Anlamıyorum sıkılıyorum.. (Yeni başlayanlar için rehber :))

Arkadaşlar merhaba ben gitar çalmaya yeni başladım ama forumda bişeylere baktıkça gitardan iyice soğumaya başladım.. yaklaşık 3 aydır gitar çalıyorum öğrenmem gereken çok şey olduğunu biliyorum ama ben çok yoğun olduğum için ders alamıyorum yani kendi başıma götürüyorum.. elimde 500 milyon civarında bir bütçe var.. ne yapmam gerekiyor.. bu arada ben power metal ve progressive metal dinleyen bir adamım.. önerileriniz ne yönde.. burda geçen sözcükleri neyine ne olduğunu hiç birşeyi anlamıyorum.. yardımcı olabilirseniz sevinirim..

Sakin ol. Ben de hiçbir ders almadan kendim öğrendim olayı. Tab okumasını öğren

www.olga.net

gibi sitelerden sevdiğin parçaların tablarını çek ve çalış.

akorları öğrenebileceğin basit bir kitap al.

hevesin biterse bu iş biter. Kimse anasının karnında öğrenmedi. maymun iştahlı olma, ciddi bak hevesini kaybetme ve çoook çalış.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sağolun arkadaşlar ama benim sorunum şu ben şu an tabları falan okumama gerek kalmıyor iron maiden dream theatre nightwish epica v.b gibi gurupların şarkılarını kulaktan çıkartabiliyorum ama olay onun dışında hiçbir şey bilmiyorum.. :oops:

bu arada elimdeki gitar washburnun dandik bir elektrogitarı.. üzerinde ne işe yaradıklarını bilmesem ve isimlerini bilmesemde üç tane tekli manyetik var.. 2 tane tone ayarı var ama ben onlara hiç dokunmuyorum 6 seçenekli seitch var ne işe yaradığını onunda bilmiyorum..

teşekkürler yeni başladım dediğim 3-4 ay oluyor arkadaşlarım var adamlar şok olmuşlardı ilk çaldığımda :LOL: :LOL: ama işte devamı gelmiyor sesler uymuyor yani sadece teller ve penalarda bitiyor iş.. ondan sonraki kısım teknik bilgi herşey sıfır..

Welhour demiş ki:
teşekkürler yeni başladım dediğim 3-4 ay oluyor arkadaşlarım var adamlar şok olmuşlardı ilk çaldığımda :LOL: :LOL: ama işte devamı gelmiyor sesler uymuyor yani sadece teller ve penalarda bitiyor iş.. ondan sonraki kısım teknik bilgi herşey sıfır..

Sabırla burayı okumaya devam et, herşeyi yavaş yavaş öğrenirsin. Teknik olarak neler biliyorsun, mesela hummbucker ne demektir, floyd rose vs. bunları bilmiyor musun mesela?

şimdi mesela processorlerin olayını anladım sesi değiştiriyorlar analog yada digital olarak iki seçenek var.. peki gitarın üzerindeki manyetikler switcler tone tuşları bunların çeşitleri ne iş abi hiç bir şey bilmiyorum bunlar hakkında.. manyetiklerin yerleri mesela bridge neresi ne takılmalı ne işe yarar.. yardım edebilirmisiniz??

Neye yaradıklarını isimlerini falan boşver. Bunlar senin çalışını değiştirmez. Sen çalmana bak. Onları lazım olursa kolayca öğrenirsin. Fakat iyi çalmayı öğrenemedikten sonra herşeyin manasını bilsen bi halta yaramaz. Bunlarla uğraşma çalmana bak.

Bridge = köprü, tellerin sonlandığı, sağ elini koyduğun yer, neck de boyun yani sap demek...

Senin gitarının 3 manyetiği var, elini koyduğun yere yakın olana bridge/köprü manyetiği, ortadakine middle/ orta :D manyetik, diğerine de neck/boyun-sap manyetiği denir.
Switchler bu manyetikleri değiştirmeye yarar. En aşşağıdaki pozisyondayken, köprü manyetiği, ortadayken orta manyetir çalışır vs...

Sağ elini koyduğun yerdeki köprünün çeşitleri vardır. Temel olarak 2ye ayrılırlar diyebilirim, sabit köprüler ve floyd rose türevleri... Sabit köprülerde isminde olduğu gibi tellerin bağlandığı yerler sabittir, hareket edemez. Floyd rose'da ise bir kol yardımıyla, o gördüğün uzun şey yani :D tellerin takıldığı yeri oynatarak tellerin gerginliğini azaltıp çoğaltabilirsin. Floyd rose'lar birkaç tane yaya bağlıdır, bu sayede gerginliği ayarlayabilirsin...

Bu sabit köprülerin ve floyd rose türevlerinin bir sürü çeşitleri var bunları yavaş yavaş öğrenirsin...

