Çift İşletim Sistemli Bilgisayar?

Merhaba,

Homestüdyo'nun olduğu bilgisayarlarda internet kullanılmaması şiddetle tavsiye edildiği için, bilgisayarıma 2 adet işletim sistemi (XP) kurdum.

Gerçi en iyisi internet için ikinci bir bilgisayar almak. Ama, bu seçenek bana pratik gelmediği için, ikinci bilgisayar yerine, bilgisayarıma 2 işletim sistemi kurdum.

Bilgisayarımda 2 adet 80 GB'lık sürücü var.

Önce, Acronis ile C sürücümü 2' ye böldüm. C, C ve D oldu.

İkinci sürücümü de drive letter' ini değiştirerek E yaptım. E' de sadece audio dosyalar ve VST plug in' ler var. var.

Sonra, XP işletim sistemini kullanarak, C' ye sadece homestüdyo ile ilgili programları yükledim. D' ye ise, yine XP işletim sistemini kullanarak, internet programlarını yükledim.

Bilgisayar açılırken, iki işletim sisteminden birisini seçerek, PC' imi ya internet ya da homestüdyo olarak kullanıyorum.

C' ye kurduğum Ghost 9 ile de ile de sık sık backup alıyorum. Böylece, format, Norton Antivirüs güncelleme veya formattan sonra XP aktivasyon gibi işlemlerini yapmaktan kurtulmuş oluyorum. Problem olduğu zaman, anında Ghost restore yapıyorum, 15 dakikada PC' im eskisi gibi tertemiz oluyor. Özetle, şu anda problem yok gibi... :?:

Ancak, uzman olmadığım için, kafamda bazı sorular var.

1. 80 GB'lık sürücü C ve D oluyor, ama; 40 GB' a düşüyorlar. O zaman verim düşmez mi? Bunu yok etmek için, 160 GB'lık bir sürücü alsam, bu problem ortadan kalkar mı? 160 GB'lık sürücüler homestüdyo için uygun mudur?

2. Ya da, kendi kendime diyorum ki, 2 inci sürücü olduğu gibi (D olarak) kalsın. C' yi homestüdyo, ikinci sürücü D' yi ise hem audio hem de internet olarak kullansam diyorum. Yani, multiple boot olayını aynı sürücüden değil, ayrı sürücülerden yapayım diyorum.

Ama, bu seçenekte de audio ve internet programları ikinci sürücü D' de toplanmış oluyor. Bu seçenekte ise, sürücü hem internet programları yüzünden şişiyor hem de Registry açısından şişmez mi? Ya da böyle bir seçenekte ne gibi handikaplar olabilir?

Resmen 2 arada bir derede kaldım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.

1. 80 GB'lık sürücü C ve D oluyor, ama; 40 GB' a düşüyorlar. O zaman verim düşmez mi? Bunu yok etmek için, 160 GB'lık bir sürücü alsam, bu problem ortadan kalkar mı? 160 GB'lık sürücüler homestüdyo için uygun mudur?

Burada verimden kastını anlayamadım. Sürücüyü ikiye bölmek performansını herhangi bir şekilde etkilemez, sadece daha küçük iki sürücün olur, bu sürücüler sana yetiyorsa bir sorun yok. İstersen 200GBlık da harddisk alır, onu da ikiye böler 100 100 kullanırsın, yani sorun teşkil eden bir durum yok ortada.

Bu ikinci sorunu da geçersiz kılıyor sanırım.

Kolay gelsin

peki aynı pc de 2 işletim sistemi daha doğrusu 2 tane xp kurunca bu 2 xp birbirini görmüyomu. benim bildiğim ikiside birbirini tanıyıp. ortak böle bi temp share dosyası tadında bişyler açıyodu. yani demek istediğim sen gözden çıkardığın sistemle internete girip virüs bulaştırdın mesela diğerini de etkiler bence bu. ne bilym bana böle olmuştu

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevap için teşekkür ederim.

pyramind demiş ki:
Burada verimden kastını anlayamadım. Sürücüyü ikiye bölmek performansını herhangi bir şekilde etkilemez, sadece daha küçük iki sürücün olur, bu sürücüler sana yetiyorsa bir sorun yok.

