GaReZ (Alternatif-Hard Rock) - Ankara

DeM inde sahne alacak olmasına sewindim..Başarılı bi vokalleri var(soulitary,cidesphere ;) )göktuğcum slmlar buarada naaptınız cidesphere le..beklioz harbi ortaam..

LiMoN demiş ki:
arkadaşlar üzülerek söylüyorum ki dün akşam sizi dinlemeye kalamadım..

ses düzeni berbattı ve ismini bilmediğim ama sadece 45 dakika dayanabildiğim grup yüzünden sizi dinlemeye kalamadım...

umarım siz sahneye çıktığınızda herşey yolunda gitmiştir.. zira ben oradan kaçarken!! bass anfisinden enteresan sesler çıkıyodu...

evet.. dün ki konser ile ilgili izlenimlerim budur.. evet çok sert ve belki acımasız ama dünkü durum bu eleştriyi hakediyo..

Ha neden bunu DEM in sayfasında söyledim.. başlığınızı bulamadım...

biraz daha detaylandıracak olursak...

maalesef dinlediği süre boyunca söylenen6-7 şarkının hiç biri vokal tarafından ezberlenmemiş, ezberlenemeyen yerlerde laflar ağızda yuvarlanarak geçiştirilmiştir.

Vokalin sesi güçlü, ses aralığı geniş ve temiz ama maalesef kullanmayı bilmeyince kulakları rahatsız eden bir ses çıkıyor. Eğer birşeyleri başarmak istiyorsanız acilen bir şan dersi alıp ses kullanma tekniklerini, telaffuz ve vurguları ve tonlamaları öğrenmelisiniz.

bass davul uyumu grupta kesinlikle yok, olması gerekir olmak zorundadır... olmayınca şarkı trafikleri aksar bozulur vokal yanlış yerde girer.

tüm bu kargaşanın içinde gitarların sesi sanki 2.bir grup çalıyormuş gibiydi.

bütün bu ses aksamaları ses sistemi ile ilgili dahi olsa vokal ile ilgili zöylediklerim maalesef o bahanenin dışında kalıyo...

ve maalesef çok kalmayı istedğim halde.. ve artık rock ve türcleri yaşam biçimimiz olmasına rağmen 45 dakikadan fazla dayanamadım..

Bu kadar acımasız bir yorumda bulunduğum için çok üzgünüm.

Umarım ses sisteminin azizliğidir, umarım ben tamamen yanlış anlamış ve saçmalamışımdır.

Başka bi canlı performansta umarım gelir sizi dinlerim ve o zaman çıkar burda özür de dilerim.

Başarılar...

arkadaşım eleştirilerin konusunda teşekkür ediyoruz ama iş şu ders alma konusuna gelince istersen bilmeden fazla konuşma :evil: ders alması gerekiyor dediin arkadaş yıllarca trt de çalışmış şanın en babasını almış bir kişiliktir istersen direk onla muhabbete gir belki bişeyler ööretirsin yada öğrenirmisin artık bilmem :eek: evet çok ii deildik katılıyorum ancak ses düzeni berbattı ve 15 dk da ancak bukadar oluyo tabii ilk defa çıktıığımız biyerde ve bu grupla daha 4. konserimiz uyumsuzluk var elbet ama sen oraya eğlenmek için deilde bunları görmek için geldiysen normal çünkü eğlenenlerin sayısıda bi hayli fazlaydı :D ha şimdi dersin eleştirileri kaldıramıyosun filan die ama biz her eleştiriye açığız ancak düzeyli olanlarına :!:

valla bundan daha düzeyli bi eleştiriyi haketmiyorsunuz... TRT kökenli olması önemli değil... doğru şekilde işini yapması önemli kaldı ki şarkı sözlerini unutmak, detone olmak, cem karaca ve kıraç taklidi yaparak şarkı söylemek çok da doğru değil. sahneye çıktığında 20 şarkıyı ezberleyemiyosa yapılacak da bişi yok... klasik bi şarkının sözlerini unutuyorsa her şarkının sözlerini unutup lafları yuvarlayarak geçiştiriyosa yapılacak bişi yok... aslında eleştiriye bile değimez...

öğreneceğim bişi olduğunu sanmam ama dilerseniz diksiyon, teleffuz ve ritm konusunda seve sev yardımcı olabilirim... sizleri gördğm pırıl pırıl ünv. öğrencilerisiniz haliyle oraya gelen dostlarda öyle... ama ben elbette eğlenmeye gelirim ama kulak sağlığımı da düşünmek zorundayım...

bence attığım 500 küsür mesaja bi bak bakalım kimleri bu kadar acımasız eleştirmişim ?? sadece sizi.. bence bir işi yanlış yaptığında da arkasında olmayı becerebilmelisiniz...

dilerdim ki.... benim kullandığım usluba uygun cevap yazabilseydin!!!!!

Saygılar....

bence bu tartışmaya devam etmeye gerek yok.Limon nickli arkadaşım ben sana özelden herşeyi sebepleri ile anlattım demi.daha burda tartışmayı uzatmaya gerek yok.

açıkcası ben dün akşam monitörümden hiç bi ses duymadım.ne çaldığımı en söylediğimi nede diğerlerinin çaldıklarını.ezbere çaldım.

neyse sonuç itibari ile isteyen seven dinler istemeyen dinlemez.ben senin eleştirilerini dikkate aldım.bunların sebeplerini nedenlerinide anlattım.aksaklıkların çaresine bakmaya çalışacağız.

ama hala diretipte b.k gibisiniz diyosan gel bide studyoda dinle derim.belki daha iyi ve net duyarsın bizi.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

evet.ne olduki?

eleştirmeye başlıyacaksan yukarıyı bi oku lütfen.çünkü gerçekten büyük bi ses problemimiz vardı.vokal sesi kötülüğü falan diyo bazıları ama sesi değildikötü olan ses ayarı idi.mesela göktuğunda ilk 1-2 şarkıdan ben bişey anlamadım.sonra tekrardana yar yaptırdı mevlüte göktuğ ve biraza daha anlaşılır oldu.yani bence ayarsal bi sorundu arkadaşlar.biz vokalimizin sesine sonuna kadar güveniyoruz.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

arkadaşlar eleştiri yapmayacağım öncelikle bunu belirteyim... çünkü ne geldiyse bu dilim yüzümden geldi başıma...ben susuyorum o yüzden :D. fakat kendinizi seyirciye sunmaya cesaret etmişseniz, her türlü eleştiriyi de almayı göze almışsınız demektir. eğer bir performans için sahnedeyseniz sadece o performanstan sorumlu olursunuz, stüdyoda nası çaldığınızdan değil... Tek söyleyeceğim biraz sabırlı olun, sonra zaten kendi değerlendirmenizi kendiniz yaparsınız... Başarılar... kolay gelsin...

ya aslında eleştiri yapardım ama siz henüz buna hazır deilsiniz anlaşılan programınızdan sonra bakındım söle bi eğlendiğiniz sarkılar sadece kahpe bir derdim var gibi piyasanın dibine vurmuş şarkılardı gerçi göktuğ böyle şarkıları pek söylemezdi ama baktı kimse eğlenmiyo ne yapsın? yani söyleyeceğim aşın biraz kendinizi ii grup kendini her yerde belli eder ses düzeni falan bahane bunun arkasına saklanmayın bi de vokaliniz sanki bilkentli ağzıyla konuşuyo yanlış mı duydum çok afedersiniz lütfen cevap vermeyin amaç tartışmak değil bişeylerin farkına varabilmek

batu_han demiş ki:
arkadaşlar eleştiri yapmayacağım öncelikle bunu belirteyim... çünkü ne geldiyse bu dilim yüzümden geldi başıma...ben susuyorum o yüzden :D. fakat kendinizi seyirciye sunmaya cesaret etmişseniz, her türlü eleştiriyi de almayı göze almışsınız demektir. eğer bir performans için sahnedeyseniz sadece o performanstan sorumlu olursunuz, stüdyoda nası çaldığınızdan değil... Tek söyleyeceğim biraz sabırlı olun, sonra zaten kendi değerlendirmenizi kendiniz yaparsınız... Başarılar... kolay gelsin...

abi eleştirme demiyoruz kimseye.ordaki cümlenin anlamı seviyesiz eleştirmeyin manasındaydı.zaten eleştirilmezsek insanlardaki yansımamızı nasıl görürüz.eleştirin tabii şu omamış bu olmuş diyin.bunlara lafımız yok.kib.koaly gelsin.müzikle kalın.:D

