Yeni Başlıyorum Gitar Ve Öneri Arıyorum.

'Elektro Gitarlar' forumunda Scramble tarafından 14 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. Hepinize iyi günler.Lise 1 öğrencisiyim.Daha önce hiç gitar çalmadım.Fakat elektroya başlamaya karar verdim.Bir kaç öneri almıştım.Önce klasik gitara başla sonra elektro çal diye.Sizce bu öneri doğru mu?Ben klasik gitarı sevmiyorum.O yüzden hiç istemedim.

Başlangıç için önerileriniz nelerdir?Nasıl bir gitar önerirsiniz?200 Tl'nin üstünde bir gitar almak istemiyorum.Bütçem şuanlık buna uygun.Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Gitar olarak Manuel Raymond MRE3BK buldum sizce nasıl?

2. Elindeki parayı arttır biraz daha. 400 TL civarında ikinci el güzel gitarlar var. Başlangıçda o seviyede bir gitarla başlanmasına karşıyım.

3. Lise'de klasik gitar almıştım, ödevleri yapmak istemediğim için bıraktım. Keşke bırakmasaydım. Şimdi çok geç. İyi düşün, bu kadar gençken sağlam bir altyapı almaya çalış. Ama aynı zamanda sevmediğin bir şeyle çok uğraşma, sevdiğine kay. Elektrodan başlamakta sakınca yok bence. Tek dediğim bu kararı dikkatli ver, klasik gitar eğitiminin değerini sonradan farkedebilirsin.

Gitar olarak arkadaşa katılıyorum. Tonu, klavyesi, vs. açısında kalitesi pek iyi olamaz 200 TL'nin. 400-500 TL'ye ise gayet güzel 2. el bulursun. Gitarının güzel oluşu seni daha da gaza getirir. 2. el'i sakın aşağı görme, bence sıfırdan daha iyi bir seçim, hem tahtası oturmuş olur, hem fiyat açısından daha mantıklı. Gitarda pek garanti olayına gerek olmuyor zaten. Squier modellerine bak derim. Çok aşağılanırlar ama artizlik adına sadece...

4. Elimde Hardcase ile birlikte rockson var. Bir öğrencim icin almistim ama sehirdisina taşındı. Hardcase ile 179 tl istiyorum. Olanlarından resimlerine bakabilirsiniz.

5. Gitarınızın durumu nasıl yani çok eski mi fotoğraflarına nerden ulaşabilirim?

6. Dediğiniz gibi sevmedim klasik gitarı ve uğraşmayı düşünmüyorum ta ki elektroyu tamamlayasaya kadar.Malesef şuanlık ikinci el yada sıfır 200 tlyi geçmeyecek gitar arıyorum.İkinci el tavsiye eder misiniz?Yani bir sorun olsa gitarda yaptırmam sıkıntı olur mu?Çok sık arıza olur mu?

7. Malesef şu anlık artıramam.200 tl ikinci el sağlam bulursam alacağım büyük ihtimal.

8. http://turkrock.com/threads/34768/
    Tertemiz ve sorunsuzdur. Sifir kadar Yenidir. Bir öğrencim icin almistim ama tasindi bi nedenle kullanilmadi. Ilan da fotolar var.

9. Bu işler sabır ister ;)

10. Once klasik gitara basla sonra elektroya gec "geyigi" yillardan beri var :)
    Klasik gitarda elektro gitara gore tellerin cinsi farkli, tel yukseklikleri farkli, calim sekli farkli
    Eger elektro gitar calacaksan elektro gitarla baslaman cok daha faydali

Scramble bunu beğendi.
  11. Grugum

Grugum

250
    103
    555
    Hangisini istiyorsan onu çal. İkisi de birbirinden farklı enstrümanlar değil. Elektro gitar çelik telli olduğu için tırnakla çalması zordur. Hani tırnak kırılır diye. Yoksa al klasik gitarı, kasasını küçült, çelik tel tak, tellerin arasını biraz daralt, al sana elektro gitar. Basitçe böyle düşünebilirsin. Klasik gitarı penayla çalan ve elektro gitarı parmakları ile çalan bir sürü kişi var. Elektro gitar çalan adama klasik gitar versen yine aynı tekniklerle çalabilir. İkisini tamamen farklı enstrümanlarmış gibi gösterenlere pek kulak asma. 2. el elektro gitar ile başlayabilirsin. Bu forumdan alacaksan "Alışveriş Yaptığınız Kişiler Hakkında Iyi/kötü Yorumlarınız" başlığına bakıp güvenilir bi satıcıdan alabilirsin.

http://turkrock.com/threads/2479/

Scramble bunu beğendi.
  12. Öncelikle aldığın enstruman ne olursa olsun,aynen yeni bir lisan öğrenir gibi o işin temel unsurlarını öğrenmen gerektiğini unutma..
    Nota,solfej,armoni,tonalite,mode arpej vs.. ..
    Bunları öğrenmediğin sürece 30-40 kelime ile ingilizce konuşur gibi kısır bir döngüde kalırsın..Evet müzik hissiyatdır..Ancak aynı zamanda, hissettiğini enstrumana yansıtacak kadar kelime bilmiyorsan kekeme bir dile sahip olabilirsin..
    Naçizane tavsiyem armoni temeli iyi bir hocadan ders alman..

Scramble bunu beğendi.
  13. çok çok farklı enstruman her ikisi..Perde sayısı tel yüksekliği picking teknikleri,legato ,tutuş şekli tınısı.. Kesinlikle aynı değiller..

Scramble bunu beğendi.
  14. ery

ery

190
    37
    205
    Elektro çalıcaksan elektro al. Boşu boşuna klasik gitara para verme . Zamanını da boşa harcama. Ama 200 tl ye değil de 400 civarı 2. ellere bak. Sabit köprülü olsun.

Scramble bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş