Amedeus

1984 yılında çekilmiş olan, kesinlikle ''kült film'' nitelemesini hakeden filmlerden..
Mozart ve Salieri arasındaki inanılmaz dialoglar..
Salierinin içindeki nefreti inanılmaz güzel verilmiş,öyleki ben şahsen film boyunca nefret etmiştim mozarttan..'' Tanrı nasıl oluyorda böyle bir adama bu kadar yetenek verebiliyor'' türünden isyanlar..(salieri'nin)
Bazen bazı filmlerden güç alınır,tamamı olmasa da belli yerlerini tekrar izlemek gerekir diye düşünüyorum, eski bir film olmasına rağmen buaralar tekrar izlemem gerektiğini düşündüğüm için bu başlığı açtım..

Yani ben mi çok abartıyorum yoksa sizde filmi izlerken aynı yoğun duyguları hissettiniz mi ?? Görüşlerinizi merak ediyorum...

Cok guzel filmlerin basliklarini aciyorsun fleez dikkat ettim de, film oyunculari hakkinda falan biraz bilgi verirsen iyi olur basligin hatrina...

Dedigin gibi 1984 yapimi ve Milos Forman gibi bir ustanin elinden cikmistir ve Murray Abraham&Tom Hulce ikilisinin muthis performanslari ile daha bir guzellestirmistir filmi. Cogu oyuncunun kariyerinde bir rol olur ve cok iyi basarirlar ya, iste burda Murray Abraham aynisini yasamistir. Iyi oyuncu olmasina ragmen bu filmden sonra pek buyuk roller alamadi ama bu performansi yine unutulmazlar arasinda...

Filmi Mozart muzigi esliginde dinlemek ise insana daha degisik seyler hissettiriyor...

Su an fazla yazamiyorum ama zamanim oldugu zaman eminim daha cok yazacagim bu basliga...

directors cutını izlemiştim gerçekten muhteşem bir film kesinlikle mozart ve onun anlatımı açısından değil bir film olarak tam bir sanat eseri her sahne her anlatım takdir edilesi zaten film mozarttan çok salierinin mozart üzerindeki saplantısı üzerine kuruluydu bence.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
CorvusTheHeretic demiş ki:
directors cutını izlemiştim gerçekten muhteşem bir film kesinlikle mozart ve onun anlatımı açısından değil bir film olarak tam bir sanat eseri her sahne her anlatım takdir edilesi zaten film mozarttan çok salierinin mozart üzerindeki saplantısı üzerine kuruluydu bence.
Ve bu saplantı okadar şiirsel bir dille anlatılmışki, el hareketleriyle mimikleriyle Murray Abraham gerçekten mükemmel...Özellikle Tanrı ile olan konuşmaları beni çok etkilemişti....

hmm.. amedeus gerçekten hikayesi kadar sinematografik açıdan da keyifle izlenecek bir filmdir... ama filmde mozarttan neden nefret ettiğini anlamadım, salierinki gibi bi kıskançlık durumu sanırım. ama amedeus ve salerinin oluşturdukları tezat, aristokrasi ve burjuva çatışması, daha doğrusu dönemsel bir geçişi de temsil ediyordu. belki burjuva dönemine geçişi temsil eden saçmalıklarından rahatsız olmuşsundur. neyse her harükarda izlenmeli :D

Mozart'ın yaşamı neredeyse müziğine zıt bir kutupta ilerlemektedir. Yeteneğini sergileme konusundaki mantıksız davranışları ve yaşamla kurduğu sağlıksız ilişki Antonio Salieri'nin sık sık kendisini ve Amadeus'u sorgulamasına neden olmaktadır. Diğerine göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Antonio, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur...

Müzik konusunda tanrısal bir yeteneğe sahip olan Amadeus Mozart ile Antonio Salieri'nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik. :beer :kahve :twisted:

kısa bir süre önce cd.yi arşivime ekleyip tekrar izledim. mozart'ı öve öve bitiremeyen bir film (övülmeyecek gibi de değil). her sahneye uygun müzikleride çok iyi bulunmuş özellikle requiemi yazarken düştüğü durumla (bu noktalarda fleez'in bahsettiği anlar sanıyorum [benim için]) filmin başındaki 25. senfonin girdiği anlar...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sultanofankara demiş ki:
hmm.. amedeus gerçekten hikayesi kadar sinematografik açıdan da keyifle izlenecek bir filmdir... ama filmde mozarttan neden nefret ettiğini anlamadım, salierinki gibi bi kıskançlık durumu sanırım.

Evet o durumdan.. :)

Neftet derkende salierinin kıskançlığına hak vermeyi kastettim..Ve bu uğurda yaptıkları...

Çok önceleri izlemiştim.Beğendiğimi hatırlıyorum.Mozart'ın ukalaca tavırları ve garip gülmeleri vardı yanılıyor muyum?Milos Forman'ın en iyi filmlerinden birisi bence.

Yine izlemek gerek o zaman. :LOL: Bu arada sen aynı yönetmenin "Man On The Moon" filmini izlemiş miydin?Jim Carrey oynuyordu.İki karakteri birden canlandırıyordu.Amadeus'ta oyuncunun(Mozart rolündeki) o gülüşleri mimikleri falan kırıp geçiriyordu.Jim Carrey'e de o konuda bayağı özgürlük tanımış.Gerçi biraz müzikal olsada iyi bir film.Belirteyim dedim.Amadeus'ta ise en çok etkilendiğim ilk sahnelerdi.Tam hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla Mozart'ın yaşamını dönem dönem inceliyordu.En son hastalanışına kadar çok iyi incelenmiş.Burası uzun tutulmuş yok şurası iyi olmamış tarzında bir söz yazmayacağım ama Mozart sadece bu filmle değilde sanki hayatı okunmaya değermişcesine bir insan olarak düşünüyorum.Salieri rolündeki F.Murray Abraham'da karakterle bütünleşmiş sanki.Dur ben en iyisi kahve yapıp bir daha izleyeyim ya ;)

Geri