Cort gitarlar hakkında

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
ornapsen demiş ki:
Selamlar , ben de m600 düşünüyorum ancak şu sap konusunda söylenenler aklıma takıldı . Her marka gitarda bu sıklıkla görülür mü sap ayarı bozukluğu. Yani gitar düşmedikten sonra sapı fazla bir kuvvete maruz kalmadıktan sonra durup dururken bozulabilir mi ?

Doğal şartlardan dolayı sap ayarı bozulabilir evet, ancak bu her gitarda olur.

Cortlara b*k atan çok oluyor genelde ama elimde şu an taş gibi bir Viva Gold var, manyetikleri hariç Japon Ibanez'den hiçbir eksiği yok :idea:

evet zaten gitarı uzun bir süre kullandım, hala kullanıyorum. Sapla ilgili bir sıkıntı olmadı şu ana kadar. Ölçebildiğim kadarı ile, tel yüksekliği de değişmedi.

Shine on you crazy "topic" :D

An itibariyle 3 adet Kore Cort'um var, üçünden de son derece memnunum, üçüne de hakkım helaldir (y)
S 2900 , Hiram Bullock, MR730...

Son düzenleme:
Dünya gözüyle bi masterpiece görmek nasip olmadı. :D

Al sana masterpiece, doya doya gor. Ispanyol teyzenin restore edeyim diye ortaya cikardigi resim tam bir masterpiece...Unutma unutturma:D
Ecce_Homo_(El%C3%ADas_Garc%C3%ADa_Mart%C3%ADnez).jpg

Ah o Edge Zero denilen şey keşke Ibanez'de de olmasa...
Guzel yerden yakaladiniz Tugberk bey, murekkep yalamis mydukkandaki yorumlari takip etmis adamin hali bir baska tabi :) Edge Zero olmayan gitari almazsan dinden cikarsin, sunnetsiz muamelesi gorursun kiz miz vermezler diyenlerin oldugu bir ulkede sizinkisi buyuk cesaret :). Bu arada meet and greet kisminda bizzat arkadasim Satriani'ye sordu Edge Pro mu Zero mu original edge mi diye? Baba dedi ki herhalde original edge derim cunku digerlerini bilmiyorum :) Hem de sene 2013 olmus, lakin aklin yolu bir :) Kendini hayata mydukkan'daki mesajlarla hazirlasa boyle bir hata yapar miydi?

Neden yahu? Nesi kötü Zero'nun? (Sadece ZR kullandım S470 deki diğerlerini ben de bilmiyorum.)
Tremolo buldun da zero point lisini ariyorsun derler adama Zero istersen. Edge yani original olani, yag gibi kayar ari gibi sokar, hem hassastir hem de akort kacmaz. Tugberk bey Ibanez bilen insan kesin onun da tadi damaginda kalmistir. Ya neyse neyi tartisiyoruz hersey tusede bitmiyor mu serhat? Ispanyol teyzenin tusesine bak mesela...Ona soruyor musun hangi marka model boya kullandin diye, kadinin teknigi yeter. :)

Benim aslinda merak ettigim bicak yerine Zr gibi rulman kullanan sistemlere neden yatirim yapilmadigi. Bir Vigier'lerde bu var bir de S serilerinde bildigim kadariyla ha bir de Kahler tremololarda. Bunlari gelistirseler fena mi olur merak ediyorum ? Forumlarda pek seveni yok gerci.

Tremolo buldun da zero point lisini ariyorsun derler adama Zero istersen. Edge yani original olani, yag gibi kayar ari gibi sokar, hem hassastir hem de akort kacmaz. Tugberk bey Ibanez bilen insan kesin onun da tadi damaginda kalmistir. Ya neyse neyi tartisiyoruz hersey tusede bitmiyor mu serhat? Ispanyol teyzenin tusesine bak mesela...Ona soruyor musun hangi marka model boya kullandin diye, kadinin teknigi yeter. :)
O zaman buyrun efendim. Her şey tuşede bitmez, tuşede başlar. Ready-set-go! :)

Benim aslinda merak ettigim bicak yerine Zr gibi rulman kullanan sistemlere neden yatirim yapilmadigi. Bir Vigier'lerde bu var bir de S serilerinde bildigim kadariyla ha bir de Kahler tremololarda. Bunlari gelistirseler fena mi olur merak ediyorum ? Forumlarda pek seveni yok gerci.
Ben daha çok sabit köprü kullandım ama şu an FR-1000 var, ZR hakikaten daha güzeldi. Ama çok yumuşaktı, flutter yapılmıyordu, ben ayarını becerememiş de olabilirim tabi, gitar mekaniğinde çok iyi değilim. :D

Neden yahu? Nesi kötü Zero'nun? (Sadece ZR kullandım S470 deki diğerlerini ben de bilmiyorum.)

