Kemper Profiling Amplifier Bilgi Ve Tartışma Başlığı

Bir gıcık huy var Rig Manager'de o da başkasının rig'indeki kabini IR'ını alıp aşağıdaki efekt riglerine koyabiliyorsunuz ok. Ama ismi yanlış geliyor ve değiştirmek için illa o IR'ı export ediyorsunuz sonra dosya adını değiştirip tekrar import etmeniz gerekiyor. Başkasının IR ı diğer profillerde işe yarıyor mu diye sakın sormanyın deli gibi işe yarıyor. Hatta bunu diğer hoşunuza giden delay vs diğer efektler için de yapabilirsiniz. Adamdaki delay hoşuna mı gitti tak al gitsin ve bunu sürükle bırakla yapmak güzel. Ve bu cihaz 12 yıldır rekabetçi. Bu arada Stage'in bır farkı var lunhbox ve rock'dan USB reamp'ı 4 kanalla yapabiliyor. Ama USB reamp da Kemper lütfedip kendi driver'ını çıkarmadığı için ayrı bir sorun.

Arkadaşlar merhaba, liseden beridir kendi kendime gitar çalıyorum, kendim öğrendim. Genelde sololar ve hızlı çalınabilecek parçalara kafa yordum. Küçüklüğümüzde Serdar Öztopla büyümüştük Malmstein falan derken her tarzdan esinlenmiştim. İlk zamanlarda digitech rp50 almıştı babam yamaha pac12 ve bir tane çin malı amfi vardı. Zamanla marshall mg30 aldım transistörlü üniversite bitince ibanez mg350 serisi aldım ve m-audio usb ses kartıyla biasın 500 dolarlık yazılımını aldım. Bu zamana kadar aldığım seslerden çok tatmin olmadım bias gena değildi ama o dijital seslerden kurtulamadım. Gürcistan sınırına yakın bir yerde geçici görevle gelmişken Tiflise uğradım Tr nin yarı fiyatına bir tane kampanyadan fender telecaster american performer ve kemper profiller(stüdyo için olanı taşınabilir) aldım ve görevim biter bitmez deneyeceğim Mersine dönünce. 2012 yılından beridir takip ediyordum kemperi ve daha yeni alabildim. Artık daha canlı sıcak tonlar elde etmek için. Bir adet macbook pro var. İçerisinde windows da kurdum. ipadim de var şimdi dönünce Mersine genelde backing track yapıp gitarları silip üzerine çalıyorum bu niyetle etütler yapıyorum genelde ve coverlar. Ama ben positive grind in biasını ses kartı ve aktif monitörlerle kullandım kemperle alakalı hiçbir bilgim yok açıkçası internete falan da giriyor wifi si var mı bilmiyorum ilk çıkan modelinin ama ethernet kablosu var. Türkçe kaynak da neredeyse hiç yok bu konuda. Sorularım şu şekilde:
Kemperi ethernet kablosuyla bağladım modemden macbook a direkt( macbook ile kemper arasında herhangi bir usb kablosu olmadan) bağlanabilir miyin wifi ile?
Kayıt almak için ses kartı kemper gitar bilgisayar aktif monitör arasında nasıl bir bağlantı sağlayabilirim ?
Kenperin kendisinin ses kartı özelliği var mı ? kemper, gitar, bilgisayar ve aktif monitör arasında usb ses kartımla aynı performansı ve kaliteyi alacak bir bağlantı türü var mı ? Bu cihazın yenisi olduğum için beni aydınlatırsanız çok sevinirim ayrıca önerileriniz varsa lütfen yazar mısınız ? sahibindende satılan kenper paralı amfileri 3-4 bin karşılığında paralı almaya sizce gerek var mı ? ücretsizler ilk başta iş görür mü ?

Merhabalar hayırlı olsun öncelikle. Bende bir süreden beri kullanıyorum. Bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışayım. Ben Pc ve stage modelini kullanıyorum. Ama mac ve kemper head modelide olsa genel ayarlar vs çok ayrı değil.

Usb kablosu ile pc'e bağladığınızda kemperın mevcut sürümünü güncelleyebilirsiniz. Yeni ek özellikler yada hataları kapsayan güncellemeler oluyor. Güncelleme yapmadan önce profillerinizin yedeğini almanız öneriliyor. Hata olursa geri yükleme yapılabilirsiniz.
Yine usb kablo yardımıyla profil ve cihaz ayarlarınızı bilgisayardan daha kolay yapabilmek için Rig Manager programını yükleyip çok daha kolay yapabilirsiniz.
Wifi durumu şöyle cihazda. Head modelinde varmı emin değilim. Var ise durum şu şekilde. Telefon yada tabletten bağlanarak yine rig manager'in mobil versiyonunu yükleyerek wifi bağlantısından işinizi görebiliyorsunuz.

Ben kayıt işlemimi şu şekilde yapıyorum. Kemper'ı direk ses kartımın inputuna, ses kartımdanda monitore çıkış alıyorum.

Ücretli profilleri ilk başta almayın derim. Rig manager'i yüklediğinizde orada Rig exchange'de binlerde paylaşılan ücretsiz profiller var. Bir çoğu sizin ekipmanınıza uymayacaktır. Ama içlerinden sizin ekipmanınıza uyan profiller illaki olur. Bu dediğim durum ücretli profiller içinde geçerli. Ücretli profili aldım tüm sesler 4 4 lük olacak diye düşünmeyin.

Ek olarak youtube'da profil yüklemelerinden sonra ince ayarlar hakkında bir sürü video var. Yapılan ufak ayarlar profil tonunuzu daha iyi hale getiriyor.

Merhabalar hayırlı olsun öncelikle. Bende bir süreden beri kullanıyorum. Bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışayım. Ben Pc ve stage modelini kullanıyorum. Ama mac ve kemper head modelide olsa genel ayarlar vs çok ayrı değil.

Usb kablosu ile pc'e bağladığınızda kemperın mevcut sürümünü güncelleyebilirsiniz. Yeni ek özellikler yada hataları kapsayan güncellemeler oluyor. Güncelleme yapmadan önce profillerinizin yedeğini almanız öneriliyor. Hata olursa geri yükleme yapılabilirsiniz.
Yine usb kablo yardımıyla profil ve cihaz ayarlarınızı bilgisayardan daha kolay yapabilmek için Rig Manager programını yükleyip çok daha kolay yapabilirsiniz.
Wifi durumu şöyle cihazda. Head modelinde varmı emin değilim. Var ise durum şu şekilde. Telefon yada tabletten bağlanarak yine rig manager'in mobil versiyonunu yükleyerek wifi bağlantısından işinizi görebiliyorsunuz.

Ben kayıt işlemimi şu şekilde yapıyorum. Kemper'ı direk ses kartımın inputuna, ses kartımdanda monitore çıkış alıyorum.

Ücretli profilleri ilk başta almayın derim. Rig manager'i yüklediğinizde orada Rig exchange'de binlerde paylaşılan ücretsiz profiller var. Bir çoğu sizin ekipmanınıza uymayacaktır. Ama içlerinden sizin ekipmanınıza uyan profiller illaki olur. Bu dediğim durum ücretli profiller içinde geçerli. Ücretli profili aldım tüm sesler 4 4 lük olacak diye düşünmeyin.

Ek olarak youtube'da profil yüklemelerinden sonra ince ayarlar hakkında bir sürü video var. Yapılan ufak ayarlar profil tonunuzu daha iyi hale getiriyor.
çok teşekkür ederim yanıtınız için. Anlayamadığım husus kemper ethernet kablosu bağlamadan sadece macbook ile cihaz arasındaki bir usb kablosuyla güncelleme her şey yapabiliyor muyum ? Kemperi bu şekilde ses kartı olmadan ses kartı olarak kullanabilir miyim gitar kayıtları yaparken ? Eğer öyleyse kalite düşüşü var mı ses kartına nazaran ?
Anladığım kadarıyla; ola ki kayıt yapmayacağım sadece aktif monitörle gitar kemper arası da da bağlantı sağlayabiliyorum sanırım. Sırf çalmak için.

çok teşekkür ederim yanıtınız için. Anlayamadığım husus kemper ethernet kablosu bağlamadan sadece macbook ile cihaz arasındaki bir usb kablosuyla güncelleme her şey yapabiliyor muyum ? Kemperi bu şekilde ses kartı olmadan ses kartı olarak kullanabilir miyim gitar kayıtları yaparken ? Eğer öyleyse kalite düşüşü var mı ses kartına nazaran ?
Anladığım kadarıyla; ola ki kayıt yapmayacağım sadece aktif monitörle gitar kemper arası da da bağlantı sağlayabiliyorum sanırım. Sırf çalmak için.
Arkada usb bağlantı çıkışı var fakat o ses çıkışı sağlamıyor, sadece kemper'in sitesinden indireceğiniz programla kemper'in içindeki hemen her şeyi kontrol edebiliyor, yeni rigler indirip bu usb bağlantı ile alete yükleyebiliyorsunuz, ayrıca tüm güncellemeleri de bu usb üzerinden yapıyor, fakat dediğim gibi bu ses çıkışı değil, bir ses kartı gibi çalışma durumu yok yani. Ses kartınız yoksa ses kartı edinin. İkinci sorunuz ise evet aktif monitör, aktif pa sistem üzerinden direkt bağlayıp çalabilirsiniz.

Kemper'in USB ses kartı olma gibi bir özelliği kayıt açısından var ama kendi sürücülerini daha geliştirmediler. ASIO4ALL ile oluyor ve kullanımı zahmetli. Ayrıca Stage modeli değilse kanal sayısı az . Ses kartı lazım olacak zaten kayıt yapmaksa amaç. USB kablosu ile bilgisayara bağlanıp hem update hem rig aktarımı yapılabiliniyor. 20000 tane profil var bazıları modelleme profilleri hatta plugin profilleri olsa bile ama farklı IR larla filan ömrün yetmeyeceği kadar kombinasyon mevcut. USB kablosu mutlaka kullanmalısın ethernet ile kullanmadım. Rig manager öncesi USB stick ile update filan yapılıyordu.

Kemper'in USB ses kartı olma gibi bir özelliği kayıt açısından var ama kendi sürücülerini daha geliştirmediler. ASIO4ALL ile oluyor ve kullanımı zahmetli. Ayrıca Stage modeli değilse kanal sayısı az . Ses kartı lazım olacak zaten kayıt yapmaksa amaç. USB kablosu ile bilgisayara bağlanıp hem update hem rig aktarımı yapılabiliniyor. 20000 tane profil var bazıları modelleme profilleri hatta plugin profilleri olsa bile ama farklı IR larla filan ömrün yetmeyeceği kadar kombinasyon mevcut. USB kablosu mutlaka kullanmalısın ethernet ile kullanmadım. Rig manager öncesi USB stick ile update filan yapılıyordu.
teşekkür ederim sahnede kullanmayacağım için evde kayıt işleriyle uğraşacağım için head modelini aldım. Sanırım çok bir şey kaybetmedim. Wifi ile wps moduyla bağlanılıyormuş ethernet kablosu yardımıyla onu da öğrendim. Bir de; aktif monitör yerine herhangi bir gitar amfisine(transistörlü) bağlasak monitöre nazaran ses de değişiklik gösterir mi ? apartman ortamı olacağı için mini amfim var kulaklık uzun vadede sağlığa zararlı olacağı için tercih etmiyorum.

Bu tarz cihazları amfiye bağlamak pek sağlıklı olmuyor. Amaç burada farklı kabinleride kullanabilmek. Frfr monitörler daha doğru olur. Kabin + power amp + kemper şeklide olabilir. Bu tarz sevenide çok. Amfiden çok monitor tercih etmeniz daha iyi olur. Kayıtlada uğraşmak istemissiniz.

merhaba. Kemper Profiler Player almayı düşünüyorum. şu an halihazırda blackstar ht5r amfim var. amfide 2x10 inç speaker var. mxr carbon copy, xotic soul driven, ibanez ts9 ve tc tuner gibi pedallarım var. yazılanları bir miktar okudum ancak gitar işlerine uzun bir ara verdiğimden kafama oturmadı açıkçası. plugin, ir, rig vs kavramları pek bilmiyorum. öncelikle kemper ve mevcut pedallarımı bir arada kullanabilir miyim bunu merak ediyorum. daha da önemlisi amfimle kullanabilir miyim, yoksa kabin veya referans monitor gibi ekipmanlar mı almam lazım. şu işleri bana anlatırsanız minnettar olurum :)

