Midi Gitar Nedir Ne Değildir?

Bir midi gitar alsam nasıl olur?
Gitaristim ve piyano tuşlarına gitar'a hakim olduğum kadar hakim değilim... Midi klavyem var ama rahat çalışamıyorum VST ler ile...

1.Midi gitar nereden alabilirim...?
2.Midi gitar ile band yaptığım zaman bu band vst ensturmanlarından duyulurmu...
3.Midi Klavyedeki gibi tuşlara yavaş bastığımda sesin alçak gelmesi. midi gitarda tele yavaş vurduğumda aynı tepkiyi alabilirmiyim
4.Marka ve kendi içinde farklı tarzları varsa bilgilerinizi paylaşırsanız iyi olur...

Kolay gelsin...

Bir süredir ben de bu konuyla ilgileniyorum, ve en yakinen tanıdığım gitarist midi controller ı Z-tar adlı bir alet :
ztar-vrx.gif

Bu alette normal bir gitardan alıştığımız teller ve o teller üzerinde alıştığımız çalım tekniği geçerli değil. Sadece perdeler ve perdeler üzerine tel işlevi gören değişik bir maddeden teller var ama tel gibi çalınmıyorlar. Daha çok klavye çalar gibi çalıosun yani tele uyguladığın basınçla doğru orantılı bir tuşen oluyor ve bildiğim kadarıyla bent fln yapamazsın.

Eğer ama normal bir gitarı çalar gibi synth sesleri almk istiyorsan benim şu an yapmakta olduğum şeyi yapabilirsin. Bunun için sana gitar+roland gk manyetik+synth module gerekiyor. Şu an için ben çok kapsamlı bir rack synth module alamadım (pahalı aletler) ama amacım bu. Şu an için roland gr20 guitar synth kullanmaktayım ve çok sınırlı da olsa işimi görüyor, bent fln da yapabiliyorsun çünkü elinin altındaki zaten bildiğimiz bir gitar :)

Sana ilk başta Stanley Jordan adlı gitaristin masterclass videosunu bulup izlemeni öneririm. Orada adam 3 ayrı gitarla solo bir performans yapyor ve gitarlardan biri yukarıda bahsettiğim bir midi controller olan Z-tar.

Şimdilik böyle bir özet geçmiş olayım, aklına başka sorular gelirse sor. Kolay gelsin ;)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilgiler için sağol " Bealtaine "
Peki bu roland gk manyetik + synth aldık diyelim...

Benim amacım cubase üzerindeki vst leri bu şekilde kontrol etmek olduğu için bunu rolandın o ekipmanlarıyla yapmam mümkünmüdür...??

Mesela Şu anda sahip olduğun ekipmanını bilgisayara bağlayıp bastığın her notanın bilgisayara yansıma olasalığı varmı.?

Karışık oldu sanırım biraz. Umarım anlaşılır :)

Birde bu gk manyetik takılı iken gitarına akor bastığın zaman nasıl sonuçlar alıyorsun... Örneğin string (çello, keman) synth'i...
Dağılma bozulma oluyormu yoksa paşa paşa bak ben neler yapabiliyorum mu diyor alet :)

Gk2 manyetiğinin 14 pinli bir giriş/çıkışı var yani midi i/o sundan farklı. ama mesela arada kulandığım roland gr20 ile midi olarak çıkış alabiliyorsun.

2. sorun ise kullandığın gitar synth le alakalı biraz. Mesela ben klavyeden basmış gibi bir sonuç alıyorum mesela jazz organ seçeneğinde, yani bu güzel benim için ama sen direkt processorlarla elde edilen "efektli" tonlardan arıyorsan gutar synth olayında daha "bütün" olarak geliyor bastığın akorlar dediğim gibi sanki klavyede aynı anda basıyormuşsun gibi.

Geri