Malmsteen'in tonu hakkında

SiLeNoZ demiş ki:
Malmsteen gelsin sizin tonunuzu öğrensin ya. Bırakın adam iyi güzel çalıyor helali hoş olsun da kendinize bir tarz yaratın. Tekniğiniz pena tutuşunuz saçınız başınız ona benzerse sizi izleyenlerin 10 da 1 i vay beaaa der geri kalanları da güler :)

Başlığı açan kişi boyle bir soru sormuş ve öğrenmek istemeside gayet doğal.. ve isteyen kişilerinde cevap vermesi gayet doğal.
Birde şöyle bir olay var,bilenin veya bilemeyenin ağzından kendinize tarz yaratın diye bir laf çıkıyor,arkadaşlar bu dediğinizi herkes biliyor,bu başlığı açanda çok iyi biliyodur,ama bunları yazmakla boş vakit geçireceğinize,o kadar iyi biliyorsanız kendi tarzınızı yaratmakla uğraşın.

Re: malmteen tonu nasıl alınır?

Emir76 demiş ki:
arkdaşlar merhaba ben aranıza yeni katıldım s.b. dreams marka gitarım var acaba malmsteen in gitarında kullandığı manyetikler bu tınılara yaklaşmamı sağlar mı??? dimarzio ht3 falan gibi bir ismi vardı galiba...

Aslında burda soru çok güzel sorulmuş "bu tınılara yaklaşmamı sağlar mı???" ama başlıkta "malmsteen tonu nasıl alınır" diye sorulunca işler karışmış. :LOL:

Hepimiz bir şekilde birilerinden etkilenerek müzik yapıyoruz ve ister istemez etkilendiğimiz şeylerin motiflerini kendi ürettiklerimizde görebiliyoruz. Şimdi forumlarda çok sorulan hatta Türkiye de değilen dünyanın dört bir yanında sıkça sorulan bir soru "xxxx şahsın tonunu nasıl çıkarırım? Bu pedal veya processor ile o tonu yakalayabilirmiyim?"

Tabi soru böyle olunca sinirlenenler, tartışanlar, kızgınlıklar çok oluyor. Oysa hiçbirimiz soruyu soranlarda dahil o tonlara elimizdeki setuplarla ulaşacamayacağımızı çok iyi biliyoruz. Ama sormak istediğimizle sorduğumuz arasındaki büyük fark genelde fikir çatışmalarına götürüyor bizi. Yani aslında soru aşağıdaki gibi olursa ne tartışma olur nede soran kişiye tepki vererek saçmalama o elindekilerle o tonu nasıl çıkaracaksın bak adam o ton için neler kullanmış gibi sitemler olmayacaktır. Kaldıki bu sitemleri yapan arkadaşlarda çoğunlukla haklıdır çünkü yazılıp çizilmesine rağmen habire benzer sorular tekrarlanmaktadır ve cevap yazmaktan usanan bu arkadaşlar haklı olarak sitem edebilmektedir.

İşin özü ufak setuplarla hiçbir zaman artist tonlarını yakalayamayız. Bu başlığı okuyan arkadaşlardan yine benzer soru sormayı içinden geçirenler varsa onlara tavsiyem şu : sorunuzu aşağıdaki gibi sorarsanız tepki veren, yeri gelip kızan veya aşağılayan ve anlaşmazlığa düşen arkadaşlar olmayacaktır. Soru şu şeklide olabilir :

"xxx şahsın gitar sounduna benzer bir havayı hangi ekipmanlarla yakalayabilirim" veya "elimdeki bu setupla xxx şahsın sounduna benzer bir sound yakalayabilirmiyim"

Hep şuna inandım ve inanmaya devam edeceğim :

1-Küçük setuplarla kompleks tonları aynen elde etmekgibi bir şansımız neredeyse hiç yok

2- İstenilen her türlü gitaristin sounduna benzeyen soundlar her zaman bir şekilde yakalanabilir.

Ben Satriani soundlarını seviyorum. İyide processorumde onun havasını yakalayıp bunu nasıl ürettiğimi anlamazsan kendi soundum için gerekli altyapıyı da oluşturmakta zorlanacağım. Yani elbette önce artsit soundlarını da etüd etmeliyiz.

Steve Vai hayranları belki kızacak ama bence Steve Vai gibi bir adam bile kendi soundunu Satrianin soundu üzerinden üretmiş/ürettirmiş birisidir. Kim ne dersin Satraini yi seven ondan etkilenmiş birisidir Steve Vai. Ama gelgelelim Satrianinin kopyası olmamış onun tonlarının üzerine konmayıp kendi alternatiflerini bulmuş ve gitarist olarakta Satraini den bambaşka bir teknik yapı çizerek kendi gitarist çizgisini ayrı bir virtüöz olarak koymuştur. Hem Steve Vai hem satriani çalan birisi olarak yaptığım analizde Steve Vai n bazı noktalarda Satriani den çok daha ileri bir tekniği vardır. (Aman bu konu tartışmaya gitmesin kim daha iyi diye) Tabi teknik diyorum müzikalite o başka bir konu.

Yani korkmadan çekinmeden beğendiğimiz bize müzik tarzı yakın olanların soundlarını elde etmek için araştırma yapmalı üretmeli ve tüm bu mozaik içerisinde kendi soundumuzu üretebilmeliyiz. Tabi bu yıllaaar sürecektir.

Niye uzun uzun yazıp sizin değerli vaktinizi aldım. ?(Özür dilerim hepinizden)?

Çünkü herkes gizli gizli içten veya açıktan bir artist sounduna hayranlık duyup o soundu geliştirmek istiyor ama soru soruncada tabi bazen cevap verecek arkadaşlardan tepki alıyor. Bence bunu gidermenin en iyi yolu bir artistin tonunu yakalamak yerine o artistin tonundaki havayı benzerliği nasıl yakalarım gibi bir soru sormak. İnanın böyle sorulduğunda herkes deneysel bir tartışmanın içine girecektir. Çünkü büyük engel kalkmıştır ortadan yani birebir yakalama gibi bir derdiniz yok.

Tavsiye ediyorum merak edenler sorularını bir kezde böyle sorsunlar baksınlar bakalım gerçekten tatmin edici cevaplar alacaklarmı. Ve lütfen cevap veren arkadaşlar sizlerdende çok rica ediyorum. Haaa o tona yaklaşamazsın bile hiç uğraşma vs demek yerine fikir yürütüp yardımcı olun. Görüyorum bu forumda fikirler paylaşıla paylaşıla küçüğünden büyüğene herkeste ciddi bir bilgi birikimi oluşmuş. Herkes dolu bilgiyle.

Örneğin Satriani, Steve Vai, Gary Moore, Santana gibi bir sürü ünlünün soundları ile ilgili birisi artist tonları diye başlık açsa herkes o başlıkta fikirlerini paylaşsa hata sonuca ulaşanlar örnek ses dosyalarını falan koysa herkes çok mutlu olur. Bu başlığın sabit falan olmasına gerek yok bilgi girildikçe zaten başlık kendini yukarı atacaktır. Dünyada en çok sorulan bu soruya bir başlık açıp tartşıp deneyler yapmanız güzel olurdu.

Sonuç olarak artist tonlarından ürkmeyelim, sevene de sevmeyene de saygı duyalım. Herkes artist tonları da yakalamak istemeyebilir. Ancak şu bir gerçektirki : bir gitarist gitarında kendini ispat etmeden klavyesinde gözleri kapalı gitar çalmadan, klavyesine emir verecek kadar hakim olmadan kendi soundumuzu yakalamamızda pek bir işe yaramayacaktır. Çünkü kimse sizi kendi soundunuz var diye dinlemeyecektir. Gitar da yaptıklarınız ürettikleriniz için dinlyecektir ve buna ek olarak bu aşamadaki bir gitaristi dinlerkende size has ayrı bir soundunuz olması dinleyicinin aklında farklı bir iz bırakacaktır. Yani açıkçası 4 yaşında bir çocuğun kendine has bir saç stili olması ona çok şey katmayacaktır. Ama delikanlı olduğunda o saç muhtemelen çok işine yarayacaktır. :LOL:

Önce büyüyeceğiz sonra kendi stilimizi bulacağız büyürken. Ben de ileride kendi soundumu bulma arzusu içindeyim elbet geliştikçe bir gün bulacağıma inanıyorum.

Umarım yazdıklarımla yanlışlıkla birilerini incitmemişimdir öyle olduysada şimdiden özür dilerim.

Selamlar...

Bu ne yahuuu 1 haftadır yoktum diye içimdemi patlamış nedir foruma yazamamak. Roman gibi oldu. Allah okuyanlara yardımcı olsun. Arada su falan için arkadaşlar sıkılrsanız mola falan verin arada bir. Boyun ağrısı yapmasın. :LOL:

Çok yazılmış ama bu kadarına gerek yok. Bu tona çok çok yaklaşabileceğiniz bir iki nokta var:

1. neckte bir single manyetik.
2. Analog gain (yüzde 60-75)+ mid+tiz+bol presence + kompresör 1:3.

Mğmkünse stack amfi.

yjm demiş ki:
01 demiş ki:
Bence sen Malmsteen tonunu filan bırak,gitar çalmayı öğren ;) ,msn aracılığı ile benden kendisine gitar öğretmemi isteyen şahıs sendin galiba :) ...
Evet olabilir herzaman öğrenmeye açığımdır.
01 demiş ki:
Birde şöyle bir olay var,böylesine ünlü gitarcıların tonları üç aşağı beş yukarı standarttır,yok konserdi yok kayıttı,hiç bir şey değişmez...

Malmsteen in albümleri ile g3 konserlerindeki tonu karşılaştırdığımda hiç bir farklılık göremiyorum...
Hiçbirşey değişmiyor demen çok tuhaf o zaman senin kulağın farkı anlayamıyor :)

Yok gayet iyi algılıyor,ton dediğin o şeyi elde etmek için adam ses mühendisleri ile çalışmış,bir ton alet edevat kullanmış,madem sadece stratla olay biti yor bu adam bu kadar kerizmi onlarca alet edevat kullansın...

O sistemdeki herhangi bir pedalı çıkardığın zaman bile o tonda değişiklik olur,bırak efekti,parametrik bir ayar değişikliği bile tonu değiştirir...

Herşey bir yana,yok Malmsteen tonu ,yok Vai tonu,bırakında herkes kendi tonunu kullansın...

Herşey bir yana,yok Malmsteen tonu ,yok Vai tonu,bırakında herkes kendi tonunu kullansın...

şimdi böyle deyip kestirip atmayın. insanların hevesini kırmayın. binlerce ton vardır. insanlar en hoşuna gideni oluşturmak ister. tamam belki elde etmesi çok masraflıdır ama ona yakın bir ton elde etmesi için yardımcı olmak isteyenler yorum yapar. boş yere ortalığı germenin bir manası yokki!!

şimdi gerçektende o tonu tam anlamıyla alman zordur. ama yakın bi ton alabilmen için. bi strat gitar,neck te saglam bi single,mid ve presence yi fazla tutman,delay kullanman ve saglam bi overdrive kullanman gerekir. bu aletlerle zaten hızlı çalıyosan ister istemez benzeyecektir.

he bu arada en önemlisi iyi bi solocu değilsen eline malmsteen in gitarınıda alsan beğenmezsin tonunu oda başka bir dava tabiki :D
çünkü adam motor gibi çalıyor.vurduğu notaların anlaşılması için drive ı (gain i) köklemiyor. beğenmezsin yani boşver :D o ton malmsteen çaldığı için güzel.

Atalay demiş ki:
Çok yazılmış ama bu kadarına gerek yok. Bu tona çok çok yaklaşabileceğiniz bir iki nokta var:

1. neckte bir single manyetik.
2. Analog gain (yüzde 60-75)+ mid+tiz+bol presence + kompresör 1:3.

Mğmkünse stack amfi.

Olay budur ya,Atalay abimiz herzamanki gibi bastı mühürünü :) ,bende bunu anlatmaya çalışıyorum ama yok bazıları hala adam ses mühendisleriyle çalışmış felanda,bir pedalı çıkarsan bile ton değişir felan,yaw bu kadar komik şey de ilk defa duyuyorum fıkra gibi :)

Death-Lead demiş ki:

şimdi böyle deyip kestirip atmayın. insanların hevesini kırmayın. binlerce ton vardır. insanlar en hoşuna gideni oluşturmak ister. tamam belki elde etmesi çok masraflıdır ama ona yakın bir ton elde etmesi için yardımcı olmak isteyenler yorum yapar. boş yere ortalığı germenin bir manası yokki!!
.

