Gitar Önerisi

'Elektro Gitarlar ve Akseuarları' forumunda arnatuile tarafından 19 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tarzımı değiştirdim, askerlik ve benzeri sebeplerden 2 yıldır gitarsızım. Yeni bir gitar almaya karar verdim fakat bu sefer gerek heavy gerek ise 80lerin rock gruplarını çalmaya niyetliyim. 2. el piyasası 1500 liraya kadar bana hangi gitarları tafsiye edersiniz. Sadece fikir edinmek yada kafamdaki kriterleri genişletmek amaçlı soruyorum.
   
 2. Bu forumun eski heavy'cileri nerede yahu :)
   
 3. sert bir gitarsa aradığın 2. el emg li ucuz schecter bulabilirsin bence f/p gitarlar
   
 4. alexi ltd güzel gider mesela:joyful:
   
 5. sert bir ton aramıyorum. Keza maun'un tokluğundan ziyade daha yırtıcı olsun istiyorum. Ve EMG'den kastın 81-85 ise
  aktif manyetiklerden haz almıyorum :) İşte bu yüzden bir danışayım dedim.

  Aslına bakacak olursan tam bana göre ama nedense bi sindiremedim içime :)
   
 6. Aradıklarına uyan ve ilk aklıma gelen Jackson DK2m (alder gövde, maple sap ve tuşe, SD pasif manyetikli) oldu, şöyle temiz beyaz bir tanesini 1000 lira civarına bulabilirsin diye düşünüyorum :)
   
 7. SL3 te olur aslında.
   
 8. peki bu ibanezin prestige serisinden 2550 nasıl ?
  Birde Onların MZ si Z si falanda var. Bunlarda da Ihlamur gövde var heralde
   
 9. rg2550 kullanıyorum gitar soloda çok iyi özellikle
   
  arnatuile bunu beğendi.
 10. epiphone var usta alnico pro manyetikli maun gövde 80 ler için ideal :D
   
 11. Jackson türü bir superstrat ya da Fender MIM Strat (HSS) işinizi görecektir. Tok bir sound değil de tizleri daha belirgin, "textured" tonlar arıyorsanız bu modeller daha iyi olur.
  Ibanez Prestige türü gitarlar, diğer gitarlara oranla daha yuvarlak cevaplara sahip, genelde daha "mid" ağırlıklı tonlar verirler.
  Maun gövdeli modeller konusunda ise; sevdiğim bir ağaç türü olmadığı için gitarları konusunda da yorum yapmak istemiyorum. Çok kullananı var, ben onlardan değilim.

  Benim gitarlarımdan biri var ki, mümkünse ona da bakın, Godin Session. HSS bir model, Canadian Laurentian Basswood kasaya ve Canada Rock Maple sapa sahip. Alnico manyetikleri ve vintage tremolo köprüsü var. Hem Jazz-Blues-Fusion, hem de Rock-Hard Rock-Heavy Metal işlerine güzel giden bir gitar. Canada ağaçlarından yapılmış USA üretimi bir gitar için de çok çok uygun bir fiyatı var ki bu modelin yanında Mexico Fender'lerin esamesi okunmaz. Rosewood tuşeli modeli işinizi fazlasıyla görür gibi geliyor. Yanlış anlamayın ben bu gitarı satmıyorum, bu yüzden anlatmadım, gerçekten önerdiğim için yazıyorum.

  Diğer seçenekleriniz ise Seymour Duncan'lı HSS bir Jackson olabilir. DK2, DK2M gibi modellerden seçim yapabilirsiniz.

  Fender Mexico Strat alıp manyetik takviyesi yapabilirsiniz. Sizin yerinizde olsam minimum gereksinimlerimi şu şekilde belirlemiştim;

  - Alder, Ash, ya da Basswood kasa ağacı (Tiz değerlerinin nispeten yüksek olması için. Ibanez'in sahip olduğu American Basswood'ları beğenmiyorum. Canadian Laurentian Basswood ya da başka bir cins olursa durum değişir.)

  - HSS ya da HSH manyetik dizilimi. (SSS bir dizilime nazaran size daha iyi gelecektir. Tabi SSS bir model alıp Bridge ve Neck kısımlarına manyetik takviyesi de yapılabilir.)
   
  arnatuile bunu beğendi. 12. Yazdıklarınızı iyice okudum, çok güzel fikirler uyandırdınız bende. Evvela bunların üstüne durup biraz araştırmam gerekiyor bahsettiklerinizi. :)


  g400'den bahsediyorsun değil mi

  Valla nedendir bilmiyorum ama benimde içimden 2550z geçiyor.  Bi bakayım bunada, fenderi hiç düşünmemiştim. :)
   
 13. standard les paul
   
 14. Godin Redline 3, bu sefer biraz değişik gireyim mevzuya :D
   
 15. Godin Session'a göre daha "heavy" bir gitar. Hatta Session stratsa, Redline superstrat. O yüzden aslında daha uygun arkadaşa Redline. Jackson DK2 lere rakip olabilir.

  Aslında senin aradığın tonlarda bir gitar alacak olsam Alshain'de güzel bir Fender vardı. Bilmiyorum hala duruyor mu da, hala o tarz müzikler yapıyor olsaydım kesinlikle almayı çok ciddi düşünürdüm. Üzerindeki modifiyelerle tondan tona koşulacak bir gitar, tabiki rock metal işlerinde. O gitar duruyorsa bakabilirsin.
   
 16. Fender 89 HM Strat .

  :)
   
 17. 80'ler rock dendiğinde aklıma ilk charvel gelir (ibanez kullanıcısı olsamda) :)

  bütçeye az ekleyip sıfır so-cal'lara bakmak mantıklı.
   
 18. carvin var? özel mesaj attım.
   
 19. şu an gitarda ince perdelere ulaşmak için resmen güreşsem de godin session'ı sonuna kadar tavsiye ederim. alalı 3 ay oldu. bu işten süper anlamıyorum ama sapı bu kadar stabil bi sap görmedim diyebilirim, kullandığım bazı gitarlar bu konuda aş belası.
   

Bu Sayfayı Paylaş