Power Tube Pedal Ve Preamfiler

Daha evvel başka güzide bir forumda da paylaşmıştım , niçin burada da yer almasın .
Bir kişi ilgilense yeter .

İyi eğlenceler ,

----------------------------------------------------------------

Selamlar ,
Bugün çok az bilinen ve az kullanılan bir ekipman ile ilgili yazacağım . Umarım faydalı olabilirim .

Burada amaç aynen çok düşük wattlı amfilerde olduğu gibi güç lambalarını aşırı yük altında doymuş (saturated) distorsiyon üretmesi için zorlayıp oradan çıkan sinyalide kendi kullandığımız başka bir amfi yardımı ile dilediğimiz ses seviyesinde ton üzerinde istediğimiz gibi oynayarak (EQ yada Preamp tone ayarları ile) arzu edilen kırılmış power tube soundu kendi amfimizden ( ister solid state , ister tube ) almaktır. Buna ise ingilizce "quiet cranked-amp tone" denmektedir.

Bunun pedal yada rack sistemde gerçekleşebilmesi için üründe ,
1- Power tube (Güç lambası)
2- Dummy Load
3- Line-level adjustment pot (Giriş seviye ayar düğmesi) bulunması gerekmektedir.

Bununda düzgün olarak kullanılması ve çok iyi sonuç alınabilmesi için ,
1-Pre EQ
2-Power tube pedal yada rack
3-Post EQ
4-Lineer Amfi
5-En az 1 watt yada daha fazla güç üreten gitar speaker sıralaması eksiksiz olarak uygulanması gerekmektedir.
Burada pre/post EQ voicing ayarlamaları için şart .
1 watt yada üzeri sürülmüş gitar speaker da speaker distortion alımı için şarttır.

Arzu edilen ton , Gitardan gönderilen sinyal bir ön EQ yardımı ile şekillendirildikten sonra power Tube Pedal içindeki preamp tube vasıtası ile gerektiği kadar isteğe bağlı olarak kırıldıktan sonra gene pedalın power kısmına geçer ve buradaki 1 watt (bazen 3-5 watt da olabiliyor) gücündeki amfide ki lambanın sesin sonuna kadar açılarak kırılması ve dummy load işleminden sonra bir en son EQ ile tekrar voicing ayarı yapılarak arzu edilen lineer bir amfi marifeti ile 1 watt ve üzeri güç üreterek gitar speakerı ile elde edilir.

Bu tarz ürünlere birkaç tane örnek vermek gerekirse (Aslında çokda fazla bulunmamaktadır)

-VHT Valvulator GP-3 (artık üretimi yok , rack , 6 adet 12AX7 içeren süper bir preamp )
-Lexicon Signature 284 (artık üretimi olmayan rack tarzı ve 2 EL84 lamba içeren bir ürün)
-Hughes & Kettner Crunch Machine (artık üretimi yok , mini rack , 1 EL84 , 1 12 AX7 içerir .)
-Hughes & Kettner Cream Machine (artık üretimi yok , mini rack , 1 12AT7 ve 1 12 AX7 içerir.)
-SWR interstellar overdrive (Aslında bass gitar için üretilmiş ama kullanan gitarcılarda var , rack , 2 adet EL84 ve 1 adet 12AX7 içerir.)
-ADA Ampulator (artık üretimi yok , rack , 12AX7 )
-FRENZEL Dual Channel FM Preamp Guitar Tube Amp ( 2 adet 12AX7 )
-Gjika Mini Amp Power Tube Distortion (Pedal , 12ax7)
-Koch PedalTone (Pedal , 4 adet 12AX7)
-Stephenson Amplifications Stage Hog (Pedal , 2 adet 12AX7)
-Surprise Sound Labs Rock Block (Pedal - 2 adet 12AX7)
-The Tone God Tubeulent (Masa üstü cihaz , 1 adet 6V6 ve 1 adet 12AX7)
-Garnet Amps "Gar" Gillies' Herzog (masa üstü cihaz , 1 adet 6V6 ile 1 adet 12AX7 )

Örnek olması ve güncel olması açısından birkaç güzel link :

http://www.surprisesoundlab.com/ssl-19_004.htm
http://www.surprisesoundlab.com/ssl-19_003.htm

http://www.stephensonamps.com/old/stagehogv8.htm

http://www.koch-amps.com/koch/index....d=18&Itemid=14

Sevgiler,

Hakan

:)

Arastirma ruhuna sahip kisilerin, oteki forumdan bildigi bir konu bu. Aynen bu da keyifli, bilgi dolu bir baslik.

Zaten bu forumda icinde ciddi bilgi olan cok az topic var, umarim bu baslik kaybolmaz ve goruntulenme sayisi kadar yorum sayisina ulasir.

Tekrar eline saglik Hakan abi, senin bu arastirmalar hakikaten eglenceli :)

Cream Machine araştırıyorum amerikada. ama henüz geri dönüş olmadı. çok komik rakamlarada bulunabiliyor çok uçuk rakamlarada. H&K yeni head amp lerinde hemen hemen aynı sistemi kullanmış. 1 wattlık bir canavar kendileri. yanlış hatırlamıyorsam 3 modeli olması lazım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cream Machine araştırıyorum amerikada. ama henüz geri dönüş olmadı. çok komik rakamlarada bulunabiliyor çok uçuk rakamlarada. H&K yeni head amp lerinde hemen hemen aynı sistemi kullanmış. 1 wattlık bir canavar kendileri. yanlış hatırlamıyorsam 3 modeli olması lazım.

Cream Machine bir çeşit , bendekinin resimlerini ekledim yukarı .

onu istiyorum :) cream machine tek model. bu modelin devamı 3 ayrı preamp

Dosyalar

• h&k.jpg
    h&k.jpg
    125.6 KB · Gösterim: 236
onu istiyorum :) cream machine tek model. bu modelin devamı 3 ayrı preamp

Yukarıda , en başta yazdığım listede Crunch Master yada Machine olarak geçen ve 1 adet EL84 ve 1 adet 12AX7 içeren model var zaten , belirtmiştim .
Metal Master ise power tube özelliği içermediği için listemde yok . 2 adet 12AX7 preamfi lambası olarak çalışıyor .

Anlatmak istediğim bu .

ooo.. bunu bilmiyordum. çok teşekkür ederim. sonuçta istiyorum ben onu :) forumdan bir arkadaşla görüşmüştüm. daha önce kullanmış ve satmış. abartıldığı ve aslında okadar iddalı bir alet olmadığını söyledi ancak ben katılmıyorum bu konuda. gerçek anlamda taşınabilir ve hayat kurtarıcı gözüyle bakıyorum. özellikle cab.sim konusu çok güzel.

Beğenip beğenmeme konusu tamamen kişilerin lezzet anlayışları , beklentileri ve malzemeyi kullanabilme becerileri ile harmanlanınca ortaya çıkan bir durum .
Çok değişken tabii .

Bir de bu ürün , türünün ilk örneği ve tarihi bir önem de arz ediyor .

Bugün için bana fikrimi sorsan , güncel ürünler arasından hangisini tercih edersin diye .

Tercihim ,

Modern ve Heavy tonlar için RockBlock ,
Vintage tonlar için Tubeulent .

Geri