Şu yazdığını okuyunca gerildim doğrusu :)

Benim yazdığımda,ne ortamı geren nede heves kıran bir ifade yok,yazdıklarımı nerenle okudun gerçekten merak ediyorum :) ?

Sanatın herdalı,müzikte buna dahil,özgün olmayı gerektirir,herkes Malmsteen tonu alıp,çalmak isterse ,ortalıkta onlarca taklitçi zihniyetli insan dolaşır...

Herkes kendi tonu ile ilgilensin,ha örnek alırsın o ayrı,ama tıpkısı için uğraşmak gerçekten komik bir durum...

beyler uzatmanın manası yok,bakınız atalay abimiz üstte noktayı koymuş benimde anlatmak istediğim buydu.Anlamsız şekilde uzatmanın gereği yok.

01 sende haklısın ama lütfen yazarken saygı sınırını aşmayalım!!

benim tek lafım sana değil. senin lafında kızdığım şey ; olayı kestirip atman?

yani "bırakın onun bunun tonunu ,kendi tonunuzu yapın" dersen kimse seni ciddiye almaz. adamın biri bi soru sormuş. biliyosan cevaplarsın,bilmiyosan bişey demezsin.

ha ben şunada kızarım! "efekle, tonla uğraşacağına gitar çalmayı öğren!! benim yazdığım bi lafa kafanı bukadar yorup laf atarsan, senin birçok lafın var eleştirilecek.

seviyeyi düşürüp gereksiz tartışma yapmayalım istersen. benim bi yanlışım olduysa herkesten özür dilerim.

Death-Lead demiş ki:
01 sende haklısın ama lütfen yazarken saygı sınırını aşmayalım!!

benim tek lafım sana değil. senin lafında kızdığım şey ; olayı kestirip atman?

yani "bırakın onun bunun tonunu ,kendi tonunuzu yapın" dersen kimse seni ciddiye almaz. adamın biri bi soru sormuş. biliyosan cevaplarsın,bilmiyosan bişey demezsin.

ha ben şunada kızarım! "efekle, tonla uğraşacağına gitar çalmayı öğren!! benim yazdığım bi lafa kafanı bukadar yorup laf atarsan, senin birçok lafın var eleştirilecek.

seviyeyi düşürüp gereksiz tartışma yapmayalım istersen. benim bi yanlışım olduysa herkesten özür dilerim.

Ben butür olayları ciddiye alıp kafa yormam,butür tartışmalar olacaktır ki doğru bulunsun,benim kestirip atmam olayın özüdür,lafı daha fazla uzatmamaktır...

Ha saygı sınırını aşmışta değilim,eğer kırdıysamda özür dilerim bu benim doğal tavrım...

Tekrardan özür dilerim...

doğru düzgün marshall tonu verebilen bir amfi (marshall vs veya avt olabilir)
dod 250 dist yada dod yjm preamp
güzel bir strat (güzel bir squier )
dimarzio HS-3 manyetik

en ucuza bununla yaklaşırsın sanırım.
ama pod x3 live ile yüzde 90 yaklaşanını da gördüm.

kendi tonunu yaratmak olayına da bir nebze katılmıyorum. kendi tonunu yaratan müzisyenlerin kuru ekipmanından çıkan tonla kayıttan geçmiş tonu çok farklı. siz bir yere gelin albüm v.s. yapın zaten kendi tonunuz zamanla oturacaktır. şahsen amatör bir ev müzisyeni olarak düşük bütçeyle bir vai , satriani , andy timmons tonu alsam hiç şikayet etmezdim. :)

Pod Farm 2.0 ile neredeyse bire bir malmsteen tonu alıyorum :) Dün bir adet dimarzio the chopper sipariş verdim, geldiğinde neredeyse kısmı ortadan kalkacak, hatta biraz daha iyisi olabilir. bayılıyorum böyle likit tonlara, su gibi... 2005'teki konuyu 7 sene sonra hortlatmak da ayrı bir yetenek tabii :D

Geri