Gitar Potansında Ki Dip Gürültüsü

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda mmt tarafından 4 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. mmt

  mmt

  Merhabalar öncelikle konuyu yanlış yere açıp açmadığımdan emin değilim .. İbanez Prestige 2570 gitarım var fakat amfiye giriş yapıyorum dip ses geliyor fark ettim ki volume potansının üzerine biraz baskı uygulayınca ( Potans ' a bastırdığımda ) dip ses gürültüsü hiç bir şekilde kalmıyor ne yapmam lazım beni bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler ..
   
 2. Senin de farkettigin uzere potansin degismesi ya da baglatinlarinin kontrol edilmesi gerekir.

  Yer belirten "ki" eki birlesik yazilir.
   
  magusmagius bunu beğendi.
 3. Potansın içinde karbon bant ve iğne bulunur direnci ayarlamak için. Aralarında temassızlık olabilir. Varil açılıp temassızlık giderilebilir. Ya da topraklamada sorun vardır.
   
  mmt bunu beğendi.
 4. Tosladın. Bağlaç olan "ki" ayrı yazılır, mmt doğru yazmış.
   
 5. En iyi gitarların bile potansları zamanla bozuluyıor. İlk olarak potans lehimlerini yenilemeyi dene. Porblem devam ederse orjinal pot ile değiştir. (20$) Arka sıralardan "temizleme spreyi ile temizle" diyecek olan arkadaşlar için söylüyorum, bu spreyler hiç bir işe yaramıyor ne yazık ki. (<-- ki eki ayrı!)
   
  mmt bunu beğendi.
 6. Toslamadı, gerçekten imla hatası var. "Gitar potansındaki" yazarak sıfat tamlamasına dönüştürdüğü için birleşik yazılması lazım. Şöyle bir şekilde kullansaydı ancak o zaman doğru olurdu: "Sorun gitar potansında ki bunu gerçekten tahmin edemezdim".
   
  forbidden_city bunu beğendi.
 7. Ben de "fark ettim ki" kastediliyor sandım başta, hata nerde diyorum :) Başlıktaki kullanım hatalı evet.
   
 8. dip gürültüsünün kaynağı tone potansı değildir. o potans sadece açıldığında dip gürültüsünün sesini yükseltir. sorun jack yada amfinde. yada prizin topraklı değildir.
   
  mmt bunu beğendi.
 9. mmt

  mmt

  Arkadaşlar şuan da imla hatasını bir yana bırakalım evet yanlış yazmış olabilirim , şimdi siz " de , da " eki ile de bir kaç cümle kurarsınız.. teşekkürler yardımlarınız için gelecek sefere daha iyi bir Türkçe kullanmaya çalışacağım .. ayrıca potansları yenilemeyi deneyeceğim en kısa zaman içerisinde sizlerin yüzünden " de - da - ki " gibi bağlaçları kullanmamaya başladım şaka bu olsa gerek .. ;)
  Dip Not : Kullandığım " ki " ekini anlamı pekiştirmek için kullanmaya çalıştım bu yüzden bana göre " ki " ekinin ayrı yazılması gerekiyor kolay gelsin ..
   
 10. anlami pekistirmek veya pekistirmemek..
  baslikta yazilan "ki" birlesik olmali. "potansındaki" kelimesini kafaya gore anlam vermeye calisarak bolmek Türkçe yazim kurallarina terstir.
   
