Ses Kayıt - Pc Ile Değil

evde amatör bir şekilde ses kayıt yapmak istiyorum. pc çok maliyetli olur diye düşündüm. onun yerine ufak bir alet alayım dedim. şu an bende Sony MD MZN-707 var ancak asıl görevi müzik çalmak olduğu için ses kalitesi çok iyi değil. ayrıca kaydettiğim şeyleri sadece aletten dinleyebliyorum bigisayara aktaramıyorum.

elektro gitarımı bağlayıp adam gibi kayıt yapabileceğim bir şey arıyorum. creative yada sony olabilir, ne önerirsiniz? bilgisayara kolaylıkla atabileceğim ses kalitesi iyi olan birşey arıyorum.

ayırdığım bütçe max 400 milyon ama daha üst fiyatlarda o paraya değicek şeyler varsa düşünebilirim. :roll:

Ses kayıt cihazlarından alabilirisin. Bu aletlerin mikrofon girişi oluyor. Ama bu aletler ortalama 2 ince pille çalıştığı için gitarı bağlayınca akım yönünden sorun olabilir. Bende samsung ses kaydedici var. Hiç mikrofon girişini denemedim ama amfinin yanında dahili mikrofonuyla oldukça iyi kayıt yapabiliyor. Aletin kendi özel ses formatı var pc için. Bu yüzden kendi programı yüklüyken kaydettiğin dosyaları dinleyebiliyorsun. Kaydettiğin dosyayı dinlerken bir yandan wav ses kaydedici bir program açıp sesi wav kaydedebilir, sonra da başka programlarla mp3, wma, vb. yapabilirsin. Ses kayıt cihazları gördüğüm kadarıyla yaklaşık 100 milyona bulunabiliyor. Ben samsungu tavsiye ederim, 128 mb olmasına karşılık ses kalitesi max. iken 8, min. iken 56 saat kayıt yapabiliyor. Ayrıca mp3 de çalıyor.

amca demiş ki:
Ses kayıt cihazlarından alabilirisin. Bu aletlerin mikrofon girişi oluyor. Ama bu aletler ortalama 2 ince pille çalıştığı için gitarı bağlayınca akım yönünden sorun olabilir. Bende samsung ses kaydedici var. Hiç mikrofon girişini denemedim ama amfinin yanında dahili mikrofonuyla oldukça iyi kayıt yapabiliyor. Aletin kendi özel ses formatı var pc için. Bu yüzden kendi programı yüklüyken kaydettiğin dosyaları dinleyebiliyorsun. Kaydettiğin dosyayı dinlerken bir yandan wav ses kaydedici bir program açıp sesi wav kaydedebilir, sonra da başka programlarla mp3, wma, vb. yapabilirsin. Ses kayıt cihazları gördüğüm kadarıyla yaklaşık 100 milyona bulunabiliyor. Ben samsungu tavsiye ederim, 128 mb olmasına karşılık ses kalitesi max. iken 8, min. iken 56 saat kayıt yapabiliyor. Ayrıca mp3 de çalıyor.
Ben de tam şu sıralar böyle bir alet arıyordum. Amacım evde çaldıklarımı kaydedip, ne yaptığımı daha iyi analiz edebilmek. Ama sizden ayrıldığım bir nokta elektrik gitar değil, bas gitar kaydı yapmak istemem. Bas frekansların işlem görmesinin, tiz seslere oranla daha zor olması ve dalga boylarının yüksekliği bu ufak çaplı kayıtlarda göze (daha doğrusu kulağa) çarpan bir rahatsızlık oluşturabilir mi? Ya da bu sadece bana ait, cehaletten kaynaklanan bir kuruntu mudur? :)

Sevgili amca,
Bu arada, elindeki Samsung cihazın modelini tam yazarsan müteşekkir olacağım. :D Ürünle ilgili bir link de iş görür hani. ;)

Aletin resmi aşağıda. Samsungun Türk sitesinde araştırma yaptım ancak ürünü bulamadım. google'da da bu aletin ingilizce açıklamasını bulamadım. Sadece polonyaca var(polonya dili işte :) )
link: http://www.samsung.com/pl/products/audiosets/yepp/voice_yepp/vy_h350h.asp
vy_h350_l1.jpg

Bass gitar konusunda birşey demem zor. Özellikle bass gitar için hiç denemedim. Ama biz bu aletle stüdyoya girip kayıt da yapıyoruz ve her aletin sesini alıyor. Gerçi mikrofon tarafı kime daha yakınsa onu çok alıyor. Genelde ben de kendi amfim tarafına çeviririm :)
Bu tür aletlerde birşey fark ettik, kendi dahili mikrofonu yerine harici bir mikrofon takıldığında(zaten yanında bir de küçük harici mikrofon verilir genelde) sesi çok daha temiz alıyor.
Ben bunu yaklaşık 1.5 yıl önce 190 euroya aldım, İstanbul'da Doğubanktan. Ama o zaman ses kaydediciler zaten pahalıydı ve piyasada çok mp3 player yoktu. Bu yüzden çok kazık oldu benim için. Ama hala sorunsuz şekilde kullanıyorum. Geçen TEKNO'saya baktım aynı işi yapan bir sürü markanın ürünü vardı ve fiyatlar da oldukça düşmüş. İnlaki bunu almanıza gerek yok yani.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
akinu sağol ama ben daha ufak cihazlardan bahsediyorum. cepte yada en azından çantada taşınabilir birşey..

amca öneirin için saol araştırıcam bu aleti. daha fonksiyonlu yada düz

Çaldığım şarkılarda genelde sert overdrive oluyor. Eskiden distortionla da çalardım o zamanlar da sorun olduğunu hatırlamıyorum. Ben sorun yaşamadım. Hatta en iyisi ben kayıtları buliyim. Veya yeni kayıtlar yapıp buraya gönderiyim. Siz de görün. Yarına hazır olur.

melihbozkurt84 demiş ki:
http://www.turkrock.com/ftopic28308.html

alım satımda bi link buldum.işine yarayabilir.biraz pahalı ve profesyonel bişey ama aradığın şeyin tam ne olduğunu bilmediğim için görmediysen sana göstereyim dedim.kib.hepinize kolay gelsin.müzikle kalın.:D

bu beni aşar :) hem fiyat hem boyut hem işlev açısından. ben amcanınki gibi birşey istiyorum ancak farklı alternatifler arıyorum o samsung dan başka.

mrt_ demiş ki:
melihbozkurt84 demiş ki:
http://www.turkrock.com/ftopic28308.html

alım satımda bi link buldum.işine yarayabilir.biraz pahalı ve profesyonel bişey ama aradığın şeyin tam ne olduğunu bilmediğim için görmediysen sana göstereyim dedim.kib.hepinize kolay gelsin.müzikle kalın.:D

bu beni aşar :) hem fiyat hem boyut hem işlev açısından. ben amcanınki gibi birşey istiyorum ancak farklı alternatifler arıyorum o samsung dan başka.

Neden aşsın canım, istersen taksitlede alabilrisin. İnanılmaz bir alettir şiddetle tavsiye ederim.

Geri