Custom Gitar Kriterleriniz Nelerdir ?

Herkes hemfikir gibi o nedenle biraz zorlayalım :)

X fender modelinde tam istediğim gövde tahta ve renk var, bu gitarı aldım sonra kalan parçaları sağdan soldan toplayıp belki bulduğum sapı az oydurup tam istediğim gitarı yaptım veya yaptırdım...öyleki fendere custom sipariş versem çıkacak zaten gitar bu gitar olacaktı.

Yani kapsamlı ve pahalı vs bi olay sözkonusu, 2 manyetik değil yani topu topu. Bunu hangi kulvarda görürsünüz? :)

Buna da toplama denir, custom sizin için özel olarak yapılan gitardır.

Ben şimdi alsam gitarımın gövdesini oydursam deştirsem tuşeyi kestirip başka ağaç taktırsam yeniden boyansa falan o zaman custom mı olur yoksa modifiye mi edilmiş olur?

ya arabalardan açıkçası pek anlamam ama murcielogo'yu alsam, tamircide murcielago sv'ye istediğim gibi dönüştürsem aslında aynı araba değilmi (fiziken aynı olacak yani araba)? yani custom aynı custom oluyo ya ondan "kastım" hehe

Sonuçta kabul ettiğimiz custom terimi illa siparişle olmak zorunda değil, becerebilen imkanı olan kendide yapabilir.

Bakmayın aslında söylediğim elbette çok mantıklı değil; gerçek custom'dan daha pahalıya geliyor böyle ama kabul görürse o zaman yaklaşımlarda etkilencek (kaşıyom yani) :)

Hayır aynı araba olmuyor aslında, "marka" durumu var ortalıkta.

Aynı ağaçlardan oluşan Warmoth gitar da Fender olmuyor sonuçta.

Ha dersiniz ki "custom bir araba" olur, evet ama "custom bir lamborghini" olmaz o zaman da :) Anlamı da tartışılır kendiniz tamircide yaptırdığınız şeyin. Tamirci dediğiniz adam Chip Foose falansa yine değişir tabi durum. Gitarda da çok farklı değil :)

Hazır konu dağılmışken birazda ben dağıtayım. Custom özel üretimdir ve üretim aşamasına katkıda bulunabilir. Daha üretim aşamasındayken müdahalelerde bulunabilirsiniz. HarleyCustom motor değildir. Çünkü seri üretimdir ve üzerine çanta rüzgarlık bar vs takarsanız ve özelleştirirsiniz. Ama titan motorsikletlerde belirli bir şase vardır be geriye kalan herşey sizin önerilerinizle yapılır. Hatta çölde yaşayan bir hayvanın adı verilir motora. Renginden depo yapısına motor haçmine herşeyi siz belirlersiniz. Bunu neden yazdım biz Calvin Guitars. :)

Hayır aynı araba olmuyor aslında, "marka" durumu var ortalıkta.

Aynı ağaçlardan oluşan Warmoth gitar da Fender olmuyor sonuçta.

Ha dersiniz ki "custom bir araba" olur, evet ama "custom bir lamborghini" olmaz o zaman da :) Anlamı da tartışılır kendiniz tamircide yaptırdığınız şeyin. Tamirci dediğiniz adam Chip Foose falansa yine değişir tabi durum. Gitarda da çok farklı değil :)

Hah işte burada iş biraz karışıyor, yani madem gitar aynı gitar olcak (her iki yöntem yani aynı sonuca çıkıyor) demek sadece custom demek için "marka" veya "yöntem farkı" kalıyor geriye değilmi?

O nokta da "neden custom" dediğimizde de işin sivri uçları çıkmaya başlıyor; yani neden custom gitar yaptırılır? bir ihtiyaç var ve bu hazırda yok, yaratacaz yani çare yok...e yarattık ama geleneksel yöntemle değil o zamanda custom diyemiyoruz ama gitar aynı gitar!!! :)

O nedenle custom'ı belki yaratılış yönteminden ziyade özelliklerini irdeleyerek ele almalıyız, yani o gitardan sadece 1 tane olmalı ve diğer gitarlardan bir üstünlüğü olmalı.