 11. mmt

  mmt

  Jack problemi de olur ilginçtir ki jack ' ı kendim özel yaptırdım fakat başka bir jack ile kullandığımda , distortion ve clean tonları daha yüksek gainli alıyorum ve daha parlak bir ton alıyorum , fakat bu yaptırdığım jack ' da ise daha düşük gain alıyorum ben de mi böyle bir problem var , yoksa ben mi saçmalıyorum diye düşünmeye başladım ? elbette jack dan jacka değişecektir bu durum fakat bu kadar farkın olmasını anlamış değilim
   
 12. ki ekini yavaşça yere bırak :) gitarını al, bir müzik markete git. kaliteli jacklar ile gitarını bi daha dene..
   
  mmt bunu beğendi.
 13. mmt

  mmt

  Hayatım da yıllar sonra ( lise , üniversite ) dönemim de bile böyle bir "ki" problemi yaşamamıştım sağolsun delinin biri kuyuya taş atmış , kırk akıllı çıkartamamış malesef şuan durum bunu gösteriyor ..
   
 14. Saka olarak yazdiniz sanirim, eger gercekten ciddi yazdiysaniz da toslayan ben degilim :D
   
 15. Önce gitarın ve amfin topraklanmış mı, ona baktır.
  Gitarın potlarının lehimlerini kontrol ettir.
  Gitarın potlarını yeniden yaptırdıysan, potlar da şu anda daha az ses veriyorsa, belki potlar şu anda daha düşük K ohmlu potlar (500 değil de 250 K ohm) takılmış olabilir. Bu aslında sadece tizleri biraz keser ancak belli de olmaz.
  Başka bir kabloyla aynı amfide tekrar çalmayı dene.
   
  mmt bunu beğendi.
 16. Yazı içindeki "ki" doğru yazılmış, sanırım kastedilen o. Başlıktaki -ki yanlış. Üniversite bitirip ekleri ve bağlaçları yanlış yazmayı başarabilmek de ayrı bir tartışma konusu. Asıl konuya gelirsek, verilmesi gereken cevaplar verilmiş zaten.
   
  K_r_m bunu beğendi.
 17. mmt

  mmt

  Teşekkürler deneyeceğim ..
   
 18. mmt

  mmt

  Arkadaşım burası türk dili ve edebiyat kurumu gibi mi duruyor ? yahut ben üniversite bitirdiysem bu kimseyi bağlamaz herkes Türkçe ' yi mükemmel kullandığını sanıyor olsa gerek .. Ayrıca benim bitirdiğim bölüm ile ki eki arasında bir benzerlik yok , üniversite bitirdiğin de mükemmel bir Türkçe ' ye sahip olamıyorsun bunun da altını çizmek isterim , yazdığın cümleden anlaşılırsa kendine bir uğraş arıyorsun pardon ama siz Prof , Doç. falan ? yoksa polemik olsun da nasıl olursa olsun tribinde misiniz ? kolay gelsin konunun dışına çıkmazsanız sevinirim .. Türkçe ' de " ki " ekini de bana ayrıca öğrettiğiniz için teşekkürler her ne şekilde üniversite bitirmiş olsam da yeniden öğrenebilmek veya öğrenmek çok ayrı bir keyif veriyor bana ..
   
 19. Burası Türk dili ve edebiyat kurumu olmasa dahi, yazılı her ortamda kullandığımız dil düzgün olmalı ki dilimiz zamanla bozulmasın. Kimseyi aşağılamak gibi bir niyetim yok, kendime bir uğraş aramıyorum ve polemik peşinde değilim. Sadece tuhaf geliyor, zira ilkokulda öğrenilen şeyler bunlar. Bu yanlışlar sizin gibi eğitimli ve bilgili insanlar tarafından yapılıyorsa sorun eğitim sisteminde olmalı. Dediğiniz gibi, konunun dışına çıkmayalım, kusura bakmayın.
   
  forbidden_city, mistreated4u ve aiyiadam bunu beğendi.
 20. Als abartma abi ya. :)
  Şimdi ki ekiyle ne alaka eğitim sistemi. Altı üstü ek yani. Bu kadar hassassak, gazete, dergi, kitap vs. okumamak gerek. Yanlış mıyım?
  Atıyorum ben, mühendislik eğitimi alıyorum. Zilyon tane şeyin içinde "ki"yi mi düşüncem :D
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş