Nedir Bu Preamp??

her amfinin içinde bulunur :)
ayrıca ayrı olarak satılan preamplerde vardır
amfilerde 2 kat vardır preamp ve poweramp
ayrı olan preampleri kullanmak için birde poweramp gerekir.
preamp'i drive ve ton kontrolleri olarak çok kabaca tanımlayabiliriz..
gitardan gelen sinyali işleyip poweramp'e gönderir
çoğunlukla ayrı satılan preampler içlerinde efekt te barındırır
poweramp'in görevi ise preamp ten gelen sinyali yükseltip hoparlörlere göndermektir kabaca

yaw benim bir preamp tan yararlanma sebebim açıkcası gitarı preamp yardımıyla direk mix e girip pratik ve masrafsız bir biçimde performans yapmak. preamp ın varsa gitarını anfi veya kabin kullanmadan direk mix e girer ve anfi tonuna yakın ton alırsın konserde cortlamazsın... :)

yaw benim bir preamp tan yararlanma sebebim açıkcası gitarı preamp yardımıyla direk mix e girip pratik ve masrafsız bir biçimde performans yapmak. preamp ın varsa gitarını anfi veya kabin kullanmadan direk mix e girer ve anfi tonuna yakın ton alırsın konserde cortlamazsın...

Bu söylediğin içinde bir speaker simulator bulunduran preamp için geçerli. Direk poweramp+kabinlere bağlanmak için tasarlanmış "düz" bir preampta kabul edilebilir bir sound almak pek mümkün değil. Direk giriş için araya bir speaker simulator şart.

Preampın teknik olarak asıl tanımı, stormcrow un yaptığı gibidir.

Her combo veya kafa gitar amplisinde bir pre bir power section bulunur. Burada, ditortion vs. preamp katında verilir gerek lambalar gerek transistörler yardımı ile. Amplinin asıl karakteristik tonu burada belirlenir.

Daha sonra buradaki ses fx looplara veya power sectiona gider ve speakerlar sürülür.

Düz bir preampın hele ki distortionlu çıkışı "cızzz vızzz" şeklinde olacaktır. Bunu mixere direk girerseniz de alacağınız ses buna benzer bir şey olur. Ancak Sansamp gibi speaker sim. bulunduran bir pre kullanırsanız bunlarla dirke girişte olması gereken normal sonuca ulaşırsınız.

yani aslında distortion için bastığımız tuş veya nokta ile preamp'ımı kulanıyoruz,clean tarafıda power amp mı demek oluyor?
Bazı yerlerde özellikle harmony-central da okurken rastladığım bi cümle var şöyle:
"it has valve in preamp section; power amp is a solid-state "
Ne demek bu,yani neyi anlatmak istemiş gavur :)

Preamp katı lambalıymış. Poweramp katı da transistörlüymüş. Yani hybrid. Marshall AVT gibi ampliler böyledir. Tavsiye etmem. Evde çalacaksan transistörlü al, sahnede sık kullanacaksan lambalı al. Ama lambalılar çok daha pahalıdır ve nazik aletlerdir.

mic için preamp

ya peki bu mikrofon kayıtlarındaki preamp nedir?mikrofondan direk kayıt ettiğimde aldığım ses hiç de hoşuma gitmiyo,dolgun bi ses alamıyorum...preamp şart mıdır bu iş için?yazılımlarla da yapılıomuş sanırsam preamp simülatorleriyle..doğru mudur?bildiğiniz böyle programlar var mı?

