Prosesör Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda TKHal0 tarafından 21 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. Merhaba , ben 4 aya prosesör alacağım bütçem 500 tl ama 2. el almayı düşünüyorum , öncelikle bende Ltd Ex-50 ( Seymour Duncan Blackouts ) var amfi olarakta yakın zamanda blackstar ht-1 yada ht-5 alacağım , daha çok prosesörün efektlerini kullanacağım ( delay , reverb , chorus vb. ) bende şu an için morley bad horsie 2 ve metal muff var sizce hangi prosesörü almalıyım tercihim line6 , zoom , boss dur birde alacağım prosesörü sahnede kullanacağım ona göre yazarsak sevinirim

2. benim nacizhane fikrim 500tl bütçeyle edineceğin bir prosesoru sahnede kullanma. hatta bana kalırsa hiç prosesor kullanma da.
    2. el olarak yerli yapımı analog efekt pedallarıya çok daha mutlu olabileceğini düşünüyorum.

3. işte sorun orada ben analog pedalları denemeden almak istemiyorum internetten videolarını izlesem bile kendi gitarımda amfimde nasıl ton verir bilemiyorum

4. Blackstar ht5 le vox tonelab ex kullaniyorum aldigim tonlarin gayet tatminkar oldugunu soyleyebilirim sanada oneririm bu ikiliyi

5. 4 ay sonra ne ürünler çıkacak, şimdiden hesap yapmak anlamlı değil.

Spectre bunu beğendi.
  6. Bunları zamanında kendimin ve yakınımdaki arkadaşlarımın elektrikli gitara başlama süreçlerini düşünerek yazıyorum:

başlangıçta uygun fiyatlı bir prosesör pedal almak daha mantıklı. benim Digitech pedalım vardı. Sahnede birçok kez kullandım. Aynı yerde çaldığım ve iyi ayarlanmamış birçok pahalı setuptan iyi ton aldım. Mükemmel bir sesi yoktu ama bir tane analog pedal parasına almıştım ve efekt bilgimi oldukça geliştirdi. Neye ihtiyacım olduğunu, neyi sevdiğimi öğrendim. Sevdiğim efektlerin başka markalarını denemeye başladım. Similasyonunu sevdiğim tonların gerçek amfilerine, preamplarına ilgi duymaya başladım. Üzerindeki ritimle, sıkılmadan metronomla çalışmayı öğrendim. Aynı gamı, licki farklı ritimlerde üzerine koyarak çalışmayı öğrendim.

Ama şunu da belirtmeliyim ki iyi bir analog pratik amfisiyle insan tuşesini ve stilini daha iyi geliştiriyor.

Yeni başlayan ve efekleri tanıma aşamasında olan insanlar için birsürü para verip daha ne işe yaradığını anlamadan wah, whammy, compressor, flanger ... gibi uzayıp giden bir liste pedalı almasını önermem. Bence analog setup bir süreç içerinde ihtiyaca, tecrübeye ve beğeniye göre evrilen bir şey.

Bunu senin durumun için yazıyorum:

Sahnede amfini kullanacaksan, prosesörler loop içinde tonu etkiler. Hele ucuz bir pedal alacaksan oldukça kötü bir verim alırsın. Neye ihtiyacın olduğuna karar verip, minimalist delay, chorus gibi küçük bir efekt pedal dizimi yapabilirsin. Eğer ne istediğini biliyorsan ve istediğin loop bölümünde efekt çeşitliliğiyse Nova Systemi loop içerinde önerebilirim. Bu pedalın çeviricileri nispeten daha iyi. Ama bütçen için uygun değil sanırım. Daha uygun fiyatlı önerim ise şudur: http://www.behringer.com/EN/Products/DSP2024P.aspx

7. Aslında bütçe işi problem değil sadece 4 ay daha sabır etmemle 1000 tl ye yakın param olur , behringeri ne zaman görsem kaçarım :) bana göre kötü bir marka pek sevemedim , ama nova system bana çok uygun olur benim aradığım beni en az 4-5 yıl götürecek şeyler arıyorum ona göre alışveriş yapıyorum

8. yalnız arkadaşlar şunu eklemeyi unuttum aradığım prosesörde loop özelliğinin bulunmasına dikkat ediyorum

9. hocam isterseniz Zoom G3'e bir göz atın,, sahne kullanımı için yeterli olur mu bilemeyeceğim ama bir bakın en azından belki aklınıza yatar

10. yok dostum sağol biraz daha üst model istiyorum yani şöyle baya bir zaman (4-5 yıl ) götürecek birşeyler arıyorum yinede öneriniz için teşekkür ederim :)

11. Prosesörü sadece amfinin loopuna koymayacak mısın? Looplu prosesörle 4 kablo denilen olayı mı yapacaksın?

4 kablo:
    gitar->prosesör input
    prosesör send->amfi input
    amp send->prosesör return
    prosesör out->amfi return

Nova üzerinde loop yok. Line modundayken drive iptal ediliyor bütün presetlardan ve amfinin loopunda kullanıyorsun. Yani drivedan sonra send return yok. Amfiden önce hangi efektleri kullanacaksın?Preamp öncesi comp olsun illa dersen sadece bir comp pedalı alabilirsin.

Bir de benim kişisel görüşüm, sesi drive a girmeden dijitale dönüştürmek sesin doğasına daha çok zarar veriyor.

Behringer fiyat/performans olarak iyi diye söyledim. =)

12. boss me-70 i araştırdım biraz onun üzerinde looper var onu kastediyorum doğaçlama için

Bu Sayfayı Paylaş