Edge Zero kötü bir köprü değil kesinlikle. Türkiye'de bir çok insanın ilk ciddi gitarı Ibanez. Ergeninden tut bu işten para kazanan tayfaya kadar herkesin Ibanez markasıyla hatırı sayılır bir deneyimi/geçmişi oluyor. Bu kitlenin malesef çok az bir kısmı ayar işlerinden anlıyor. ZR'ler yaygınlaşana kadar, köprüyü ayarlayamadın mı, akort kaçtı mı, Floyd Rose'lu gitarlar, bilhassa Ibanez direk tü kaka oluyordu. ZR'ler gelince bunun önüne geçildi. Herman Li ile yapılan reklamlar vs. derken kullanıcıları tarafından stabilite ve kullanım kolaylığı abidesi ilan edildi. Amma ve lakin tona etkisi benim deneyim ve gözlemlerime göre çok olumsuz. Somut örnek isteyen varsa, bugüne kadar onlarcasının arasında RG2550E'den daha iyi bir RG2550Z geçmedi elime. Aynı şekilde RGT320Q, 320Z modelleri için de aynı şeyi söyleyebilirim. Kendi gitarlarına ayar yapmaktan aciz olmayan birisi olarak Edge, Lo-Pro Edge, son çare olarak da Edge Pro gibi köprüleri tercih ederim. Hatta benim gibi düşünen çok fazla insan olmuş olacak ki Ibanez hatasından döndü de JEM'lere, JS'lere tekrar Edge'leri yerleştirip Genesis serisini çıkardı.

Uzun lafın kısası, ZR köprüler gitarı "kullanmayı" bilmeyenler için büyük kolaylık. Ama tondan ve dinamiklerden yediği de aşikar.

Şu en son JEM7V7 çıkana kadar benim en son hayran kaldığım Ibanez'ler 2000-2003 kataloglarında yer alan RG2077XL, JEM77FP, PGM300 falan oldu. O zamandan bugüne "vaşşş" dedirtecek bir Ibanez çalamadım malesef.

Edge Zero kötü bir köprü değil kesinlikle. Türkiye'de bir çok insanın ilk ciddi gitarı Ibanez. Ergeninden tut bu işten para kazanan tayfaya kadar herkesin Ibanez markasıyla hatırı sayılır bir deneyimi/geçmişi oluyor. Bu kitlenin malesef çok az bir kısmı ayar işlerinden anlıyor. ZR'ler yaygınlaşana kadar, köprüyü ayarlayamadın mı, akort kaçtı mı, Floyd Rose'lu gitarlar, bilhassa Ibanez direk tü kaka oluyordu. ZR'ler gelince bunun önüne geçildi. Herman Li ile yapılan reklamlar vs. derken kullanıcıları tarafından stabilite ve kullanım kolaylığı abidesi ilan edildi. Amma ve lakin tona etkisi benim deneyim ve gözlemlerime göre çok olumsuz. Somut örnek isteyen varsa, bugüne kadar onlarcasının arasında RG2550E'den daha iyi bir RG2550Z geçmedi elime. Aynı şekilde RGT320Q, 320Z modelleri için de aynı şeyi söyleyebilirim. Kendi gitarlarına ayar yapmaktan aciz olmayan birisi olarak Edge, Lo-Pro Edge, son çare olarak da Edge Pro gibi köprüleri tercih ederim. Hatta benim gibi düşünen çok fazla insan olmuş olacak ki Ibanez hatasından döndü de JEM'lere, JS'lere tekrar Edge'leri yerleştirip Genesis serisini çıkardı.

