Düşük Watt'lı Ev Kullanımına Uygun Lambalı Amfi Tavsiyeleri

Teknik Özellikler
• 4 x 8” Kabinler
• 60 Watt / 8 ohm güç
• Dayanıklı ve kompakt kabin yapısı işte bu 4 x 8” kabin, size 4 x 12” kabinlerde olan güç ve tonu kompakt bir formatta
sunuyor! HT-1R ile mükemmel uyum için üretilen bu kabinden alacağınız sonuç MÜKEMMEL!

Do-re nin sitesinde de böyle demiş fakat 60w diyor yahu ! ev için uygun olduğuna eminmisiniz ? yani combosundada 8" speaker var ama bunda 4 tane 8 lik çok değilmi ? düşük ses benim için önemli.

HT-Dual'in lambalı olmadığını öğrendiğim iyi oldu .

Şaka bir yana , elbette lambalı ve hatta yüksek voltaj ile çalışan bir preamp/pedaldır .

:)

hocam ben baya yanlış bi cümle kurmuşum burada kusura bakma, şimdi ben de güldüm okuyunca, az lambalı pedal :)

kastetmek isteyip beceremediğim lambalı bir amplinin temiz kanalına ht-dual girince aldığım tonun amplinin overdrive ı gibi olmadığıydı.

Hiç lambalı tadı vermez olur mu ? Bence harika amfiler , 10 yıl evvel , böyle her ev gitarcısının ulaşabileceği amfiler olacak ileride denilse , kimse inanmazdı .

Solid State olayına bir açıklı getirmek gerekecek olursa , bu olayı her hangi bir lambalı amfi önüne bir booster pedal konulmuş gibi düşünebilirsiniz . Diğer bir söyleyiş ile , entegre bir yapısı var ve bu iyi bir şey bence .

Kaç kişi amfisinin önünde lambalı bir booster kullanıyor ? O zaman bu arkadaşlarda tam lambalı amfi kullanmamış mı oluyorlar ?

Terminolojiyi bırakıp , tonun peşinde koşmak gerekir .

Kafa karıştırabilecek bir noktayı güzel aydınlatmışınız üstadım. motörhead dostum, (ola ya), şayet "Ayrıca Blackstarların da solid state devre içermeleri gibi bir durum var. Kötülemek manasında konuşmuyorum, o devre yapısından dolayı sonuç beklediğin gibi çıkmayabilir." ifadem herhangi bir kafa karışıklığına sebep olduysa, bu cümleleri prosesör kullanımı için sarfettiğimi tekrar belirteyim.Yoksa düşüncem yine aşağıdaki gibi:

Blackstar HT serisinin amacı, gördüğüm kadarı ile modelleyici, dijital unsurlar veya bazı pedallar olmadan, tek başına amfi olarak mümkün mertebe tatmin edici bir sound sunmak. Solid state devreler de bu amaçla kullanılmış olsa gerek.

E tonu sıkılaştırmak, modernize etmek vb. adına sonuçta Maxon OD808, TS gibi pedalların, boosterların peşinde koşturuyoruz, kullanıyoruz. Bunlar lamba, ampul falan içermiyor. Bunları amfi-gitar arasında kullanırken iyi, ama bu tür devreler amfinin içinde olunca mı kötü? Sanmam.

Ayrıca:

Do-re nin sitesinde de böyle demiş fakat 60w diyor yahu ! ev için uygun olduğuna eminmisiniz ? yani combosundada 8" speaker var ama bunda 4 tane 8 lik çok değilmi ? düşük ses benim için önemli.

60 watt ifadesi kabindeki hoparlörlerin toplam gücü için kullanılan bir ifadedir. Ama bu kabine 1 wattlık bir amfi bağlamanın hiçbir sakıncası yoktur. Amfi yine kendi gücü yani 1 vat kadar ses yansıtacaktır 4x8" kabinden. Tek farkı, tek veya iki tane 8"lik hoparlöre göre ses biraz daha hacimli gelir. 4x12" 300 vatlık kabine bağlasanız yine 1 vatlık ama 4x8"e göre daha da hacimli ses almanız olacaktır.

Hakan

Merhaba,
Sorumu Lambalı Amfi Önerileri başlığı altında belirtmiştim fakat sanırım konuya bu başlık daha uygun.
Şu ana kadar aklımda Blackstar HT5 combo modeli vardı. Hep combo amfiler kullandım. Hali hazırda AMT SS-20 3 kanal preamp kullanmaktayım. Bu nedenle 2 kanal bir amfiye ihtiyacım olmadığı kanısına vardım az çok. Genellikle evde kullanabileceğim, cleanleri temiz ve parlak düşük wattlı bir amfi almak niyetim. Bu bağlamda aklıma Vox AC4TVH ve 1X12" bi gibi bir kabin edinmek geliyor.
Bu düşük wattlı amfinin kafa+kabin olup/olmaması ve konusunda görüşlerinizi almak isterim.
Diğer bir konu da kafa amfiyi miksere bağlayarak sahnede ne kadar verim alabileceğim.
Teşekkürler.

Merhaba,
Sorumu Lambalı Amfi Önerileri başlığı altında belirtmiştim fakat sanırım konuya bu başlık daha uygun.
Şu ana kadar aklımda Blackstar HT5 combo modeli vardı. Hep combo amfiler kullandım. Hali hazırda AMT SS-20 3 kanal preamp kullanmaktayım. Bu nedenle 2 kanal bir amfiye ihtiyacım olmadığı kanısına vardım az çok. Genellikle evde kullanabileceğim, cleanleri temiz ve parlak düşük wattlı bir amfi almak niyetim. Bu bağlamda aklıma Vox AC4TVH ve 1X12" bi gibi bir kabin edinmek geliyor.
Bu düşük wattlı amfinin kafa+kabin olup/olmaması ve konusunda görüşlerinizi almak isterim.
Diğer bir konu da kafa amfiyi miksere bağlayarak sahnede ne kadar verim alabileceğim.
Teşekkürler.

