Power Lambaların Isınması

Tam emin değilim ama kalan lamba demenden amplinin push-pull olduğu sonucunu çıkardım. Bu tip amplilerde güç katındaki lambalar eşlenik olmalıdır. Biri bozuldu hop yedeği takayım işi olmaz. Ya sağlam kalan lamba(lar) ile eşleyeceksin yada eşlenik çift-dörtlü lambalar alacaksın.
inanın müzisyenlerin çogu bu tarz bilgilerden noksan. ülkemiz şartlarında eşlenik lamba bulma olasılıgı ve lamba eşleme olanagı sıfıra yakın. orange tiny terror kullanıyorum. anfide arada çıkan çatırtı çuturtu hariç sorun yok gibi geldi bana birde günü gününe tutmuyo bigün beni uçuruyo bi gün tadımı bozuyo.

Sizin amfide güç lambalarının eşlenik (matched) çift olması gerekiyor kullanma kılavuzuna göre.. Bias doğru konumda olmazsa amfiye zarar verilebileceği gibi bir şey de yazılmış. http://www.laney.co.uk/manuals/GH50L - 2008 - Issue 2.2.pdf

Benim de amfimi günde 8-9 saat açık tuttuğum oluyor. Yazın çaldığım oda 35 dereceye yaklaşabiliyor ve lambalar amfinin tasarımı gereği ürettikleri ısının büyük kısmını amplifikatörün içine aktarıyorlar. Özellikle ısınan lambaların amplifikatöre zarar vermesinden korktuğum için bir sene kadar önce ızgaraya 5-6 santimlik iki fan taktım. Fanlar lamba sıcaklıklarını biraz düşürüyor ve amfinin içinde ısı birikimini önlüyorlar. Düşük voltajda çalıştırıyorum ve kayda değer bir dip gürültüsüne de sebep olduklarını da söyleyemem.

inanın müzisyenlerin çogu bu tarz bilgilerden noksan. ülkemiz şartlarında eşlenik lamba bulma olasılıgı ve lamba eşleme olanagı sıfıra yakın. orange tiny terror kullanıyorum. anfide arada çıkan çatırtı çuturtu hariç sorun yok gibi geldi bana birde günü gününe tutmuyo bigün beni uçuruyo bi gün tadımı bozuyo.

Eşlenik lambaları uygun fiyatlara bulabileceğin çok güzel siteler ilk aklıma gelen Banzai Music, çok güvenli ve müşterisine çok değer veren bir site. Türkiye'de ise aklıma ilk gelen Timpani Audio, onlarda inanılmaz ilgili ve güleryüzlüler.

Her lambalı ampli kullanıcıların bu işlerden biraz anlaması gerekli bana sorarsan. Günü gününe tutmaması olayına gelirsek; günü gününe değilde biraz dikkat edersen saati saatine, tutmadığını göreceksin. Akşamları aldığım tonu ben daha çok severim mesela, şebekeyle alakalı bu daha çok.

Biraz sert çıkmış olabilirim dostum fakat bunda bilgiye sahip olmadığın konularda fütursuzca cümleler kurmanında etkisi var. Yanlış konuştuysam özür dilerim bu kişisel bir durum değil kesinlikle. Ortada alınacak,darılacak,kızacak bir durum yok. Ben bildiğim konularda bile birkez daha kontrol ederim yanlışlık olmasın diye, Lambalı ampliler yüksek voltajlı ve tehlikeli cihazlar. Öyle görünüyor ki sende bu konuda temel bilgiye dahi sahip değilsin, bu yüzden bu konuda öneri vermeden bunu birkez daha düşünmeni tavsiye ederim.

amacım mevzuyu uzatıp sidik yarışına çevirmek değil baştan belirtmek isterim. bilmediğim konularda susmak ve öğrenmek için dinlemek veya okumak adetimdir. elektronik teknikeriyim ben 3 yıl meslek lisesi ve bu yıl son bulan yüksek okulun elektronik bölümünden mezunum. bahsi geçen elektronik devre elemanın adı lambalı transistördür en azından bana yıllarca bu devre elemanın adını böyle öğrettiler.

odadaki lambayla kıyas değildi tabi ki söylediğim ancak basit ve en anlaşılır bir şekilde anlatmak istedim. teknik terimlerle anlatsam işin içinde olmayan bir çok kişi anlayamaz e haliyle yardımım dokunmaz.

neden kuru yük gemisi ve uçak örneğine gelirsek; arkadaş lambaların çok ısındığından bahsettiği için bende günümüz transistörlerine geçiş sebebinin, lambaların uzun çalışma sürelerinden sonra arızaya davet çıkarttıklarını belirtmek ve dip not olarak ne hikmetse hala daha kuru yük gemilerinde ve uçaklarda kullanıldığından bahsettim. konu dışı değil ayrıca ve ek bilgidir mahsuru olacağını düşünmedim..

son mevzu ise cihazın her ne olduğunun önemi olmaksızın, kullanılan cihaz stand-by konumundayken tüm gerilim cihazın besleme katında olur. cihazın bu vaziyette sürekli olarak açık kalması da uzun vadede bahsi geçen katta arızaya sebep olur.

bu arada bir de tavsiyem olacak internette her okuduğuna inanma keza söylediğin üzere derya deniz, çer çöp bol bulunuyor ne yazık ki...

amacım mevzuyu uzatıp sidik yarışına çevirmek değil baştan belirtmek isterim. bilmediğim konularda susmak ve öğrenmek için dinlemek veya okumak adetimdir. elektronik teknikeriyim ben 3 yıl meslek lisesi ve bu yıl son bulan yüksek okulun elektronik bölümünden mezunum. bahsi geçen elektronik devre elemanın adı lambalı transistördür en azından bana yıllarca bu devre elemanın adını böyle öğrettiler.

