Lambalı Amfi Için Öneri

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda jexus tarafından 1 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Selam forum ahalisi bir birikim yapıp lambalı amfi almaya karar verdim. Fender road worn telecaster a sahibim, gitarımla uyumlu olacak blues,funky ve alaturka soundlarda bana güzel bir his uyandıracak amfiyi seçmekte zorlanıyorum. Aklımda 3 tane amfi var. Sizin ayriyetten önerdiklerinizi de bekliyorum. Aklımdakiler ise;

  1-Peavey Classic 30 ; Bildiğim kadarı ile Türkiye ülke sınırları içerisinde sıfırı bulunmamakta. Ambarla getirebilirim ama sonuç olarak lambalı amfi. Tedirgin oluyorum çünkü denemeden kapı teslim. Onca mesefa arası acaba lambalara bir zarar gelir mi ? Ve fiyatı bana diğer sunacağım iki amfiden daha maliyetli olacağı kesin. Piyasada bulabilirsem 2. ellere ne denli güvenebilirim ?

  2-Laney Vc15 ; Güzel bir ingiliz amfisi. Özellikle cream rengine bayılıyorum. Ses fiyat ve üretim yeri olarak + lara geçti benim için.

  3-Fender Blues Junior; Meksika üretimli fenderin küçük canavarlarından biri. Sesi tatminkar ama fiyatını hakediyor mu bilmiyorum..?

  Siz olsanız ne yapardınız başka alternatiflerde sunabilirseniz ayrıca minnettar kalırım.
   
 2. Dediğin tarzlara eski yapım yerli lambalı amfiler bile gayet uygun. Laney VC serisini ekonomik yollu Vox AC serisi gibi düşünebilirsin. Biraz daha koyu tonlusu belki de. Blues Junior'un sıfırlarının Avrupa fiyatları ile Türkiye fiyatları 250 euro kadar bir fark var maalesef. Ama performansı gayet güzel amfi. Peavey Classic 30 da öyle.Bunların üçü de bar sahnesi bazında düşünürsek, ufak ve orta çaplı konserleri kaldırabilecek te amfiler.

  Duyduğum, gördüğüm kadarı ile, bu üç tercihten Peavey ve Laney tonal olarak Blues Junior'a göre koyu. Hepsi de güç lambası olarak EL84 kullanıyor. Bence koyuluk o kadar da dert olmaz bu yüzden.
   
 3. Açıkcası bende yaklaşık 4-5 ay öncesinde bu şekilde bir kararsızlığa düştüm.
  O sıralar elimden geçen ampliler;
  Peavey classic 20
  laney cup
  blues junior
  vox ac15c2
  Amacım daha doğrusu almak istediğim ton cleanleri güzel dediğiniz tarzlara yatkın ama birazda drive yatkın olucak ki hi gain olmasa da guns n roses falanda çalabileyim.Aralarında en çok peavey classic 20 cezbetti.Sonra amplide sorun oluşunca daha evime getirir getirmez(Elden almıştım) aldığım arkadaşla görüştük ve sağ olsun bana hiç sorun yaşatmadan geri aldı.Ben tamir olunca geri almayı düşünürken bir arkadaşım vasıtasıyla Tech 21 TM60 ile tanıştım.Lambalı olmamasına rağmen ilk kanalı tweed-blackface tadında.2. kanalı ise vox-marshall-eq ayarlarına bağlı olarak mesa tadında.Sonunda 2. el izmirden buldum ve gidip aldım.Hala kullanıyorum ve memnunum.(Yazı dizisi gibi oldu kusura bakmayın =) )

  Kısacası tech 21 ı daha çok öneririm.Bu benim kendi kişisel zevkim ve düşüncem tabi.Deneyin bence.
   
 4. Gerçekten de Tech 21 TM30 yada TM60 bence de , bu yola yeni girenlerin , lambalıya davranmadan önce denemeleri ve hatta uzun süre kullanmaları gereken çok iyi ürünler .

  Çok da aratmazlar lambalı amfileri , masrafları az ve de dayanıklıdırlar .

  Bu aşamayı aşmak gerekir ,

  Bence .

  :)
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 5. Hiç bu kısmı denemeden , yatay geçiş yapayım ben ağabey diyenler için ,

  Gene tavsiyem ,

  Epiphone Valve Jr. Head ile iyi bir kabin .

  Fiyat diliminde rakipsizdir .

  :)
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 6. Bu kısmı atlamışız. Amfi tutup ta eşek kargo ile gelmediği, yolda konteyner içinde yatıp yuvarlanmadığı sürece kolay kolay zarar görmez. en fazla lambaları sarsılır, küçük bir ihtimal çatlar veya kırılır. Ama yurtdışında insanlar işlerini adam gibi yaptıkları için endişeniz olmasın. BUrada da iyi bir kargo şirketi ile kapınıza kadar tertemiz gelir.

  İkinci elleri ise görerek, deneyerek almanızı tavsiye ederim.
   
 7. cevaplar için sağolun tech 21 ' e bir bakacağım benimde aslında gönlümden peavey geçiyor işte bakalım :)
   
 8. Peavey classic 20
  laney cup
  blues junior
  vox ac15c2

  bunların arasında pedal gerektirmeden pedalsız boztersız lead sounduna en kolay yaklaşabileceğin amfi peavey.
   

Bu Sayfayı Paylaş