Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Merhaba sevgili arkadaşlarım, Biraz tereddütte kaldığımı hissettiğim zamanlarda insanlara danışmayı onların fikirlerini yorumlarını dinlemeyi tercih ettim şimdiye dek.

Ve bugünlerde kafamda bazı şeyleri şekillendirmeye çalışırken bir takım tereddütlere düşüp karasız kaldım. Niyetim, 500 lira veripte keşke dememek. Velahasıl kelam konuya gireyim ben...

Bir amfiye ihtiyacım var. 40w ve üstü olmasını tercih ediyorum. Fakat Line 6 spider iv ile marshall avt serisi arasında kararsız kaldım. Forumda araştırma yaparken bir çoklarının black star markalı amfiyi pek övdüğünü gördüm.
Durum içinden çıkılmaz bir hal aldı. Aşşağı yukarı 500 lira gibi bir rakam ayrıdım amfiye. (İkinci el alacam tabi bunuda değerlendirmeli)
Genelde heavy yada 80 ler tarzında müzikler yapıcam sizler bana hangi amfiyi önerirsiniz.

Ayrıca şunu belirtmek istiyorum, daha önce evimde kullanmadım ama gerek dışarda gerek arkadaşlarımda AVT serisinide Spider IV serisinde dinledim. Kötü amfiler değiller. Black star'ı hiç dinlemedim ve duymadım.
bu denkleme göre,
Line 6 spider - Bir çok effekt'e sahip başarılı bir amfi
marshall avt - Sıcak tonları olan bilindik kullanışlı bir amfi
Black star - Üzerinde Reverb'i delay'ı olmayan ve anladığım kadarıyla gain'i pekte sert olmayan bir amfi.

e şimdi napcez :)

Bence biraz daha bekle ve bir blackstar al. Uzun bir süre line 6 spider 4 30 watt kullandım drive karakteri çok sağlam yalnız üzerindeki efektler kalitesiz bir süre sonra amfi sana istediğini verememeye başlıyor ve önüne pedal koyup verim alabileceğin bir amfide değil. Blackstar alırsan yalnızca amfiyle bile uzun bir süre idare edersin daha sonra da ihtiyaç duyarsan pedallarla desteklersin. Hepsinin ötesinde lambalı bir amfi sahibi olmuş olursun.

Line 6 spider ve benzer serideki amfiler çin üretimi olduğundan çok fazla sorun çıkartıyor. Bir keresinde dükkanda denerken volume pot'u bozulmuştu kendiliğinden. :)
Marshall'ın avt serisi ingiliz yapımı melez bir ırk. Bildiğin gibi sadece 1 adet lamba bulundurmakta. Onu da preamp katında taşıyor. Yani drive ı kullanırken transistörlü ile lambalı arası ilginç bir ton alıyorsun. Bana göre tam bir egzersiz amfisi bu. Sadece üzerinde çok hoş bir reverb bulunmakta. İkinci el olarak uygun bir fiyata, temiz bir tane bulursan alınabilir.

Blackstar'ın o fiyat aralığında HT serisi amfileri var. Hem preamp hem power katında 1 adet lamba olan, full lambalı amfiler. Blackstar amfilerin en büyük özelliği üzerlerinde Infinite Shape Feature adı verilen bir ünite olması. Bu sayede amfinin karakterini değiştirebiliyorsun. İngiliz ve amerikan olarak 2 seçenek var.
Kabin simülasyonlu çıkışı da bahsettiğimiz diğer amfilere göre çok daha kalitelidir. Bu arada ht serisi kore de üretilmekte.

Ben açıkcası blackstar öneririm ama ses sorunu olabilir.Forumda sahibi olan arkadaşlar 5 wattlık modelinde bile sesi yarıdan fazla açamıyoruz gibisinden şikayet/böbürlenme gördüm.Sadece evde çalışmak için ise spider ların 30 wattlık olanıda tatmine değer sesler verir.

Bundan çok değil 5-6 sene evveline kadar amfi simulasyonu yapan aletler nimet gibiydi. Ben de yıllarca zevkle kullanıyor, tavsiye ediyordum (gerek prosesör, gerek amfilerini). Lambalı amfiler pahalıydı, el yakardı yanına yaklaşılmazdı, ev için düşük watt lısı yoktu vb vb. Oysa son yıllarda ucuz fiyatlı, düşük wattlı ama ev için ideal bir ton lambalı amfiler üretilmekte. (HT serisi, Vox nighttrain, Marshall jcm 1 watt serisi vb vb) Bu manada artık amfi simulasyonu yapan cihazlara çok iyi ses dahi verse, çok para vermemek gerektiğini düşünüyorum. Biliyorum çokça söylenen bir klişedir ama, gerçektende lambalı amfi sadece güzel ses vermenin ötesinde, gitaristi eğiten de bir cihaz. Lambalı amfide iyi eğitilmiş bir el, volume tuşu ve pena kontrolü ile envai sesler üretebilme yeteneğine sahip olabilecek iken, simulasyonlu aletlerle çalan kişilerin tuşe yetenekleri istemeden de olsa körelebilecektir. Bu gece gitar çalışmamdan bir örnek vereyim. Amfimi açtım (Tonal All Tube - X7 Crusher) başladım çalmaya. Bir ara şahane crunchy clean arası tonlarda çalmaya başladım. Tonlar o kadar güzeldi ki, bu tonların düğme konum ayarlarını bir yere kaydetmek istedim. Sırtım amfiye dönüktü. Bu sebeple en son hangi kanalda olduğumu hatırlayamadım. (clean kanal mı, overdrive kanal mı?) Düşündüm herhalde clean kanaldayım. Sırtımı dönmek yerine volume düğmemi kontrol ettim, el alışkanlığıyla clean/ crunch lar için volume tuşunu kısmışım. Volume düğmesini bir açtım ki meğer overdrive kanalındaymışım amfi hi gain modda kükredi birden :LOL: Bu duyguyu solid state veya simulasyon amfilerde yaşamak oldukça zor. Bazıları iyi başarıyor ama lambalı amfide bu olay bir başka bence.

Bu sebeple, çamurdan olsun lambalı olsun demiyorum ancak, imkan varsa önce lambalı amfilere öncelik vermenizi naçizane öneririm. Blackstar HT serisi, bir overdrive ile ciddi high gain tonlar verebilmekte. Keza yine bir over drive pedalı ile clean kanalında şahane crunch tonlar alabilirsiniz. Tuşenize katacağı artılarda cabası. Tonal amfileri şiddetle öneririm. Kendimde Tonal amfi kullanıyorum istediğim tonları sonuna kadar veriyor. (y)

Bundan çok değil 5-6 sene evveline kadar amfi simulasyonu yapan aletler nimet gibiydi. Ben de yıllarca zevkle kullanıyor, tavsiye ediyordum (gerek prosesör, gerek amfilerini). Lambalı amfiler pahalıydı, el yakardı yanına yaklaşılmazdı, ev için düşük watt lısı yoktu vb vb. Oysa son yıllarda ucuz fiyatlı, düşük wattlı ama ev için ideal bir ton lambalı amfiler üretilmekte. (HT serisi, Vox nighttrain, Marshall jcm 1 watt serisi vb vb) Bu manada artık amfi simulasyonu yapan cihazlara çok iyi ses dahi verse, çok para vermemek gerektiğini düşünüyorum. Biliyorum çokça söylenen bir klişedir ama, gerçektende lambalı amfi sadece güzel ses vermenin ötesinde, gitaristi eğiten de bir cihaz. Lambalı amfide iyi eğitilmiş bir el, volume tuşu ve pena kontrolü ile envai sesler üretebilme yeteneğine sahip olabilecek iken, simulasyonlu aletlerle çalan kişilerin tuşe yetenekleri istemeden de olsa körelebilecektir. Bu gece gitar çalışmamdan bir örnek vereyim. Amfimi açtım (Tonal All Tube - X7 Crusher) başladım çalmaya. Bir ara şahane crunchy clean arası tonlarda çalmaya başladım. Tonlar o kadar güzeldi ki, bu tonların düğme konum ayarlarını bir yere kaydetmek istedim. Sırtım amfiye dönüktü. Bu sebeple en son hangi kanalda olduğumu hatırlayamadım. (clean kanal mı, overdrive kanal mı?) Düşündüm herhalde clean kanaldayım. Sırtımı dönmek yerine volume düğmemi kontrol ettim, el alışkanlığıyla clean/ crunch lar için volume tuşunu kısmışım. Volume düğmesini bir açtım ki meğer overdrive kanalındaymışım amfi hi gain modda kükredi birden :LOL: Bu duyguyu solid state veya simulasyon amfilerde yaşamak oldukça zor. Bazıları iyi başarıyor ama lambalı amfide bu olay bir başka bence.

Bu sebeple, çamurdan olsun lambalı olsun demiyorum ancak, imkan varsa önce lambalı amfilere öncelik vermenizi naçizane öneririm. Blackstar HT serisi, bir overdrive ile ciddi high gain tonlar verebilmekte. Keza yine bir over drive pedalı ile clean kanalında şahane crunch tonlar alabilirsiniz. Tuşenize katacağı artılarda cabası. Tonal amfileri şiddetle öneririm. Kendimde Tonal amfi kullanıyorum istediğim tonları sonuna kadar veriyor. (y)

Çok güzel bir konuya değindin. Yıllarca ucuz ürünlerle çalıştıktan sonra gitar çalma isteğimi kaybetmeye yakın daha yerinde ekipmanları tatdıktan sonra isteğimin azmimin tekrar canlandığını şahlandığını ve kendime inancımın tekrar nüksettiğini yaşamıştım. Bu nedenle de çok alım satım yaptım.
Lakin günümüz ekonomisi gerçekten birşeyleri zorlaştırıyor.
Velhasılkelam bir etkeni göz önünde bulunduruyorum.

Misal; lambalı amfiler ısındıkça yada çalarak vakit geçirdikçe daha tatlı tonlar vermeye başlıyor.
Tahmin ediyorum 1 saat civarında kullanılan bir amfi, o sürenin sonunda çok tatlı tonlar verecektir.
Bunun dışında çalışan insanlar bu zevki tatmaya ne kadar nail olabilir? Var sayalım bir çok kez yaşamış olsun,

500 liralık bir amfi için (yarı lambalı yada ses çıkartmaya yarayan sıradan bir amfi) yetersiz olabileceği konusunda bir çok kişi hem fikir.
Alınacak güzel bir amfinin yanına pedal-prosessör gibi effekt aletleri olmazsa olmaz. Bunlarda artı bir masraf.

Dün gece bu konuyu, bu forumda da bulunan bir arkadaşımla konuşurken sordum ona (oda bu black star amfi alacağını söyledi)
Yahu dedim 200 liraya ses kartı alıp gerekli programları kullanıp (evde kayıt için) alacağın ses ile, yaklaşık 1200 liraya alıp birde değeri yaklaşık 300 lira tutacak olan yanına 2 pedal koyup 1500 lira masraf yaptıktan sonra alacağın ses...
...1300 lira gibi bir farka değer mi? [bir çoklarınız değer diyeceğinden eminim.:)]
Neticede bizler amatör yada hobi olarak ilgileniyoruz. Kaçımızın etkin bir gitarist olma hayali var?
Genç arkadaşlarımız (tamam bende yaşlı değilim ama yaşım 25) bu heves ile başlamış hatta geçen zamana rağmen inancını kaybetmemiş olabilirler, ki varsa öyleleri saygıyla selamlıyorum.

Bakmayın siz bana, İşin felsefesindeyim ben. Önce kafada bitirmek istiyorum olayı. Yoksa istedikten sonra lambalı amfi mi? Florasanlı amfi bile bulunur :)

Konuya dönecek olursak, zaman neyi değiştirir bilemeyiz ama bir lambalı amfi farz oldu. Fakat bilirsiniz ki biz türkler imana 60'ından sonra geliriz :)
Süreyi bukadar uzatmam umarım

Saygılar, sevgiler.

Ben Fender Mustang II'i incele derim...Ampli modellemeleri ve efektlerini cok begenmistim...Ikinci elini, elindeki paraya yakin bir paraya bulabilecegini dusunuyorum...

Sevgiler ve saygilar...

Arkadaşlar bulunduğum şehirde maalesef stüdyo bulunmamakta bu yüzden kendimiz bir şeyler yapmaya karar verdik uzunca süre transistörlü amfi kullandım artık lambalıya geçmeyi düşünüyorum fakat hangi amfi bana yeterli olur bilmiyorum ( davulun bastıramayacağı bir amfiden bahsediyorum)
Düşündüklerim arasında şu amfiler var sizde ekleme yapabilirsiniz
İbanez tube screamer tsa15h
blackstar ht5r
laney cub 10 yada 12h
Önce amfiyi halledelim kabin işi kolay sonrasında.
araya da lambali dist pedalı düşünüyorum ağırlık olarak black tarzında buna göre önerilerinizi, hangisinin yetip yetmeyeceğini paylaşmanızı istiyorum

Geri