odadaki lambayla kıyas değildi tabi ki söylediğim ancak basit ve en anlaşılır bir şekilde anlatmak istedim. teknik terimlerle anlatsam işin içinde olmayan bir çok kişi anlayamaz e haliyle yardımım dokunmaz.

neden kuru yük gemisi ve uçak örneğine gelirsek; arkadaş lambaların çok ısındığından bahsettiği için bende günümüz transistörlerine geçiş sebebinin, lambaların uzun çalışma sürelerinden sonra arızaya davet çıkarttıklarını belirtmek ve dip not olarak ne hikmetse hala daha kuru yük gemilerinde ve uçaklarda kullanıldığından bahsettim. konu dışı değil ayrıca ve ek bilgidir mahsuru olacağını düşünmedim..

son mevzu ise cihazın her ne olduğunun önemi olmaksızın, kullanılan cihaz stand-by konumundayken tüm gerilim cihazın besleme katında olur. cihazın bu vaziyette sürekli olarak açık kalması da uzun vadede bahsi geçen katta arızaya sebep olur.

bu arada bir de tavsiyem olacak internette her okuduğuna inanma keza söylediğin üzere derya deniz, çer çöp bol bulunuyor ne yazık ki...
kesinlikle katılmıyorum. sayısal mezunuyum bildigim kadarıyla transistor yokken lambalar vardı . lambalı transistor ; transistorun lambalısı gibi sonradan üretilmiş bi devre elemanı gibi geliyor. hayatımda böyle bi kelime duymadım yanlış anlamayın polemik değil ancak anlam kargaşası var.
bu arada izzzzy verdigin bilgiler için teşekkür ederim. acaba sabah ve gece arasındaki bu anormal düzeni değiştirmenin bi yolu varmı . regüle gibi.?? birçok yazı okudum regüle gibi ek ile tamamen şebekeye bağlı tansiyonu düzeltmekteymiş. acaba nasıl uygulanır. anfime uygulamak isterdim. teşekkürler

literatürde elektron lambası olarak geçer, transistörün atası olduğu için günümüz transistörleri üretildikten sonra lambalı transistör olarak anılmaya başlanmıştır. öğrenim hayatım boyunca ve piyasada geçirdiğim zamanlarda çok sık karşılaşmışımdır. neyse çokta mühim değil zaten anlatılmak istenen şeyler bir.:)

iyi forumlar..

Tarihin ilk yükseltici elemanı olan triot elektron lambasını 1906 yılında Lee De Forest bulmuştur. Boşlukta akan elektronların bir ızgara vasıtasıyla kontrol edilmesi prensibi ile çalışır. Tam doğru ismi Termiyonik Elektron Tüpü, halk diline lamba diye geçmiş.

Transistör ise William Shockley, John Bardeen, Walter Brattain' den oluşan bir ekip tarafından 1947 yılında bulundu. Transfer ve Resistor kelimeleri birleştrilerek transistor ismi verildi ve katı hal elektroniği devri başladı. Vakum tüplerin aksine burda elektronlar boşlukta değil, bir yarıiletken madde içinde akar ve elektron taşıyıcıları ile kontrol edilir.

Gördüğün gibi aralarında 41 yıl olan birbirinden tamamen farklı elemanlar. Tek ortak yönleri yükseltici eleman olmaları.

Transistörlere geçiş sebebinde arızaya davet çıkarmasından çok daha önemli sebepler var, ayrıca eski lambalar öyle kolay kolay arıza yapmazdı.

Şu anda lamba kullanılan tek uçak Rus Mig 25 savaş uçağıdır, kullanılma sebebi hikmetten çok 70 li yıllarda yapılmış olmasıdır. Lambaların kullanıldığı hikmeti olan durumlarda var, çok yüksek güçlü ve çok yüksek frekanslı transmitterlerde kullanılır.

Tekniker olmanın lambalı ampli konusunda teknik bilgiye sahip olmanı sağlaması için 40 yıl önce okumuş olman gerekiyor. Zira yıllardır müfredatlarda lambalı yapılar yok, bizde okulda öğrenmedik zaten.

kesinlikle katılmıyorum. sayısal mezunuyum bildigim kadarıyla transistor yokken lambalar vardı . lambalı transistor ; transistorun lambalısı gibi sonradan üretilmiş bi devre elemanı gibi geliyor. hayatımda böyle bi kelime duymadım yanlış anlamayın polemik değil ancak anlam kargaşası var.
bu arada izzzzy verdigin bilgiler için teşekkür ederim. acaba sabah ve gece arasındaki bu anormal düzeni değiştirmenin bi yolu varmı . regüle gibi.?? birçok yazı okudum regüle gibi ek ile tamamen şebekeye bağlı tansiyonu düzeltmekteymiş. acaba nasıl uygulanır. anfime uygulamak isterdim. teşekkürler

Rica ederim, evet regülatörler şebeke gerilimini toleranslar dahilinde düzenler, tabi tolerans cihaza göre değişir. 200-240 V arası da olabilir 210-230 V arası da olabilir. Bu tolerans bile tonu değiştiriyor, o yüzden regülatör yerine ups(kesintisiz güç kaynağı) kullanman daha yerinde olur. Ama bu demek değilki iyi ton alacaksın, bu sadece herzaman aynı tonu alacaksın demek, çünkü şebekeden izole ediyorsun ve gerilimin sabit olmasını sağlıyorsun.

Geri