Ben her zaman kafa+kabini tercih ederim . Kombonun yanından bile geçmem .
Tabii ki bu benim tercihim . Çeşitli başka kabinleri kullanabilme , fazla titreşim , tek parça da fazla ağırlık , açık kabin olması , taşıma zorluğu , genelde çok kötü speaker kullanımı beni irrite etmiştir hep .

Kabin en az amfi kadar önemlidir , bunu asla unutmayın . Ülkemiz de her ne kadar bunun farkında olan sayısı az dahi olsa , gerçek budur .

Amfiyi miksere bağlama yerine mikrofonlama yöntemi tercih edilmelidir görüşündeyim .

Ben bir türlü bulamadım aradığım amfiyi. Peavey bandit 112 transtube u sattım. Ama ne alayım hala bilmiyorum. Ht-5 ev için fazla gelir diye korkuyorum.

Ht-1 hoparlörü ufak diye.

Ucuzundan bir randall v2xmn alayım diyorum sonra :confused:

Randall'da bu sınıf amfiler arasında yer almaya karar verdi .

Büyüyen ev için uygun lambalı amfi piyasası , bu büyük oyuncuyu da bu piyasaya girmeye zorladı .

Higain severler çok mutlu olacaklardır , ben merakla bekliyorum .

İşte 1 watt lık kafa amfisi .

USM-RD1Hfront-500.jpg

Ahh eskiden olsa o Randall için heveslere kapılırdım ama zaman geçti, o günler geçti.

Hakan abi, yeni yılla birlikte hortlayan başka amfiler var mı bildiğin? Bizim bu başlığa uygun? :)

Hakan abi, yeni yılla birlikte hortlayan başka amfiler var mı bildiğin? Bizim bu başlığa uygun? :)

Palmer Musical Instruments'da 1 wattlık bir kafa çıkardı yakınlarda .

http://lh3.ggpht.com/-OguwJPJY_v4/U.../sZov90OGt9g/USM-RD1Hfront-500.jpg?imgmax=800

http://www.palmer-germany.com/mi/en/EINS-Full-Tube-Guitar-Amplifier-1W-PEINS.htm

PEINS_1.jpg

PEINS_3.jpg

Model name: PEINSFull Tube Guitar Amplifier 1W

Palmer EINS - Amazingly versatile!

Small 1-5W amps have become very popular in recent years. They are fun items but some seem more like toys than real amplifiers. Palmers approach with the EINS was to design a serious true tube amplifier for professional purposes. The speaker simulated output allows you to connect the output of the amp directly to your audio interface. Thanks to the integrated loadbox a speaker does not need to be connected. Thanks to the unique “HiZ output” you can connect the output of the EINS directly to the input of any amplifier! This way the EINS can be power boosted or used as a preamp or even on your pedalboard.
The Palmer EINS comes with an ECC83 preamp tube (V1) and an ECC82 (V2) power stage tube as standard. Other tube configurations are possible as follows.
  • 1: V1:ECC83 - V2:ECC83: Quieter, distorts much faster, a little more gain, lead sound.​
  • 2: V1:ECC83 - V2:ECC81: Louder than Variation "1", quieter than the standard configuration, more gain, distorts a little more quickly.​
  • 3: V1:ECC81 - V2:ECC82: Stays clean a little longer, a little more headroom, darker distortion sound.​
  • 4: V1:ECC81 - V2:ECC83: The quietest configuration, distortion sets in a little later than with Variation "1", distortion can be controlled very precisely.​
PEINS_Blue_Print_1.png

Product type: guitar amplifiers
Type: head
technology: tube
Class: A
power: 1 W
Inputs: 1
input connectors: 6.3 mm Jack
input impedance: 1 M Ohm(s)
Outputs: 4
output connectors: 6.3 mm Jack
output impedance: Speaker out: 8 & 16 Ohm, Simulated out: 4k, HiZ out: 3,3M Ohm(s)
Channels: 1
Display: Power
controls: level, tone
FX loop: no
preamp tubes: ECC83
power amp tubes: ECC82
rectifier: solid state
power supply: 230 V AC
power consumption: 10 W
cabinet material: sheet steel
Width: 206 mm
depth: 128 mm
height: 108 mm
Weight: 2,47 kg

bunu tam olarak lambalı bir amfi olarak düşünebilirmiyiz? bana daha çok lambalı attenuator gibi geldi.Preamp fonksiyonu da var tabi ki..

Tam lambalı amfi tabii ki ,
1 pre ve 1 power lambasından oluşuyor .

Tek farkı şu , alışıla gelmiş güç lambaları yerine 12AU7 yani bir çeşit dual tiod bir preamfi lambasını kullanıyor olması .

Amaç az watt alabilmek .

Benim ht-1 de yarın gelecek. Reverb var şükür ki üzerinde o yüzden ek masrafım olmayacak fakat eq konusunda pek bir beklentim yok. Sanırım ilerleyen dönemler mxr 10band tarzı bir pedal almam yararıma olacaktır??

Birde ht-5 lambalı - lambasız diye çok tartışıldı. Tamam içinde lamba var ama var diyede lambalı olmuyormuş sanırım :D Ht-1 de durum nedir? Teknik detaylardan pek anlamıyorum ama. Ht-1 için tam anlamıyla lambalı diyebilir miyiz? Yoksa bunda da transistör devresi dedikleri muhabbetten var mı?

Geri