Uzun lafın kısası, ZR köprüler gitarı "kullanmayı" bilmeyenler için büyük kolaylık. Ama tondan ve dinamiklerden yediği de aşikar.

Şu en son JEM7V7 çıkana kadar benim en son hayran kaldığım Ibanez'ler 2000-2003 kataloglarında yer alan RG2077XL, JEM77FP, PGM300 falan oldu. O zamandan bugüne "vaşşş" dedirtecek bir Ibanez çalamadım malesef.
Hiç ton açısından düşünmemiştim o kadar farklı gitar denemediğim için, hep kullanım rahatlığı odaklı baktım ben hareketli köprülere. Çok gitar denemiş, evinde amfi bulundurmuş insanlara imreniyorum hakikaten, amfiye en yakın alet microcube oldu benim. Az da değil 8 senedir çalıyoruz bu meretleri. :D Elbet bir gün... :)

RG 770 I reissue olarak cikarmislardi 2008'de. Benim de favorim kendisi lakin renkli fret markorlerine direnmem soz konusu degil. Lakin bir turlu temizine rastlayamadim, bu memleketten donerken en cok buna icerliyorum sanirim. Ebay'e guvenemedigim icin oradakilere ancak ic geciriyorum. Neysem, kalan tum modellerde ben de mutabikim. Bir de madem konu acildi, J-customlar da olaganustu gitarlar onlarda hala Edge Zero kullaniyorlar o da ilginc.

Son düzenleme:
Hiç ton açısından düşünmemiştim o kadar farklı gitar denemediğim için, hep kullanım rahatlığı odaklı baktım ben hareketli köprülere. Çok gitar denemiş, evinde amfi bulundurmuş insanlara imreniyorum hakikaten, amfiye en yakın alet microcube oldu benim. Az da değil 8 senedir çalıyoruz bu meretleri. :D Elbet bir gün... :)
Veriyim rectifier'i kokle namin yurusun Serhat'cim, komsu teyzelerin duasini alirsin nazar boncuklari alir yurur kapinda, yetenek de var amfi senden senden degerli mi? Apartmandakilerin kulaklarinin pasi silinir biraz muzik dinlerler, belki gitara heves eden olur. Kabin de ayarlariz, sen acacak olduktan sonra dert mi? Soldano daha da iyi butun dugmeler 11'e kadar gidiyor. Kirilmis 100 wattlik amfinin tadi nadir seyde vardir yani...

Peşin açıklama: Hem forumda hem internette baya aradım ama pek bir bilgi bulamadım, inceleme neredeyse yok, bizzat kullanan birinden yorum falan hak getire, Youtube'da bile 3-4 video var. O yüzden bir de buraya yazayım dedim.

Z-CUSTOM 2

Cort Z-Custom 2 kullanmış veya denemiş olan var mıdır? Kağıt üzerinde gayet güzel bir modele benziyor, Maun gövde, EMG 81-85 manyetikler, Jesper Strömblad endorsement'ı :D(şaka şaka endorsement işine kanmıyoruz elbet :whistle:) falan ama bu kadar az bilgi görünce internette insan şüpheleniyor.

Fiyatına değip değmeyeceğini de değerlendiremiyorum zira takasla elime geçicek gibi. aşağı yukarı hangi ayardadır bu gitar, aynı klasmanda olan modeller nelerdir karşılaştırma yapabilmek adına?

resize_IMG_7103.jpg

• CONSTRUCTION: Set-in
    • CUTAWAY: Single Cutaway
    • BODY: Mahogany w/ Flamed Maple Top
    • NECK: 3pc Canadian Maple, 1F : 19.5mm, 12F : 21.5mm
    • BINDING: Wood
    • FRETBOARD: Rosewood, 12" Radius(305mm)
    • FRETS: 22 / Large (2.7mm)
    • SCALE: 24 3/4" (629mm)
    • INLAY: "Z" Mother of Pearl
    • TUNERS: Die cast
    • BRIDGE: TonePros Lic. Bridge with string through Body
    • PICKUPS: EMG 81 & 85 (H-H)
    • ELECTRONICS: 2vol, 1tone, 3way toggle
    • HARDWARE: BN (Black Nickel)
    • STRINGS: D'addario EXL110(046-010)

Geri