, tüm dünyada bilinmesi ve bu tarz karakterlerin onlarca milyon doları kazanarak yaşayıp, her türlü kötü örnek oluşturacak tavırları göstere göstere yaptığı halde ödüllendirilmiş amerikan halkının geleceği olacak genç kesimin ve sonra da dünyadakilerin aptallaştırılmasıyla kapitalizmden damar damar faydalanan yöneticilerin pohpohlanmış bireyidir. Çok severiz yani.
   
 10. Hala çok severek dinlediğim süper güzel gruptur. Müthiş gazdır, son derece basittir, aykırıdır. 90'ların müziğini çok ciddi anlamda değiştirmiştir.
   
  bluescaster, Casablanca ve kuruuzum bunu beğendi.
 11. Onu beğenen bunu da beğendi;  İzleyince sinirlendim...
   

 12. Bu videoyu her gördüğümde youtube'a ddos attack yapasım geliyor :D Soğudum resmen :D
   
 13. Zamanının Justin Bieber'ıdır desem çok mu ağır konuşmuş olurum :)
   
 14. Bence bir grubu yerden yere vurmanın hiç bir manası yok,ne müzikal anlamda ne de toplumda yarattığı etkiler anlamında.Kıyaslamalar da aynı oranda gereksiz,vakit kaybı geliyor bana.Kalkıp da bir müzik türünü basit(hangi yönüyle olursa olsun,teknik,teori,kompozisyon vs) diye yerden yere vurma olayı,dinlediğiniz müziklerin de, başka uç nokta müziklere göre basit kaldığının göz ardı edilmesinden ya da bilgi dahilinde olunmamasından kaynaklanıyor bana göre.Gerçek müzik nasıl ölmüş onu da anlamadım:) iyi gruplar hep olur hep de olucak,varsın popüler olmasın.Nirvana ben de sevmem buarada ama basitliğinden karmaşıklığından değil,sevemediğmden.
   
  beatles, hasan077, utqyy ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 15. +1
   
 16. len gidin trimax izleyin turk live crew dinleyin ya. boşverin şu cenaze ünlüsü adamları.
   
 17. Kimse basit olduğu için nirvana'yı yerden yere vurmadı, bana göre thrash metal de basit bir müzik türüdür, zira neoklasik etkileşimli progresif metal çalıyorum. Bakın Atalay Abi yukarıda son noktayı koymuş;

  Ben de Sanctuary'nin future tense şarkısını paylaştım, sanırım sözleri anlaşılmadı, şöyle paylaşayım;


  What do you see on the news when you watch T.V.

  War in the name of God, or a playground killing spree
  Politicians promise you the world, and a preacher cries
  All he ever wanted was your money, and a bitch on the side
  What went wrong? Did society twist him?

  What do you see in the center of the public eye
  Rock stars on smack, and a serial killer fries
  Radicals blame suicide and murder on our from of art
  Brainwash the youth, you know they claim we all play a part
  What a shame that they can't think for themselves

  Past tense to future tense let history unfold
  So ends a decade now what will the nineties hold
  You know we're verging on the edge of an age
  Then another century will turn the page

  What do you think they will say when they look back on this
  Were the eighties just a time of spoiled innocence
  We leave our legacy like dust in the sands of time
  Let's hope the seeds we plant can carry the weight of our crimes

  Past tense to future tense let history unfold
  And when we're old and gray these stories will be told
  You know we're verging on the edge of an age
  Then another century will turn the page

  We sail an ocean, a sea of doubt
  Skeptics make no sense, can't work things out
  I'll choose optimism, scream its name
  Look to the future, a burning flame

  Past tense to future tense let history unfold
  So ends a decade now what will the nineties hold
  You know we're verging on the edge of an age
  Then another century will turn the page
  Turn the page...

  Ve şimdi de Kurt'ten geliyor, Breed;

  Breed I don't care, i don't care, i don't care, i don't care, i don't care, care if i'm old I don't mind, i don't mind, i don't mind, i don't mind, mind if i don't have a mind Get away, get away, get away, get away, away, way from your home I'm afraid, i'm afraid, i'm afraid, i'm afraid, afraid of a ghost Even if you have Even if you need I don't need to stare We don't have to breed We can't plant a house We could build a tree And don't even care We could have all three She said (x8) I don't care, i don't care, i don't care, i don't care, i don't care, care if it's old I don't mind, i don't mind, i don't mind, i don't mind, mind if i don't have a mind Get away, get away, get away, get away, away, way from your home I'm afraid, i'm afraid, i'm afraid, i'm afraid, afraid of a ghost Even if you have Even if you need I don't need to stare We don't have to breed We could plant a house We could build a tree I don't even care We could have all three

  Yani diyor ki, aga boşver kafamıza göre rastgele yaşayalım, gelecek nesilleri falan boşver, dayı kat ordan bir torba eroin...

  Şimdi bana samimiyetsiz carpe diem tripleriyle gelmeyin sakın. Ölünce nedense insanların alakasız bir şekilde değeri artıyor. Hayatında Amy Winehouse adını duymamış apaçiler Amy Winehouse öldüğünde şarkılarını paylaşır oldular. Kurt Cobain öldüğünde bu durum nasıl oldu bilemiyorum çünkü o sıralar meyvede vitamindim, ama muhtemelen aynı şey olmuştur. CIA öldürttü diyen bile var, evet.
   
  sereftalasci bunu beğendi.
 18. İtiraf ediyorum, BEN ÖLDÜRDÜM! Tek başınayken neyse de, bir de cia tarafından evlendirilip üremeye, çoğalmaya, populasyonu daha da fazla zehirlemeye kalkışmasına dayanamadım ve ne kadar sıkı korunursa korunsun, Rambo misali gittim, ninja misali sessizce korumaları aştım, Memeati misali kafasına sıhtım, Prof. James Moriarty misali de komplo yapıp intihar süsü verdim. :D
   
 19. Azizim, saygılar ve sevgiler. Sözlerin gerçekten hoş, anlayış ve humanizm dolu sözler. Amma sanki terazide biraz torpile, kayırmaya kaçmaya sebep oluyor gibi geldi bana. Yerden yere vurmayalım tamam da, eleştiride mi yapmayalım? İçimizdekini saklamamak, dürüstçe söylemek eğer "yerden yere vurmak" olacaksa o zaman susalım, forumdan da çıkalım ve bir daha da forumun yüzüne bakmayalım. Körler sağırlar da birbirlerini diledikleri gibi ağırlasın mı? Bu mudur bir forumun var olma sebebi ve işlevi? Sevgili dostum, humanist, hoşgörülü, anlayışlı olmak iyidir, gereklidir, eyvallah. Ama b.kunu çıkarmanın da alemi yoktur yahu. Biz metalci adamız eni konu. İcap ettiğinde koyduğumuz yerden ses te gelecek, ağzımızdan söz yerine fırtına da çıkacak.

  Ha, biri tutar, başlık altına yazan bir Nirvana fanına fena saldırır, ağza alınmayacak sözler söyler, gruba çok ağır hakaretler yağdırır o da elbette ki b.kunu çıkarmak olur. (Buraya bir dipnot:Önüme sakın humanizm adına Alshain 'in "Saldırın! Grunge ve türevlerine ölüm! Yaşasın müzik faşizmi!" sözünü koymayın, espritüel bir tepki koyduğu gayet ortada)
  Bak şurada, az yukarıda bir antbalci kardeşim var. Dünya efendisi, iyisi bir insan bence. Ama Nirvana'yı seviyormuş. Sevsin, ne yapayım? Gidip adamı mı döveyim? O da onun beğenisi. Zevk renk meselesi yani. Ben sevmem başkası tapar, ben taparım başkası sevmez. Bu işler böyle

  Müzikte zaman zaman ortaya atılan bir "Simplicity is the key" sözü vardır. Bu söz üretim aşamasında tıkanma yaşayan pek çok müzisyeni kurtarmıştır. Ama bu söz günümüzde "Music is the simplicity"ye dönüşmek üzere. Birbirinin kopyası onca gruba ve şarkıya bakınca, müziğin elde edilmesi kolay, yollu bir kıza benzemeye başladığını görüyorum. Dediğin gibi, iyi gruplar, güzel müzikler her zaman var olacak. Ama bu "var olmak", "yok olmaya yüz tutmuş" bir var olmaya dönüşmesin sakın? Endişem bu açıkçası.
   
  mya01, MakeMeSpinn ve egosss bunu beğendi.
 20. Ben Nirvana'ya tapmasam da severim.Ama bende Kurt Cobain öldükten sonra aşırı bir abartılma(çok aşırı hem de) olduğu kanaatindeyim.Keşke Kurt Cobain yerine şu adamı herkes öldükten sonra öğrenseydi.Ölü bulunduğunda vücudunda ne alkol ne de uyuşturucu madde vardı.Boğularak öldü.Kesinlikle 90'ların en büyük kayıplarından.

   
  kuruuzum bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş