Çok Yaşamak

insanlar geçmiş çağlardan beri çok yaşamak istiyorlar.. bunun için çaba gösterip yediklerine içtiklerine dikkat ediyorlar.. hatta bunun için doktorlara gidip onlara nasıl daha fazla yaşayabiliriz diyorlar..

doktorlarda ciddi anlamda "nasıl daha fazla yaşanabilir?" sorusunun cevabını bulabilmek için araştırma yapıyorlar..

ama aslında asıl düşünülmesi gereken konuyu hiçkimse düşünmüyor..

15 yıl sonraki bir haber..

evet.. doktorlar buyük bir çabayla sürdürdükleri araştırmanın meyvelerini en sonunda almayı başarabildiler.. bir insanı ilaçlarla 150 yaşına kadar yaşatabilmeyi başarabildiler..

işte asıl düşünülmesi gereken şey..

50 yıl sonra..

dünya nüfusu iki katına çıktı konutlamada zenginler hayatlarını yaşarken fakirler sefalet içinde başlarını sokacak hiçbiryer bulamıyorlar.. heryer çok kalabalık birçok ülke arasında savaşlar başladı.. küresel ısınmanın sonucu olarak su kaynakları azalıyor zaten var olan su sıkıntısı yüzünden ülkeler birbirine girdi insanlar beslenemedikleri için veya susuzluktan ölüyorlar..

20 yıl sonra..

galiba dünyanın sonu yavaş yavaş geliyor.. dünya üzerindeki geçim sıkıntısı yaşayan insanların çoğu öldü.. onların çocuklarıda günden güne ölüyor veya öldürülüyor.. ülkeler arası savaşlar hala sürüyor..

asıl düşünülmesi gereken şeyler bunlar.. fazla yaşamakla insanlık bu yazdıklarımdan farklı yerlere ulaşamaz bence..

bu konuda sizin düşünceleriniz nelerdir? veye katliamlar arasında sizinde eklemek isteyecekleriniz varmıdır??

saygılar..

150 yıl ömür uzatan ilacıda zaten konutlaşmada hayatını yaşayan zenginler temin edebilir, bizim gibi fakirler sefaletler de en geç 80 de hakkın rahmetine kavuşur dünya da onlara kalır zengin zengin yaşarlar :) Artık bu dünyanın içine ettikten sonra kürk için bi sürü hayvanın, 2 gram eti için bi sürü deniz canlısının neslini tükettikten sonra marsa mı giderler jüpiterde mi yaşarlar bilemiyorum...

ölmeye meraklı insaların aksine,o uzun ömür hatta ölmeye meraklı olmayanlarından biri de benim...hiçbi şekilde dünyadan gitmek istemiyorum..her bigün ayrı bi süpriz çünkü...
merak etmiyorum,cennti cehennemi,sonsuz hayatı zartı zurtu,hiç bi şekilde cezbetmiyor açıkçası..
burası yetio bana..daha keşfedicek o kadar çok şey var ki..mümkünse bütün o ömür uzatanlardan herşeyden istiyorum..:)

bilemiyorum

şu kadar sonra şu, bu kadar sonra bu... bildiğim tek şey saçma sapan şeylerin can sıkıcılığı çoktan aştığı... çok kan aktığı... bırakalım kim kaç yıl yaşarsa yaşasın... sonra da gereken direniş çoktan zamanı gelmiş cevabı vercek... ben buna inanıyorum... bi çok şey bi çok kere degişti, değişcek... bekleyelim... görelim... kaçınılmaz olan zaten olcak...

Valla yaşlanmaktan buruş buruş olmaktan, iki adım atacak halimin olamasından,elden ayaktan düşecek hale gelmekten korktuğum için öyle çok da uzun yaşamak bana göre değil ..Haa hep bu yaşımda kalacaksam yada daha yavaş yaşlanacaksam düşünebilirim.. :))

ilteris demiş ki:
150 yıl ömür uzatan ilacıda zaten konutlaşmada hayatını yaşayan zenginler temin edebilir, bizim gibi fakirler sefaletler de en geç 80 de hakkın rahmetine kavuşur dünya da onlara kalır zengin zengin yaşarlar :) Artık bu dünyanın içine ettikten sonra kürk için bi sürü hayvanın, 2 gram eti için bi sürü deniz canlısının neslini tükettikten sonra marsa mı giderler jüpiterde mi yaşarlar bilemiyorum...

Bravo diyorum :!:

Insanlar zaten dunyanin icine simdiden etmis, butun yaban hayati yok etmek tuketmek uzereler, nufus patlamasi olan ulkelerde egitim duzeyi git gide dusecek, fakirlik, hastalik, aclik giderek cogalacak, hayvanlarin yasam alani gittikce daraliyor, hergun hektarlarca ormanlar yanip kul oluyor, cignenen yasalar, olen oldurulen insanlar, sapiklasan, dejenere olmus toplumlar da cabasi :!: boyle bir dunyada kim 150 yasina kadar yasamak ister :?:

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Oceanides demiş ki:
ilteris demiş ki:

Bravo diyorum :!:

Insanlar zaten dunyanin icine simdiden etmis, butun yaban hayati yok etmek tuketmek uzereler, nufus patlamasi olan ulkelerde egitim duzeyi git gide dusecek, fakirlik, hastalik, aclik giderek cogalacak, hayvanlarin yasam alani gittikce daraliyor, hergun hektarlarca ormanlar yanip kul oluyor, cignenen yasalar, olen oldurulen insanlar, sapiklasan, dejenere olmus toplumlar da cabasi :!: boyle bir dunyada kim 150 yasina kadar yasamak ister :?:

bende bravo diyorum :!:

ama oceanides bak yukarda hala yaşamak istiyenler var.. onlara ne diceksin?? ya hayret ediyorum.. bide yazdım ha en başında insanlar 150 yıl yaşarsa yaklaşık olarak neler olacağını millet hala olsun ben yaşamak istiyorum diyo..

bu şartlar altında nereye yaşıyosunuz kardeşim ya?? olsa olsa bu şartlar altında güzel güzel ölünür güzel güzel yaşanmazki..

Ya aslinda smifius' un dedigi gibi "nasil yasadigin onemlidir" bence de, nasil ya da ne zaman oldugun degil ama ben yukarda dedigim gibi dunya bu hale getirilmisken asla o kadar uzun yasamak istemem..

Ama ordaki arkds belki daha cok genctir yasayamadigi seyler vardir, simdi o yuzden boyle diyordur diye dusunuyorum.

Yoksa duyarli olan hic bir insanin, dunyanin bu haline acimayip, 150 yasina kadar yasayip, herseyin tamamen yokoldugunu gormek ve buna ragmen ici rahat bir sekilde yasamak isteyecegini sanmiyorum!

Herkes uzun yaşamak ister.Bence ölmekten korktukları için.İnsanlık açlık nüfus doğa vs sorunları bizden daha önemli değil aslında değilmi? ben ne kadar uzun yaşarsam o kadar iyi.herkes kendine yaşamıyormu bu dünyada.insanlar belli bir yaşa gelince anlıyor bunu.
İnsanlığın amacı ölümsüzlük değilmi zaten
ben 150 yaşına kadar yaşamak istemezdim hastalıklarla boğuşup kırış kırış olacağıma ölsem daha iyi

Ben uzun yasamak istemiyorum sebepleri de soyledim zaten ve sirf bu sebeplerden istemiyorum, dunya guzel bir yer olarak kalabilseydi, savaslar olmasaydi, doga yok olmasaydi, biz bir elimiz yagda bir elimiz baldayken dunyanin diger ucunda insanlar acliktan olmeseydi o zaman 200 yasina kadar da yasardim..

Tam aksine doga, hayvanlar, Afrika da ki insanlarin durumu benim icin onemli, bu dunyada yalniz degiliz, dunya da hepimize ait bir yer ama artik o yasanmaz hale geldi, biraz biz biraz bizden oncekiler hepimiz mahvettik onu..

Sen kendine gore yasadigini zannediyosan o zaman hersey yok olsun, hic bisey kalmasin ama kirisma da madem kirismak istemiyosun, hayvan olmayan, agac olmayan, insan olmayan bir dunyada yalniz basina yasa bakalim ne kadar yasamak isteyeceksin..

Dünyadaki nüfus oranının artması ve buna bağlı olarak dünyanın daha boktan bi yer olması yaşlı insanların çok olmasından değil bilinçsiz insanların 20 tane bebek doğurmasındandır
Sen afrikadaki insanlar açlıktan ölmesin diye doğa daha güzel olsun diye kendinimi feda edeceksin :LOL: Sen nerde yaşıyorsun?
İnsanlar çaresizdir 90 yaşına gelse bile kendini feda edemez yaşamak ister
Sende benim gibi devlet hastanesinde çalışsaydın anlardın ne dediğimi.İnsanların sürünmelerine rağmen yaşama isteğini görseydin sende onlar gibi olsaydın doğa falan s..nde olmazdı birazcık daha yaşamak isterdin

Eğer hayatta istediklerinizi yapabilecekseniz uzun yaşamak eğlenceli olabilir. Ama hayat boyu bir evde üç kuruşa kira ödeyip TV seyredecek ve keyfiniz için birşeyler yapamayacaksanız 150 yıllık bir sıkıntının ne anlamı var?

AWAY_DELIGHT_AWAY demiş ki:
Dünyadaki nüfus oranının artması ve buna bağlı olarak dünyanın daha boktan bi yer olması yaşlı insanların çok olmasından değil bilinçsiz insanların 20 tane bebek doğurmasındandır
Sen afrikadaki insanlar açlıktan ölmesin diye doğa daha güzel olsun diye kendinimi feda edeceksin :LOL: Sen nerde yaşıyorsun?
İnsanlar çaresizdir 90 yaşına gelse bile kendini feda edemez yaşamak ister
Sende benim gibi devlet hastanesinde çalışsaydın anlardın ne dediğimi.İnsanların sürünmelerine rağmen yaşama isteğini görseydin sende onlar gibi olsaydın doğa falan s..nde olmazdı birazcık daha yaşamak isterdin

Bazi seyleri bilebilmek icin gormek gerekmiyor, insanlar kendileri icin ne istediklerini bilirler, ben degil 90, 50 yasina kadar bile yasamak istemiyorum ve bu sebebleri tekrarlamiycam, insanlar doga yok olmasin, hayvanlarin yasam alanlari daralmasin diye ellerinden gelen herseyi yapiyolar, bazen protestolar sonucu hapse bile girebiliyorlar!

Ben ormanlarin yok oldugu bir dunyada insan hayatinin zaten cok uzun suremeyeceginin bilinci icinde olan bir insanim, 90 yasindaki adam bunu bilmez, kazik cakmak ister dunyaya, aramizdaki fark bu!

Belki planlarım çok farklı olduğu için böyle düşünüyorumdur. Ama ben üniversiteye başlamamış bir lise son öğrencisi olarak bile korkuyorum üniversitenin bitmesinden.
"Uçtu uçtu ne uçtu
Gençliğim uçtu" demek istemiyorum daha şimdiden.

İnsanlar çok yaşlanınca 70ine gelince herkes onlara ihtiyar gözüyle bakıyor, planları ve savaşları kalmıyor insanların gibi geliyor bana. Bunu kabullenemezdim herhalde.

Ancak eşinle berabersen, çocuklarının çocuklarını görüyorsan, huzurun ta kendisidir. Orada hiç kaygı olmayacaksa ben varım...

Ne kadar uzun yaşadığımızın önemi yok. Güzel anlarımızın ne kadar uzun olduğu önemli bence.

Kaldı ki ben dünyadaki emellerim için yaşıyorum. Cennete gitmek için yaşamıyorum. Ancak dünyadaki emellerim için yaşamak istememe rağmen erkenden ölmek istemiyorum, bunalımlara da sürüklenmiyorum...

"There is so many fighting to get passed the pearly gates
But nobody ever wants to die or get saved" diyerek bitiriyorum.

ben de inanmıyorum ahirete ama az yaşamak istiyorum :p çünkü bi döngü hayat...doğuyorsun birilerine muhtaç oluyorsun,büyütülüyorsun kendi ayakların üstünde duruyorsun ve yeniden çöküşş,yeniden muhtaçlık hem de bu kez bilinçli olarak...üstelik bu kez kimse sana bakmaya can da atmıyor:) evet evet en iyisi az yaşamak =)

Bir filozofun aforizmasını yazacaktım fakat toparlayamadım ama özünü yansıtayım;

ne zaman ve ne şekilde öleceğine kendin karar ver

yanlış olabilir şimdiden özür..

Kaldı ki, 'birşeyin "ölmesi" demek, yaşamı boyunca yaptıklarını artık yapamayacak duruma gelmesi demektir. Canlılar için de ölüm bir kesin "son"dur. Canlı, çalışan organlarıyla canlıdır ve onlar olmazsa "ölü"dür.

Öldükten sonra neler göreceğimiz sorusunun cevabı ise, kesin olarak "hiçbirşey"dir. Çünkü insan, beyni olmadan hiçbir tecrübe yaşayamaz. Göremez, duyamaz, konuşamaz, hissedemez, koku ve tat alamaz, düşünemez... Ölmüş bir vücut, çalışan bir beyne sahip olmadığı için, bunlardan hiçbirini yapamaz. Ölmüş biri, artık "yoktur"... Tıpkı doğmadan önceki hal gibi...

Öldükten sonra ruhun bedenden ayrılıp yukarıya çıkması saçmadır. Çünkü ruh, beden ile birlikte vardır. Beden öldükten sonra ruh yokolur.
Doğmadan önce bedenimiz ve ruhumuz yoktu. Öldükten sonra da bedenimiz ve ruhumuz olmayacak... '

çok yaşayıp da napçam ya zaten öğretmen olunca kendi aç karnımı doyurcak kadar maaş vercekler nasıl idare edilir ki...tamam hayat güsel yaşam güsel nefes almak güsel de bi yere kadar...diğer yanda da sıkıntılar açlık sefalet...napiim uzun yaşayıp da...ölüme meraklılık deil bu...sadece sonu gelmeyen şeyleri sevmiyorm...

Arkadaşlar bir forumu da saptırmayın...

Bence yaşamak herşeye rağmen çok güzel..Hatta Ataol Behramoğlu'nun yaşamak ile ilgili çok da güzel bir şiiri vardır ve hep baş ucumda durur.Bazen yaşamaktan sıkıldığımda onu okurum ve yeni bir heyecam katar yüreğime.Şiirin adı Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var..
Belki istediğim çok yaşamak değil ama nitelikli ve bana yeteri kadar yaşamak..
İşim gereği çok fazla sakat vb. insan gördüm(henüz öğrenci olamama rağmen) ve göreceğimde..Emin olun hiçbiri ölümü istemiyor..Gözlerindeki o ışığı, o yaşama isteğini görebiliyorsunuz her ne kadar yürüyemeseler de ele ayağa düşmüş olsalar da..
Çok yaşamak değil önemli olan..Nitelikli ve istediğin gibi bir hayat yaşamak önemlidir.İşte bence çok yaşamak da budur!
Geçmiş anımsadığında pişmanlık duymadan yaşayacaksın!
Hayat kalitesi de önemlidir ki bu konuda insanın biraz da çabası gerekir.

YAŞADIKLARIMDAN ÖÐRENDİÐİM BİRŞEY VAR

Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
Yaşadın mı, yoğunluğuna yaşayacaksın bir şeyi
Sevgilin bitkin kalmalı öpülmekten
Sen bitkin düşmelisin koklamaktan bir çiçeği

İnsan saatlerce bakabilir gökyüzüne
Denize saatlerce bakabilir, bir kuşa, bir çocuğa
Yaşamak yeryüzünde, onunla karışmaktır
Kopmaz kökler salmaktır oraya

Kucakladın mı sımsıkı kucaklayacaksın arkadaşını
Kavgaya tüm kaslarınla, gövdenle, tutkunla gireceksin
Ve uzandın mı bir kez sımsıcak kumlara
Bir kum tanesi gibi, bir yaprak gibi, bir taş gibi dinleneceksin

İnsan bütün güzel müzikleri dinlemeli alabildiğine
Hem de tüm benliği seslerle, ezgilerle dolarcasına

İnsan balıklama dalmalı içine hayatın
Bir kayadan zümrüt bir denize dalarcasına

Uzak ülkeler çekmeli seni, tanımadığın insanlar
Bütün kitapları okumak, bütün hayatları tanımak arzusuyla yanmalısın
Değişmemelisin hiç bir şeyle bir bardak su içmenin mutluluğunu
Fakat ne kadar sevinç varsa yaşamak özlemiyle dolmalısın

Ve kederi de yaşamalısın, namusluca, bütün benliğinle
Çünkü acılar da, sevinçler gibi olgunlaştırır insanı
Kanın karışmalı hayatın büyük dolaşımına
Dolaşmalı damarlarında hayatın sonsuz taze kanı

Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara,göğe,bütün evrene karışırcasına
Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır
Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana

Ataol BEHRAMOÐLU

abi allaha inanların bu dunyada yasamak cok yasamak istememeleri normal cunku ahiret olmasa bile kıyamete inanan biri dunyanın surekli kotuye dıgru gidecegini sonunda patlayacagına inanır ve dunya zaten kotuye gidiyor ben uzun yasamak istemem der peki bu inanmayan insanlaın cenneti dunyada ise niye 150 yıl cehennem kosullarında mucadele edip cenneti gokten indirmiyorlar? hem bakın 1 gun yasamakla 100 yıl yasamak arasında fark olmadıgını bulan bir arkadas da varmıs. yani feda edelim de bari su 1 gun bir ise yarasın.

Geri