Gitarın diğer kısımlarına gelince, gövdeye ingilizcede body deniyor, gövdenin boyasına "finish" denir Birçok çeşidi vardır onun da. Gitarının sapına, neck denir. Üstündeki tahta kısıma ise fretboard. Saptan ayrı sonradan takılan bir tahta parçasıdır, perde işaretlerinin olduğu yerdir yani. Senin gitarındaki çok büyük ihtimalle rosewood yani gül ağacıdır, kahverengi bir rengi vardır. Perde işaretlerine ise 3-5-7. perdelerde olan "inlay" denir. Seninkiler nokta şeklinde sanırsam, onun da çeşitleri vardır. Fretboard'un da rosewood,maple, ebony gibi değişik ağaçlardan yapılması mümkündür...

Kafa kısmına ise, yani "washburn" yazan yere, headstock denir, akord kollarına da tuner. headstock'ın başladığı yerde, floyd rose köprüsü olan gitarlarda akor kilitleri bulunur. Adı üstünde akord kaçırmaması içindir gitarın.

Sap ve gövdenin birbirine bağlanışı için çeşitli seçenekler vardır. Eğer sap ve gövde birbirinden ayrıysa, senin gitarının böyle olduğunu tahmin ediyorum, sap genelde "4" vidayla gövdeye bağlanır. Böyle gitarlara bolt-on denir, eğer sap ve gövde birse basit anlamda, o gitarlara da neck-thru denir...

Bunları hiçbiirşey bilmiyormuşsun gibi yazdım umarım yardımı olmuştur :p

Ekleme: Single manyetik küçük, tekli manyetiklere denir, hummbucker ise 2single'ın bir araya gelmesinden oluşan tek bir manyetiktir diyebiliriz :)

ama ben öğrenmek istiyorum çünkü çalışımı değiştiriyor çünkü tonlar monlar hiçbirşey tutmuyor her şarkıyı tek bir seste çalıyorum.. radioheadıde aynı tonda çalıyorum theatre of tragedyide.. yani olmuyor.. aslında yeni bir gitar alıp onu kendi istediğim gibide yapmak istiyorum.. o yüzden öğrenmek istiyorum..

Welhour demiş ki:
ama ben öğrenmek istiyorum çünkü çalışımı değiştiriyor çünkü tonlar monlar hiçbirşey tutmuyor her şarkıyı tek bir seste çalıyorum.. radioheadıde aynı tonda çalıyorum theatre of tragedyide.. yani olmuyor.. aslında yeni bir gitar alıp onu kendi istediğim gibide yapmak istiyorum.. o yüzden öğrenmek istiyorum..

O sadece gitarınla ilgili bir olay değil tabii. Gitarını tonlamanın sonsuz yolu vardır, hiçbirimizin elinde radiohead'i ve t.o.t'yi aynısı gibi çalıcak ekipman yoktur zannedersem...

Her şeyi yavaş yavaş öğrenirsin dediğim gibi, neyin neye etki ettiğini, stüdyoya gittin mi hiç? Stüdyoya gitmek çok yardımcı olacaktır sana...

sağol dave kardeş mükemmel yardım oldu.. ama birşey soracağım neck ve bridgedeki manyetiklerin birbirinden ne farkı var.. hepsine aynı manyetik takılabilirmi..

Welhour demiş ki:
sağol dave kardeş mükemmel yardım oldu.. ama birşey soracağım neck ve bridgedeki manyetiklerin birbirinden ne farkı var.. hepsine aynı manyetik takılabilirmi..

Hepsine aynı manyetik takabilirsin, ses farkı esasen pozisyondan kaynaklanır... Gitarını amfiye takmadan ilk olarak köprünün dibinden, sonra da en son perdenin yani neck manyetiğinin ordan çal, ses farkını görürsünn . Sonra aynı şeyi amfide dene, bridge manyetiğini kullandığında tellerin titreşimi köprü kısmından, neck manyetiğini kullandığında neck kısmından alındığı için, bridge daha parlak ve tiz, neck ise daha bas ve yuvarlak ses verir :)

bu arada hiç stüdyoya gitmedim daha doğrusu bi kaç grubu izledim ama gitme fırsatım olmadı.. çok merak ediyorum aslında birgün gideceğim ama işte hiçbişey bilmeden gidipde öyle mal gibi kalmaktan korkuyorum.. ses ayarlarını bir yapabilsem.. ve bu arada bana hangi gitarı önerirsin kardeş..

Yavaş yavaş. Maymun iştahlı olma. Öğrendiklerini hazmederek git. Sen en ileriden başlamak istiyorsun. Dave güzel yazmış önce bunları pratikte görüp dene. Amfin varsa ayarlarıyla oyna, hangi düğme ne işe yarıyor kendin kurcalayarak öğrenirsin bu işleri. Amfin yoksa acilen bir tane edin. 15 watt lık yeterli.

Geri