Kuşku

Neden?Aslında bu bölümdeki birçok başlığı birden kapsayan bir konu kuşku..Felsefenin de doğmasını sağlayan kavram...Neden sürekli kuşku duyuyoruz?Neyle alakalı olursa olsun neden sürekli sorular soruyoruz?Bu sorular karsısında tatmin olup olmamak neden bizi sevindiriyor ya da hayal kırıklığına uğratıyor?Neden Felsefenin olmadığını ispatlamaya çalışırken bile felsefe yapıyoruz?İçimizdeki kuşku sürekli neden biçim ve boyut değiştiriyor?

Buna septisizm de denilebilir.Bu durum kesin hükümlülükten kaçınmaktır ve doğru bilgilere ulaşmak için şüphe bir araç olarak kullanılır.Ayrıca kuşkunun çeşitli metodları vardır. Örneğin Descartes'e göre şüphe duymak düşünmek demektir, düşünmek ise var olmaktır , o zaman var olduğumdan şüphe duymam...Sonuç itibari ile günlük yaşantımızda da doğru bilgiye ulşamak için şüpheyi bir araç olarak kullanıyoruz. En basit örneği de geçmişteki yaşamış olduğumuz olaylar ve olgular sonucu elde ettiğimiz tecrübelerin etkisiyle şu anki durumumuzda karşılaşmış olduğumuz olaylara karşı sergilemiş olduğumuz vaziyettir.

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Bazı şeylerin netlik kazanması için düşünür dururuz. Güvensizliğimiz kuşkular yaratır. Cevaplar istediğimiz gibi değilse üzülürüz. Ancak gerçeği bilip üzülmek yalan dolan içinde yaşamaktan iyi olduğu için kuşkuya şükretmemiz gerekir.

Ancak kuşku duygusunu abartırsak, çok şey kaybederiz. Kuşkularımız adeta paranoyaya dönüşünce yanlış sonuçlara vardığımızı anlarız.

Ya da kuşku yüzünden denenmemiş yaşanmamış olaylar vardır. Onlar kuşkuya kurban gitmişlerdir.

Kuşkunun fazlası zarardır yani. Ölçülü olmak gerekir, ancak kuşku olmadan yaşanmamalı.

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anlayamadığım seyler war...tamam ben de hepinize katılıyorum kuşku konusunda...ama bunun bir yerde bitmesi gerekmez mi?bazen öyle boyutlara geliyor ki sanki insan değil de içgüdüleri çok kuvvetli olan hayvanlarmışız gibi geliyor...tamamen deneyimlere dayanan şüpheci yaklaşımlar gösteriyoruz...

Bana bu başlık altında yazılanlar askıda gibi geldi..Yani biraz açıklar mısınız?Ne için kuşku?
Neden kuşku duymak?
Böyle çok genel kalmış..Belki biraz özele indirgeyebiliriz "kuşku"yu..Ya da yoksa genel anlamda mı kuşkudan bahsetmek isteniyor da ben anlamadım :roll: :? :D

qataloq demiş ki:

Çünkü bizler kuşklu duymakla insanlara kandimiz anlattığımızı düşünüyoruz (Neden karikatür?? :p )

--------------------------------

Ya bu kuşku bence (paranıyaya kaçmaması kaydı ile) kesnlikle gerekli birşey. Çünkü, düşünsenize, bir insan hayatta olan biten "hiçbirşeyi" merak etmiyor. Ee?! Neden yaşıyor? Veya nasıl gelişecek?!

Ama tabiki çok da abartılırsa, o zaman da kafayı yiyebilir zat-ı muhterem deneğimiz :)

Kuşku olmalı ama abartık herşeyide merak etmemeliyiz. (Bkz. maydonoz olmak, bkz. 3. kişiye düşenler ;) )

anarchist_hippy demiş ki:
qataloq demiş ki:

Çünkü bizler kuşklu duymakla insanlara kandimiz anlattığımızı düşünüyoruz (Neden karikatür?? :p )

--------------------------------

Ya bu kuşku bence (paranıyaya kaçmaması kaydı ile) kesnlikle gerekli birşey. Çünkü, düşünsenize, bir insan hayatta olan biten "hiçbirşeyi" merak etmiyor. Ee?! Neden yaşıyor? Veya nasıl gelişecek?!

Ama tabiki çok da abartılırsa, o zaman da kafayı yiyebilir zat-ı muhterem
deneğimiz :)

Kuşku olmalı ama abartık herşeyide merak etmemeliyiz. (Bkz. maydonoz olmak, bkz. 3. kişiye düşenler ;) )

neden dernek niçin anlamında demedim :) neyden demek istedim...

Herkesden her şeyi bekleyin. Doğru olan bu. Melek zannettiğiniz insanlar bir gün en şeytanca şeyi yapabilir. Şeytan zannettiğiniz adam hayatınızı kurtarabilir. Görünene bakarak çıkarım yapmayın, derinlerde saklı olanları ne ben, ne siz görebilirsiniz.
O yüzden şüphe duymak gayet doğaldır.

Amanda Marshall'ın bi şarkısı var, aynen şöyle diyor:

"Now who can read the mind of the red-headed girl next door
Or the taxi driver who just dropped you off
Or the classmate that you ignore
Don't assume everything on the surface is what you see
Cause that classmate just lost her mother
And that taxi driver's got a PhD
I'm so tired of the fear
That weighs us down with wrong assumptions
Of broken hearts, a natural function

So you can see my bra underneath my shirt
Watch the wind underneath my skirt
But that ain't the picture, it's just a part
Everybody's got a story that could break your heart
Oh, see my eyes, don't see what I see
Touch my tongue, don't know what tastes good to me
It's the human condition that keeps us apart
And everybody's got a story that could break your heart
See my bra underneath my shirt
Watch the wind underneath my skirt
But that ain't the picture, it's just a part
Everybody's got a story that could break your heart"

Evet ben de paranoyak olduğumu sanan biri olarak kuşku duygusunun pek de arkadaş canlısı olduğunu söyleyemem.. İçten kemiriyor insanı. Ancak onsuz da olmuyor, ne o bizden vazgeçebiliyor, ne biz ondan...

Geri