Hadi iyice abartayım kolay anlaşılırlık için; birisine Çam ağacı kalasa tel gerdirip manyetik çivileyince custom olur, bir İbanez'in sadece (atıyorum) gövdesini alıp ciddi özen ve parayla yatırım yapıp gitar "yarattığımızda" custom olmaz dersek (ki buraya kadar aslında bunu dedik...) bunda bir anlam kalmıyor. Custom terimide anca bu kadar yerden yere vurulabilir herhalde :)

Tamamen ticari. Teorisi uzerine kafa yorulacak bir konu degil. Firmalar ara ara "limited edition, custom" vb. isimlerle sınırlı sayida gitar uretirler. Bu hem farkli bir gitara sahip olmak isteyenler icin avantajdir hem de firma icin bu tip kisilere satilarak kazanilacak ekstra gelirdir. Ayni zamanda firma adina yelpazeyi genisletmek de baska bir bakis acisi olabilir.
Bir olayi yok yani. Az bulunan sey her zaman degerlidir. Esas mantik bu.

4 Single manyetikli stratocaster'i sen yapsan kendi "custom"indir, Fender yaparsa Fender Custom'dir. Ama 3 single bir stratocaster'i alip buna 4. single'i takarsan bu modifiye olur.

Tamamen ticari. Teorisi uzerine kafa yorulacak bir konu degil. Firmalar ara ara "limited edition, custom" vb. isimlerle sınırlı sayida gitar uretirler. Bu hem farkli bir gitara sahip olmak isteyenler icin avantajdir hem de firma icin bu tip kisilere satilarak kazanilacak ekstra gelirdir. Ayni zamanda firma adina yelpazeyi genisletmek de baska bir bakis acisi olabilir.
Bir olayi yok yani. Az bulunan sey her zaman degerlidir. Esas mantik bu.

İşin komik tarafı her firma her modeli için zaten bir kota ile başlar, yani bir model piyasaya sürüldüğünde belli bir zamanda,sayı ile bir hedefe ulaşmaya çalışır-ulaşırsa ertesi yıl aynı modelin devamı veya türevi gelir.

Yani bir 5'te olsa 50000'de olsa kota hep var, bu durumda her gitar teoride limited ;)

Ama dediğim gibi 1 tane olursa bir özelliği hep kalır terim olarak. Olurda eğer o 1 tane'den sonra (custom'dan sonra) seri üretime geçerlerse o zamanda prototip oluyor :)

Elinde silahla bankaya gidip veznedara silahını gösterip bu bir soygundur dersen soygun olur. Ama paraları torbaya koy yoksa ben sana korum dersen bu gasp olur. Kavram karmaşası :)

Custom gitar tek olmak zorunda değil, mesela Jackson firması 1990 yılına kadar sadece özel siparişle üretim yaptı. Tüm gitarlar dükkanlardan ve kullanıcılardan alınan siparişlere göre teker teker üretildi(şu an 10'ar 20'şer falan üretiliyorlar USA Select olarak bilinen seriler).

Ha ayrıca bu gitarlardan abanoz tuşeli olanlarına Custom, gül ağacı olanlarına Student dediler, o ayrı. Bir de Gibson LP Custom var, Custom Shop'ta üretilen, yapı olarak da normal LP'den farklı olan bir gitar. Custom gitar mıdır derseniz, bunlara rağmen değil yine bu tanım dahilinde bakarsak. Yine Jackson'ın The Music Zoo'ya ürettiği, 20-25 gibi adetlerde üretilen modelleri var bir de, mesela SL2H-V. Custom Shop çıkışlı mı? Evet. Custom mı? Aslında evet, dükkkanın siparişi üzerine, onların belirledikleri özelliklerde üretilen bir gitar zira. Tek mi? Hayır.