Mesajımın fazla uzun olmaması için, bazı bilgileri eksik vermiştim.

Çift işletim sistemini ilgili bir yazısında mahcem önermişti. Ve, mahcem başta olmak üzere bir çok kişi, 2 hardiskin ve optimal en az 80' er gB olması gerektiğini de söylemişti. Bir de dönüş hızının 7200 olduğunu. Hatta, farklı dönüş hızlarının bile problem teşkil edeceklerini yazmışlardı.

C sürücüsü (homestüdyo içeren) 40 Gb'a düşünce, sequencer programları 80 değil 40 Gb'lık bir alanda çalışmak zorunda kalıyor. Yani, ister istemez yavaş çalışır programlar. Minyatür futbol sahasında 22 kişinin futbol oynaması gibi. Defragment olayı da cabası.

160 GB'lık sürücü sorusunu da bu açılardan sormuştum. C 160 D 80 olursa ne olur? Hangi teknik problemler olabilir gibi...

pyramind demiş ki:
İstersen 200GBlık da harddisk alır, onu da ikiye böler 100 100 kullanırsın, yani sorun teşkil eden bir durum yok ortada.

Bu ikinci sorunu da geçersiz kılıyor sanırım.

Pek geçersiz kılmıyor gibi geliyor bana. Çünkü, C 200 D 80 oluyor. 200 Gb' lık bir sürücüyü 2' ye bölseniz bile, hem C hem de D aynı sürücüde çalışıyor. Yani, hız sabit. Bu da 2 diskin farklı hızlarda çalışmasına sebep olabilir diye düşünüyorum. Bu forumdan aldığım bilgilere dayanarak bunu yazıyorum.

Not: Bu mesajda yazdığım bazı yorumlar, sadece benim bazı bilgilere dayanarak vardığım bilgilerdir. Uzman değilim. Bu açıdan, verdiğim bilgileri ukalalık olarak kabul etmeyin lütfen.

Sadece, bilmediğim bir şeyi öğrenmeye çalışırken, onun bilimsel açıdan bir açıklamasına ulaşmak istiyorum. Özetle, neden-sonuç ilişkisi.

Saygılar.

kekinallahi demiş ki:
peki aynı pc de 2 işletim sistemi daha doğrusu 2 tane xp kurunca bu 2 xp birbirini görmüyomu.

Hayır görmüyor.

Bunu anlamak için şöyle yaptım. C' de iken Regedit komutu ile registry' a girdim. Registry' da D' deki programlar yoktu. Bu açıdan, D' ye bulaşan virüsler C' ye bulaşamıyor.

Saygılar.

piyanist demiş ki:
C sürücüsü (homestüdyo içeren) 40 Gb'a düşünce, sequencer programları 80 değil 40 Gb'lık bir alanda çalışmak zorunda kalıyor. Yani, ister istemez yavaş çalışır programlar. Minyatür futbol sahasında 22 kişinin futbol oynaması gibi. Defragment olayı da cabası.

160 GB'lık sürücü sorusunu da bu açılardan sormuştum. C 160 D 80 olursa ne olur? Hangi teknik problemler olabilir gibi...

Ram ini ikiye bölmüyorsun, sadece hard-disk ini ikiye bölüyorsun, ben hiç 40GB hard disk yetmeyecek bir sequencer yazılımı görmedim.

Alan sana yetiyorsa performans düşüşü olmaz.Sequencer, RAM ve işlemcini kullanarak çalışır, data yı hard-disc ine yazar.

Ayrı hard-disc lerde bir problem yaratmaz, bir birleriyle tümleşik çalışmazlar çünkü.Biri 160GB dır içine 10 tane dosya sığar, diğeri 80GB dır 5 tane dosya sığar.
Disc bölmenin performansla doğrudan ilişkisi yok.

piyanist demiş ki:
kekinallahi demiş ki:
peki aynı pc de 2 işletim sistemi daha doğrusu 2 tane xp kurunca bu 2 xp birbirini görmüyomu.

Hayır görmüyor.

Bunu anlamak için şöyle yaptım. C' de iken Regedit komutu ile registry' a girdim. Registry' da D' deki programlar yoktu. Bu açıdan, D' ye bulaşan virüsler C' ye bulaşamıyor.

Saygılar.

Evet XP ler farklı partitionlara kurulunca birbirleri görmezler ama hangi partitiondaki XP yi açsan yine drive larını görür yani C ve D olmak üzere yine iki partitiona da ulaşabilirsin. Ancak özellikle windows işletim sistemine bulaşasan virüsler direkt kendilerini o anki işletim sistemi üzerine monte ederler, (registery vb) tabi tüm bu olaylar örneğin c partitionunda kurulu XP de olduğunu farzedersek tüm bu olaylar C deki XP kurulu olan windows klaösürünü etkiler aynı zamanda. Oysa D de XP ni açınca artık D partitionundaki Windows klasörü XP ni çalıştıracak temel dizindir. Burada da virüs yoksa sistemde virüs yokmuş gibi çalışacaktır.

Ancak şunu söyleyeyim ki aman ne güzel bir işletim sisteminde virüs var ama diğerinde yok demek yine de benim içimi rahat ettirmezdi çünkü sonuçta sanal olarak harddiski ikiye bölmüş olsanda yinede o harddiskin bütününde bir virüs barınmaktadır. Özellikle dosyalara bulaşan virüsler sistem ayırd etmeksizin çalışırlar. Yani senin bir resim dosyana virüs bulaştı diyelim ve sen C deki XP yi kullanıyorsun ve dedinki hadi D ye geçeyim. Geçtin D ye açtın Xp ni birisi de veya sen yanlışlıkla o virüs bulaşmış resim dosyasına tıklayıp bu resim neydi bakayım dedi. Hadi hoopp D deki işletim sistemine de virüs bulaştı otomatikman. (Virüs bulaşan resim dosyasını temsilen söyledim başka birşey de olabilir)

Sonuçta virüsten tam korunma için harddiski ikiye bölmek tam çözüm değil. Tam çözüm için kayıt için kullanılacak bilgisayarın hiç internet bağlantısının olmaması veya kurulmaması ve makinaya haricen takılacak disket, Cd vs nin virüs programlarınca sağlıklı olarak tarandıktan sonra kullanılması.

Piyanist, harddiskin bölüm boyutunun, harddiskin dönüş hızına veya performansına herhangi bir etkisi yoktur. Ancak mesela 39.5GB doldurursun harddiski, o zaman sorunlar beklemen olası, ki onu da defragment edersen(ki az yer kalınca zor olur) ve üzerine yeni bir şey yazmazsan sorun olmaz.

Yani 40gb olunca daha yavaş çalışır, 80gb olursa hızlanır diye bir şey yok, eğer 40gb ı sonuna kadar doldurmazsan, 40gb veya 200gb harddisk arasında aynı rpm de döndükleri sürecek yhiç bir fark yok bilgisayar için.

Bu yüzden harddisk alırken ölçütün "performans artar mı?" olmasın, yerin olduğu sürece sorun yok çünkü. Ama sığöıyorum dersen buraya, o zaman yeni bir harddisk almak isteyebilirsin. Yani dayandığın bir kaç bilginin yanlış olduğunu söylüyorum. İşin mantığını içine sindirmek istediğini de farkediyor ve takdir ediyorum.

Kısacası: ağzına kadar dolmadıysa harddisk, boyut performansını etkilemeyecektir.

Kolay gelsin.

Dark-Saga demiş ki:
Ram ini ikiye bölmüyorsun, sadece hard-disk ini ikiye bölüyorsun, ben hiç 40GB hard disk yetmeyecek bir sequencer yazılımı görmedim.

Alan sana yetiyorsa performans düşüşü olmaz.Sequencer, RAM ve işlemcini kullanarak çalışır, data yı hard-disc ine yazar.

Disc bölmenin performansla doğrudan ilişkisi yok.

Bilgi için teşekkür ederim. Yavaş yavaş taşlar yerine oturmaya başladı.

Saygılar.