İlla amfiyle kullanamassınız monitor lazım diye birşey yok. Kimisi kemperdaki kabinleri kapatıp poweramp+kabin bağlantısındaki hissiyat hoşuna gider kimisi frfr vs.. Player daha çok pedalboarla kullanılmak üzere tasarlanmış. Amfi profilleyemiyorsunuz bu modelde. Efekt eklemek için blok sayınız daha az. Diğer modellerinin kırpılmış hali.
Alırsam nasıl kullanırım ben derseniz;
Sadece kemper player'ı ses kartına girerek kayıt alabilirsiniz. Pedalboarda dahil edip amfi taşımadan amfi profillerini kullanabilirsiniz. Ht5'in return fx girişi varmı bilmiyorum varsa kabin sim'i kapayıp ht5 ile kullanabilirsiniz.
Dediğim gibi bunda amfi profilleyemiyorsunuz, profillenen amfileri cihaza yükleyebilirsiniz. İllaki seveceğiniz bir amfi tonu bulursunuz. Ama derya deniz yüzlerce binlerce var denemeniz lazım..

Bence pedallarla beraber kullanmak için Tonex daha iyi bir seçim bütçe ve performans açısından. Player yerine kesinlikle Tonex pedal alırdım ben. 30 küsür bine beni ikna edemiyor Kemper Player.

Kemperin pedallar ile kullanımından ziyade daha çok ev kullanıcılarına hitap ettiğini düşünüyorum. Cunku i/o kısmında bence ideal seçenekler mevcut değil. O yüzden pedalboard için ben de Tonexin daha iyi olacağını düşünüyorum.
Ek slot ve tüm efektlerin kullanıma açılmasının parayla DLC olarak satılması kesin gibi bir şey. Cunku yanılmıyorsam içerisindeki dspler stageler ile aynı. Yani ek slotu kaldırabilecek kapasitede bir cihaz. Zaten Kemperin kendisi de DLC olarak bazı özelliklerin satılacağını açıkladı (Birkac tane ucretli DLC olacak gibi bir aciklama, ucretsiz guncellemeler olacagindan da bahsedildi). Fakat bunlar ne zaman gelir, hangi fiyattan satılır orası ayrı bir dünya. Eger stage ile aynı kapıya çıkacaksa çok da bir anlamı var mı emin değilim. Çok bir fiyat istemezlerse her şeyi daha pahalıya alan Türkiye gibi ülkeler için aslında biraz daha avantajlı olabilir.

Kemperin şahsi fikrim olarak suan tek olayı, bu alandaki ilklerden olduğu için cloudunda sonsuz imkan olması. Ama tonex de çok fazla büyüdüğü için oda cazip bir seçenek.
Tonal olarak farkında da YouTube da bir dünya karşılaştırma videosu olduğu için yorum yapamıyorum. Orası kişiye kalmış.

bilgiler için teşekkür ederim. anladığım kadarıyla bu aletle kendi profillerimizi oluşturamıyoruz. içerisinden bir amfi ve kabin modellemesi seçip önüne ve arkasına 2'şer fx ekleyebiliyoruz. ancak kemperin sitesinde çeşitli amfi, kabin ve setup'lardan profillenmiş tonlar var ve bu tonları olduğu gibi verebiliyor mu orasını anlayamadım? örneğin mesa amfi+kabine bir setup bağlanmış ve çıkan ton bu aletin abileri aracılığıyla kaydedilmiş. o kaydedilen ses içerisinde amfi kabin ve pedalların tamamı var. o sesi birebir kullanabiliyorsak eğer fiyatını hakedebilir diye düşünüyorum. bu konuda bilginiz var mıdır?

2014-2022 arası kemper kullandım 2 yıl oluyor takaslayalı, bir süredir player ın çıkmasını bekliyordum, fiyatı bence muazzam özellikle yurtdışına gidip alma imkanı olanlar için tax return ile 550 euro gibi yapıyor, ben yurtdışına çıkarsam beklemeden alacağım...kemper in özellikle ücretli profil zenginliği, güncel kalma becerisi bence başka hiçbir rakibinde yok, tonex in yazılımını pc de denedim, kötü asla değil ama mevcut durumda benim görüşüm kemper player > line6 hx stomp > tonex şeklinde olur...görüşlerimi high gain için şiddetli savunurum, clean crunch tonlar için bence yine 1 numara player olur ama diğerlerini bilemiyorum belki headrush orada dahil olabilir mevzuya...

Geri