Custom gitar tek olmak zorunda değil, mesela Jackson firması 1990 yılına kadar sadece özel siparişle üretim yaptı. Tüm gitarlar dükkanlardan ve kullanıcılardan alınan siparişlere göre teker teker üretildi(şu an 10'ar 20'şer falan üretiliyorlar USA Select olarak bilinen seriler).

Ha ayrıca bu gitarlardan abanoz tuşeli olanlarına Custom, gül ağacı olanlarına Student dediler, o ayrı. Bir de Gibson LP Custom var, Custom Shop'ta üretilen, yapı olarak da normal LP'den farklı olan bir gitar. Custom gitar mıdır derseniz, bunlara rağmen değil yine bu tanım dahilinde bakarsak. Yine Jackson'ın The Music Zoo'ya ürettiği, 20-25 gibi adetlerde üretilen modelleri var bir de, mesela SL2H-V. Custom Shop çıkışlı mı? Evet. Custom mı? Aslında evet, dükkkanın siparişi üzerine, onların belirledikleri özelliklerde üretilen bir gitar zira. Tek mi? Hayır.

Custom tek olmalımı bende bunu söylerken başkalarının fikirlerini almadan süper emin olmak istemiyorum ama örneğiniz benim kota örneğime uyuyor gibi geldi. Talep müşteriden değilde tedarikçiden geliyor ise bu durumda özel olarak müşteri (biz) için custom üretildi demek bana doğru gelmiyor. Firma ne derse desin (unutmayalım her firmanın derdi özünde para kazanmak ve pazarlama bunun önemli bir bölümü) benim kullanacağım terim gene limited olurdu.

Mesela Fender custom yaptırmak isteseniz (20.000 dolar gibi bir bütçe ve 4 yıl'a kadar bekleme süresi var) malzeme haricinde luthier'i bile seçebiliyorsunuz. Gücünüz ve sabırınız varsa bugün Eric Clapton'ın gitarlarını yapan adama istediğiniz gitarı istediğiniz özelliklerde yaptırabiliyorsunuz.

Buna rağmen Fender'in standart spec.lerinin dışına çıkamıyorsunuz yani jackson tip sap kesimi veya üzerinde Fender yazmasın diyemiyorsunuz. Belki üzerinde durulmayacak şeyler ama bir sınır hep var. Olmalıda yani sonuçta Ali-veli değil büyük firmalardan bahsettik hep, onlarda büyüyebilmek için kendilerine bazı sınırlamalar koymalılar.

Bence neden Custom shop diyorlar; çünkü 50 yıl önce Fender bir atölyeden ibaret bir firmaydı :) Anadolu usülü gitsek -kardeşim parasıyla deeelmi! diye öküzlük yapsak o gitarı o devirde yapabilirlerdi ve o zaman harbi custom olmuş diyebilirdik çekinmeden, bugün sökmez :)

Baslikta yazan herkes custom gitar yapimi hakkinda hemfikir fakat birbirimize devamli orneklerle acikliyoruz. Bi tek, arkadas dedigi gibi biraz kaşıyor ekstra olarak.
Amac ne anlamadim :D

Arkadaş ne uzadı konu ya. Bu kadar kafa yorulacak bi konu değil bence. Şu konuya harcadığınız zamanı gitar yapımına harcasaydınız, şimdiye custom bi gitarınız olmuştu :D

amaç kimseyi dövmek değil beyler. ama ben bu konudan irite olmuş durumdayım. çünki gelip beni buluyorlar. 2007 senesinde satılık 29 perde bir washburn challenger gitarım vardı. adanadan bir arkadaş aradı custom motorsikletle takas düşünürmüsün dedi. motorun markasını sorduğumda jawa cevabıyla karşılaştım. bence esas bu tip insanlar custom statüsüne giriyorlar zira aynısından başka bir tane daha olması ihtimalini düşünemiyorum :)

Geri