Strat'a Köprü Için Humbucker Manyetik Tavsiyesi

Bende de Strat HSS Maple fingerboard gitar var. Köprüdeki manyetiği Dimarzio Crunch Lap DP228 takmayı düşünüyorum ancak bu manyetiğin çıkışı çok yüksek. Şimdi mesajını okuyunca şaşırdım. Sen sap ve orta manyetiği değiştirdin mi? Eğer değiştirmedin ise Cunch Lap ile diğer manyetiklerin ses seviyeleri arasında uçurum olmadı mı?

Aslında S1 kapalı iken 3.-4.-5. pozisyonlara (orta ve sap) geçtiğimde ses db si bariz düşüyordu 1. ve 2. pozisyonlara nazaran, o durumda sıkıntı vardı evet. Ancak ben hep S1 açık şekilde kullandım ve nedense o zaman ses seviyesi hiçbir pozisyonda diğerlerine göre çok düşük değildi. Senin gitarda S1 yok sanırım düz strat ise, ancak sana tavsiyem orta ve sapa dimarzio HS3 lerden takarsan pozisyon değişiklerinde sıkıntı olmaz, güzel manyetiklerdir ayrıca bunlar.

Aslında S1 kapalı iken 3.-4.-5. pozisyonlara (orta ve sap) geçtiğimde ses db si bariz düşüyordu 1. ve 2. pozisyonlara nazaran, o durumda sıkıntı vardı evet. Ancak ben hep S1 açık şekilde kullandım ve nedense o zaman ses seviyesi hiçbir pozisyonda diğerlerine göre çok düşük değildi. Senin gitarda S1 yok sanırım düz strat ise, ancak sana tavsiyem orta ve sapa dimarzio HS3 lerden takarsan pozisyon değişiklerinde sıkıntı olmaz, güzel manyetiklerdir ayrıca bunlar.

Evet bendeki American Standart S1 olayi yok. Peki sound nasildi? Ben Petrucci tonlarini ariyorum aslinda fabrika cikisi mantetiklere nazaran sound da bariz bir guc, hacim, kalite artisi oldu mu?

Manyetik çıkışı yükseldikçe strat'lar stratlıktan çıkıyor. Diğer manyetiklerle uyumu bozuluyor volume farkı vs. Pedal setup dizerken hangi manyetiğe göre ne alacağınızı şaşırıyorsunuz. Tavsiyem gitarın genel karakterinden çok uzaklaşmadan modifikasyon yapmak. Frankenstrat'ınız olsun istemiyorsanız tabi :)

bahsettiği hybrid bu olsa gerek? Banada çok güzel tınladı.
Yurtdışından ürün getiren arkadaşlarla iletişime geçebilirsn.

Mesela Tuakvep ile benim ve arkadaşlarımın bir çok alışverişi oldu.
Sözünün arkasında ve çok dürüst bir şekilde bu hizmeti vermekte.

Birde şu strat'lar nasıl gitarsa. Alınan "bite" hiç bir şeyde yok. Alder / maple kombinasyonu saolsun :)
Blackmore'u daha iyi anlıyor insan :)

Seçenekler fazlalaştıkça insanın kafası karışıyor. Hybrid de güzelmiş. Ama yurt dışından getirtme olayına gerek olduğunu düşünmüyorum. Dediğiniz diğer manyetikler arasından bişey seçmeyi düşünüyorum ki zaten çok farklı alışılmadık bir sound aramıyorum. Güzel bi distortion tonu olsun yeter. Dediğiniz manyetik uyumsuzluğu konusunda da haklısınız.Hepiniz Sağolun... :)

59 'un full versiyonu da var bridge için ery. Onu denemedim ancak youtube de birisinin videolarında izlemiştim. lil 59-1b 'de daha çok body ve lower mid olduğunu düşün. Öyle tınladı işte kulağıma tam versiyonu. Onu da düşünebilirsin.

Bu arada dip not olarak ben benim köprüyü de fender custom shop fat 50's e geri döndürebilirim.
Zira kafamda setup 'ı iyice küçültmek falan da var. Çok memnun olsamda bridge deki single 'ı arıyorum şimdide garip bir şekilde.
Nasıl olacak bu işler bilmem... 4 saatimi araştırarak geçirdim.

Bu söylediğin tecrübeli birçok arkadaşımın yöneldiği bi olay.İnsanın müzik konusunda tecrübesi ve birikimi arttıkça,artık ekipman yerine teknik kullanmayı tercih ediyor zamanla.

Hybrid o evet. Ben henüz daha Duncan piyasaya sürmemişken bir '59 bir de Duncan Custom'ı birleştirip kendim yapanlardanım :) Sırf bu sebeple '59 köprü modeli arıyorum şu an hatta.

Bu söylediğin tecrübeli birçok arkadaşımın yöneldiği bi olay.İnsanın müzik konusunda tecrübesi ve birikimi arttıkça,artık ekipman yerine teknik kullanmayı tercih ediyor zamanla.

