Doğru Olan Bencilliğin Kuralları

ben mi? yoksa bizmi?

• Toplam oy veren
    789
Bencil olmayan insan olmaz çünkü insan zaten bir ben dir.. ama objektif bencillik yani doğru olan bir bencillik var dediler
Onunda işte böyle maddeleri varmış ben okudum gayet mantıklı geldi ve paylaşmak istedim umarım sorun çıkmaz iyi kötü her görüşü beklerim...
ben sadece küçük bir bencilim
Ben yada bencil;
1-Aynada kendi yüzünü görmek ister.
2-Önce kendi öz eleştirisini yapar.
3-Yargılamaya ve yargılanmaya hazırdır.
4-Mutlu ve huzurludur.
5-Var kalma aracı aklıdır.
6-Kendisi için vardır.
7-Var olduğu için düşünür.
8-Kıstası realitedir.
9-Bedeni ve bilinci ile bütündür.
10-Üretici ve yaratıcıdır.
11-Kendine güven ve saygı duyar.
12-Kendisi ile gurur duyar.
13-Risk alır,özgürdür.
14-Doğru ve iyiden yana taraftır.
15-İnsanları,hayatı ve kendisini sever.
16-Değişime,maceraya hazırdır.
17-Şeyler neyse odur.
18-Tercih bireydedir.
19-Realite tekdir.
20-Kendine ait bir felsefesi vardır.
21-Ahlakın temeli akıldır.
22-"Kendisi" için dürüst tür.
23-Nihai hedefi hayat ve mutlu olmaktır.
24-Kendini kimseye-kimseyi kendisine feda etmez.
25-Aktif zihin sahibidir.
26-Haketmediği maddi-manevi şeyleri reddeder.
27-Kast ederek konuşur.
28-Mükemmeli örnek alır.
29-Kendi hatırına yaşar.
30-Hayır demesini bilir.
(alıntı)
http://www.objektivist.net/

Bence insanlar, "biz"i geliştirmek için "ben"cil olmalıdırlar.

Çünkü, bir insanın mükemmel olması, onun toplumca yutulmasına neden olacaktır. Ancak "ben"liğini ve gelişimini topluma yayabilirse toplumca gelişim sağlanacak, ne "ben"benliğini kaybedecektir ne de "biz" "ben"'i yutmaya çalışacaktır...

herkes bencildir. çalıştığı şirketin batmaması için kıçını yırtan insan bile.çünkü işyeri batarsa yeni bir iş bulana kadar da olsa maaşı kesilecektir. ayrıca bir enkazın altından çıkan çalışan olarak o kadar verimli yada güvenilir olmadığı düşünülecektir...

Bu yazılanların bence bencillikle hiç alakası yok. İnsanın kendi mutluluğunu ve iyiliğini istemesi bencillik değildir ki. Bu şekilde olması gerekir, herkes kendi için yaşar. İstedikleri kadar ben çok fedakarım diye parçalasın insanlar kendilerini, mutlaka bu fedakarlıkların ucunda onları da mutlu eden gerçekler vardır genel olarak.

Bence bu yazılan 30 kuralı uygulayan insanlar bencil değil ne istediğini bilen akıllı insanlardır.

Bencillik; hep alıp hiç vermemektir bence. Bu yüzden bencillikle bir alakası yok.

Bencil olmayım diye aptal konumlara düşen insanlar da vardır! Karşısındakine de hayır diyebilmeli bi insan;ya da evet diyosa kendisine de bi pay çıkarmalı bu işten! Yani insan kendisi için herzaman bişeyler istemeli (ki bu bencillik değildir),karşısındaki insana da istediğini vermeli ama kendi isteklerine yakın doğrultuda, selami abimizin maddelerinden bazıları bu noktada önemli olabilir saol walla üşenmeden oturup yazmışsın :)

En fedakar insan bile bencildir ve bu en cok felaket anlarinda ortaya cikar, mesela deprem esnasinda kendini kurtarmak icin kacip cocugunu icerde birakan bir anne ya da baba ornegindeki gibi. Bu dogru ya da yanlis anlaminda soylemiyorum sadece boyle cok ornek var dunyada ve bunlar da insanlarin bencil varliklar olduklarini gosteren en onemli orneklerdir.

Maddelerin cogu dogru cunku ben bencil bir insan oldugumu biliyorum ve siralanan maddelerin cogu bende var. Mesela kendi hayatima bir engel teskil edecegi icin, hayatimi ikinci plana atmak zorunda kalacagimi bildigim icin asla cocuk sahibi olmak istemedim ve 29 yasina kadar bunu basarmisken bundan sonra da olacagini da zannetmiyorum, cunku benim hayatim su anda onemli ve onu ikinci plana atmak istemiyorum cocuk dogurmak ve bakmak ugruna..

Hayir demeyi de evet demekten daha cok severim hatta en iyi yaptigim istir hayir demek, cunku onemli olan benim ne istedigimdir ;)

herkes bencildir ve yaşamak için gerekli bir koşuldur bu.maddelerde belirtilen 'bencilliğin kuralları' ise fazlasıyla hoşuma gitti :) bunlar gerçek ve olmasında bana göre sakınca olmayan şeyler...

herkes yalnız kalacak...herkes zaten yalnız...sen yine KENDİNe kalacaksın...bigün hayatında yine sadece KENDİN kalacak....o zaman kendini düşünmek en iyi yol olacak....

Bu sözcükler ve betimlemeler aslında her kişinin içinde az da olsa olabilecek şeyler...

Gurur olayı ele alımamış orada...

:!: gururludur ve bunu üstte tutar :!:

Gerçi bunu kednine güven ile yanyana koyabilirsizin ama olabilir gayet normal gibi geliyor ama bence bu bana(kişiye) bağlı bir olay...

Neyse olay son nebzeye kadar doğru...

Aynaya baktığınızda kendinizle gurur duymak :!:
budur :!: :!: :!:

mat demiş ki:
Bu sözcükler ve betimlemeler aslında her kişinin içinde az da olsa olabilecek şeyler...

Gurur olayı ele alımamış orada...

:!: gururludur ve bunu üstte tutar :!:

Gerçi bunu kednine güven ile yanyana koyabilirsizin ama olabilir gayet normal gibi geliyor ama bence bu bana(kişiye) bağlı bir olay...

Neyse olay son nebzeye kadar doğru...

Aynaya baktığınızda kendinizle gurur duymak :!:
budur :!: :!: :!:

+1

Geri