Bi El Atın Abiler.... Tel Sorunu

silmek bence de en iyi çözüm çünkü olaya hemen mudahale edip orada o işi çevirebilecek mikroorganizmalara fırsat vermiyorsun :) çalmadan önce ve özellikle çaldıktan sonra sileceksin silika jelleri de belli aralıklarla değitirmen gerekiyormuş.İşlevi kayboluyor gibi şeyler okudum.Yani silika jel+hardcase+silmek. WD 40 filan hikaye buradaki yazılan herşeyi yaparsan max 3 hafta dilediğin kadar olur.Elinde çok terliyorsa yalan yani tel çeşidi vs... bende de aynı sorun var birçok tel çeşitli gitarlarda... ama hepsi aynı... istanbulun tepelerinden birindeyim diyebilirim nem de yok o kadar ama... Evin belki nem-ısı dengesizliği buna sebep olabilir.Çok dert ediyorsan evde nemi enstrumanlar için belli aralıkta tutan aletler var ısıtma cihazı gibi çok da küçük değiller elektrik ile filan çalışıyor.Fiyatları uçuk mu bilmiyorum.onlar sorunu büyük ölçüde çözer ama yine çaldıktan hemen sonra kuru bir bezle sileceksin ondan kaçış yok.

http://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?categoryid=17175&productid=evkingpost Hmmm bence sen tel değiştir daha ekonomik slinky ler 10 lira filan ne gerek var.

Edit:eek:boovv güç tüketimine bakarsanız her hafta bir slinky değiştirmeyi kabul edersiniz.Odayı belli nem aralıklarında tutmak için uzun süre çalıştırılmalı ve 200-300 w tan bahsediyoruz 380 watt bile gördüm zuhhahaa diyorum bu nem dengeleyici olacak iş değil.

Bir de bu var ama bu nemi dengeler mi bilmiyorum hepten odanın havasını kurutabilir digital-akıllı bir cihaz değil.

http://www.sabanshop.com/500gr-Nem-Alici-Aparat-1x500gr-Tablet-Lavanta,PR-56.html

bana nem alıcı değilde ter alıcı gibi birşey gerek sanırım. şu titanyum aklıma yattı sanırım. deneyip derhal yazayım buraya bakalım noolucak.

titanyum çok pahalı birşey incecik kaplamışlardır kaplama soyulduğu andan itibaren 1 saat içinde yine aynı durum olacak.Nikel kaplama telden farkı olmayacak.

titanium sağlamlık açısından berbat bunu biliyorum. telleri taktım, akort ettim, daha hızlı akort oturması için vibratolara, bendlere gömüldüm her bir telde. sıra ince mi ye geldi, ilk bend ve pat tel kopar... firmanın bayağı bir kulaklarını çınlattım..

elixir çok sert bir tel ben bend yapamıyorum açıkcası yine en iyi çözüm 2-3 hafta bir yenilemek koşuluyla ernie ball slinky ne kullandıysam bu tele geri dönüş yaptım.Neredeyse denemediğim marka kalmadı.

Elixir telleri hiç beğenmiyorum, telde aranması gereken özellik uzun ömür değildir. Ernie Ball Super Slinky çok iyidir, mükemmeldir, diğer bütün telleri döver. O cillop gibi floresan pembe paketi de cabası!

slinky zaten daha telleri takarken gitti dostum. eritiyorum resmen. en son ibaneze s1540 a taktım 1-2 saat gibi çaldım yemek arası verip geri döndüğümde mi-si tellerinin hemen hemen 5 ve 15 perde aralığı kararmıştı. tamam paslı değildi ama bildiğin renk değiştirmişti.

İlginç, ben renk değiştirmesinde bir sakınca görmüyorum. Ellerim o kadar yağlanıyor ki çalarken elimden bulaşan yağ yüzünden tel anında matlaşıor :)

orada kalsa sıkıntı yok. paslanmadığı sürece pembede olsa olur. kabulümdür ama 1 hafta sonra tırtık tırtık oluyor üzeri bildiğin testere diyorum....

hocam minik minik naftalin paketleri var bilirsin, gitar aldığında falan kutusundan çıkar tellerin arasından falan. onları tellerin arasına manyetiklerin arasına falan bir yere sıkıştırırsan bu sorun kalkar. gitarlar ithalat sırasında %99u ülkemiz gelirken denizaşırı yolculuk yaptıkları için konteynerların içinde nemlenmemesi için bunu koyuyorlar. tellerin paslanma sorunu tamamen nemden oluşur. bu şekilde bir önlem alabilirsin bence ;)

hocam minik minik naftalin paketleri var bilirsin, gitar aldığında falan kutusundan çıkar tellerin arasından falan. onları tellerin arasına manyetiklerin arasına falan bir yere sıkıştırırsan bu sorun kalkar. gitarlar ithalat sırasında %99u ülkemiz gelirken denizaşırı yolculuk yaptıkları için konteynerların içinde nemlenmemesi için bunu koyuyorlar. tellerin paslanma sorunu tamamen nemden oluşur. bu şekilde bir önlem alabilirsin bence ;)

konteynerlar için ayrı nem alıcılar var kiloluk onları konteyner içine koyuyorlar.

arkadaşlar burda farklı bir durum var. sorun nem değil ter. dayanıklı bir tele ihtiyacım var. en azından 2 hafta kullanabileyim. yazan arkadaşların tellerine yada başka bir markay ööggghh iğreenç demiyorum yani. problem bende yani. bana katlanabilecek bir tel arayışındayım yani :)

arkadaşlar burda farklı bir durum var. sorun nem değil ter. dayanıklı bir tele ihtiyacım var. en azından 2 hafta kullanabileyim. yazan arkadaşların tellerine yada başka bir markay ööggghh iğreenç demiyorum yani. problem bende yani. bana katlanabilecek bir tel arayışındayım yani :)

halterciler gibi ellini pudrala öyle çal :) benim aklıma başka bir çözüm gelmedi malesef kusura bakma yardımcı olamadım. :)

Rotosound un british steel serisini deneyin bi derim . üst sarım teller farklı geldi bana kullanıyorum şuan .ne kadar dayanır bilmem ama sürekli tel değiştiriyorsanız birşey kaybetmezsiniz 09 da bendler kolay gibi geldi bana

Geri