Beni blues feste gelen Smokin Joe Kubek acayip etkiledi. Twin reverb , 62 strat, ve sürekli açık bir ocd. İnanılmaz bir sustain ve volume potu açılınca çığlık çığlığa bir strat düşünün. Vokalin arkasındayken volume pot'a hafif bir dokunuş...

Ne delay ne chorus ne wah... Sadece Twin Reverb'den ufacık bir reverb dokunuşu...

Evet bendeki American Standart S1 olayi yok. Peki sound nasildi? Ben Petrucci tonlarini ariyorum aslinda fabrika cikisi mantetiklere nazaran sound da bariz bir guc, hacim, kalite artisi oldu mu?

Evet oldu. Hatta crunch lab, evo ya göre bile bariz bir fark sağladı, o kadar ki şu an kullandığım music man jp-6 yı ilk elime aldığımda(hissiyatı ve konforu çok farklı ve güzeldi fendere göre) kardeşim ve benim fikrim crunch lab'lı stratın köprü tonunun music man ile aynı olduğu yönündeydi tech21 tm60 gibi sinyaldeki ufak değişiklikleri çok belirgin yansıtan analog bir amfide.(tabi bu jp6 zamanla ne kadar süper ve farklı bir gitar olduğunu kanıtladı bana :) )

Ancak atlamamamız gereken bir nokta var o da benim alet ash idi yani dişbudak. Normal stratlardan 1.5 kat kadar daha ağırdı. Sizdeki kızılağaç stratın nasıl bir etkileşime gireceğini bilmiyorum bu manyetikle ama şöyle bir söylenti var ki kızılağaç stratların tiz ve mid yapılı olmaları ve pamuk gibi hafif olmaları neticesiyle humbucker'ların karakterlerini hakkıyla yansıtamadığı yönünde.

Ben sana çok çok daha ucuz bir alternatif tavsiye edeyim. Eğer köprü single manyetiğin iyiyse stratın ikinci ton potansını köprü manyetiğine bağla, tonu 2-3 lere kadar kıs. Bir dene eğer yeterli olmazsa o zaman humbucker alırsın. Bu modifikasyon benim için mükemmel.

Beni blues feste gelen Smokin Joe Kubek acayip etkiledi. Twin reverb , 62 strat, ve sürekli açık bir ocd. İnanılmaz bir sustain ve volume potu açılınca çığlık çığlığa bir strat düşünün. Vokalin arkasındayken volume pot'a hafif bir dokunuş...

Ne delay ne chorus ne wah... Sadece Twin Reverb'den ufacık bir reverb dokunuşu...

Bana da bu şekilde sade sesler çok anlamlı geliyor bazen ve deniyorum. Ama sonunda adamların buralara kadar boşuna gelmediklerini anlıyorum. Gerçekten zor bir iş. Millet bir sürü setup la müziğini zenginleştirmeye çalışırken, adam iki parça şeyle insanları mest ediyor. Ama işte bu tecrübe, birikim ve yetenek. İnşallah bizim de öyle olduğumuz günler gelir. Kendi soundunu yakalamak , gerçekten insanların içine işleyecek müzikler yapmak. ve onlara güzel hikayeler yazmak. Bunları yakaladığımız gün bizim de fazla ekipmana ihtiyacımız kalmıyacak herhalde :D

Ben sana çok çok daha ucuz bir alternatif tavsiye edeyim. Eğer köprü single manyetiğin iyiyse stratın ikinci ton potansını köprü manyetiğine bağla, tonu 2-3 lere kadar kıs. Bir dene eğer yeterli olmazsa o zaman humbucker alırsın. Bu modifikasyon benim için mükemmel.
Ben bunu da yapmayı düşünüyorum zaten. 1 ton 1 volume daha iyi olur. köprü manyetiğinin ton potansına bağlı olmaması bana göre (bazı gitaristler ton potansını kullanmadığı için çıkarıyor , hatta bazı gitarlarda yok bile) saçma bi durum. elinin altında bir ton potansı olmalı.

Peki yorumun nedir bu manyetikle ilgili tam olarak ve hangi gitarda kullanıyosun bunu öğrenebilir miyim? Elbette iron maiden tonları için en çok kullanılan manyetik. Ama ben kişisel yorumunu merak ediyorum. ;)

Peki yorumun nedir bu manyetikle ilgili tam olarak ve hangi gitarda kullanıyosun bunu öğrenebilir miyim? Elbette iron maiden tonları için en çok kullanılan manyetik. Ama ben kişisel yorumunu merak ediyorum. ;)

Sen bana bakma ,

1989 Fender USA Heavy Metal Strat'ın üzerin de stock olarak geldi ve Greg Howe falan da signature olarak o dönemler buna kefil olmuş idi .

Ben o zaman aldım bunu , daha sonra elimden geçmeyen kalmadı , hala en sevdiğim gitar ve manyetikdir .

:)

Geri