Evertune Köprüleri

'Elektro Gitarlar' forumunda Sownroth tarafından 4 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. İnternette gezinirken rastladım, bu sene piyasaya çıkmış, hakikaten çok iyi düşünülmüş bir teknoloji. Sürüyle gitarist de kullanıyormuş, yeni haberim oldu. Duymayanınız varsa haberdar edeyim :D

İlk aklıma gelen soru "Peki tel gerilimi değişmiyorsa nasıl bend yapacağız?" oldu. Onu da halletmişler :D Aşağıdaki videoda kısa bir gösterimi var.

Vimeo embed olayını kapatmış video için sanırım. Link vereyim:
    Kod:
    http://vimeo.com/34031300#
    Çok acayip alet yahu. Reklam gibi konu oldu ama :)

2. Bende youtube da gezinirken gördüm. Bakayım dedim forumda konusu var mı diye varmış :)

3. Joe Satriani, John 5, Anthrax gitaristi Scott lan ve bir çok ünlü kullanıyormuş.

4. 7 telli köprüsü 480 dolarcık :rolleyes:

5. Ben biraz abartılı ve gereksiz buluyorum bu tür hareketleri. Ne Tune-o-matic köprülü gitarım akort kaçırıyor, ne Floyd Roselu olan, ne de iyice bakım yaptıktan sonra Kahlerli olan. Ayrıca bu derece karmaşık ve standart olmayan bir mekanizma sorun çıkarırsa tamiri eldeki malzemelerle imkansız olacaktır, ki tel kopunca gitarım şarkıyı tamamlayabilsin diye alacağınız köprü bir anda basit bir parçanın aşınması veya kaybolması yüzünden sezonu kapatabilir.

6. Bu arada siteyi detaylı inceleyince şöyle detaylar ortaya çıkıyor:

Köprü, belirli bir miktarda gerilim değişikliğini telafi edebilmekte. Bu nedenle akort kulaklarını çarpmanız veya tellerin azıcık gevşemesi gibi değişiklikler bir etki yapmazken, kulağı çevirip başka bir akorda geçtiğinizde veya bend yaptığınızda sistem o toleransın dışına çıkmakta ve nota değişikliklerine izin vermekte.

Mesele, buna ne hızda izin vereceği. Her bend yaptığınızda Evertune, notanın değişmesine izin vermeden önce bir süre notayı sabit tutuyor. Yani hem bendleri normalde yaptığınızdan daha önce başlatmanız gerek, hem de teli daha fazla itmeniz gerek. Daha fazla itmek sorun değil de, o daha önce başlama olayı can sıkıcı bence. Zone 2-3 arasında 2.9 gibi bir yere ayarlarsanız çok farklılık olmaz bendlerde diyorlar, ancak o zaman da tel gerilmelerine karşı olan toleransını ciddi şekilde azaltmış oluyorsunuz köprünün.

Vibrato nasıl yapılacak bu köprüde bu arada ya? Çok hafif değişiklikleri toparlayacağı için onlarda ciddi sıkıntı olabilir.

Kısacası, henüz denememiş olsam da, araştırdıkça daha da gereksiz bulmaya başladım.

Kaynak: http://www.evertune.com/setup/

7. Lead çalanlar için değil de daha çok sert müzik türlerinde ritm çalan gitaristler için daha uygun bir köprü bence. Satriani nesine kullanıyor bilmiyorum da. :D Bana kalsa tremolo köprülerden hayatta vazgeçmem ama ileride sabit köprülü bir gitar alıp takacağım kesin. :)

Bu Sayfayı Paylaş