Skyrunner demiş ki:
aman ne güzel bir işletim sisteminde virüs var ama diğerinde yok demek yine de benim içimi rahat ettirmezdi çünkü sonuçta sanal olarak harddiski ikiye bölmüş olsanda yinede o harddiskin bütününde bir virüs barınmaktadır. Özellikle dosyalara bulaşan virüsler sistem ayırd etmeksizin çalışırlar. Yani senin bir resim dosyana virüs bulaştı diyelim ve sen C deki XP yi kullanıyorsun ve dedinki hadi D ye geçeyim. Geçtin D ye açtın Xp ni birisi de veya sen yanlışlıkla o virüs bulaşmış resim dosyasına tıklayıp bu resim neydi bakayım dedi. Hadi hoopp D deki işletim sistemine de virüs bulaştı otomatikman.

Uyarın için çok teşekkürler. Verdiğin bilgilere göre, D sürücüsünden (internet ihtiva eden) C' ye hiçbir şeyi kopyalamamam gerektiğini iyice kafama soktum. Bir de CD-DVD benzeri taşınabilir medya araçlarından... Her ne kadar, Norton kullanıyorsam da, virüs bu...Hiç belli olmaz.

Ayrıca, CD-DVD leri bile virus taramasından geçirip, C' ye öyle aktarmak gerekiyor.

Bir soru: Dediğin gibi İnterneti Homestüdyo ile aynı PC' de tutmamak en iyisi...İnternet için ucuz bir bilgisayar almaya karar verirsem, nasıl bir PC tavsiye ederdin? Bir marka önerebilir misin? Benim gönlüm HP' de. Ama, sormakta fayda var diye düşündüm.

Saygılar.

pyramind demiş ki:
Piyanist, harddiskin bölüm boyutunun, harddiskin dönüş hızına veya performansına herhangi bir etkisi yoktur. Ancak mesela 39.5GB doldurursun harddiski, o zaman sorunlar beklemen olası, ki onu da defragment edersen(ki az yer kalınca zor olur) ve üzerine yeni bir şey yazmazsan sorun olmaz.

Yani 40gb olunca daha yavaş çalışır, 80gb olursa hızlanır diye bir şey yok, eğer 40gb ı sonuna kadar doldurmazsan, 40gb veya 200gb harddisk arasında aynı rpm de döndükleri sürecek yhiç bir fark yok bilgisayar için.

Bu yüzden harddisk alırken ölçütün "performans artar mı?" olmasın, yerin olduğu sürece sorun yok çünkü. Ama sığımıyorum dersen buraya, o zaman yeni bir harddisk almak isteyebilirsin. Yani dayandığın bir kaç bilginin yanlış olduğunu söylüyorum. İşin mantığını içine sindirmek istediğini de farkediyor ve takdir ediyorum.

Kısacası: ağzına kadar dolmadıysa harddisk, boyut performansını etkilemeyecektir.

Sevgili pyramind,

İşte şimdi net cevabı aldım. Senin de dediğin gibi, dayandığım bir kaç bilginin yanlış ve kulaktan olduğunu gördüm. Evet, yine dediğin gibi işin mantığını içine sindirmek istiyorum.

Çünkü, yanlış bilgiler üzerine inşa edilen tüm çalışmalar eninde sonunda çöpe gider.

Sorduğum sorular belki çok basit, ama; benim için gerekli. Bizim Türkler olarak kötü bir alışkanlığımız var. Soru sorarsak, karşı tarafın bizi aptal zannedeceğini düşünürüz.

Geçenlerde bir yazı okudum. Avrupalı bir projeye başlamadan önce, o proje hakkında 100 soru soruyorsa, Japonlar 2000 soru soruyor. Hem de en basit soruları bile. Tekrar tekrar soruyor Japon.

Bize gelince, hiç bir şey bilmeden cevap verenler de var.

Bir örnek vermek isterim. Geçenlerde, başka bir forumda bir adam sormuş: "Bir program kaldırmak istiyorum, ama; registry' da iz kalmasın. Lütfen sallama cevap olmasın!" diye de ilave etmiş! Cevap gelmiş:"Program klasöründen o programı sil, sonra restart yapıp Add-Remove programından o programı kaldır."

Gel de gülme... :) İşte sallama bir bilgi...

Verdiğin detaylı bilgiler için teşekkür ederim. Ufkum açılmaya başladı.

Saygılar.

Geri