Mikrofon preampından çıkan sinyal eğer profesyonel ses kaydı için üretilmemiş bir ses kartın varsa bu kartın güzel çalıştığı impedansa (klasik olarak düşük impedans) yakındır, ki bu da dolgun ve daha gerçekçi bir ses demektir. Mic preampı kullanmazsan kimi zaman mikrofonundan çıkan ses yüksek impedanslı olabilir ve ses kartının yüksek impedans girişi yoksa hacimsiz, cılız bir ses alırsın.

yjm demiş ki:
yani aslında distortion için bastığımız tuş veya nokta ile preamp'ımı kulanıyoruz,clean tarafıda power amp mı demek oluyor?
Bazı yerlerde özellikle harmony-central da okurken rastladığım bi cümle var şöyle:
"it has valve in preamp section; power amp is a solid-state "
Ne demek bu,yani neyi anlatmak istemiş gavur :)

lambalı ve transistörlü meselesi bunların çalışma teknolojilerindeki farklılıklar o konu ayrı bir olay

şimdi senin dediğin gibi değil
preamp clean yada drive'lı bir tonu yaratmak için gain , bass ,mid ,treble vs gibi ayarların olduğu bölüm

poweramp ise preampten gelen sinyali hoparlörlere gönderdiğin kısım
komple lambalı bir amfide sesi kökleyerek poweramp kısmını da drive'a sokabilirsin o ayrı bir mevzu tabii ama tonu şekllendiren bölüm preamp'tir

mesela pod,boss gt serisi sansamp gt2 aynı zamanda preamptir (artı efekt bulunur)

ama bir marshall 4*12 kabini bunların outputuna takarak ses alamazsın
arada bir poweramp bulunmalıdır

stormcrow güzel cevap saol :)
Anladığım kadarıyla preamp lambalı olabiliyor ve lambasız da olabiliyor.
Powewramp kısmı ise preamp'tan gelen kısıma bağlı olarak işliyor gibi,e poweramp kısmı sabitmidir yani onunda seçenekleri var mıdır lambalı veya transistörlü gibi.
Yada transistör dediğimiz kısım poweramp kısmımı oluyor?

evet o da lambalı yada transistörlü olabilir
bunlar bağımsız olarak kullanılabilir yani lambalı preamp +lambasız poweramp şeklinde her türlü kombinasyonu olur

hatta bazı amfilerde de böyledir
marshall valvestate (yeni avt ler galiba) böyle mesela

hepcenabet demiş ki:
mic kaydında preamp,yazılımla mümkün müdür?böyle programların isimleri nelerdir?

Değildir, preamptan gelen ses kayıda girmedikten(preamp ile kaydetmemen halinde) sonra yazılımla yapabileceğin işlem yalnızca ses seviyesini yükseltmek olacaktır. Kazanç sıfır olacak gürültü oranı artacaktır. Ses yükseldikçe duyduğun dipses artacak kısacası ses kirlenecektir. Hiç tavsiye etmem. :)

yani iyi bi kayıt için mic preamp şart...ya biraz konu dışı olucak ama nerde soracağımı pek de bilemedim..ben bilgisayarda kayıt yapıyorum ama ses kartım onboard olduğu için randıman alamıyorum.aslında
*üzerinde compressoru olan(çok da şart değil ama olsa iyi olur be:)
*24bit(şimdilik 16 yetmesine rağmen ileride de kullanmak için)
*usb 2.0
*dahili preamp'ı olan(bu arada mikrofonum dinamik-shure pg58)
*düşük latency ve gürültü oranlı
bi usb ses kartına ihtiyacım var
bildiğiniz,önerebileceğiniz böyle bi ses kartı var mı?
yalnış yerde sorduysam kusra bakmayın

Mesela Marshall AVT50H kafa amfi'de sadece preamp katı lambalı. Distortion preamp sayesinde mi ortaya çıkıyor yani bir nevi lambalı amfi distortionu almış oluyor muyuz?

TheJester demiş ki:
Mesela Marshall AVT50H kafa amfi'de sadece preamp katı lambalı. Distortion preamp sayesinde mi ortaya çıkıyor yani bir nevi lambalı amfi distortionu almış oluyor muyuz?

evet aynen öyle
komple lambalı bir amfide preampin yanında master volume'u de köklersen poweramp drive'ı da işin içine girer

Geri