Prosesör-amfi Preamp Çakışması Yardım!

valla denemediğim için bir şey diyemeyeceğim. avt-20 önerdim ama onda da send-return yokmuş.
direkt güzel kayıt alabilmek için send çıkışı lazım.
amfinin send çıkışından ses kartına girip, cubase'den (ya da benzeri programdan) kanalın üstüne kabin simülatör plug-in'i koyup (KeFIR ya da muadili ne varsa) çok iyi kayıtlar almak mümkün.
send çıkışı yoksa da, sm-57 mikrofon, standart ucuz bir harici ses kartı, sesi de çok açmadan gayet güzel kayıtlar alınabilir. ben evde hep yapıyorum, demo için yeterli.
iş ciddiye binince zaten, stüdyoda aç açabildiğn kadar :)

Mikrofon+ses kartı kafama yattı hocam diğer türlü zor benim için çünkü send çıkışlı amfiler hep büyük amfiler oluyor 50 watt falan o da benim ev için oldukça fazla. Hocam şimdi videolarınıza baktım da kayıtları nasıl aldınız acaba oldukça güzel prof. kayıtlar tebrik ederim bu arada :D

bu arada ızdırap şarkısını şimdi izledim çok güzel olmuş strattan çok güzel ton almışsınız üstelik prosesörle .Kurban tonlarına benzettim ben bir yanlışım yoksa:)

teşekkür ederim
genelde maxon od 808 overdrive (boost için), mesa boogie triaxis preamp ve kabin simülasyonu olarak axe fx ultra kullanıyorum.
bir demomda evde kabin kaydı da yaptım biraz zor oldu ama idare eder.
bazen de sadece axe fx ultra kullanıyorum.
ama en güzeli kabin önü mikrofon.
sm-57'den şaşma derim.

Cub 10 ile ilgili olarak kısaca araya gireyim.. Bir süre kullandım. Fiyatına göre çok iyi bir amplifikatör. Oldukça karanlık karakterli. Cleanleri çok güzel. Hem reverb'ü, hem de effect loop'u olmaması da ciddi bir dezavantaj. Pek esnek bir amplifikatör olduğunu düşünmüyorum.

Tek amplifikatörüm olacaksa Cub10 yerine, Cub 12R, LC15 gibi modelleri tercih ederdim.

Hocam esnek değil derken daha çok vintage karakterli mi anlamında. Yoksa uygun setupla geniş bir ton yelpazesi yakalanmazmı

Hocam esnek değil derken daha çok vintage karakterli mi anlamında. Yoksa uygun setupla geniş bir ton yelpazesi yakalanmazmı

Cub 10 daha çok Amerikan karakterli ve evet, vintage da denebilir herhalde. Bir ton ayarı var ve drive'ı zayıfça.. Cub 10 alırsanız, muhtemelen EQ pedalı, distortion ve Reverb de almak isteyeceksiniz. O yüzden en başından doğru dürüst EQ'su ve reverb'ü olan bir amfi almanız bence daha mantıklı olacaktır.

Bu analog setup işini gözünüzde o kadar büyütmeyin ve kendizi kaptırmayın bence.. İyi bir overdrive ve iyi bir amfi bence büyük ölçüde yeterli..

Evet sanırım ben de korkuyorum biraz bir yerden başlamak gerek elbette. Sinan Güngörer hocam da marshall avt-20 önerdi o nasıldır kullanmışlığınız var mı işimi görür mü yoksa daha ucuz yollu olarak vs15-30r lere baksam da olur mu?

Evet sanırım ben de korkuyorum biraz bir yerden başlamak gerek elbette. Sinan Güngörer hocam da marshall avt-20 önerdi o nasıldır kullanmışlığınız var mı işimi görür mü yoksa daha ucuz yollu olarak vs15-30r lere mi baksam da olur mu?

Avt20'leri bilmiyorum. Ama Sinan Bey tavsiye etmişse mutlaka bir görün, deneyin..

VS30 kullanmış ve pek de beğenmemiştim.

Cub 10 daha çok Amerikan karakterli ve evet, vintage da denebilir herhalde. Bir ton ayarı var ve drive'ı zayıfça.. Cub 10 alırsanız, muhtemelen EQ pedalı, distortion ve Reverb de almak isteyeceksiniz. O yüzden en başından doğru dürüst EQ'su ve reverb'ü olan bir amfi almanız bence daha mantıklı olacaktır.

Bu analog setup işini gözünüzde o kadar büyütmeyin ve kendizi kaptırmayın bence.. İyi bir overdrive ve iyi bir amfi bence büyük ölçüde yeterli..

aynen katılıyorum, iyi bir overdrive, iyi bir amfi yeterli. Madem evde kayıt yapacaksınız, delay, reverb, chorus vs gibi efektler bilgisayardan da verilebilir. Hatta daha iyi olur.

hocam maalesef deneme imkanım çok yok küçük şehirdeyim malum koşullar.yardımlarınız için çok teşekkürler. Sinan hocam sorun olmazsa sizin için özelden bir iki soru daha sorabilirim ilerki günlerde size.

Ben bahsettiğin laney cub ve marshall avt nin yanı sıra blues junior vox night train roland cube serilerinin tamamı ile karşılaştırıp tech21 trademark 60 almıştım. Bu amfilerin çok ötesinde bir amfi bana göre hem ton olarak hem de barındırdığı özellikler olarak. Fx de var. Aşırı şekilde tavsiye ediyorum. 800-1000 TL arasında bulabilirsin 2. elde. Tamamen analog olmasının verdiği avantaj, bu amfiye bağladığın her aletin "karakterini" bozmadan veriyor olması, bu bir gitar olur pedal olur processor olur..Güç olarak mesela herhangi bir bar veya küçük ölçekli bir açık hava konserini rahat kaldırıyor bir boost pedalı ile.

....konu başlığı altında tek cevap vermiş kişi ben iken, katılan üçüncü kişi tutup da ''şu alltube-analog artistleri bitse vs' gibi laflar ediyorsa, o lafın ilk cevap veren kişiye gittiğini düşünmemek mümkün değil. 'E kime diyorsun o lafı' derler.
.

metnin akışından da anlaşılacağı üzere seni kastettim. zira ortada prosesörle ilgili bir soru var. yani adam artık almış, geri dönüşü yok. bu kullanımımı nasıl daha iyi hale getirebilirim diye soruyor. bu soruya tutup da "prosesörleri gitar amfisine girmeyelim,mümkünsü biribirlerinden oldukça uzak noktalara koyalım,hatta aynı odada bile durmasınlar" yazmanın manası nedir? 'yardım' olmadığı ortada.. altına cevap verdiğin konu başlığına bakınca takdir edersin ki -amacın bu olmasa da- yaptığın artistlik gibi duruyor.

metnin akışından da anlaşılacağı üzere seni kastettim. zira ortada prosesörle ilgili bir soru var. yani adam artık almış, geri dönüşü yok. bu kullanımımı nasıl daha iyi hale getirebilirim diye soruyor. bu soruya tutup da "prosesörleri gitar amfisine girmeyelim,mümkünsü biribirlerinden oldukça uzak noktalara koyalım,hatta aynı odada bile durmasınlar" yazmanın manası nedir? 'yardım' olmadığı ortada.. altına cevap verdiğin konu başlığına bakınca takdir edersin ki -amacın bu olmasa da- yaptığın artistlik gibi duruyor.

yaptığım en iyi yardım o halbuki. :)

ayrıca geri dönülmez diye bir şey yok, amfiyi satın almamış. gerçi almış olsaydı da aynısını söylerdim.

Geri