True Temperament Fretli Gitar Kullanan Varmı?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda QuasH tarafından 13 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Başlıktaki gibi True temperament ( hani şu yamuk yumu fretli gitarlar) kullanan varmı? Hissiyatı , tonu ve işe yararlılığı nasıl ?
   
 2. Bu olaydaki amaç mükemmel entonasyonu yakalamak, normal fret ile bunun arasındaki entonasyon farkı ancak iki nota da aynı anda çınlarsa anlaşılabilir, lüzumsuz işçilik diyelim. Çalarken rahatsızlık hissetmezsiniz, tona da etkisi olmaz.
   
  QuasH bunu beğendi.
 3. dingwall bir bass denemiştim çalması ölümdü zamanla alışılır mı bilmem ama ilk başlarda sıkıntı oluyor bu yamuk fretler ama ton bayağı iyiydi ama fiyat kadar iyi değildi. Denildiği gibi boşa işçilik çoğu zaman, tabi birde iyi yanlarından bahsetmek lazım si teli genellikle sıkıntılı oluyor don lastiği kıvamında tınlayan baslar var piyasada ama bu şekilde olan hiçbir basta bunu görmedim çok çok iyiydi hatta. Tabi bu baslarda olan bir sıkıntı, elektro gitarda zaten böyle bir sıkıntı yok, ki 7 telli gitarlarda bile skala uzatılarak bu sorun çözülüyor hatta çoğu kasa için gerek bile kalmıyor. Kısaca eğer bahsettiğin gitar 7 telli fender-jag kasa bir gitar veya 5-6 telli bir bass değilse boşa masraf
   
 4. Bildiğim kadarı ile Dingwall bas gitarlar multi-scale olarak geçmekte. True-temperament ile multi scale oluşu farklı şeyler. Karıştırıyor olabilir misiniz?
   
  Alshain bunu beğendi.
 5. evet karıştırmışım ek bilgi olmuş :)
   

Bu Sayfayı Paylaş