Mesa V-twin???

pedals.jpg

Kendisi fender blues jr. ile birden mesadan belki de daha iyi mesa tonlari vermeye baslayan cok guzel bir alettir. 10 senedir kullanirim ve 10 senedir de severim. Sen sormadan soyluyeyim, satmayi falan hic dusunmuyorum. ;)

B

Mesa Boogie V-Twin'in drive kanalını boost etmek için nasıl bir overdrive pedalı önerirsiniz ,boss sd-1 ile kullanmayı denedim , ama mesa'nın o lambalı karakterini alıp götürdü gibi, tavsiyesi olan varsa sevinirim.

Aslında hiç gerek yok. Ben de V-Twin kullanıyorum. Metal için bile yeterli. Ama illa ki boost ihtiyacı hissediyorsan, Boss'un blues overdrive'ını dene derim. Çok ciddiyim. Bunu bir metalci olarak söylüyorum üstelik :D

Sağol , en yakın zamanda deneyecegim , sanırım sen v-twin'i marshall jcm'e bağlayarak kullandın , inputtan mı girdin yoksa fx returnden mi?Ve anfiye fx returnden girdiğin zaman mesa'nın 'to power amp' girişini mi tercih ediyorsun?
İyi günler.

Evet, Mesa'yı TSL ile kullandım ve kullanmaya devam edecem :D Tonları çok sevdim bu haliyle. "To Guitar Amp" çıkışından TSL'in "Input"una giriş yaptım bazı kayıtlarda. Bu haliyle iki defa preamp kullanmış oldum. Sololarda çok güzel sonuçlar veriyor. Ritmlerde tanımlamaları arttırabilmek için Mesa'nın "To Poweramp" çıkışından TSL'in "FX Return" kısmına giriş yaptım. Böylece TSL'in preampı devredışı kaldı ve ses daha net geldi overdrive ritmlerde. İki kanal üstüste çalınca da sesi güçlendirmiş oldum.
Clean tonlar için "To Poweramp" çıkışından direkt olarak PA sisteme giriş yaptım. Gitar ve ekipmanım cleanlerde başarısız oldu ama. Bu yüzden Variax 500 piezolu gitar kullandım clean tonlar için. Eğer sonuçları merak ediyorsan, bu setupla yaptığım birkaç kayıt için;

http://www.soundclick.com/util/downloadSong.cfm?ID=2921612&key=A94A577B-1

linkini kullanabilirsin.

slm

koyu bi metalci olarak emg 81 ile V twin i denedim gaini çok düşük geldi.bende ilk gördüğümde almalıyım filan gibisinden havalara girmiştim ama mutlaka deneyin gain ve sertlik tam aradığınız şeyi vermeyebilir..

Re: slm

presence demiş ki:
koyu bi metalci olarak emg 81 ile V twin i denedim gaini çok düşük geldi.bende ilk gördüğümde almalıyım filan gibisinden havalara girmiştim ama mutlaka deneyin gain ve sertlik tam aradığınız şeyi vermeyebilir..

ilk mesajları okursan bir arkadaş aletin 5-6 aydan sonra açıldığını yazmış tüplü olduğu için..ona da gaini çok düşük gelmiş ilk dinlediğinde ve parası boşa gittiği için korkmuş ama 6 aydan sonra canavar olmuş alet dediğine göre.. :roll:

slm

ölede bende şimdi 3 lambalı preamp var.V twinin gaini düşük abi bunu bi çok kişi söylüyor. en azından o mesa boogie sertliği yok bu benim görüşüm zevkler ve renkler başkasına farklı gelebilir...

6 ay sonra açılan tüp olayı biraz tuhaf. yani karakterde cok minik değişmeler olabilir zaman içinde tüp eskidikçe ama esas değişim tüpün ısınmaya başladığı ilk bir kaç saniye hadi dakikadadır. zamanla gain kazanan bir tüplü anfim hiç olmadı. helede hayal kırıklığından 6 ay sonra tatmine vardıracak bir değişim hiç olmadı. bu bana beklentinin başta yüksek olması ama zaten kaliteli bir cihaza zamanla alışmak gibi geldi. şahsi fikrimde cihazın yüksek gain severler için hiç uygun olmadığı.
yalnız bir ek yapayım tsl ile kullanan arkadaşın durumu farklı. o extra kazanç elde etmiş hem tüplü preamp e girerek hemde poweramp den kullanarak.

Peki ben söyle bir sey sorayım kullanan arkadaşlara

Örnegin bu v-twin i preamp olarak analog setupımızın sonuna atıp v-twinden aldıgımız çıkışı orta seviye bir transistörlu amfiye girsek sonuç nolur?Yada hybrid bir amfide nasıl sonuç verir.

Bunu sorma amacım gene lambalı bir booster ile örnegin vox coltron booster ile analog serimizin içinde v-twin i boost ederek sert tonlar alabilirmiyiz?

yakko demiş ki:
6 ay sonra açılan tüp olayı biraz tuhaf. yani karakterde cok minik değişmeler olabilir zaman içinde tüp eskidikçe ama esas değişim tüpün ısınmaya başladığı ilk bir kaç saniye hadi dakikadadır. zamanla gain kazanan bir tüplü anfim hiç olmadı. helede hayal kırıklığından 6 ay sonra tatmine vardıracak bir değişim hiç olmadı. bu bana beklentinin başta yüksek olması ama zaten kaliteli bir cihaza zamanla alışmak gibi geldi. şahsi fikrimde cihazın yüksek gain severler için hiç uygun olmadığı.
yalnız bir ek yapayım tsl ile kullanan arkadaşın durumu farklı. o extra kazanç elde etmiş hem tüplü preamp e girerek hemde poweramp den kullanarak.

yakkonun dediğine katılıyorum 6 ayda açılması gibi bi olay yok ben 1 seneye yakındır lambalı anfi kullanıyorum.böyle bişey farketmedim.

bu olay hi-fi takıntılı adamların yıllardır tartıştığı bir şey. kablo pişirmek, hoparlör açmak, vs vs adı altında 500 saat boyunca aletle klasik müzik çalmak gibi şeyler yapıyorlar ve sonucu çok farkettirdiğinden bahsediyorlar. bilimsel olarak bir açıklaması yok ama bir fark duyduklarını söylüyorlar.

ben onların yalancısıyım :)

hi-fi hi-end sektörü artık burning i kabul etmiş durumda türkçeye yanma degilde pişme olarak çeviriyoruz son kullanıcı yanlış anlamasın diye
sektörde oldugumdan dolayı home tech i her ay okurum ocak ya da aralık sayısında bununla ilgili 9 sayfa yazı vardı.lambaları geçtim kablolarda dahi
pişme zamanı geçtikten sonra ses degişiyor ki lambalar daha meyillidir buna. pişme sadece lambada olmuyo devre kabinler hepsi pişme sürecinden geçiyor. kulagımız nekadar iyi olursa olsun farketmememiz çok normal çünkü
aha pişme bitti ses degişti diye bir şey yok son derece yavas olan bir şey.
se okadar dipsiz bir kuyu ki sonu yok
evini boyatmayan admlarvar akustik bozulacakdiye diyapoz un sesini yan odadan duyan müşterilerim var.ve 9500 ytlye sadece giriş seviyesi amfi 50000 usd ya kadar kabin(sadece kabin) alacagınız markalar var. bu firmalar burning hakkında birşey söylüyorlarsa sanırım kulak vermekte fayda var.

Geri