1964 Yapım Fender Stratocaster Usa Orjinal

Yakarım :p Kimse Standard Fender Stratocaster ergonomik bir gitardır, çalım rahatlığı üst düzeydir demesin lütfen. Ton mu? O eskidendi. :) Eskiden çok özel bir şey sanıyordu insanlar Fender tonunu(gerçi hâla çok özel sananlar var, tabii bu tonu ortaya çıkarttığı için Fender'e teşekkür edilmelidir, orası ayrı.) twangi duyan hayran kalıyordu. Ancak günümüzde işler değişti.

O biraz da bakış açısı aslında. Ergonomi nereye kadar önemli? Tamamen ergonomiye ve stabiliteye önem verilerek üreitlmiş bir gitarın tonu nasıl olur?

Sonuçta Les Paul dediğimiz alet de öyle bir şey ki, eğer o tonu almak istiyorsanız telleri köprüye ters sarsanız bile alamayabiliyorsunuz. Gibson USA fabrikasından çıkan hiç bir gitar gerçek bir '59'un tonunu veremiyor(kalite olarak bahsetmiyorum, tamamen farklı bir tonları var). Sadece Historic Reissuelar ve Heritagelar yapabiliyorlar bunu. Ergonomileri nasıl bu gitarlar? Yine facia.

Peki o tonları kovalamak ne kadar mantıklı? Pek de değil aslında. Ama sonuçta o iğrenç gitarlarla(ki LP denilen alet satılmadığı için 1960 yılından sonra üretimden kalkmış bir alet) bu müzikler yapıldıysa, ergonomi her sorunun cevabı olmamalı.

Başlıkta adı geçen gitara gelince, görmek gerek. '64 Fender diye satılan çoğu alet darmaduman, kesinlikle para etmeyecek durumlardalar. Görmek, incelemek gerek.

Artık devir değişti, günümüzde gitarlara sadece amfi kumandası olarak bakılmalı, gitar alırken en önemli unsurlar çalım rahatlığı, zengin harmonikler(cam gibi, böyle gâvur nasıl diyor bell-like :D ) verebilmesi ve stabilite olmalıdır. Tabii ki bu EMG 81 ile funk çalın demek değil, yanlış anlaşılmasın.

Nasrettin Hoca'ya sormuşlar, "yahu hocam millet sazın sapında bi aşa bi yukarı dolanıp duruyo, sen on dakikadır aynı notaya basıyosun, bu nasıl iştir?" Nasrettin Hoca'nın cevabı "ben doğru notayı buldum, onlar daha arıyolar..."

Fender de doğru tasarımı bulmuş, daha aramasına gerek var mı ki?

Artık devir değişti, günümüzde gitarlara sadece amfi kumandası olarak bakılmalı, gitar alırken en önemli unsurlar çalım rahatlığı, zengin harmonikler(cam gibi, böyle gâvur nasıl diyor bell-like :D ) verebilmesi ve stabilite olmalıdır. Tabii ki bu EMG 81 ile funk çalın demek değil, yanlış anlaşılmasın.

Direk ağacı mağacı boşverip Synth çalalım o zaman. Sonuçta her gitardan her ton alınamıyorsa, gitara sadece amfi tonu olarak bakamazsın.

Amfi, adı üstünde, yükseltici. Gitardan çıkan sesin üzerinde oynuyor ancak. Olmayan bir şeyi varetmesi pek de mümkün değil.

ben meyveleri soyarım customshop bu arada ben bunu böyle yorumlamıyorum. klasik ve modern 2 akım var sonuçta keyif meselesi amfi de yeri geldi mi oyuncak yeri geldi mi ana cihaz oluyor misal mesa mark V bu şimdi buna oyuncak diyemeyiz resmen killer amp

Nasrettin Hoca'ya sormuşlar, "yahu hocam millet sazın sapında bi aşa bi yukarı dolanıp duruyo, sen on dakikadır aynı notaya basıyosun, bu nasıl iştir?" Nasrettin Hoca'nın cevabı "ben doğru notayı buldum, onlar daha arıyolar..."

Fender de doğru tasarımı bulmuş, daha aramasına gerek var mı ki?

"Doğru tasarım"la ilgili ilginç bir anekdot:

Hemen herkes hemfikir olacaktır ki, Les Paul, drive tonları için harika bir gitardır. Güzel bir Marshall amfi ile birleştiğinde vereceği tonları başka hiç bir gitar tam olarak veremez. Hemen her stüdyoda bu tür partisyonları kaydetmek için bir LP bulunur. Yani Gibson firması, o tonlar için DOĞRU GİTARI bulmuş ve üretmiştir.

İlginç olan kısmı: Herifler bu işi Overdrive'ın icadından önce yapmışlar :). İlk distortionlı tonların duyulması, Les Paul'ün icadından 10-12 sene sonraya rastlar. İlk humbuckerlı LPleri kıstas alsak bile arada yine 9-10 senelik bir fark var. Üstelik bu daha önce hiç duyulmamış tarzdaki gitar sesleri ilk duyulmaya başlandığında LPler piyasadan kalkmış, yerini SG'ye bırakmıştı.

Gibson firmasının drive'da bu kadar iyi ses veren bir gitarı overdrive'ın icadından 10 sene önce tasarlayıp üretmesini Adnan Oktar bile açıklayamaz bence :) Uzaylılar falan... Zamanda yolculuk :)

Warmoth'tan parça toplayarak yapacağınız strat, herhangi bir Fender'den daha iyi sound verir. Ayrıca Fender de olsa başka gitar da olsa iyi bir amfi olmadan o gitarın gerçek sesini alamazsınız. Ben Fender custom yaptıracaktım, birkaç tanesini denedim, başka modellerin videolarını bolca seyrettim/dinledim, hatta warmoth strat ile Amerikan Fender'i alıp aynı anda aynı amfiyle çaldım, Fender kaybetti. Şaka gibi... Ama Fender tabi ki o kadar yıllık tecrübeyle takipçilerin yine de parasına bakmadan satın alabileceği bir marka, tabi ki de iyi soundu var. Ancak amfi de amfi derim...

Geri