1700tl'ye Kadar Elektro Gitar Önerileri

'Elektro Gitarlar ve Akseuarları' forumunda gilmor tarafından 25 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar son gitarımı alacağım yardımınıza ihtiyacım var.Elimde zakk wyde epi ve ibanez grg var .Ama zakk'in klavyesi hıza izin vermiyor, yani sap çok kalın ve rahat değil solo açısından.Bende fiyat aralığını abartmadan sıfır bir gitar almak istiyorum.Ton konusunda kararsızım hani elimed zaten sert tonlu bir gitar var acaba fender ve muadili birşeyler mi alsam.Yoksa Jackson veya Ltd tarzı mı alsam karar veremiyorum .Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler
   
 2. jeff beck strat aldım diyodun o noldu? :)
   
 3. Yok ya almadım onu alacam demiştim
   
 4. Gel ben sana 1700 liraya her türlü tonu verecek gitar yapayım, yeter ki her hafta yeni konu açma. Gitarlar sadece amfi kumandasıdır, çalımı rahat olan hss bir gitar al olsun bitsin.
   
 5. Alshain kaç aydır foruma bile girmiyorum konu açmakta mı yasak?
   
 6. Burası bir forum dostum tabii ki yasak değil, celallenme hemen. Çok kararsızsın, bir hafta zakk olacağım bir hafta gilmour olacağım diyorsun, ben de sana hepsini bir arada yapabileceğin bir gitar al olsun bitsin diyorum.
   
  arnatuile bunu beğendi.
 7. Gilmour konusu çoktan kapandı zakk var sadece o yolda ilerliyorum hayır bu tonlarda yani sert tonlar elde edebileceğim bu fiyat aralığında gitar arıyorum sadece kafamda jackson rhoads var senin düşüncen ne .Kusuruma bakma senden kaynaklı bir sinir değildi
   
 8. Elinde Zakk Wylde'ın signature modeli var ve Zakk tonları istiyorsun. Bu durumda yapacağın şey ya iyi bir amfi+pedal almak ve elindeki gitarla iyi çalmayı öğrenmek yada o gitarı elinden çıkarıp ince klavyeli bir metal gitarı almak. Çünkü o gitarı çalan adam belli, tonları belli. Senin yerinde olsam, eğer ZW gitarından rahatsızsam elimden çıkarırdım. Hızlı sololar için jackson yada ibanez muadili ince klavyeli bir gitar alırdım. Bi de nispeten yavaş sololar için S-S-S dizilimli strat muadili bir gitar alırdım. Daha önce de benzer bi öneri yapmıştım. Şu anda yaptığın şey ZW gitarını süs niyetine kullanmak. Hani elinde o gitar varken hala metal gitarı araman buna işaret. Bence senin müziğe olan hevesin azalmış. Bu heves eksikliğini de yeni ekipman ile gidermeye çalışıyorsun. Bence seni heveslendirecek şeylere yönelmen lazım. Mesela bir grupla beraber sahneye çıkmak yada kayıt ekipmanlarıyla basit de olsa cover yapmak, kendi bestelerini çalmak. Bunu biraz da senin keşfetmen lazım
   
 9. Grugum isimli arkadaşa a dan z ye katılıyorum. Sert bi gitar istiyosun elinde gayet uygun bi tane var zakk tonları istiyosun elinde imzalısı var. Gitar değişimine gitme bence. Zakk ın elinde ben les paulden başka çok çok az gitar gördüm :) senin ihtiyacın sadece pedal + amfi + çok çalışmak.
   
 10. ton parmaklardadır der ve çekilirim
  Not: Bunu dötünden anlayıp caz kasa gitarla shred yapmaya çalışacaklar iyi bayramlar...
   
  cengizozyurt ve Jacksonocaster bunu beğendi.
 11. Ya hayır müziğe karşı hevesimi kaybetmedim floydlu yanına bir jackson alsam diye düşünüyorum ,hem hız içinde gayet uygun klavyeleri şimdi amfiye mi para verim pedala mı ? .Vox prosesör var zaten tonda sıkıntım olmuyor
   
 12. O gitarı sana satma sebebim zaten klavyesinin dolgunluğuydu.Mutlu değilsen araştır çok güzel gitarlar satıyor/yapıyor arkadaşlar istediğin gitarı bulursun jackson da jackson diye kendine sınırlar çizme :)
   
 13. Hayır Zakk'i asla elimden çıkarmam çok seviyorum.Ya sadece yanına Randy Rhoads düşünüyorum hani hem klavye olsun hemde dolgunluk bilmiyorum ama jackson hoşuma gidiyor yani
   
 14. Hızlı gitar çalabilmenin gitar ile ilgili olan kısmında (amfi, tonları, ve gitaristlik haricinde) klavye çok önemli: 15-16 inçten fazla çaplı bir klavye, 10-16 inç compound olanları da iyidir, lazım. 10 inçten küçük, çok dairesel bir klavyede çok hızlı çalmak çok zordur. Tüm Jackson ve Ibanez'lerin shred tip klavyeleri böyle çok geniş çaplı klavyeler içerir. Başka markalar da yapabiliyordur, araştırısın. Jackson klavyeler benim için en iyileridir, ancak üst modeller ciddi fark yaratacak kadar rahattır, hızlıdır. Ne yazık ki fiyat aralığı kaliteyi de değiştirir. İkinci el orta-üst model bir Jackson ile hızlı çalabilirsin.
   
 15. Tufan, olmadı imkanın varsa Zakk Wylde'ı bir luthiere gösterip klavyeye traşlama işlemi yapıp yapamayacağını sorsana. 300-350 liradan fazla tutacağını sanmıyorum. Boşuna bunca para cebinden çıkmamış olur hem de Zakk'ı adam etmiş olursun.
   
  mistreated4u bunu beğendi.
 16. Truss rod kanalı derinliği bilinmediği sürece yapılmasını tavsiye etmem, cırt diye kanalla göz göze gelirsiniz, şenlik başlar. Zira alınması gereken yaklaşık 2 mm var.
   
 17. o gitarla hız yapılamıyorsa zakk wylde nasıl hızlı çalıyor anlamadım. tabi ki zakk wylde'ın sahnede çaldığı gitarıyla bir değil ama o kadar da farklı değildir yani, yanılıyor muyum?
   
 18. Kişiden kişiye değişir, ben şahsen en kalın les paul sapı ile bile gayet rahat hızlı çalıyorum, hatta sap kalınlığı hiç önem arz etmiyor benim için. Ama çoğu insan ince sever.
   
 19. ille ince sap istiyosa aslında ltd nin ec serileri iyidir. hatta 29 ekime kadar inidirim de var. bir ec 1000 neden olmasın ?
   
  Spectre bunu beğendi.
 20. Zaten o yüzden luthier baksın demiş hackeiommi.

  Onun dışında katılıyorum, bana da sap kalınlığı farketmiyor. İlk defa elime aldığım bir gitar bile olsa 1 2 dakika içinde alışıyorum. Sonra hızlı çalmak, gerekirse shred sweep gibi olaylar kasmıyor. Hani LP, Strat falan farketmeksizin.

  Teknik ve fiziksel gelişim yeterli olgunluğa oluşunca bu tarz arayışlar da bitiyor bazı kişiler için. Ben artık hep kalın saplı modeller alıyorum örneğin. Rezonansı ve tuşeyi daha iyi hissediyorum.

  Grg'nin sapı gayet incedir aslında, hatta Rg Ibanezlerin sapları bana ciddi ince gelir.

  Bence teknik çalışıp gitarlara alış, hıza izin vermeyen gitar diye bişey asla duymadım.
   

Bu Sayfayı Paylaş