Zenci Ve Beyaz

Benim Bir tezim var millet sizinle paylaşmak istidediğim ama çoğu insana sordum fazlaca düşündüler bunu..

Sizce Hz. Adem Yada Hz. Havva farketmez biliyoruzki ilk insandı onlar ama şundan emin değilizki hangisi zenci yada hangisi beyazdı yada bu böylemi sizce Zenci, Beyaz ilişkisi varmı bu olayda.!!!!?????

:kahve :beer

Aslında o kadar çocukça değil... Türlerarası değil de, tür içindeki kısmi evrimi reddeden birçok dinci, din adamı var. Onlara "siyah insanlar nasıl var" diye sorduğunuzda, apışıp kalıyorlar :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
fleez demiş ki:
Ben bunu ortabirinci sınıfta öğretmenime sormuştum....Çok çocukça bir soru...10-13 yaş dilimine ait bir soruu!!!....

Nasıl anlamadım çocukçamı ozaman basit olarak bana bunun sonucunu kısaca özetlersen sevinirim.... :evil:

Bu arada unutmadan ben yanlız burda kısaca kendi tezimi tartışmak istemiştim..

Zelenhgorm demiş ki:
Aslında o kadar çocukça değil... Türlerarası değil de, tür içindeki kısmi evrimi reddeden birçok dinci, din adamı var. Onlara "siyah insanlar nasıl var" diye sorduğunuzda, apışıp kalıyorlar :D

Sağolasın Kardeşim işte onlar kendilerine dim adamı diğipte ortalıkta gezen insanlar onlarki daha kendilerini bile tanıyamıyan insanlar.....

Yinede gerisini sizlere bırakıyorum ve geri dönüyorum ayrıca bu zenci ve beyaz ayrımıda var eğer Hz.Adem yada Hz. Havva.. Birisi zenci ve birisi beyazssa Bu zenci ayrımıda işi çok karıştırır. :roll: :?

soruyu soruş tarzın çok çocukça, ben cevaptan bahsettim mi sana, soru objektif düşünüldüğünde gerçekten basit...Çünkü amaç içeriyor, sen bu başlığı merak ettiğin bir konu namına değilde, ssana saçma geldiğini seninde bildiğin bir konuyu perçinlemek için açmış gibisin, aynen sorun gibi....
Yani tanrıyı, evrenin nasıl yaratıldığını sorgulayan birinin kendine sorduğu ilk sorular ki bunun da yaşı dediğim gibi 10-13 yaş arasıdır...
Sorunun cevabını biliyorsan paylaş demişsin... HEMEN :
Birincisi ilk insan olarak ademle havvanın varlığına inanmak lazım ki ben inanmıyorum...
İkincisi, sana kalkıp ''bunun iklimlerle olan bağlantısı''ndan bahsedecek değilim..Ki ben buna da inanmıyorum
Sorunun cevabı inancınla alkalıdır...Eğer zaten inançlı biri olsaydın bu tarzda sorgulama yoluna girişmezdin, yok eğer inancın yoksa, bunu göstermek için verdiğin çaba çok gereksiz....
Umarım anlamışsındır demeye çalıştığım şeyi de sonra bana tekrar kalkıp ''cevabını biliyorsan sen söyle'' tarzında ucuz numaralarla karşılık vermezsin

Vayyy Vayy Vayy demek ucuz numara oluyor bizim yaptığımız yanlızca sizinle paylaşmak istediğim birşey sormuştum ama sen tutki nereye çekmeye kalkışıyosan... İnandığın şeyleri savunmana hak herzaman veririm ama başkalarını küçük görmene hiç tahammulde edemem..

Gelelim inancın olan şeye sence (ilk insan kimdi ozaman) desem buda basit olur senin gözünle Tekrar hatırlatayımki burda bilim konuşuyoruz sanırım, Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır terimini düşünmeni tafsiye ederim. :evil: :evil: :?:

Perfectionist demiş ki:
DARKMetaL demiş ki:
Gelelim inancın olan şeye sence (ilk insan kimdi ozaman) desem buda basit olur senin gözünle Tekrar hatırlatayımki burda bilim konuşuyoruz sanırım, Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır terimini düşünmeni tafsiye ederim.

Yaşının kaç olduğunu bilmiyorum ama sen burda bilim denen şeyden nasibini alamadan bir başlık açmış, ilkokul din dersi tadında sorular soruyorsun, bu durumda nasıl bir cevap almayı bekliyorsun bilemem. Sana sadece şunu söyliycem adem ve havvanın bilimde yeri yoktur. Bunlar mitolojik efsaneler, genelde Mezapotamya uygarlıklarından geliyor, çoğu Sümer desteanı; ademi havvası, nuh tufanı...

Siyahi insanların (zenci denmesi bana yanlış geliyor) nasıl evrimleştiğini sorarsan bu belki biraz daha mantıklı cevaplarla sonuçlanan bir soru olabilir, fakat sen adem havva yı daha aşamamışken onu ne kadar anlayabilirsin oda tartışılır...

Bilgilendirdiğin için sağol..... Çok şey bildiğini sanan arkadaşım.

İnsanların nasıl olup da ırklara ayrıldığına biri yaratılışçı diğeri evrimci iki farklı cevap verilebilir:

-Evrimci görüşte Hz.Adem ve Hz.Havva'ya yer yoktur. İnsanların da diğer hayvanlarda olduğu gibi evrimsel bir süreç sonunda meydana geldiğine inanılır ve zaman içerisinde geriye doğru gidildiğinde sürüngen, balık, böcek anne ve babalara kadar inilebilir. Evrimsel mekanizmalara göre deri rengi daha koyu olan insanlar sıcak bölgelere yerleştiler veya sıcak bölgelerdeki açık renkli insanlar zamanla elendiler. Belki evliliklerde tercih edilmediler. Belki kanserlerle zamanla sayıları azaldı. Belki de ırk savaşları meydana geldi.Böylece aynı bölgede yaşayan ve sürekli birbirleriyle çiftleşen bu insanlar zamanla özelliklerinde "saf" laştılar.
-Yaratılışçı görüşe göre ilk insan da yine bir insandır. Türler birbirlerine dönüşemezler ama türün kendi içerisinde herhangi bir özelliğin baskın hale geldiği alt türler, ırklar oluşabilir. Ama genel olarak tür dışına çıkılamaz. Yukarıda saydığım mekanizmalarla ırkların oluştuğunu düşünmek yaratılışçı düşünceye ters düşmez.

Bir örnek vermek gerekirse, bir köpeğin yavrularından boyu en kısa olanları alıp çiftleştiriniz. Sonra doğan yavrulardan da yine boyu en kısa olanları seçiniz. Zamanla kısa boylu köpek cinsi ortaya çıkacaktır. Bu insanlar için de geçerlidir. Koyu tenli insanlar sürekli birbirleriyle çiftleşirse zenciler meydana gelir. Aslında bu mekanizma canlılar için bir avantaj sağlar ve değişen çevre koşullarına uyabilecek yeni alt türler oluşturur. Bu yaratılışçı görüşe de uygundur. Ama elbette ki yaratılışçı düşünce sürüngenlerin kanatlanıp uçtuğu, ayıların suya girip balina olduğu gibi masalları kesinlikle reddeder.

fth demiş ki:
Ama elbette ki yaratılışçı düşünce sürüngenlerin kanatlanıp uçtuğu, ayıların suya girip balina olduğu gibi masalları kesinlikle reddeder.[/b]

Son cümleye kadar şaşırarak, "vay be ne tarafsız yazıymış!" diyecektim ki, beni şaşırtmadın fth. teşekkür ederim. 8)

Rica ederim. Ben de bazı arkadaşların son cümleye takılacaklarını yemin ederim tahmin etmiştim. Sen de beni şaşırtmadın, ben de çok teşekkür ederim zelenhgorm kardeşim. ;)

ya hocam sizin derdiniz nedir ya ne ademi ne havvası yok öle biri ya. evrim evrim evrim diye diye ağzımızdan başka şey çıkamaz oldu.niye kabul edemiyosunuz hala evrimin var olduğunu kanıtları bile o koskocaman at gözlüğünüzle görmezden geliyosunuz..

bu ne körlük ya ben sizin yerinizde olsam merak ederim bakarım şöle azcık yana çekip gözlüğümü..

biraz açın gözleri lütfen çıkarın atın at gözlüklerinizi. artık kabul edin şu evrimi. evrimden sonrada hala evrimin devam ettiğini ve insanlarında bulunduğu çevrenin koşullarına göre renk değiştirdiklerini, ve derilerinin sıcaklık, iklim şartları vb. şartlara ayak uydurarak birbirinden farklı ırkların oltaya çıktığını.

biraz düşünebildiğinizin farkına varın. o sizin okuduğunuz kuranı düşünemeyen insanlar okuyo bence yada aslında düşünebilecek olan fakat düşünmeme acizliğine kapılıp kuran okuyarak, kurandaki düşüncelerin kafa yapısına uyup uymadığı bile düşünmeden onları şabıldak kabul eden insanlar..

ben hala anlayamıyorum hocam ya ne gerek var? sen sanki düşüncesiyle allahın varlığını kabul eden insanlardan çok aptalsın. sende düşünsen sende doğru yolu bulucaksın.. (doğru yol neyse) ama en azında düşünerek bulucaksın. düşünmeden sorgusuz sualsiz kurana adeta tapan ve başka bişiy düşünmeyen insanlardan olmayacaksın..

bunu kaçıncı kere dedim bilmiyorum ama bence bi kere denenmeli bu dediğim insana çok büyük yarar sağlicağı tartışılmaz. bazı zihniyetler benim bu düşüncemi dinden çıkarıcılık olarak görüyo. evet öyledir. ben bişiy demiyorum senin dinin düşüncenden ayrıysa ve sen azcık dininden sıyrılıp bağımsız bi şekilde düşünmüşsen ve sonra dininden çıkmışsan sen zaten doğru yolda değilmişsin.

saygılar.. :roll:

pırtıkcığım teşekkürler özetin için gerçek düşünce tarzı tebrik ediyorum seni. ( Herkese ii örnek verdin bende dahil )

Adem ve Hava olayina inanan insanlar beyaz ve zenci insanlarin olusumunu hic birzaman anlayamaz bana kalirsa. Evrim teorisini okumak lazim, bu olaya bence daha mantikli bir aciklama getirecek.

iklimin canlılar üzerinde etkisi olduğu kaçınılamaz. bu siyah ırkta olduğu gibi beyaz ve sarı ırklarda da geçerli. insanlar eski çağlardan itibaren göç ettikleri yerlere adapte olmuşlar. mesela orta asyadan amerika kıtasına göç eden insanların tenlerinin kızıllaşması gibi. aynı durum bizim de orta asya türkleriyle pek alakamız olmamasıyla açıklanabilir(kimi karıştık biz denyo dese de). ama şimdi beyazları afrikaya koyarsanız belki biraz değişiklik olur tabiki siyahlaşmazlar :D mesela amerika daki zencilerle afrika daki zencilerin pek alakası yok gibi. bilmem düşüncelerimi anlatabildim mi; sadece naçizane yorumdur...

Geri