cerene demiş ki:
ya aslında eleştiri yapardım ama siz henüz buna hazır deilsiniz anlaşılan programınızdan sonra bakındım söle bi eğlendiğiniz sarkılar sadece kahpe bir derdim var gibi piyasanın dibine vurmuş şarkılardı gerçi göktuğ böyle şarkıları pek söylemezdi ama baktı kimse eğlenmiyo ne yapsın? yani söyleyeceğim aşın biraz kendinizi ii grup kendini her yerde belli eder ses düzeni falan bahane bunun arkasına saklanmayın bi de vokaliniz sanki bilkentli ağzıyla konuşuyo yanlış mı duydum çok afedersiniz lütfen cevap vermeyin amaç tartışmak değil bişeylerin farkına varabilmek
lütfen yap eleştirini rahat ol açık ol.ama tadını kaçırma.:D sana diyebileceğim tek bişey var.ordaki insanlar oraya resmen zorla geldiler o kadar insanı çekene kadar.canımız çıktı.kimisi türkü dinleyen insanlardı kimisi sanat müziği kimisi tiky tayfadandı.sadece peyzaj yayarına bişey olduğu için geldiler.o insanların sesnin dediğin gibi parçalarda eğlenmeleri çok normal.ayrıca o söylediğin parçalar isterse piyasanın dipinden 7 kat aşağı insin bence güzel parçalar.yani bu zevk meselasi tabii.ben metalde dinlerim piyasada ama biri bana gelip ne tarz müzik yapmak istersin dese insanları dünlediği şeyi derim.yani insanlar ne istiyosa onu çalarım.piyasaymış değilmiş önemli değil.sonuçta kendinde diyosun göktuğda öyle yapmış.seyirceiye göre tepki vermek lazım.

bu benim ilk grubum değil.daha önce frklı türlerde müzik yapan bi çok grupla çaldım.kendim rock dinlerim ama bizle çalarmısın diyenle çalarım ben piyasaymış yok bilmemneymiş önemli değil benim için.bu grup toplanalı 7-8 ay oldu.ve bunun 3 ayında hiç çalışmadık.yani hatalarımız vardır.varda zaten.ama 5-6 yıllık gruplarkla kıyaslayıp şöyle ondan kötüydünüz demeyin bunların farkında olarak eleştirin.eleştirmeyin demiyoruz yoksa.

ayrıca vokalimizin bilkentli ağzıyla konuşmuyodu.işte mikrofondaki ayarsızlıktan kaynaklanan bi problem o bizde bunu insanlara anlatmaya çalışıyoruz.yani kendisi aynı zamanda tiyatrocu onun için biraz kibar konuşur.ama kendisinin sesi bas tır.yani en kalın erkek sesi.

3 sene trt de söylemiş üstüne tiyatroda oynayan bir insanın diksiyon ve şan eğitimi tamdır.bu laflarım limon arkadaşıma.hala inanmayan varsa kendisi ile tanışıp bire bir muhabbet eder.ve böylelikle mikrofondaki sesden çok farklı olduğunu anlar.

kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

bu polemiği daha fazla uzatmak istemiyoruz arkadaşlar :D ama bikaç şey söölemedende yapamıyacağım birincisi biz hiçbir zaman eleştirileri kaldıramıyoruz bize eleştiri yapmayın demedik bööle bişeyin olmasıda imkansız zaten yoksa kendimizi nasıl düzelticez?benim kızdıım bazı arkadaşların yok vokal sunu öörensin yok bunu yapsın şeklindeki sanki bu olayı aşmışyemiş içmiş bitirmiş dünyada 1 numara biri gibi davranması sonuçta su anki durumda burada herkes amatör statüsünde :evil: yani bir eleştirininde üslubu vardır demek istedim ayrıca su bilkentli ağzı meselesine gelince bilkentli ağzını bırak onların yanından bile geçtiini zannetmiyorum lütfen önyargılı davranmayalım yapıcı eleştiriler yapalım yıkıcı deil ama maalesef insan olarak bu durumda olduumuz için at gözlükleriyle dünyaya baktıımız için normaldir bööle şeyler 8)

