Balanced Ve Unbalanced I/o

'Müzik Teknolojileri' forumunda goldtop tarafından 15 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba, şu ana kadar ne kadar basit o kadar iyi mantığıyla hareket eden ben biraz kaşınmaya başladım. Değişik değişik ekipmanlar inceliyorum

  Biri bana bu balanced unbalanced input/output olaylarını anlayabileceğim şekilde anlatabilir mi? Ve elimizeki aletin hangisi olduğunu nasıl çözeriz vb vb gibi şeyler tam olarak ne sormam gerektiğini de bilmiyorum :)

  Teşekkürler.
   
 2. +4 (Balansli) , -10(Balanssiz) olarak gosterir. Elindeki aletin iceriginde muhakkak yazar. Balansli veya Balanssiz kablo kullanman gerekir duruma gore.
   
  goldtop bunu beğendi.
 3. Kabaca, balanslıda çevresel etmenlerden dolayı "gürültü" dediğimiz istenmeyen sesler oluşmaz. Genelde gürültüye diğer aletlerin elektro-manyetik dalgaları sebep olur, fakat balanslı bağlanan kablolar bundan etkilenmez. Özellikle mesafe arttıkça gürültü ihtimali artar, o sebeple uzun mesafelerde kablolar hep balanslıdır(5 metre ve üstü). Elindeki kablo balanslıysa kaç teli olduğuna bakabilirsin, balanslılarda kırmızı-mavi-toprak olmak üzere 3 bağlantı/tel olur, balanssızlarda ise bir renkli, bir toprak 2 bağlantı olur.

  Bu arada xlr(kanon) veya trs(çivi jak) dediğimiz jaklar balanslı veya balanssız bağlanabilir. Genellikle xlr kablolar her zaman balanslı olur fakat çivi jaklarda durum değişebiliyor. Çivi jakların balanslı olması için stereo tipte olması gerekiyor. Elinde çivi jak varsa bakabilirsin, ucu tek siyah bantlıyla balanssız ve monodur, çift siyah bantlıysa stereo ve balanslıdır.

  Bilimsel bir açıklaması var, bir sinyal düz, bir sinyal ters gönderiliyor, sonra birleştiriliyor gibi ama anlaşılır şekilde nasıl anlatılır bilemiyorum.

  Son olarak, kablo balanslıyla sistemin de balanslı input'u ve output'u olması gerekiyor, yoksa görevini yerine getirmez. Çünkü sinyali o kablodan işleyen input veya output'tur. Her 2 tip de birbirine bağlanabilir, yani ses alırsın fakat gürültü önleme görevini yerine getirmez.
   
 4. balanslı sinyal resimde görüldüğü üzere birbirine tam zıt 2 sinüs dalgasından oluşur ve birde Center (toprak) vardır.balansızda ise toprak ve resimde görülen hot sinyal vardır.
   

  Ekli dosyalar:

Bu Sayfayı Paylaş