Ne Işe Yarar?

'Elektro Gitarlar' forumunda Bucketles tarafından 15 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

Fasel, bir wah pedalı alırken sizin için bir kıstas mıdır?

1. Evet önem veririm.

3 oy
    37.5%
  2. Hayır önem vermem.

5 oy
    62.5%
  1. Arkadaşlar yakın zamanda aldığım sw-95 ile wah pedallarına giriş yapmış bulunuyorum ama nette falanda aratmama rağmen hiç cevap bulamadığım birşey var.

Bu cry baby lerde 535q ve sw 95 de sweeted by fasel diye bir ibare geçer ve bir devre resmi vardır.Bende meraklı bir araştırmacı olarak bu FASEL denen şeyi merak ettim.Dunlop bunu bağıra bağıra söylediğine göre FASEL önemli birşey wah pedallarında ton açısından.

Sorum net bir şekilde şu;
    Fasel nedir?
    Ne işe yarar?
    Fasel in bulunduğu wah ile bulunmayan wah arasındaki fark nedir?
    Ton-Yapı açısından nasıl bir katkısı vardır?

Birde anket açıyorum ki FASEL i seven sevmeyen ortaya çıksın diye =))

İlgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim...

2. Şimdi biraz baktım da sanırım fasel olanların tonlarında bir fark var. Daha yırtık bi wah karakteri var. Ve çaldığın tonu fazlasıyla etkileyip sanki konuşuyormuşçasına bi hava yaratıyor. Fasel olmayanlar biraz daha durgun. En azından bana öyle geldi. Şöyle de bir link vereyim : http://www.effectsbay.com/2011/01/fasel-wah-vs-non-fasel-wah/

Bana kalırsa fasel daha bir tatlı duyuluyor.

3. Dunlop' un Fasel olarak isimlendirdiği şey nüveli bir bobindir ve her wah pedalında bulunur. Zaten wah efekti bobin sayesinde frekansı gezdirmek üzerine kurulmuş bir mantıkla işliyor. Tabiki başka değişkenlerde var fakat kabaca bu bobinin Henri değerine göre frekans aralığı değişiyor diyebiliriz.

4. Yalnız internette fasel olan ve ya olmayan olarak ifade etmişler. Fakat sen her wah pedalında var demişsin. Acaba fasel cinsi mi farklı anlamında bu izzzyy?

5. "http://www.analogman.com/kraft.htm" şurayı referans göstererek;

Fasel bir indüktör türü, izzzyy nin dediği gibi wah bu bobinler sayesinde işliyor, fasel yoksa başka bir bobin vardır :)

Edit: Dile hakimseniz yukarıdaki makale hakikaten inciğine cıncığına girmiş wah pedallarının :)

6. Söyledimya fasel sadece patentli bir isim, aynı işlevde başka birşey olur illa fasel olmak zorunda değil. Yani her wah pedalında var dediğim indüktör, fasel de bir indüktör çeşidi.

7. Evet sownroth yazdıktan sonra biraz araştırmıştım. Fasel in karakteri daha bir farklı anlaşılan.

8. Fasel' inde birkaç çeşidi var. Ayrıca farklı endüktans değerlerine sahip tüm indüktörler birbirinden farklı sonuç verir. Yalnız birde nüve yapısı farkları var, mesela halo indüktörlerin nüve yapısı fasel indüktörlerden farklı buda sarım sayısı ile endüktans arasındaki oranı değiştiriyor.

9. faselsiz wah pedalları da vardır.

10. Yazdıklarımızı okudun mu?

11. Yazdıklarınızı takip ediyorum ve sonuç olarak aradığım soruların cevapları olarak (anladığım kadarıyla) merak eden arkadaşlar içinde son bir başlık atıyım.

Sorum net bir şekilde şu;
    Fasel nedir?
    Wah pedallarını wah pedalı yapan bir indüktör çeşitidir.(indüktör kelimesini ilk defa cümle için kullandım =)) )
    Ne işe yarar?
    Dunlop' un Fasel olarak isimlendirdiği şey nüveli bir bobindir ve her wah pedalında bulunur. Zaten wah efekti bobin sayesinde frekansı gezdirmek üzerine kurulmuş bir mantıkla işliyor. Tabiki başka değişkenlerde var fakat kabaca bu bobinin Henri değerine göre frekans aralığı değişiyor diyebiliriz.
    Fasel in bulunduğu wah ile bulunmayan wah arasındaki fark nedir?
    Daha yırtık bi wah karakteri var. Ve çaldığın tonu fazlasıyla etkileyip sanki konuşuyormuşçasına bi hava yaratıyor. Fasel olmayanlar biraz daha durgun.
    Ton-Yapı açısından nasıl bir katkısı vardır?
    Daha yırtık bi wah karakteri var. Ve çaldığın tonu fazlasıyla etkileyip sanki konuşuyormuşçasına bi hava yaratıyor.

Son olarak ise ben bu bilgileri almadan önce bir anket açtım ama bu fasel konusu ise gibson mı iyidir yoksa fender mi gibi tamamen kişinin renk-zevk tercihinin etkili olduğu bir konu olduğu için onuda gereksiz buldum.

Bilgi paylaşımını benden esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

12.  
  13. yazdıklarınızı okudum.dediğiniz gibi fasel nuveli bobindir. değer bakımından çeşitleri vardır 500mh,600mh gibi...hatta kendimde sardım bir tane fakat denemeye zamanım olmadı.
    benim demek istediğim bobin kullanılmadan yapılan wah pedallarıda var.

14. Tek eklemek istediğim nokta Fasel iyidir kötüdür, yırtıktır falan demek doğru değil. Bilinmesi gereken ortada bir Fasel efsanesi var ama devrenin de sound üzerinde etkileri var herşey Fasel değil.

15. Örnek verir misin?

16. mesala ibanez wh-10

rasho10 bunu beğendi.
  17. Evet onlar indüktörsüz dü doğru, ama sonuçlar inductor based wah lardan farklı o yüzden pek tutmadı indüktörsüz wahlar.

Bu Sayfayı Paylaş