gitarda çalışma prensibi

hergün çalışmaya başlarken ilk hangi egzersizlerle başlanılmalı? ben solağım ama sağ ile çalıyorum gitarı yıllardır.sağ elimi 2-3 saat çaldığımda sol gibi hissediyorum ama ertesi gün yine aynı nokta :) sağ elimi güçlü hissedebilmem için ne yapmalıyım.sol el için parmak egzersizleri neler önerirsiniz? kas geliştiren yuvarlak simitler var onlardan alsam sağ elime faydası olur mu?önce gereken güçü toplayıp sonra düzgün ve doğru şekilde vurmayı öğrenmek işe yarar mı yani ?yoksa tamamen çalışarak mı oluşturmalıyım kasların dayanıklılığını ve gücünü?........ merci.....

sen solak olarak sağ gitar çalmaya başlayarak golü atmışsın zaten :D
bende solağım ama solak gitar çalıyorum. yani prensip olarak sağ çalanlardan bi farkım yok
ama solak olduğu halde sağ gitar çalmaya başlayanlar gitarına daha iyi hakim oluyor diye bi duyum almıştım
tabi ne derece doğru orasıda tartışılır.....

Outcry, olayın kas "gücü" ile olan alakası ikinci planda. Önemli olan reflekslerin. Bunu da elde etmenin tek yolu çok çalışmak.

Yoksa iyi bir gitarist, çaldığı tarza göre değişir, ama hızlı gitar çalmaya meraklıysan, perdelere düşündüğünden çok daha hafif hareketlerle basar. Yani zaten notaların üzerine abanmak teknik olarak bir hatadır, alışılmaması, alışıldıysa düzeltilmesi gerekir.

Bu yüzden önceden toplaman gereken bir güç falan yok, yapman gereken tek şey çalışmak. 1 2 3 4 - 1 2 3 4 kromatik çalışmasının bile faydası büyüktür, önüne -her ne- geliyorsa çal/çalış. Başka yolu yok.

Kromatik dizileri aralıkları belli bir metronom eşliğinde çalışmanın çok yararı olacağı kanatindeyim...

İleride geliştikçede metronomu arttırabilirsin...

Batuhan çok güzel bir noktaya temas etmiş,bir gitaristin en önemli duyusu bence reflex leridir...Bunun tek yoluda çalışmaktır...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
evet bunlar doğru yolda olduğumun yazılı kanıtları sizler tarafından:) biraz moral buldum.çalışmalarda şu an itibariyle direk 190 metronomdan başlıyorum 208 gibi bırakıyorum.kastığımda 220 de oluyor ama bi faydası olacağına inanmıyorum.neyse saolun tekrar.herşeyin başı 1234 :) en basit ama sağlamı.thnxx

annem bana küçükken gitar çalışmazsan bu amca gibi olursun derdi,gösterdiği amcada erkin koray dı :LOL: :LOL: :LOL:
şaka bi yana gidip sağlam bi gitaristten ders al istanbulda oturuyosan tünelde emre var tavsiye ederim ;)

ben de ilk gitar calmaya basladigim birkac sene kromatik egzersizleri cok calisirdim ama sonradan gordum ki kazandigin hizi destekleyecek armoni bilgin olmadiktan sonra hizli calmak hicbir ise yaramiyor.

neredeyse her aksam iki saat kadar calisirim, bunun ilk yarim saati klavye basinda tamamen armoni-nota uzerinde geciyor. sonra gitara geciyorum ve eger cok gaza gelirsem son yarim saatte bazen hiz kazanmak icin alistirma yapiyorum

slm

bende solağım ama 2 elimide kullanıyorum aslında sadece yazı yazarken solağım onun dışında diğer aletleri kullanırken makas yada o tür şeylerde her 2 elimide kullanıyorum ben anlamadığım eğer solaksan zaten sol elin klavyeyi kullanan elin oluyor normal gitarda ve aslında daha iyi hakim oluyorsun yada banamı öle geliyor nedir...

dostum solaksan sol elin penaya geliyor benim bildiğim. eğer ben bir senedir yanlıs biliyorsam kusra bakmayın arkadaslar ama ben öyle biliyorum... ve sanırım mahcem sunu söylemişti:solak olup sağ düzen calman daha iyi. Sahnede daha uzun süre yorulmadan solo atabiliyorsun. Sol elin sağdan daha kuvvetli oluyor ve daha uzun sure klavyeye hakim olabiliyorsun...

