Başlangıç Için Bas Hakkında Öneriye Ihtiyacım Var.

'Bas Gitar ve Ekipmanları' forumunda Simyacı tarafından 18 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle merhabalar şu an klasik gitar çalmaktayım fakat yakın bir zamanda Allah nasip ederse bas gitar alacağım gitar ve amfi olarak tavsiyeleriniz varsa alabilir miyim ? Bütçem gitar+amfi için 600tl civarındadır. Elbette bas gitar hakkında ''bütün'' tavsiyelerinizi sizlerden bekliyorum. Birde tel sayısı hakkında 4 veya 5 istiyorum ama bu konuda bilgi sahibi değilim.
   
 2. Başlangıç için eğer sıfır alınacaksa cort action bass ve vox un kulaklık amfileri veya küçük çaplı bir amfi alınabilir. Fakat 30 w altı küçük çaplı amfiler pek bir tat vermiyor (istisnalar var fakat bu fiyat aralığında ben rastlamadım). Bu durum bazen bass gitardan soğutuyor bundan kelli kulaklık amfisi tavsiyem. Hem ilerde sıkışık durumlarda insanları rahatsız etmeden egzersiz yapmana olanak sağlar. Ama ikinci el alınacaksa daha fazla çeşit önerilebilir hem gitar hem amfi için.

  Tel mevzusuna gelecek olursak tamamen ihtiyaç meselesi.Üst tarafa Si teli (veya duruma göre alt tarafa do teli) ek notalar, birkaç teknikte kolaylık ve uygulanabilirlik sağlıyor ki bu teknikler başlangıçta pek kullanılan teknikler değiller. Başlangıç olarak kaç telli istiyorsan alabilirsin çünkü pek bir şey farketmeyecek senin için en azından göz zevkini tatmin eder tabi bir yönden de elin alışır. Kısaca istediğini alabilirsin 4 veya 5 telli ilerde ihtiyaç doğrultusunda (veya tarz doğrultusunda) kararını verirsin.
   
 3. Sıfır almanı kesinlikle önermem,her yerde sıfır ayarında sıfır fiyatının çok altında baslarla dolu.Düşük seviye cortlarla aram pek iyi değildir o yüzden uzak dururum.En önemlisi yapacağın müzik türüne göre bas alman olacak.Gidip jazz funk yapacaksan rbx gibilerinden humbucker manyetikliler tercih edilmez.Yapacağın müzik türünü yazabilirsen herkesden daha net bilgiler alabilirsin
   
 4. baslangic icin ibanez ya da cort iyidir. 5 telli olmasi da derin seslere inebilmek disinda pek bir sey degistirmez ama fena groovelar da yakalayabilirsin. genel olarak da bas gitara baslamadan once klasik calmak tavsiye edilmez :)
   
 5. hocam ben şu gitar çalmadan önce vs şeylere katılmıyorum ya,ne isterse direk onla başlasın zevki neyse onla alakalı gitar veya başka enstrümanla başlamalı.Tabi bütçenin de yetmesi lazım
   
 6. aynen hocam ama dandik bi baslama gitari parmaklari yoracagi icin sonrasinda zorlanmiyor insan
   

Bu Sayfayı Paylaş