Serkancım, güzel açıklamışsın ve özetlemişsin. Bu polemiğin uzamasının hiç bir anlamı yok. Bu her grubun geçirdiği bir evre...Ilk konserlerde kimse tonuna, seyirci tepkisine, vokalin sesine dikkat edemez..ve bunları konser vererek veya bar programı yaparak öğrenirsin. Bunları bilmek ve anlamak için de bu devreleri yaşamak lazım..bu yüzden "dayanamadım, çıktım" şeklinde eleştiri yapılırsa kırılınabilir, normaldir..Çok iyi bir performans olmadığını kendileri de söylüyorlar zaten...ve "çok iyi çalacağız, abi muhteşem olacak" gazıyla da çıkmadılar sahneye, eminim..Bu konserler kendini gözlemleyip, hatalarını görme konserleridir. SOnuçta her müzik grubu gibi Dumanaltı'da müzik için uğraşıp; para, vakit, emek harcayan insanlardan oluşuyor..Bu yolda ciddilerse eğer zaten hatalarını görüp, düzeltip çok daha sağlam adımlarla bu yolda ilerleyeceklerdir, bunun için de önlerinde oldukça uzun bir yol var, bu konserle o yola adımlarını atmış bulunuyorlar..Bu yolda ilerlemek için de birkaç ya da birçok insanın siz konser verirken kaçıp gitmesi gerekiyorsa gitsin zaten..ben ve arkadaşlarım arkanızdayız...
söyle özetleyeyim;
-ton konusunda sıkıntı çekmemek için kendi amfilerinizi taşımanız şart
-procesör veya pedallarınızı okuyup hatmetmeniz şart
-vokal konusunda kimseyi dinlemeyip kendi tarzınızı oturtmanız gerekiyor.herkesin değil sizin içinize sinsin.vokalin mixer ayarları da ancak zamanla ve tecrübeyle çözülecek şeylerdir, deneme ve yanılmayla
-bas davul uyumu konusunda çok disiplinli olursanız ;geçişlerde, bitirişlerde sıkıntı yaşamassınız.
-sahnede zıplayıp, hoplamanız; insanların sizi değil, sizin insanları gaza getirmeniz şart :)
Nacizane görüşlerim bu şekildedir.. Başarılar diliyorum..
Hakan

çok saol eleştirilerin için kıdemli arkadaşım ayrıca sana giraya ,bekoya geldiiniz için sonsuz teşekkürler sizin gibi arkadaşlar arkamızda oldukça bizde sizden ilham alıyoruz iiki varsınız bu (arada rakunada sonsuz )başarılar en kısa zamanda beraber çalmak dileğiyle bizi bu işi bilenler eleştirsin ki bizde bilmeyenler gibi olmayalım :D

eleştiriler için teşekkürler...

arkadaşlarım umarım bunları ciddiye alırlar..
ben kendi adıma konuşursam..
bu işi ciddiye alıyorum..müzik bir parçam..ancak, oraya eğlenmek için çıktım...bulunan herkes de bunu istiyordu zaten...

"ses sistemine" ilişkin bi problem olmadığı kanısındayım...
dışarı verilen sesten bizler sorumlu olamayız tabi...ses ayarını yapan arkadaşa bu şikayetleri iletmek gerekir...

grubun performansı da grup elemanlarının öncelikle kendilerini geliştirmeleri daha sonra birliktelik içerisinde ve bu işi önemseyerek çalışmalarıyla artacaktır...

kendi içimizde de çoğu kez konuşuyoruz zaten bu konularda...

eğer vidyo kayıtları iyi olursa, izledikten sonra tam ve gerçekçi bir yorum yapmış olacağım...

bizim için önemli olanlar kendi arkadaşlarımızın değil, dışarıdaki insanların yaptıkları eleştirilerdir...olumlu veya olumsuz olsun...

söylenenlerin dikkate alınmasını ümit ederim...

belkide bu bir öz eleştiri gibi oldu ama...

önemli olan dinleyicinin seni nasıl bulduğu sonuçta...özellikle de aralarında müzisyen olanların ne düşündüğü...

ben gördüm ki...
bizi ilk kez dinleyenlerde bıraktığımız izlenim çok iyi değil...

ama bu böyle gidecek demek te değil..

umarım daha iyi çalışmalarda görüşürüz...

arda (davul)

aldığımız genel eleştiri şu ardacım; voaklin sesi kötüydü dayanamadık kulaklarım mahvoldu diyolar insanlar genel itibari ile.ben kendi açımdan şunu söylemeliyim ki bu işte bi yanlışlık var diyorum.muratın sesi gayet gayet güzeldir.bunu onu dinleyen herkes bilir.en azından çıplak sesle dinleyen.araya giren mikrofonun ve ses sisteminin ayarından biz sorumlu değiliz.

gerçektende hakan gibi müzisyen olan insanların eleştirileri bizler için önemli.yoksa boşa mardaval okuyanları takmıyoruz.yapıcı eleştiren ve gerçekten terbiye sınırları içindeki eleştirilere her zaman kapımız açık.İnşallah sizlerle daha iyi bir ortamda daha güzel bir ses sistemi ve sorunsuz bi konserde görüşmek üzere diyorum.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Geri