bende aynı şekilde çalıyorum :) solağım (hatta iki elimide kullanırım bende) ama gitarı sağ çalıyorum, bunun önemli avantaj ve dezavantajları var ama kişiye göre değişebiliyor bunlar.. güç olayına bende katılıyorum misal klasik gitarda saatlerce bare ile çaldığım olur hiç zorluk çekmem.. ;) ammavelakin sağ elimin pena konusunda aksadığını hissediyorum bazen, sonuçta kendinizi tabiatınıza ters birşeye zorluyorsunuz.. ama sol eliniz daha hassas olduğu için daha iyi bir tuşeye sahip olabilirsiniz ve kullanmak istediğiniz gitar konusunda kısıtlanmıyorsunuz işte bu herşeye değer.. ;)

daha önce bu konuyla ilgili bi başlık vardı ama silinmiş olabilir..

outcry demiş ki:
hergün çalışmaya başlarken ilk hangi egzersizlerle başlanılmalı? ben solağım ama sağ ile çalıyorum gitarı yıllardır.sağ elimi 2-3 saat çaldığımda sol gibi hissediyorum ama ertesi gün yine aynı nokta :) sağ elimi güçlü hissedebilmem için ne yapmalıyım.sol el için parmak egzersizleri neler önerirsiniz? kas geliştiren yuvarlak simitler var onlardan alsam sağ elime faydası olur mu?önce gereken güçü toplayıp sonra düzgün ve doğru şekilde vurmayı öğrenmek işe yarar mı yani ?yoksa tamamen çalışarak mı oluşturmalıyım kasların dayanıklılığını ve gücünü?........ merci.....
Bende su simitler hakkında bilgi alabilirmiyim?İhtiyacım olabilir cunku kucukken yuzuk parmagım kırıldı bunun acısını hala cekiyorum

genelde spor malzemesi olarak satılan lastik simitler oluyor sanırım.. parmağının kırılması dolayısı ile bir sorunun varsa doktora danışmak en iyisidir zira daha kalıcı bi hasar verebilirsin eline çünkü bunlar kas geliştirme ile ilgili aletler, müzisyenlik için çok anlamlı değil bu..

:) evet bunu bende anladım simit hikaye oluyor :) gerek yok yani.gereken teş şey çok fazla çalmak ve ellerini kasmıcaksın rahat olucaksın ve aynı zamanda hakim olucaksın..kasla gitar çalınmaz güçle çalınmaz.sadece ellerin yapmak istediklerini yapabilcek reflekse,güce,hakimiyete kavuşacak.ben bunu öğrendim arkadaşlardan.sağolsunlar yazmışlar .özellikle pyramind ve 01 müzisyen arkadaşlara....bu arada solak çalmak daha iyi klavyeye hakimo luyorsun diyen arkadaşlar..haklı olabilirsiniz ama..gitar sadece sol elle çalınmıyor..solak bir insanın sağ elinin nasıl aciz olduğunu düşünürseniz nedemek istediğimi anlıcaksınız..sağlaksanız..sol ile bi şut atın bakalım istediğiniz yere istediğiniz zerafette gidecek mi? :) hayır..ama çalışınca gider bir gün :) azim is everthinkk.... yani sol el diyip atmayın sağ el de çok önemli veikisinin uyumu..sağ ile pena vuruken sol elinin tele dokunuşu yaptığın baskıya kadar hepsi uyum içinde olması gerken şeyler..diye öğrendim.. öyle düşüüyorum..teşekkürler...aciz bilgimi bağışlayın..bu konuda gerçekten deneyim sabihi arkadaşların yorumlarıyla bişeyler yazmaya çalıştım ve anladıklarımı yazdı.umarım doğru yoldayımdır :)) sevgiler.....

vileshome demiş ki:
genelde spor malzemesi olarak satılan lastik simitler oluyor sanırım.. parmağının kırılması dolayısı ile bir sorunun varsa doktora danışmak en iyisidir zira daha kalıcı bi hasar verebilirsin eline çünkü bunlar kas geliştirme ile ilgili aletler, müzisyenlik için çok anlamlı değil bu..
Tavsiyen icin saol ama olan olmus bikere Vileshome :( Yani anlatmak istedigim su;PArmagım kırıldı dıstan pilatin koydu iyilestide ama bozulan makine ekisi gibi olmaz derler yaa,sen ne kadar tamir ettirebilisen ettir ilk aldıgın gibi olmas iste bu olayda ona benziyo,bu parmakla hammer on yapmam bana 2 ay a mal oldu.Arkadasım kriz geciriyordu sonunda :LOL: Alısması uzun surdu ama sonunda oldu ama halaa arasıra hammer yaparken alt tele kayabiliyo parmagım yani hala sorunlu.İste bende bu ise bi care bulmak istiyorum.Bu arada seni bi an doktor zannettim sikayetimi eksiksiz anlattım :LOL: :D

Geri