Sonar-VST

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,
VST 2 DXı adapter ile Virtual Guitarist kullanmaya kalktım.Interface olarak herşey yolunda fakat görüntü var ses yok :) VG kendi ses kütüphanesini yükleyemiyor.
Voice Machine kullanırkende grabber tarzı bir efektmişçesine noisele karşılaştım.Kısacası Cakewalk ile vst fx/instrument kullanmanın sağlam bir yolu var mıdır?
(Sonar 2.2/FXpansion VST-DX adapter 3.3)
şimdiden çok teşekkürler....

Evet, Sonar 3'e upgrade yapıp birinci update'i yüklersen VST fonksiyonunu sorunsuz kullanabilirsin :)

Sonar 2 zaten VST'yi direkt olarak desteklemiyor, sadece adaptörler aracılığı ile kullanabiliyordu ki o da problemlere açık. Sonar 3'de programa direkt VST integrasyonu yapıldı ancak ilk çıkan versiyonda latency'lerde ve VST wrapping'de bir sorun vardı. Duyduğuma göre ilk ya da ikinci patch'de o sorun giderildi.

Ben hiç Virtual Guitarist kullanmadığım için doğrudan yardımcı olamayacağım, ancak prensibi anlamak açısından örnek verebileceğim Cambridge'de bir arkadaşım var Glen diye, Sonar'cıdır, TC Electronic Powercore Firewire'ı VST olarak Sonar 3'te denedi, ilk önce hata rapor etti, patch'ı yükledikten sonra sorun kalkmış, dolayısı ile VST enstrumanları Sonar'da kullanmanın en sorunsuz yolu Sonar 3'e upgrade yapmak.

Bu arada Sonar 3 sadece XP'de çalışıyor, eski Windows'ları desteklemiyor. Eğer upgrade yapacaksan asgari gereksinimleri Cakewalk web sitesinden önce bir kontrol mt.

Glen'in Sonar 3/TC Powercore VST ile ilgili raporu buradan okunabilir, İngilizce tabii.

Ben zaten bu nedenle Sonar'dan gun gectikce uzaklasiyorum, adamlarin Sonar 3'e VST, VSTi ve ASIO destegini getirmeleri bosuna degil. Ya bu kadar da nazli olunmaz ki, programa bir is yaptirmak icin ille araya birilerini sokman lazim, oradan torpil buradan rica minnet, yok efendim wrapper'lar MIDI patchbay'ler falan filan.

Birkac haftadir Nuendo'da calisiyorum, DX ve DXi dahil acamadigim tek bir plug-in veya enstruman olmadigi gibi, latency Sonar'la elde ettigimin dortte biri. Ustelik goze Sonar'dan binlerce kat guzel gorundugu de tartisma goturmez.

Underworld kusura bakma bunlarin hicbiri senin soruna cevap degil, ustelik biraz da "ekmek bulamiyorsaniz pasta yiyin" demek gibi oluyor. Ama Sonar boyle ne yazik i.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cakewalk Büyük ihtimalle S3 e kadar, Steinberg'in tekeline kafa tutmaya çalışıyordu.Benim çalışma platformuma yapılacak ek destekler rakip firmaya para kazandırmamalı gibi.Baktılar piyasa elden gidiyor dahil etmek zorunda kaldılar.Fakat bence bizi ilgilendiren kısmı Sonar - VST olayında başarılı mı?
Kendi adıma, kompozisyonlarımı yaptığım programı değiştirmek çok zor geliyor.Onun yerine imkanlarını araştırma yolunu seçiyorum.Aklıma gelmişken "ne yapmak istediğini bilmek" en önemlisi.Yoksa,şu programda şu var-bu programda şu var,hep değerli zamanımızı aynı işi yapmak için farklı yollar öğrenerek geçiriyoruz.En kısa yol bildiğimiz yol değil midir...?
saygılar,sevgiler...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Pop Yıldızı Haritası pek parlak gözükmüyor.Ne Pacman den kolay olacak,ne de Cheops'tan çıkmaktan zor.Sor arayacağına,ariftir bilir biri.Gösterir sana kaybolduğun yerleri... :D
"Mehmet Ali bey biraz daha yardımcı olur musunuz" durumu :)
saygılar,sevgiler...

Underworld. Sonar 3 de bazi VST enstrumanlari caldim, hic sorun cikarmadilar. Ama zaten programin icinde iyi DXi enstrumanlarda var. Vsampler3 belki bir kontact degil ama iyi is goruyor, beraberinde gelen piano samplelari cok iyi. Sonitus FX suitinden sonra bir de Lexicon reverb var, bunlardan sonra extra VST effekt plugini lazim gelmiyor. Sonitus'daki compressor ve EQ bence TC ve Waves ayarinda ve cok az CPU yiyorlar. Bu arada Sonar 3'de plugin delay compensation'da var dolayisi ile Logic'den pek bir farki yok :)

Geri